5 Cemaziye'l-Evvel 1439 | 22 Ocak 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
AKP İKTİDARLARI’NIN İSRAİL İLİŞKİLERİ
21/12/2015 - 15:11
Mustafa GEÇER
Türkiye-İsrail iyi ilişkileri Türkiye hükümetlerinin İslâm karşıtlığını, laikliğini ve
Batı safında olduğunu test etmek için bir gösterge, bir “mihenk taşı” olarak görülmektedir.
Daha sonraki 1950’li yıllarda Batılıları gücendirmemek, sadakatini ispat için Türkiye
hükümetleri bağımsızlık savaşı veren, 300 yıllık eyaletimiz kardeş Cezayir’e karşı
Fransa’yı desteklemiştir.

14 Mayıs 1948'de BM paylaşım planı uyarınca David Ben-Gurion tarafından Filistin toprakları üzerinde İsrail Devleti’nin kuruluşu ilan edildi. Türkiye, 1949’dan önce İsrail’in bağımsızlığına karşı çıkan ülkeler arasında yer almıştı. Siyasi komisyona girince, bir yıl içinde Arapları desteklemekten uzaklaştı ve daha Batıcı bir çizgiye yöneldi. Bu politika değişikliğinin ardından 28 Mart 1949’da İnönü’nün Cumhur başkanlığı döneminde CHP Hükümeti İsrail'i tanıdı. Türkiye İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke oldu.

Türkiye-İsrail iyi ilişkileri Türkiye hükümetlerinin İslâm karşıtlığını, laikliğini ve Batı safında olduğunu test etmek için bir gösterge, bir “mihenk taşı” olarak görülmektedir. Daha sonraki 1950’li yıllarda Batılıları gücendirmemek, sadakatini ispat için Türkiye hükümetleri bağımsızlık savaşı veren, 300 yıllık eyaletimiz kardeş Cezayir’e karşı Fransa’yı desteklemiştir.

Rusya tehditleri ,1839 yılında devlet politikası olarak belirlenen Batılılaşma hareketi içinde bulunan Türkiye’nin daha sıkı bir şekilde Batı safına itilmesinde, sığınmasında önemli etken olmuştur.Günümüzde;Afganistan,Bangladeş,Bahreyn,Cezayir,Bhutan,Brunei,Çad,Komorlar,Küba,Cibuti,Gine, Endonezya, İran,Irak,Kuzey Kore, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Mali, Fas, Nijer, Umman, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Sahra Arap Cumhuriyeti İsrail’i devlet olarak tanımayan ülkelerdir.

Erbakan Hükümeti dışında tüm cumhuriyet hükümetleri, siyasi parti liderleri, Belediye başkanları İsrail’le iyi ilişkiler kurmak ve sadakatlerini kanıtlamak için tüm çabayı harcamışlar,İsrail’in gözüne girmek için ABD ye gidip, Siyonistlerin Gizli Dünya Devleti’nin en önemli organı olan CFR "Council of Foreign Relations" yani "Dış İlişkiler Komitesi”nde tabiri caizse günah çıkarıp! bağlılıklarını sunma ihtiyacı duymuşlardır. Bazı önemli generaller bununla yetinmeyip İsrail de “ağlama duvarı”nda ağlamışlardır. Her şeye rağmen İsrail’in kötü niyetli Siyonist ideolojisi, Filistin işgal ve katliam larından dolayı Türkiye-İsrail ilişkileri düzgün gitmemiştir. Her taşın altında Yahudi parmağı arıyorsun” diye Erbakan Hocayı eleştiren Yenilikçi Hareket (AKP) yöneticileri iktidara gelince Siyonizm karşıtlığını, firkat’ı vuslat’a çevirmeye çalışmışlardır. Temelde iyi ilişkiler kurma çalışmaları amaçlanmakla beraber ilişkiler zaman zaman kazaya uğramış ve inişli çıkışlı bir yol izlemiştir.

AKP-İsrail ilişkileri süreci:

1-İsrail ile ilk defa “Parlamentolar Arası Dostluk Grubu” kurulması:

20.dönemde (1995 seçimleri ile seçilen) DYP Milletvekili Cefi Kamhi. 21.dönemde (1999 seçimleri ile seçilen) DSP milletvekili Tarık Cengiz. 22.Dönemde (2002 seçimlerinde seçilen) AKP milletvekili Vahit Kirişçi. 23.Dönemde (2007 seçimlerinde seçilen) AKP milletvekili Nursuna  Memecan başkanlığında İsrail ile parlamentolar arası dostluk grubu kuruldu.

Bu grupların en rekortmeni 23. dönemde kurulan dostluk grubudur. 307 milletvekili İsrail Dostluk Grubuna üye oldu. AKP : 247 Milletvekili ile, tüm vekillerinin %72.86’sı, MHP: 52 Milletvekili ile, tüm vekillerinin %74.29’u, CHP: 7 Milletvekili ile,DSP: 1 Milletvekili ile İsrail dostluğu hasretlerini giderdiler. Bu durum parlamento tarihimizde rastlanmamış bir ilk ve rekor olarak tarihe not düşüldü.

İnsanlar, “bu ülkede, meğer ne kadar çok İsrail dostu varmış ?” diye şaşkınlık yaşadılar. 20.Dönemde ilk İsrail dostluk grubunu kurdu diye DYP Miletvekili Cefi Kamhi’ye “ne de olsa adam Yahudi” diye homurdananlar, meğer bunu kıskançlıktan, biz olamıyoruz diye homurdanıyorlarmış.

AKP döneminde bu tabu yıkıldı! yol açıldı ve bir ilk yaşandı.

İsrail dostluk grubuna üye olmak için AKP li vekiller birbirlerini çiğnedi. Bu ne özlem, bu ne sevgi, bu ne hasret, bu ne vuslat? İsrail buna çok sevindi. Erbakan’a inat, talebeleri katliam ve işgale son vermeyen İsrail’i dost edindiler. , İsrail ile hiçbir anlaşma imzalamamış Merhum Erbakan Hoca’ya, “İsrail ile anlaşma imzaladı!” diye olanca haksız eleştiriyi yapan, hakaret savuran çevrelerden “tık” çıkmadı, hatta onun sağladığı imkânlarla, onun açtığı yolda, kurumlarda yetişmiş “İslamcı”(!) yazarlardan dahi ses çıkmadı. Bu iş Erbakan döneminde olsaydı da görseydiniz bu şövalyeleri. Söylemediklerini bırakmazlardı.

2-İsrail C.Başkanı Peres’in Ankara’ya gelişi:

Tarihler 12 Kasım 2007'yi gösteriyordu. İsrail’le geliştirilen “iyi ilişkiler” dahilinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres,Türkiye’ye davet edildi, Ankara ziyareti kapsamında TBMM'de bir konuşma yaptı. İlk defa TBMM de konuşmuş bir İsrail yöneticisi ünvanını kazandı. Alkışlandı.

3-Gazze katliamı:

Bu teveccüh ve sevgiden cesaret alan eli kanlı İsrail devleti, 27 Aralık 2008 tarihinde yerel saatle 09:30 sıralarında “DökmeKurşun Harekatı” dediği saldırı ile Gazze’de en büyük katliamını yaptı. Katliam sırasında İsrail'in sadece 3 vatandaşı hayatını kaybederken yaptığı saldırılar nedeniyle Gazze'de 1133 insan hayatını kaybetmiş 4000'den fazla insan yaralanmış, şehir harap edilmiş, on binlerce insan evsiz kalmış ve yaşam alanını terk etmek zorunda kalmıştır.İsrail’in Gazze katliamından sonra dostluk grubu üyelerinin çoğu istifa etti ama bunun önemi yok. Bu bir reaksiyondur. Önemli olan bundan ibret almaları gerektiğidir.

4-Başbakan Erdoğan Davos’ta:

29 Ocak 2009 günü düzenlenen Birleşmiş milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’in de katıldığı "Gazze: Ortadoğu'da Barış" panelinde konuşmasının kısıtlanmasına tepki gösterdi. İsrail Cumhurbaşkanına daha fazla söz hakkı verilmesi ve Erdoğan’ın konuşmasına müdahale edilmesine Başbakan Tayyip Erdoğan sesiz kalmadı. Tartışma esnasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın moderatör David Ignatius’e ‘’One Minute’’ diye yüksek sesle söz istemesi tartışmanın en  unutulmaz anlarından biri oldu. İsrail’in yaptıkları yanlışları,işgal ve katliamları Şimon Peres’e yüksek bir ses tonu ile ifade etti. Bu olay sonrası Tayyip Erdoğan paneli terk etti ve ‘’Benim İçin Davos bitmiştir’’dedi. Bu olay üzerine Başbakan T.Erdoğan’ın İslam ülkelerinde siyasi skalası zirve yaptı. Müslümanlara yıllarca yapılan zulmün intikamını almış bir kahraman olarak selamlandı. Gazzeli,Mısırlı yeni doğan çocuklara Tayyip ismi verilmeye başlandı. “Yahudiler ve Batılılar Kurt koyun postundan çıktı” yorumu yaptılar. Tayyip ERDOĞAN’ı çizip, rakiplerini ve Türkiye düşmanlarını daha çok desteklemeye başladılar.

5-Alçak Koltuk Krizi:

Bir Türk dizisindeki hoşlarına gitmeyen bir sahne gerekçesiyle 13 Ocak 2010 tarihinde İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u, İsrail Parlamentosu Knesset’e çağırmış ve çalışma ofisinde Çelikkol'la görüşmesi öncesi basın mensuplarını da odaya davet etmiş, Çelikkol ise görüşmenin muhabirler çıktıktan sonra yapılmasını istemiştir. Bunun üzerine Ayalon basın muhabirlerine dönerek “Bizim yüksek, onun daha alçak bir koltukta oturduğuna, masada yalnızca İsrail bayrağı bulunduğuna ve bizim gülümsemediğimize dikkatinizi çekerim” demiş, Büyükelçiye hiçbir ikramda da bulunulmamıştır. Olayın basına yanmasının ve çıkan haberlerin ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın “Türkiye’nin İsrail’e ahlak dersi verecek son ülke olduğu” yolundaki açıklaması, Çelikkol’a yapılan muamele sonrası İsrail’in Ankara Büyük elçisi Gabby Levy Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmış, Büyükelçi Oğuz Çelikkol merkeze alınmıştır.

6- Gazze filosu saldırısıMavi Marmara katliamı veya Deniz Meltemi Harekâtı:

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi'nin organize ettiği ve Gazze'ye insani yardım taşıyan 6 gemiye; Akdeniz'de,İsrail'den 70-80 mil (130-150 kilometre) açıktaki uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da İsrail Kuvvetleri saldırdı. Altı gemiden beşi, büyük bir olay olmadan İsrail tarafından ele geçirildi.

Komorlar bandıralı, TV5 muhabiri ve birçok basın mensubu ile birlikte 800 yolcusu bulunan , MV Mavi Marmara gemisine çıkan İsrailli komandolar tarafından 9 Türk aktivist şehid edildi,60’ı yaralandı,gemiler yolcuları ile birlikte rehin alındı.

7-Doğu Akdeniz de İsrail’in Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile Gaz çıkarması:

Bu işi savaş sebebi (casus belli) sayarız!” diyen Türkiye hükümetine karşı, müttefikimiz(!), ABD’ nin;  “Bölgede çıkacak bir kargaşada tüm gücümle sonuna kadar İsrail’in safındayım!” demesi, İsrail F-15 savaş uçaklarının Mersin açıklarında Türk karasularında alçak uçuş yapması ileTürkiye gündeminden düştü, iş bitti! Bölgede Rumlarla İsrail, ABD’li bir şirketle el ele verip büyük gaz yatakları buldu ve çıkarıyor. Şimdi bunu, Türkiye veTürkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlamaya çalışıyorlar.

Rus uçağının düşürülmesi:

Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi,Rusyayı çok kızdırmış ve Türkiye ile ilişkiler gerilmiştir. Türkiye ne kadar alttan almaya,ortamı yumuşatmaya çalışsada Rusya bunun aksine işi sıcak savaşa vardıracak tutum ve söylem içinde germeye devam ediyor. Türkmenleri öldürüyor, Halap’i bombalıyor,sivilleri katlediyor,Türkiyeyi tehdit ediyor,İranla Türkiyeye karşı ittifak kurmaya çalışıyor,”Ukraynada gaz boru hattı arızalanırsa bişey yapamayız” deyip gazı kesme şantajı yapıyor,PYD ye silah veriyor,İran paralı askerlerini Türkiye sınırına indiriyor adeta savaşa hazırlanıyor. AGİT’in 27 üye ülkesi, 1992 yılında, karşılıklı anlayışı ve güveni artırmak amacıyla “Açık Hava Sahası Anlaşması”nı imzaladı. Rusya Mayıs 2001’de anlaşmayı onayladı.  AGİT kapsamında Rus keşif uçakları Türkiye semalarında Türkiyenin verdiği rotalarda keşif uçuşu yapıyor.

Uçak olayı ile Rus tehdidi tekrar gündeme gelmiş, Türkiye yönetimi 200 yıldan beri flört ettiği bir türlü kabul görmediği Batı’nın dolayısiyle İsrail’in safına tekrar sığınma ihtiyacı duymuştur.

İsrail’le yeniden flört:

Bu durumda Rus tehdidine karşı ayrıca Rusya ve İran gazı kesebilir diye AKP hükümeti İsrail’le işleri düzeltecek bir fırsat yakalamıştır. Bunun üzerinde heyecanla çalışma sürmektedir. İsrail’le aranın açılmasının Türkiye’ye pahalıya mal olduğu,bu yüzden Batı’nın desteğinin kaybedilme riski olduğu kanaatinde olan AKP hükümeti, ilişkilerin düzeltilmesi için eline büyük bir fırsat geçtiği inancı içinde. İsrail’le kapalı kapılar arkasında yürüttüğü ilişkileri aleni olarak üst düzeyde yürütmeye başladı.İsraille ilişki Türkiyeyi sürekli olarak İslam ülkelerinden uzak tutmanın,Batıya ve İsraile boyun bükmenin yolu olmuştur. Oysaki tüm kötü gidişatın sorunların odağı Batı ve Siyonizm olmuştur.

Zaten varlığını ABD,AB ve dolayısiyla israil’le iyi ilişkiler üzerine oturtmuş hükümet, kazaya uğrayan ve bozulan ilişkileri düzeltmek için atağa geçti. Hükümete yakın İslamcı çevreler, liberaller, masonlar basın, yazar, işadamları, bilim adamları İsrail’le dostluğun yeniden kurulmasının ne kadar iyi olacağına ilişkin cevaz ve izah aramaya ter dökmeye koyulup çalışmalara destek olmaya başladılar. Refahyol koalisyon hükümeti döneminde İsrail’le anlaşma imzaladı diye-imzalamadığı halde- Rahmetli Erbakan Hocayı “İsrail’le nasıl yaparsın?” diye yerden yere vuranların, ağızlarının dolusunca hakaret yağdıranların, dost olunamayacağı hakkında ayet, hadis, fetva getirenlerin, bugün İsrail’e sempati, dostluk ve açık–gizli aşkını ilan etmelerini esefle seyrediyoruz. Ne oluyor bu insanlara? İlan edilen tek taraflı aşkın kaynağı nedir? Gerçek sevgi midir, ortak çıkar ya da ortak geçmiş midir, ortak çıkar vedeğer paylaşımı mıdır, korku mudur, taktik midir, strateji midir?

Ne olursa olsun, bu kadar olamaz. Milli onurumuzu kaybediyoruz. Bize güvenip hayal kuranların ümidini söndürüyoruz. Yalnızlığa doğru hızla sürükleniyoruz. Tedbirini önceden alıp denize düşmeyip yılana sarılmamak için zaman boşa harcanmıştır. Bu ilişkiler emperyalist katillere100 yıl daha zaman kazandıracak, Müslümanların bir araya gelmelerini akamete uğratacaktır. Çok yazık. Allah yardımcımız olsun.

YORUMLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
14/02/2017 - 14:47 TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
23/12/2016 - 12:03 ÜLKEMİZİN ÜYE YAPILDIĞI BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KURULUŞLARLA İLİŞKİLERİ…
14/11/2016 - 13:59 KASABINA AŞIK KOYUN
24/10/2016 - 15:41 MUSUL HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
11/10/2016 - 18:11 KANDİL’E YAĞI KİM KOYUYOR ?
29/09/2016 - 11:37 EĞİTİM VE TERSİNE DEVŞİRME
05/09/2016 - 17:52 III.BİNYIL HAÇLI SAAVAŞLARI
15/08/2016 - 10:31 BAŞIMIZA GELENLER
03/08/2016 - 15:56 15 TEMMUZ DARBE SONRASI
19/07/2016 - 16:50 15 TEMMUZ 2016 DARBE TEŞEBBÜSÜ
04/07/2016 - 13:04 İLERİ GİDİŞ Mİ GERİ DÖNÜŞ MÜ?
11/06/2016 - 10:43 DOST ZANNEDİLENLERDEN YENEN KAZIKLAR !
27/05/2016 - 18:00 IŞİD’İN SON KULLANMA TARİHİ BİTTİ Mİ?
16/05/2016 - 16:29 LAİKLİK NE İŞE YARAR? -II-
10/05/2016 - 10:50 LAİKLİK NEDİR NE İŞE YARAR ? -I-
25/04/2016 - 21:04 BATI DUYARLILIĞI
08/04/2016 - 09:30 NEREYE GİDİYORUZ ?
29/03/2016 - 11:10 KONSOLOS EFENDİLERİN ADALET HASSASİYETİ
14/03/2016 - 17:31 NESLİMİZ PAGANİZM TEHDİDİ ALTINDA
26/02/2016 - 11:29 TRİBÜNDE SEYİRCİ OLMAK
16/02/2016 - 16:39 ANAYASA TARTIŞMASI -2
02/02/2016 - 19:30 ANAYASA TARTIŞMASI -1
15/01/2016 - 23:09 TÜRKİYE’DE TERÖRÜN KAYNAĞI
05/01/2016 - 11:39 MUSUL SORUNU
30/12/2015 - 14:19 KANAL İSTANBUL RANTI
21/12/2015 - 15:11 AKP İKTİDARLARI’NIN İSRAİL İLİŞKİLERİ
14/12/2015 - 10:12 IRAK BİZE IRAK DEĞİL
02/12/2015 - 12:17 BÖLGEMİZDE SON GELİŞMELER
23/11/2015 - 10:56 RUSYA’NIN IŞİD HEVESİ
14/11/2015 - 10:28 SİLAHLAR MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR
27/10/2015 - 17:06 DEVLET EL DEĞİŞTİRİYOR...
18/10/2015 - 17:00 KAMPLAŞMA KİMLERİN İŞİNE YARAR ?
04/10/2015 - 20:15 TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ
21/09/2015 - 12:44 YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE
10/09/2015 - 12:37 YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE
31/08/2015 - 18:25 ÇÖZÜM SÜRECİ OYALANMASI VE ÇÖZÜM
21/08/2015 - 11:55 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE TERÖR
08/08/2015 - 13:22 CHP VE TERÖR
13/07/2015 - 03:55 İSLAM COĞRAFYASI VE TÜRKİYE'DE KİMLİK İNŞAASI
05/07/2015 - 22:43 BÖLGEDE SUÇLU TÜRKİYE Mİ?
29/06/2015 - 00:49 HİÇ BİRİ TEMİZLİKTEN SÖZ EDEMEZ!
23/06/2015 - 11:20 HAÇLI SAVAŞLARI SÜRÜYOR…
15/06/2015 - 11:27 UFUKTA ERKEN SEÇİM VAR
09/06/2015 - 10:05 7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ
01/06/2015 - 13:05 EY MİLLET UYAN-2
25/05/2015 - 14:01 EY MİLLET UYAN, İYİ YÖNETİLMİYORUZ-1
12/05/2015 - 14:49 7 HAZİRANDA YİNE SEÇİM VAR
05/05/2015 - 11:56 TARİHE GEÇMİŞ KATLİAM VE SOYKIRIMLAR -2 (Kızılderili Soykırımı)
30/04/2015 - 10:41 Tarihe Geçmiş Katliam Ve Soykırımlar (Endülüs Soykırımı)
15/04/2015 - 11:29 DÜNYADA SOYKIRIM MUCİTLERİ
07/04/2015 - 15:29 FAİL, ÜST AKIL İSE SİZ NE AKILSINIZ?
01/04/2015 - 12:57 BU NE REZİLLİK, NE KEPAZELİK, NE MÜTTEHEMLİK?
25/03/2015 - 14:54 TEPEDE YETKİ KAVGASI MI?
12/03/2015 - 11:20 EKONOMİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK
04/03/2015 - 10:55 ERBAKAN'I ANLAMAK...
24/02/2015 - 11:15 BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK!
10/02/2015 - 09:50 TÜRKİYE HANGİ ZEMİN ÜZERİNDE YÜKSELECEK?
02/02/2015 - 16:21 YÖNETMEK YA DA YÖNETİLMEK
27/01/2015 - 11:02 İSLAM ÜLKELERİ BARIŞ GÜCÜ ACİLEN KURULMALIDIR
20/01/2015 - 15:40 BLACKWATER TERÖR ÖRGÜTÜ
13/01/2015 - 18:21 TERÖR KİMİN İŞİNE YARAR ?
07/01/2015 - 11:37 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VII
01/01/2015 - 12:08 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VI
22/12/2014 - 21:25 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-V
16/12/2014 - 10:27 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-IV
09/12/2014 - 17:15 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-III
02/12/2014 - 11:45 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-II
25/11/2014 - 11:43 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-1
13/11/2014 - 16:13 YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MESCİD-İ AKSA
04/11/2014 - 13:20 KAMU DÜZENİ
28/10/2014 - 14:50 KULLUK SÖZLEŞMESİ
16/10/2014 - 11:30 KAMU MALLARININ SATIŞI
07/10/2014 - 23:45 KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!
29/09/2014 - 16:45 IŞİD SAVAŞI VE TÜRKİYE’NİN DURUŞU
21/09/2014 - 23:48 IŞİD ÜZERİNDEN TÜRKİYE'NİN BAŞINA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENİYOR
09/09/2014 - 09:30 BÜTÜN BUNLARI IŞİD Mİ YAPIYOR?
19/08/2014 - 16:15 BU DÜZENİN ÜRETTİĞİ İNSAN YAPISI
12/08/2014 - 10:20 ÇAN KAYA!
28/07/2014 - 00:04 HANİ BAHAR GELMİŞTİ?
20/07/2014 - 20:27 GAZZE'DE KATLİAM SÜRÜYOR
10/07/2014 - 19:23 İSLAM ÜLKELERİNİN YÖNETİCİLERİ NE YAPAR?
02/07/2014 - 15:45 NEREDEN NEREYE ?
24/06/2014 - 13:59 FİTNE ATEŞİ
07/06/2014 - 16:08 DEMOKRASİ, DİKTATÖRLERİN MEŞRUİYET ARACI MI ?
30/05/2014 - 18:20 23. ULUSLARARASI MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR BİRLİĞİ TOPLANTISI
21/05/2014 - 10:15 BİR MUSİBET Mİ, BİN NASİHAT MI?
12/05/2014 - 01:32 BİRLİK VE BERABERLİK
08/05/2014 - 11:18 10.YIL DA TV5
28/04/2014 - 10:28 SEÇİM KAVGASI
22/04/2014 - 10:54 MEDYA ÇILGINLIĞI
14/04/2014 - 13:00 DEMOKRASİNİN BEDELİ
07/04/2014 - 01:30 ÇARLIK RUSYASI YENİDEN
01/04/2014 - 09:55 KOKPİTTE OTURANLAR
24/03/2014 - 10:31 SİYASİ TERCİH VE SORUMLULUK
17/03/2014 - 11:00 DEĞİŞİMİN CAZİBESİ
10/03/2014 - 10:00 SİYASİ CİNNET HALİ
02/03/2014 - 23.55 FİİLİ İŞGALLER YENİDEN BAŞLADI
24/02/2014 - 11:30 ÜÇÜNCÜ VEFAT YILINDA ERBAKANI ANLAMAK
17/02/2014 - 08:10 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-3
10/02/2014 - 11:00 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-2
01/02/2014 - 17:30 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-1
26/01/2014 - 23:45 17 ARALIK DIŞ ODAKLAR VE OYUNCULAR
17/01/2014 - 12:15 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-2
09/01/2014 - 13:00 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-1
31/12/2013 - 12:00 BU İŞ HÜKÜMETİ VE CEMAATİ AŞAR!
23/12/2013 - 13:00 AB MACERASI:GÖNÜLLÜ ESARET-5
16/12/2013 - 15:47 AB MACERASI-GÖNÜLLÜ ESARET-4
05/12/2013 - 16:00 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-3 BÖLÜM
23/11/2013 - 15:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET- 2
15/11/2013 - 20:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-1
29/10/2013 - 13:39 TEFECİLİK MEDENİYETİ!
14/10/2013 - 13:22 TOPLUMSAL SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM REFERANSLARI
05/10/2013 - 14:49 28 ŞUBAT SANIKLARI VE MAĞDURLARI
26/09/2013 - 16:25 DEMOKRASİNİN NAMUSU
27/08/2013 - 13:00 KATİLDEN HİMMET BEKLEMEK
18/08/2013 - 15:11 GÜÇ BENDE O HALDE HAKLIYIM
03/08/2013 - 07:49 DİN SAVAŞLARI
23/07/2013 - 09:20 ÖRTÜLÜ İŞGAL
12/07/2013 - 15:40 MISIR VE DEMOKRASİ
03/07/2013 - 20:21 MURSİ DİRENMELİDİR !
24/06/2013 - 18:56 BÖLGE BARIŞI GÜÇLÜ TÜRKİYEDEN GEÇER
13/06/2013 - 19:26 CAMİ VERGİSİ
04/06/2013 - 20:24 HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ!
23/05/2013 - 15:34 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE AYRIMCILIK
10/05/2013 - 16:51 ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE İSRAİL
30/04/2013 - 19:29 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-2
24/04/2013 - 18:25 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-1
09/04/2013 - 17:54 KAN DAVASI -2
30/03/2013 - 22:14 KAN DAVASI-1
20/03/2013 - 22:54 SERBEST TİCARET ANTLAŞMALARI (LAISSEZ FAIRE-LAISSEZ PASSER)
10/03/2013 - 18:29 YENİDEN RANT EKONOMİSİNE DÖNÜŞ
01/03/2013 - 15:26 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -3
25/02/2013 - 17:33 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -2-
20/02/2013 - 12:05 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -1-
12/02/2013 - 12:14 MEDENİYET SORUNU
30/01/2013 - 15:36 HABABAM SINIFI
15/01/2013 - 16:20 YENİDEN İŞGAL VE SÖMÜRGECİLİK
10/01/2013 - 14:30 GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR
01/01/2013 - 15:22 KENDİSİ RUS MOTORU AMERİKAN ÜRETİMİ TÜRK
20/12/2012 - 17:26 YILBAŞI NOEL MİLLİ PİYANGO
09/12/2012 - 20:17 Cumhuriyetin Kazanımları!
26/11/2012 - 14:33 Küresel Güç Dengeleri Değişiyor
15/11/2012 - 15:40 İslam Ülkelerinin Kurduğu Teşekküller Neden Etkin Değil?
06/11/2012 - 16:41 Müslüman Duyarlılığı
23/10/2012 - 00,11 Kurban Bayramı Mübarek Olsun
17/10/2012 - 17:53 İçki Reklamları ve Anayasa
09/10/2012 - 23:24 Suriye'ye Müdahale Kimin İşine Yarar?
01/10/2012 - 17:33 Görünen İran
19/09/2012 - 00:01 Müslümanın Talep Ve Beklentileri
11/09/2012 - 19:43 Türkiyenin Borç Faizi ve Yabancılara Toprak Satışı
28/08/2012 - 16:06 DÜNYA PETROLLERİNİ SÖMÜRENLER
23/08/2012 - 00:44 PKK'NIN İDEOLOJİK KİMLİĞİ
14/08/2012 - 12:18 Nizam İthalatı
04/08/2012 - 14:55 Küresel Bataklık
25/07/2012 - 13:00 Sahibinden Satılık Partiler 2
20/07/2012 - 14:43 Sahibinden Satılık Partiler 1
09/07/2012 - 08:55 Taksim Meydanının Silüeti
02/07/2012 - 09:30 Milleti Aptal Yerine Koymayın
25/06/2012 - 17:15 TÜRKİYE BÖLGEDE YALNIZLIĞA SÜRÜKLENİYOR
18/06/2012 - 17:15 Anayasa mı ? Babayasa mı ?
11/06/2012 - 10:46 ALKOL, EŞCİNSELLİK, FUHUŞ VE KÜRTAJ
05/06/2012 - 13:45 Büyük Ortadoğu Projesi'nde Türkiye'nin Rolü
29/05/2012 - 11:45 Saf Tutmak
21/05/2012 - 10:00 Dünya'da ve Türkiye'de Neo Kapitalizm-2
14/05/2012 - 17:33 Dünya'da ve Türkiye'de Neo-Kapitalizm 1
08/05/2012 - 13:28 Nerede Duruyoruz ?
28/04/2012 - 12:37 Kalkınmamızın Ayak Bağları
 
ASA'nın kar uzmanından korkutan Türkiye uyarısı
Tillerson: Türkiye'nin PKK kaygılarını anlıyoruz
Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili şok iddia! Pilot yanlış butona bastı
Türkiye'den ABD'ye sert yanıt: ''Bölgede kaos olur''
Bakanlık düğmeye bastı! 6 milyon 300 bin araca ceza yağacak
Saadet lideri Karamollaoğlu: Hükümet uzaklaştırıyor, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı çıkaracağız
Yeni KHK yayımlandı! 1823 kişi göreve iade edildi
2 bin 168 kişi incelendi! KHK ile görevlerine iade edilecek
Kimine bayram kimine hüsran!
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
DOSTLUK ÖRNEĞİ
Mustafa KAYA
‘Bildiğiniz Gibi Değil’
Atilla MEHDİGİL
Cevabım biraz ağır olacak!
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
MÜŞTEREK KARARLAR ALMAK MÜMKÜN MÜ?
Ekrem ŞAMA
Top Mehmetçik’te
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Mustafa İŞCAN
Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Savaş Çıkar mı?
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizmin Silâhları ile Müslümanların Savaşı
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Hipnozdan Çıkışın Diğer Adı: “Zeytin Dalı”
Zeki CEYHAN
Aptal mı yazıyor?
Mevlüt ÖZCAN
Misafire İkram ediniz
Mahmut TOPTAŞ
Arabozucu şeytanları aramıza sokmayalım
Prof.Dr.Ata ATUN
Rumları iyi okumak gerekli
Prof. Dr. Burhanettin Can
Türkiye’nin “Bağışıklık Sisteminde” (“İmmün Sistem”) Sorun Var-3:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Hangi kadın
Mustafa YILDIRIM
Bu vatan bizim için evdir otel değil!
Burak KILLIOĞLU
Hep reaksiyon, hep reaksiyon…
Şakir TARIM
Türkiye AB’ye mahkûm mu?
İsmail KILLIOĞLU
...Dolayısıyla
İbrahim VELİ
İttifak mı 3. yol mu?
Abdülkadir ÖZKAN
ABD, İslam dünyası için terörden daha büyük tehdit
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz