5 Cemaziye'l-Evvel 1439 | 22 Ocak 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
IRAK BİZE IRAK DEĞİL
14/12/2015 - 10:12
Mustafa GEÇER
Rusya uçağının düşürülmesi planlanmış, Türkiye’nin sıcak savaşa çekilerek
Rusya ve İran’la savaşa girmesi arzulanıyor. Uçak olayından sonra hiç gündeme getirilmeyen
Irak’taki Türk askeri varlığı gündeme taşınmıştır. Rusya, İran’ı da yanına almış durmadan
Türkiye’ye sürtünüyor. Bugün Irak ve Suriye de ABD, Rusya, İran ve Türkiye menfaatleri
çatışıyor. Hiçbir Batılı ülke,Rusya,İran, İsrail bölgede güçlü bir Türkiye istemiyor.

Iraklardan gelip Irak’ta,Suriyede oynanan açık ve sinsi oyunların ve Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesinin tarihî arka planına bakmadan bölgedeki gelişmeleri ve savaşı anlamak mümkün değildir. Bölgedeki savaşın en önemli sebepleri; Başta Türkiye olmak üzere gelişmeye başlayan İslam ülke lerinin bir araya gelmelerinin ve potansiyellerinin yok edilmesi, zengin petrol yataklarının kontrol edilmesi ve İsrail’in güvenliğidir. Bunu anlamak için bölgede gelişen bazı olaylara göz atmak gerekir.

Muhammed Musaddık olayı: Karabağ bölgesinde yaşayan Azerbaycan Türklerinden olan Kaçar kabilesi Kovanlı kolu tarafından kurulmuş Kaçar Hanedanı İran'da 1794 ile 1925 yıllar arasında hüküm sürmüş Türk hanedanıdır. Rıza Han'ın 1921'de düzenlediği darbeyle Kaçar Hanedanının son Şah’ı olan Ahmet Kaçar’ı devirerek Pehlevi hanedanlığı’nı kurdu. Böylece İran da 1040 yılında Büyük Selçuklularla başlayan Türk hanedanlıkları yönetimi son buldu. İran, Aryan(Fars) kökenli Pehlevi hanedanı tarafından yönetilmeye başlanmış oldu. Pehlevi yönetiminde önemli bakanlıklarda bulunan Muhammed Musaddık, yönetimde güçlü bir konuma gelmesinden sonra, 1923'te Ulusal Danışma Meclisi'ne seçildi. Rıza Han'ın 1925'te kendisini şah ilan etmesine karşı çıkması bütün görevlerinden uzaklaştırılmasına neden oldu. Musaddık lideri bulunduğu Ulusal Cephe Partisi bünyesinde siyasi mücadeleye başladı,1944 yılında tekrar Meclise seçildi. İngilizlere ait Anglo-Iranian Oil Company Ltd.'nin İran'daki tesislerinin millileştirilmesi çağrısında bulundu. Bu sebeple halkın büyük desteğini kazandı. Muhammed Musaddık'ın hazırladığı İran petrollerinin millileştirilmesini öngören yasa tasarısı 1951'de meclisten geçti ve şah, meclisin bu kararıyla daha da güçlenen Musaddık'ı başbakanlığa getirmek zorunda kaldı. Musaddık, 28 Nisan 1951 Başbakan oldu. Musaddık'la ciddi bir iktidar mücadelesi içine giren şah, Ağustos 1953'te başbakanı görevden alma girişiminde bulundu. Şah, Musaddık yanlılarının başlattığı kitlesel sokak gösterileri karşısında İran'dan kaçmak zorunda kaldı. Musaddık'ın işbirlikçi muhalifleri olaydan birkaç gün sonra ABD'nin de desteğinin alındığı iddia edilen bir darbe düzenleyerek Musaddık'ı yönetimden uzaklaştırdılar ve şahın ülkeye geri getirdiler. Vatana ihanet suçundan üç yıl hapse mahkûm edilen Musaddık, hayatının geri kalan bölümünü ev hapsinde geçirdi. İran'daki petrol tesisleri ise tekrar ABD ve İngiliz petrol şirketlerinin denetimine girdi. Musaddık 1967'de evinde göz hapsinde iken öldü. Darbe ile olan ABD ilgisi, 2000 yılında ABD eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright  ve ABD başkanı Barack Obama’nın 4 Haziran 2009'da Mısır'da yaptığı konuşmada bu ilgi resmen doğrulamıştır. Son olarak 2013 yılında Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA darbedeki sorumluluğunu resmen kabul etmiştir.

İmam Humeyni Devrimi:  İran'da Muhammed Rıza Pehlevi rejimine son verip, İran İslam Cumhuriyeti’ni kuran Şiî önderdir. 1978 sonlarında kitle gösterilerinin, grevlerin ve halk arasındaki hoşnutsuzluğun bütün ülkeye yayılması karşısında Şah Muhammed Rıza Pehlevi 16 Ocak 1979'da İran’ı terk etti. Humeyni,1 Şubat 1979'da İran'a döndü ve görkemli bir şekilde karşılandı. Devrimin siyasi, hukuki, ruhani lideri olan İmam Humeyni, dört gün sonra bir hükümet atadı ve 1 Mart'ta Kum'a yerleşti. Batı ve Rusya karşıtı tavizsiz bir dış politika izlemeye başladı. Şahı’ın İrandan kaçmasıyla beraber Batılı şirketler de İran’ı terk etti. İran petrolleri tekrar devletin eline geçti. Bu durumdan rahatsız olan Batılı güçler iyice şımarttıkları Irak Başkanı Saddam Hüseyin’e büyük çapta silah satarak 1980 yılında İran’a saldırttılar. Savaş 1988 yılına kadar 8 yıl sürdü. Savaşta bir milyondan fazla insan öldü.150 milyar Dolardan fazla zarar oluştu. ABD,müttefikleri ve Rusya Saddam’ın yanında yer aldılar ve onu desteklediler. ABD Körfeze yerleşti, İran yolcu uçağını düşürüp 279 sivili öldürdü, İran petrol tesislerine saldırdı. Saddam ve ABD saldırıları ile İran Petrol tesisleri en büyük rafinerileri yerle bir edildi. 1988 yılında iki tarafında mağlup olduğu, ABD’nin kazandığı savaş sona erdirildi. Bu savaş %80 i petrole dayalı İran ekonomisi için büyük darbe oldu. Ardından İran’a ABD Ekonomik ambargo başlattı. Bu olaylardan sonra İran; Rusya, Çin ve Hindistan ile ilişkilerini geliştirmeye başladı.

Irak’ın İşgali: 2001, 11 Eylül provokasyonundan sonra ABD başkanı George W.Bush: “Haçlı savaşlarını başlatmam Bana ilham edildi,Haçlı savaşlarını başlatıyorum” demiştir. İran’la savaşı bitince bu defa Saddam Kuveyt’e saldırtıldı. Bu durum Saddam’ın ve Irak’ın planlanan sonuna gerekçe oldu. Irak işgal edildi, yakıldı, yıkıldı, bölündü. 1.5 milyon insan öldürüldü,5 milyon Iraklı yerini yurdunu terk etti. Sonuç, Batı’nın kontrolü dışında saydığı, dünyanın en büyük Irak petrol rezevrleri ABD’nin ve başında olduğu haçlı koalisyonunun kontrolüne girdi. Bunun adına,Batılı emperyal ittifak tarafından,” Irak’ta Dünya barışı için tehdit oluşturan kitle imha silahlarının yok edilmesi, Irak’a demokrasi ve insan hakları getirilmesi” denildi. Irakta kitle imha silahları ile ilgili Birleşmiş Milletler Doğrulama ve Teftiş Komisyonu  yetkililerinin raporunda silahların varlığı konusunda kanıtlarının olmadığı açıklanmıştır. Petrol bulunan diğer ülkelere aynı iddialarla öncelikli askeri müdahaleler yapıldı. Libya yıkıldı parçalandı, Petrol yatakları bulunan Güney Sudan bölündü, Nijer,Nijerya,Somali karıştırıldı. Batılı güçlere boyun eğmeyen ülke ve yönetimler hizaya sokulmuş oldu. Oralara sözde demokrasi ve özgürlük götürme adına Batılı hayırsever(!) ülkeler büyük fedakarlıkta bulunmuş oldular.

Irak’ta asker bulundurmak: Irak’ın işgale başlanmasıyla beraber birçok ülke, ABD başkanı G.W.Bush’un : “Haçlı savaşlarını başlatıyorum, safınızı belirleyiniz, ya bizimlesiniz ya karşımızdasınız” şeklindeki dünyaya meydan okuma ve tehdit içerikli mesajına olumlu cevap vererek ABD Haçlı safına katılmış ve Irak’a asker göndermiştir. Aslında ABD’nin Irak işgali için bu askerlere de ihtiyacı yoktu ancak bu taktikle safında olanları da belirlemiş olacaktı.

Bu çağrı kapsamında Irak’a 135 bin asker gönderen ABD saflarına; İngiltere :7500, Arnavutluk:70, Avustralya:850, Azerbaycan:150, Bulgaristan:470, Çek Cumhuriyeti:92, Danimarka:51, El Salvador:360, Estonya:55,Gürcistan:150 ,Macaristan:300, İtalya:2700, Japonya:55, Kazakistan:30, Letonya:120,Litvanya:105,Makedonya:28,Moldova:25, Moğolistan:180,Hollanda:1100,Yeni Zelanda: 60,Nikaragua: 115,Norveç: 180,Filipinler:95,Polonya: 2400,Portekiz: 120,Romanya:730,Singapur: 200,Slovakya: 8,Güney Kore: 675,Tayland: 460,Ukrayna: 1700 asker göndererek saflarını belirlemişler, ellerini masum ve mazlum insanların kanlarına bulamışlardır.

Türkiye ABD ile Irak’ın işgali konusunda tüm pazarlıklarını bitirmişti. Öyle ki, Dışişleri bakanı Yaşar Yakış, “ABD ile pazarlık tamam, ilk kurşun atıldığında 8 milyar Dolar kasamızda” diyor, henüz Meclisten Tezkere çıkmadan ABD ye bazı limanlar açılmış teslim edilmiş,Limanlardan Irak’a giden yollar köprüler Amerikalılarca takviye edilmeye başlanmıştı. Abdullah GÜL’ün Başbakanlığındaki AKP hükümeti tarafından Irak krizi konusunda tezkere 25 Şubat 2003'te TBMM'ye sunuldu . "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması için Hükümet'e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi" 1 Mart 2003 tarihinde Meclis’te reddedildi. Bu sonuç ABD ve Gül hükümetinde büyük bir şok oluşturdu. ABD Türkiye’den çekildi, Güneyden Irak’a girmek zorunda kaldı. ABD, Hükümete ve Türkiye’ye çok kızdı. ABD ile AKP hükümeti arasında ilk ve önemli kırılma oluştu. Bu sebeple Türkiye Irak’a asker gönderemedi. Eli, yüzyıllarca çıkmayacak kana bulaşmamış oldu. Katliam ve İşgal bittikten sonra ABD 2011 yılında askerlerinin bir kısmını çekti. Koalisyondaki diğer ülkelerinde birçoğu istendiğinde geri göndermek üzere askerlerini Irak’tan çektiler. ABD’nin istediği şekilde Irakta taşlar yerinden oynatıldı, otorite boşluğu oluştu, iç savaş başladı. İşgalcilerce Petrol hakimiyeti sağlandı, şimdi milletin birbirini kırmasını seyrediyorlar. Türkiye komşularının toprak bütünlüğünü daima savunmuştur. Kendi bütünlüğüne de saygı istemiştir. Bölgede dolap çeviren diğer ülkeler bu konuyu telaffuz etmemişlerdir. Türkiye, savaş bittikten çok sonra Kuzey Irakta üslenen PKK terör örgütüne karşı bazı yerlerde 2.5 yıldan buyana asker bulundurmaya başladı. Savaştan sonra İran da Irak’a 30 bin asker sokarak Irak Şiî Hükümeti saflarında sıcak çatışmalara girmeye başladı. Türkiye’nin Irak’ta asker bulundurması son zamanlarda İran etkisindeki Irak hükümetince “Düşmanca davranış” olarak değerlendirilmeye başlandı. Türk askerlerinin 48 saat içinde Irak topraklarını terk etmesi istendi. Bu sırada ABD’den de Türkiye’nin asker bulundurmasını onaylamayan sesler çıkmaya başladı. ABD,Irak’taki büyük sayıdaki İran askeri varlığına ses çıkarmazken bu konuda Türkiye’ye karşı tavır alması BOP projesinin bir parçasıdır. ABD Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden çevresindeki tüm unsurlara gizli ve açık destek vermiş ve vermeye devam ediyor. İran sınırından başlayıp Kuzey Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e kadar uzanacak Türkiye’nin Güneyini kuşatacak bir PKK arazi bandının oluşmasına yardımcı oluyor.

Bölgede Arap ve Türk unsurlar göçe zorlanarak arazi PYD için boşaltılıyor. Suriye ile 911 km. sınırımızda Suriye ile ortak 98 km. sınırımız kalmıştır. Türkiye o sınırda “Güveni Bölge” oluşturmak istiyor, ABD buna yanaşmıyor. İran,bu bandın güneyinde İran’dan başlayıp güney Irak Şiî bölgesi üzerinden Suriye Esed rejimi ile Suriye arazisinden Güney Lübnan Şiî Hizbullah Bölgesinden Akdeniz’e ulaşan bir Şiî bandı oluşturmak peşinde. ABD buna ses çıkarmıyor. Bu projelerle Türkiye’nin Arap ülkeleri ile kara bağlantısının kesilmesi amaçlanıyor. Türkiye kuşatılıyor,yalnızlaştırılıyor. Bu sebeplerle Türk askerinin Kuzey Iraktan çekilmesi isteniyor ki,PKK bölgeye tam ve güvenli bir şekilde yerleşsin, Türkiye’yi daha çok meşgul etsin istikrarını bozsun isteniyor. Bu eyleme Rusya da katılıyor ancak ABD göz yumuyor. Rusya uçağının düşürülmesi planlanmış, Türkiye’nin sıcak savaşa çekilerek Rusya ve İran’la savaşa girmesi arzulanıyor. Uçak olayından sonra hiç gündeme getirilmeyen Irak’taki Türk askeri varlığı gündeme taşınmıştır. Rusya, İran’ı da yanına almış durmadan Türkiye’ye sürtünüyor. Bugün Irak ve Suriye de ABD, Rusya, İran ve Türkiye menfaatleri çatışıyor. Hiçbir Batılı ülke,Rusya,İran, İsrail bölgede güçlü bir Türkiye istemiyor. Türkiye’nin güvenliği her şeyden önemlidir. Daha dün 1918 lerde vilayetimiz olan Irak,Suriye gibi ülkelerde onlarla savaşmak için değil güvenlik ve menfaatleri mizi korumak için,Türkiye’yi tehdit eden unsurlara karşı asker bulundurmak, operasyon yapmak, bölgede sorun çıkarmak,kan dökmek,katliam yapmak,kaynakları sömürmek haksızlığından başka hiç işi olmayan ABD, Rusya, İran, Fransa, İngiltere, İsrail’den çok Türkiye’nin hakkıdır.

Asker bulundurmak, Türkiye aleyhine çevrilen dolapları bozmak için gereklidir. M.Geçer 13.12.15

YORUMLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
14/02/2017 - 14:47 TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
23/12/2016 - 12:03 ÜLKEMİZİN ÜYE YAPILDIĞI BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KURULUŞLARLA İLİŞKİLERİ…
14/11/2016 - 13:59 KASABINA AŞIK KOYUN
24/10/2016 - 15:41 MUSUL HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
11/10/2016 - 18:11 KANDİL’E YAĞI KİM KOYUYOR ?
29/09/2016 - 11:37 EĞİTİM VE TERSİNE DEVŞİRME
05/09/2016 - 17:52 III.BİNYIL HAÇLI SAAVAŞLARI
15/08/2016 - 10:31 BAŞIMIZA GELENLER
03/08/2016 - 15:56 15 TEMMUZ DARBE SONRASI
19/07/2016 - 16:50 15 TEMMUZ 2016 DARBE TEŞEBBÜSÜ
04/07/2016 - 13:04 İLERİ GİDİŞ Mİ GERİ DÖNÜŞ MÜ?
11/06/2016 - 10:43 DOST ZANNEDİLENLERDEN YENEN KAZIKLAR !
27/05/2016 - 18:00 IŞİD’İN SON KULLANMA TARİHİ BİTTİ Mİ?
16/05/2016 - 16:29 LAİKLİK NE İŞE YARAR? -II-
10/05/2016 - 10:50 LAİKLİK NEDİR NE İŞE YARAR ? -I-
25/04/2016 - 21:04 BATI DUYARLILIĞI
08/04/2016 - 09:30 NEREYE GİDİYORUZ ?
29/03/2016 - 11:10 KONSOLOS EFENDİLERİN ADALET HASSASİYETİ
14/03/2016 - 17:31 NESLİMİZ PAGANİZM TEHDİDİ ALTINDA
26/02/2016 - 11:29 TRİBÜNDE SEYİRCİ OLMAK
16/02/2016 - 16:39 ANAYASA TARTIŞMASI -2
02/02/2016 - 19:30 ANAYASA TARTIŞMASI -1
15/01/2016 - 23:09 TÜRKİYE’DE TERÖRÜN KAYNAĞI
05/01/2016 - 11:39 MUSUL SORUNU
30/12/2015 - 14:19 KANAL İSTANBUL RANTI
21/12/2015 - 15:11 AKP İKTİDARLARI’NIN İSRAİL İLİŞKİLERİ
14/12/2015 - 10:12 IRAK BİZE IRAK DEĞİL
02/12/2015 - 12:17 BÖLGEMİZDE SON GELİŞMELER
23/11/2015 - 10:56 RUSYA’NIN IŞİD HEVESİ
14/11/2015 - 10:28 SİLAHLAR MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR
27/10/2015 - 17:06 DEVLET EL DEĞİŞTİRİYOR...
18/10/2015 - 17:00 KAMPLAŞMA KİMLERİN İŞİNE YARAR ?
04/10/2015 - 20:15 TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ
21/09/2015 - 12:44 YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE
10/09/2015 - 12:37 YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE
31/08/2015 - 18:25 ÇÖZÜM SÜRECİ OYALANMASI VE ÇÖZÜM
21/08/2015 - 11:55 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE TERÖR
08/08/2015 - 13:22 CHP VE TERÖR
13/07/2015 - 03:55 İSLAM COĞRAFYASI VE TÜRKİYE'DE KİMLİK İNŞAASI
05/07/2015 - 22:43 BÖLGEDE SUÇLU TÜRKİYE Mİ?
29/06/2015 - 00:49 HİÇ BİRİ TEMİZLİKTEN SÖZ EDEMEZ!
23/06/2015 - 11:20 HAÇLI SAVAŞLARI SÜRÜYOR…
15/06/2015 - 11:27 UFUKTA ERKEN SEÇİM VAR
09/06/2015 - 10:05 7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ
01/06/2015 - 13:05 EY MİLLET UYAN-2
25/05/2015 - 14:01 EY MİLLET UYAN, İYİ YÖNETİLMİYORUZ-1
12/05/2015 - 14:49 7 HAZİRANDA YİNE SEÇİM VAR
05/05/2015 - 11:56 TARİHE GEÇMİŞ KATLİAM VE SOYKIRIMLAR -2 (Kızılderili Soykırımı)
30/04/2015 - 10:41 Tarihe Geçmiş Katliam Ve Soykırımlar (Endülüs Soykırımı)
15/04/2015 - 11:29 DÜNYADA SOYKIRIM MUCİTLERİ
07/04/2015 - 15:29 FAİL, ÜST AKIL İSE SİZ NE AKILSINIZ?
01/04/2015 - 12:57 BU NE REZİLLİK, NE KEPAZELİK, NE MÜTTEHEMLİK?
25/03/2015 - 14:54 TEPEDE YETKİ KAVGASI MI?
12/03/2015 - 11:20 EKONOMİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK
04/03/2015 - 10:55 ERBAKAN'I ANLAMAK...
24/02/2015 - 11:15 BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK!
10/02/2015 - 09:50 TÜRKİYE HANGİ ZEMİN ÜZERİNDE YÜKSELECEK?
02/02/2015 - 16:21 YÖNETMEK YA DA YÖNETİLMEK
27/01/2015 - 11:02 İSLAM ÜLKELERİ BARIŞ GÜCÜ ACİLEN KURULMALIDIR
20/01/2015 - 15:40 BLACKWATER TERÖR ÖRGÜTÜ
13/01/2015 - 18:21 TERÖR KİMİN İŞİNE YARAR ?
07/01/2015 - 11:37 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VII
01/01/2015 - 12:08 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VI
22/12/2014 - 21:25 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-V
16/12/2014 - 10:27 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-IV
09/12/2014 - 17:15 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-III
02/12/2014 - 11:45 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-II
25/11/2014 - 11:43 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-1
13/11/2014 - 16:13 YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MESCİD-İ AKSA
04/11/2014 - 13:20 KAMU DÜZENİ
28/10/2014 - 14:50 KULLUK SÖZLEŞMESİ
16/10/2014 - 11:30 KAMU MALLARININ SATIŞI
07/10/2014 - 23:45 KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!
29/09/2014 - 16:45 IŞİD SAVAŞI VE TÜRKİYE’NİN DURUŞU
21/09/2014 - 23:48 IŞİD ÜZERİNDEN TÜRKİYE'NİN BAŞINA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENİYOR
09/09/2014 - 09:30 BÜTÜN BUNLARI IŞİD Mİ YAPIYOR?
19/08/2014 - 16:15 BU DÜZENİN ÜRETTİĞİ İNSAN YAPISI
12/08/2014 - 10:20 ÇAN KAYA!
28/07/2014 - 00:04 HANİ BAHAR GELMİŞTİ?
20/07/2014 - 20:27 GAZZE'DE KATLİAM SÜRÜYOR
10/07/2014 - 19:23 İSLAM ÜLKELERİNİN YÖNETİCİLERİ NE YAPAR?
02/07/2014 - 15:45 NEREDEN NEREYE ?
24/06/2014 - 13:59 FİTNE ATEŞİ
07/06/2014 - 16:08 DEMOKRASİ, DİKTATÖRLERİN MEŞRUİYET ARACI MI ?
30/05/2014 - 18:20 23. ULUSLARARASI MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR BİRLİĞİ TOPLANTISI
21/05/2014 - 10:15 BİR MUSİBET Mİ, BİN NASİHAT MI?
12/05/2014 - 01:32 BİRLİK VE BERABERLİK
08/05/2014 - 11:18 10.YIL DA TV5
28/04/2014 - 10:28 SEÇİM KAVGASI
22/04/2014 - 10:54 MEDYA ÇILGINLIĞI
14/04/2014 - 13:00 DEMOKRASİNİN BEDELİ
07/04/2014 - 01:30 ÇARLIK RUSYASI YENİDEN
01/04/2014 - 09:55 KOKPİTTE OTURANLAR
24/03/2014 - 10:31 SİYASİ TERCİH VE SORUMLULUK
17/03/2014 - 11:00 DEĞİŞİMİN CAZİBESİ
10/03/2014 - 10:00 SİYASİ CİNNET HALİ
02/03/2014 - 23.55 FİİLİ İŞGALLER YENİDEN BAŞLADI
24/02/2014 - 11:30 ÜÇÜNCÜ VEFAT YILINDA ERBAKANI ANLAMAK
17/02/2014 - 08:10 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-3
10/02/2014 - 11:00 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-2
01/02/2014 - 17:30 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-1
26/01/2014 - 23:45 17 ARALIK DIŞ ODAKLAR VE OYUNCULAR
17/01/2014 - 12:15 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-2
09/01/2014 - 13:00 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-1
31/12/2013 - 12:00 BU İŞ HÜKÜMETİ VE CEMAATİ AŞAR!
23/12/2013 - 13:00 AB MACERASI:GÖNÜLLÜ ESARET-5
16/12/2013 - 15:47 AB MACERASI-GÖNÜLLÜ ESARET-4
05/12/2013 - 16:00 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-3 BÖLÜM
23/11/2013 - 15:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET- 2
15/11/2013 - 20:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-1
29/10/2013 - 13:39 TEFECİLİK MEDENİYETİ!
14/10/2013 - 13:22 TOPLUMSAL SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM REFERANSLARI
05/10/2013 - 14:49 28 ŞUBAT SANIKLARI VE MAĞDURLARI
26/09/2013 - 16:25 DEMOKRASİNİN NAMUSU
27/08/2013 - 13:00 KATİLDEN HİMMET BEKLEMEK
18/08/2013 - 15:11 GÜÇ BENDE O HALDE HAKLIYIM
03/08/2013 - 07:49 DİN SAVAŞLARI
23/07/2013 - 09:20 ÖRTÜLÜ İŞGAL
12/07/2013 - 15:40 MISIR VE DEMOKRASİ
03/07/2013 - 20:21 MURSİ DİRENMELİDİR !
24/06/2013 - 18:56 BÖLGE BARIŞI GÜÇLÜ TÜRKİYEDEN GEÇER
13/06/2013 - 19:26 CAMİ VERGİSİ
04/06/2013 - 20:24 HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ!
23/05/2013 - 15:34 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE AYRIMCILIK
10/05/2013 - 16:51 ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE İSRAİL
30/04/2013 - 19:29 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-2
24/04/2013 - 18:25 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-1
09/04/2013 - 17:54 KAN DAVASI -2
30/03/2013 - 22:14 KAN DAVASI-1
20/03/2013 - 22:54 SERBEST TİCARET ANTLAŞMALARI (LAISSEZ FAIRE-LAISSEZ PASSER)
10/03/2013 - 18:29 YENİDEN RANT EKONOMİSİNE DÖNÜŞ
01/03/2013 - 15:26 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -3
25/02/2013 - 17:33 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -2-
20/02/2013 - 12:05 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -1-
12/02/2013 - 12:14 MEDENİYET SORUNU
30/01/2013 - 15:36 HABABAM SINIFI
15/01/2013 - 16:20 YENİDEN İŞGAL VE SÖMÜRGECİLİK
10/01/2013 - 14:30 GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR
01/01/2013 - 15:22 KENDİSİ RUS MOTORU AMERİKAN ÜRETİMİ TÜRK
20/12/2012 - 17:26 YILBAŞI NOEL MİLLİ PİYANGO
09/12/2012 - 20:17 Cumhuriyetin Kazanımları!
26/11/2012 - 14:33 Küresel Güç Dengeleri Değişiyor
15/11/2012 - 15:40 İslam Ülkelerinin Kurduğu Teşekküller Neden Etkin Değil?
06/11/2012 - 16:41 Müslüman Duyarlılığı
23/10/2012 - 00,11 Kurban Bayramı Mübarek Olsun
17/10/2012 - 17:53 İçki Reklamları ve Anayasa
09/10/2012 - 23:24 Suriye'ye Müdahale Kimin İşine Yarar?
01/10/2012 - 17:33 Görünen İran
19/09/2012 - 00:01 Müslümanın Talep Ve Beklentileri
11/09/2012 - 19:43 Türkiyenin Borç Faizi ve Yabancılara Toprak Satışı
28/08/2012 - 16:06 DÜNYA PETROLLERİNİ SÖMÜRENLER
23/08/2012 - 00:44 PKK'NIN İDEOLOJİK KİMLİĞİ
14/08/2012 - 12:18 Nizam İthalatı
04/08/2012 - 14:55 Küresel Bataklık
25/07/2012 - 13:00 Sahibinden Satılık Partiler 2
20/07/2012 - 14:43 Sahibinden Satılık Partiler 1
09/07/2012 - 08:55 Taksim Meydanının Silüeti
02/07/2012 - 09:30 Milleti Aptal Yerine Koymayın
25/06/2012 - 17:15 TÜRKİYE BÖLGEDE YALNIZLIĞA SÜRÜKLENİYOR
18/06/2012 - 17:15 Anayasa mı ? Babayasa mı ?
11/06/2012 - 10:46 ALKOL, EŞCİNSELLİK, FUHUŞ VE KÜRTAJ
05/06/2012 - 13:45 Büyük Ortadoğu Projesi'nde Türkiye'nin Rolü
29/05/2012 - 11:45 Saf Tutmak
21/05/2012 - 10:00 Dünya'da ve Türkiye'de Neo Kapitalizm-2
14/05/2012 - 17:33 Dünya'da ve Türkiye'de Neo-Kapitalizm 1
08/05/2012 - 13:28 Nerede Duruyoruz ?
28/04/2012 - 12:37 Kalkınmamızın Ayak Bağları
 
ASA'nın kar uzmanından korkutan Türkiye uyarısı
Tillerson: Türkiye'nin PKK kaygılarını anlıyoruz
Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili şok iddia! Pilot yanlış butona bastı
Türkiye'den ABD'ye sert yanıt: ''Bölgede kaos olur''
Bakanlık düğmeye bastı! 6 milyon 300 bin araca ceza yağacak
Saadet lideri Karamollaoğlu: Hükümet uzaklaştırıyor, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı çıkaracağız
Yeni KHK yayımlandı! 1823 kişi göreve iade edildi
2 bin 168 kişi incelendi! KHK ile görevlerine iade edilecek
Kimine bayram kimine hüsran!
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
DOSTLUK ÖRNEĞİ
Mustafa KAYA
‘Bildiğiniz Gibi Değil’
Atilla MEHDİGİL
Cevabım biraz ağır olacak!
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
MÜŞTEREK KARARLAR ALMAK MÜMKÜN MÜ?
Ekrem ŞAMA
Top Mehmetçik’te
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Mustafa İŞCAN
Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Savaş Çıkar mı?
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizmin Silâhları ile Müslümanların Savaşı
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Hipnozdan Çıkışın Diğer Adı: “Zeytin Dalı”
Zeki CEYHAN
Aptal mı yazıyor?
Mevlüt ÖZCAN
Misafire İkram ediniz
Mahmut TOPTAŞ
Arabozucu şeytanları aramıza sokmayalım
Prof.Dr.Ata ATUN
Rumları iyi okumak gerekli
Prof. Dr. Burhanettin Can
Türkiye’nin “Bağışıklık Sisteminde” (“İmmün Sistem”) Sorun Var-3:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Hangi kadın
Mustafa YILDIRIM
Bu vatan bizim için evdir otel değil!
Burak KILLIOĞLU
Hep reaksiyon, hep reaksiyon…
Şakir TARIM
Türkiye AB’ye mahkûm mu?
İsmail KILLIOĞLU
...Dolayısıyla
İbrahim VELİ
İttifak mı 3. yol mu?
Abdülkadir ÖZKAN
ABD, İslam dünyası için terörden daha büyük tehdit
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz