6 Recep 1439 | 23 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
ÇÖZÜM SÜRECİ OYALANMASI VE ÇÖZÜM
31/08/2015 - 18:25
Mustafa GEÇER
“Yeni bir ulus yaratacağım” diye yola çıkıp, dini elinden alınmış bir
“Pagan Türk Ulusalcı” modeli ortak kimlik oluşturmaya çalışan rejimin egemen
elitleri, ülkede hangi barışı sağlayabilmiştir? Ülkenin kimlik sorununu mu çözmüştür?
Bırakalım Kürtleri, Müslüman Türklerle dahi barışık değildir."
 
Türkiye’deki sorunlar genel sorunların bir parçasıdır.  Bütün alt sorunlar genel sorunların bir sonucudur ve ayrı düşünülemez. Genel sorunlar çözüldüğünde ondan üreyen sorunlar da çözülür.
Türkiye’nin en genel sorunu, “Rejim”(Düzen) sorunudur. Diğer sorunlar mevcut “demokratik, laik, ulusalcı” rejimin uygulamalarından
doğmaktadır ve onun doğal sonuçlarıdır.
Bizi, “biz” yapan inancımız İslam’a savaş açmış bir rejimin ilkeleri esas alınarak sorun çözülemez. Aksine, yeni istenmeyen sorun ve sonuçlar ortaya çıkmaya devam eder.
Ne hikmetse, toplumun tüm kesimlerinin “Bu düzen değişmeli” slogan ve isteklerine rağmen, düzen değişmemektedir. Sorunlarımız da katmerlenerek artmakta, müzminleşmektedir.
Bir defa,100 yıldır hiçbir sorunumuzu çözememiş bu “Rejim sorunu” nun çözülmesi gerekir.Mevcut yapı üzerine köklü çözüm üretecek bir yapı inşa edilemez. Edilemediği görülmüştür.Öncelikle herkesin bunu bilmesi ve kabul etmesi gerekir.
Rejimin amentüsünün birinci sırasını işgal eden “Demokratik” dedikleri şey, Türkiye’de ne zaman görülmüştür. Demokrasiyi tek çıkar yol ve “yeni bir din” olarak gören egemen zihniyet “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diye tanımladığı, Meclisin duvarına yazdığı bu ilkenin uygulanmasına ne zaman müsaade etmiştir? Hiçbir zaman müsaade etmemiştir. Milletin iradesini meclisine taşıyacak siyasi oluşumların hep önünü kesmiş, gayri ahlaki, gayri hukuki ve insani darbelerle, provokasyonlar ve zorbalıkla önü kesilmiştir. Hal böyle olunca, ”Ata sen bin ama dizgin bende olsun” antidemokratik totaliter mantık ve uygulaması ile “Demokratik çözüm” den bahsedilebilir mi?
Toplumu, İctimai (sosyal), İktisadi (ekonomik), Hukuki ve Siyasi yapısını kısmen dahi dini (İslami) kurallara benzetmeyi, uydurmayı şiddetle yasaklayan rejimle,  hayatında temel esas olarak İslam’ı alan bir toplumun dinine savaş açan bir “Laiklik” anlayışı ve uygulaması ile milletle devleti birbirine düşman yapan anlayış hangi sorunu çözebilir?
“Yeni bir ulus yaratacağım” diye yola çıkıp, dini elinden alınmış bir “Pagan Türk Ulusalcı” modeli ortak kimlik oluşturmaya çalışan rejimin egemen elitleri, ülkede hangi barışı sağlayabilmiştir?
Ülkenin kimlik sorununu mu çözmüştür? Bırakalım Kürtleri, Müslüman Türklerle dahi barışık değildir. Ülkenin sosyal sorunlarını mı çözmüştür? Ülkenin ekonomik sanayileşme ve kalkınma sorununu mu çözmüştür? Ülkenin siyasi sorunlarını mı çözmüştür? “Evet, bu sorunları çözmüştür” diyecek kaç kişi çıkabilir. Rejim ve uygulayıcıları bütün taşları yerinden oynatmış ancak onun yerine sorunlar, geri kalmışlık ve kaostan başka bir şey koymamış koyamamıştır. Binayı yıkmış ama elinde ondan iyi yapacağı bir projesi olmamıştır. Sadece binanın enkazından menfaat temin eden fırsatçıları memnun etmiştir.
Bugün Türkiye’nin tüm vatandaşlarını olumsuz etkileyen, Kürt kesimlerce daha fazla hissedilen “Genel Sorunlarımız”dan ayırarak “Güneydoğu Sorunu”, ”Kürt Sorunu”, ”Terör sorunu” diye sıralanan ve birbirini tetikleyen sorunlar ülkenin önüne konmuştur.
Nasıl çözülecek?
Önceki hükümetlerin de yaptığı gibi, mevcut AKP hükümetinin “demokratik, laik, sosyal hukuk devleti” safsatası ekseninde PKK  ve onun legal görünen siyasi yapılanmaları ile pazarlık yaparak, Müslüman Kürt vatandaşlarımızı zerre kadar temsilden uzak terör yapılanmaları ile ortaya koyduğu İslam’a ve Müslümanlara yer verilmeyen “Demokratik Çözüm Süreci” sorunları çözmüş müdür? Çözememiştir ve de çözemez. Sorunlarla çözümler ve taraf yanlış belirlenmiştir. Sorunların kaynağı çözüm olarak ortaya konmaktadır. Güneydoğu ve Kürt sorunu ile sorunların esas muhatabı Müslüman Kürtler arasında sorunların ne olduğu ve çözümün ne olduğu konusunda hiçbir mutabakat bulunmayan Marksist-Leninist-Maoist-Ateist-bölücü terör örgütü PKK taraf kabul edilerek konular müzakere edilmeye ve “Çözüm Süreci” denen ve PKK ya göre sorun kabul edilen konuların çözümüne yönelik maddeler üzerinde mutabakatla deklarasyonlar oluşturulup yayınlanmıştır.
13 Eylül 2011'de ilk temas ve toplantı: 13 Eylül 2011 tarihinde, toplantının Oslo’ da yapıldığına dair haberler basına sızdı. Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) temsilcileriyle Türkiye Devleti görevlileri arasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, hem PKK Lideri Abdullah Öcalan'la hem de PKK temsilcileriyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ve "özel temsilci" sıfatıyla görüştüğü ileri sürüldü. Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan görüşmeye, dönemin Başbakanlık Müsteşar yardımcısı, MİT Müsteşarı Fidan, MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, KCK'den Mustafa Karasu, PKK'li Sabri Ok ve Zübeyir Aydar'ın katıldığı ileri sürüldü.
Oslo görüşmelerine katılan Fidan, Güneş ve eski MİT Müsteşarı Emre Taner, KCK soruşturması kapsamında 7 Şubat 2012’de, Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya'nın talimatıyla  ifadeye çağrıldı. Savcının, sorguda KCK yapılanmasında MİT'in rolü ile Oslo görüşmelerini soracağı iddia edildi. MİT Kanunu 15 Şubat'ta Meclis'te bir gecede değiştirildi: Fidan'ın ve diğer MİT mensuplarının görevleri kapsamındaki konularla ilgili ifade vermesi Başbakanlık iznine bağlandı. Böylece MİT mensupları ifade vermeye gitmedi. Bu olayla “Paralel Yapılanma” da Türkiye’nin gündeme oturdu.
AKP hükümetinin, 01.10.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararının 3. maddesi,11 başlık altında “çözüm süreci”nin prototipi olarak kamuoyuna sunuldu. 
İşte Bakanlar Kurulu kararının 11 soyut başlıktan oluşan 3. maddesi:
1- Siyasi alana, siyasi kurum ve aktörlere yönelik çalışmalar
2- Hukuki düzenlemeler ve insan hakları
3- Sosyal programlar
4- Ekonomik tedbirler
5- Kültürel programlar
6- Toplumsal destek ve sivil toplum çalışmaları
7- Güvenlik ve silahsızlandırma
8- Sorunun parçası olan aktörlerle temas, diyalog ve benzeri çalışmalar
9- Eve dönüşler ile sosyal yaşama katılım ve uyum alanında çalışmalar
10- Psikolojik destek ve rehabilitasyon çalışmaları
11- Kamuoyu bilgilendirme ve kamu diplomasisi çalışmaları.
28.02.2015 Tarihinde Dolmabahçe mutabakatı ve açıklaması:
Hükümetten Başbakan Yardımcısı Akdoğan ile HDP’den Önder, Buldan ve Baluken’in yaptığı ortak açıklamada, Öcalan’ın, PKK’ya “silah bırakma kararına ilişkin kongre toplama” çağrısı okundu.Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi dün Sabah saatlerinde tarihi bir ana tanıklık etti. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP heyeti ile ilk kez barış sürecine ilişkin ortak bir açıklama yaptı. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın “Silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum” çağrısını okudu. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise “Milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız” dedi.
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’in yer aldığı HDP heyeti ile bir araya geldi. Saat 11.00 sıralarında başlayan görüşmeye, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu da katıldı. Görüşmenin ardından, ilk kez ortak basın açıklaması yapıldı. Tarihi açıklamanın, 28 Şubat’ın yıldönümüne denk gelmesi dikkat çekti. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecinde gelinen aşamaya ilişkin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın temel belirlemesinin, “Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken “demokratik bir çözüm”e ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum” olduğunu aktardı.
Barış için HDP ile varılan mutabakatın 10 maddesi:
Sırrı Süreyya Önder, açıklama sırasında, “Hem gerçek bir demokrasinin, hem de büyük barışımızın temel omurgasını teşkil edecek olan olgusal başlıklarımız şunlardır” diyerek 10 madde sıraladı. Önder, okuduğu 10 maddenin ardından, “Tüm bu hususlarda beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için, tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak, tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz” ifadelerinde bulundu. Önder’in sıraladığı 10 madde şöyle:                        
1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği
2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması
3. Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri
4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar
5. Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları
6. Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması
7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri
8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu
demokratik anlayışın geliştirilmesi
9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve Anayasal güvencelere kavuşturulması
10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.
Sorunlara çözüm getireceği söylenen Bu 10 soyut maddenin Türk ve Kürt toplumunun en önemli ortak kimliği İslam’a ve Müslümanlara ve onların sorunlarına hiç yer verilmeden laik ve seküler bir anlayışla belirlendiği madde içeriklerinden anlaşılıyor. Zehir, panzehir olarak sunuluyor.
Bu yaklaşım ve muhatap alınan taraf  PKK, ilk düğmenin yanlış iliklenmesiydi. Bu maddelerin uygulanması PKK’nın esas amacının önünü açacak ilk aşamaydı.
Yapılması gereken, Ulusalcı-Laik düzen patronlarının her vatandaşımıza yaptığı zulüme ilaveten Kürt vatandaşlarımıza da daha fazlasını yaptığı zulüm ve yanlışlıkların belirlenip mevcut konjonktürde çözülebileceklerinin hükümet eliyle derhal çözülmesiydi. Zaten AKP hükümeti Güneydoğu  ve Kürt sorunu konusunda bazı olumlu adımlar atmıştı. Kürt kimliğinin tanınması, İmar, İskan, Anadilde yayın basın ,alfabeye yeni harflerin ilavesi v.s. Bunlar Güneydoğu ve Kürt sorununa ilişkin önemli gelişmelerdi.  Türkiye’nin genel sorunlarının çözümüne ilişkin çalışmalarla diğer sorunlar da mevcut yapı içinde dahi rahatlıkla çözülebilir sorunlardır. Güneydoğu ve Kürt sorunlarının çözümü Merhum Erbakan Hoca ve Milli Görüş ile başlamıştı. Ama ulusalcı-laik dinozorlar tarafından fırsat verilmedi. PKK ile aynı ulusalcı-laik düşünceye sahip rejim kurucularının tüm vatandaşlarla beraber Kürt vatandaşlara da yaptığı kimlik dönüştürme adına temel insan haklarında yaptığı baskı, kısıtlama ve tahribatlar; “Bu rejim size şu haksızlıkları yapmıştır, ancak biz bunları düzeltiyoruz” diye düzeltmek ve PKK’ ya bundan pay vermemek gerekirdi! PKK taraf kabul edilerek, sanki sorunların çözümünde PKK’nın yaptığı terör ve nümayişlerin önemli payı olduğu ve bunun için kısıtlanan hakların iade edilmesi için devletin PKK tarafından dize getirildiği, hükümetin de mecburiyet karşısında bu düzeltmeleri yaptığı algısı uyandırılmıştır. Demek ki silahlanıp dağa çıkmak, terör yapmak, hakları söke söke almak için tek çaredir anlayışı yaygınlaştırılmıştır. PKK’nın  Kürt toplumunda taraftar ve taban bulmasına neden olunmuştur
Kürt vatandaşlarımız PKK’nın safına itilmiştir. Yanlış yapan ulusalcı elitlerin ve PKK’ nın faturası bu mazlum millete çıkarılmıştır. Oysa terörle bir hak elde edildiği görülmemiştir. Aynı terör faaliyetlerini bu millete karşı PKK’nın selefleri Ermeni Hınçak ve Taşnak örgütleri de Batılı Haçlı ve Siyonist patronlarının destek ve kışkırtması ile  kullanmıştı. Sonuç ne oldu? Ermeniler haklarına kavuşmadı, mevcut haklarını da kaybettiler. Teröre tevessül edenler, terör yoluyla  hak aramaya çalışanlar, masum insanları arkadan vuranlar, milletin huzur ve barışını bozanlar, sonuçta emperyalist güçlere nasıl maşa olduklarını ve bu örneği asla unutmamalı. Yürütülen çözüm politikalarından karlı çıkanlar, şimdilik Türkiye’nin varlığına tahammül edemeyen dış Haçlı-Siyonist Irkçı Emperyalistler ile PKK  ve onun siyasi uzantısı HDP olmuştur. Sorun daha da derinleştirilerek dış güçlerin ve terörün amacına daha çok hizmet eder hale getirilmiştir. Ancak hiç kimse barışçı yolların dışında bir çözüm aramamalıdır.
Çözümün şartları:
1- Yeni bir Anayasa yapılarak “Türkiye devletinin dini Din-i İslamdır” maddesi temel ve değişmez madde olarak Anayasaya konulmalıdır. Ortak üst kimlik, İslam olmalıdır. Üniter devlet olarak kurulan Türkiye'nin resmî dili, aynı zamanda nüfusun %85'inin ana dili olan Türkçe’dir. Nüfusun yaklaşık %12'si ise ana dil olarak Kürtçe konuşmaktadır. Arapça ve Zazaca’yı ana dil olarak kullananların yanı sıra çeşitli bölgelerde küçük topluluklar tarafından ana dil olarak konuşulan başka diller de mevcuttur.
Türkiye'de çoğunluğun dini İslam'dır. Çeşitli verilere göre nüfusun  %99,8'i Müslüman'dır. Ancak farklı kaynaklara göre bu rakam farklılık göstermektedir ve %96.4 olarak geçmektedir. Yaygın mezhep ise Sünnilik mezheplerinden biri olan Hanefiliktir. Ayrıca ülkede değişik türevleri ile Alevilik de yer yer yaygındır. Türkiye topraklarında Müslüman olmayanların sayısı 1914'te %19 iken bu sayı 1927'de %2.5'e düşmüştür. Günümüzde ülkede Rum Ortodoksları ve Katolikler dahil olmak üzere çeşitli mezheplerden 120.000 Hristiyan bulunmaktadır ve bu rakam Türkiye'nin nüfusunun %0.2'sinden daha azdır. Ülkede açık olan kilise sayısı ise 236'dır. İstanbul, 4. yüzyıldan bu yana Doğu Ortodoks Kilisesi'nin merkezi konumundadır. Bu gayrimüslim azınlıkların hakları Lozan Anlaşması ile güvence altına alınmıştır. Sorun, çoğunluktaki Müslümanların haklarındaki kısıtlamadır. Türkiye'de, çoğu Sefarad kökenli olan 26.000 Yahudi yaşamaktadır. 15. yüzyıl sonlarında İspanyol ve Portekiz Yahudileri'nin İspanya'dan kovulmasıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu, bu Yahudilerin günümüzdeki Türkiye topraklarına yerleşmesine izin verdi. Böylece Anadolu'daki Yahudi nüfusu arttı. 20. yüzyıldaki göçlere rağmen, bugün hâla küçük bir Yahudi nüfusu Türkiye'de bulunmaktadır.
2- Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza din, dil, ırk farkı gözetilmeden, eksik bırakılan ve zaman zaman engellenen “temel insan hakları” ve kullanımına ilişkin özgürlükler verilmelidir. Bu yapılanma ve uygulama “Kürt Sorunu” nu ortadan kaldıracaktır.
3- Yürürlükteki yasalarda İslam’a aykırı tüm metinler ayıklanıp ilga edilmeli, İslam’a aykırı yasal ve idari düzenlemeler yapılmamalıdır. Bu durumu denetleyecek “Şeyh-ül İslam”lık gibi bir kurum oluşturulmalıdır.
4- TBMM şahsında mündemiç olan İslam Halifeliği makamı Meclisten alınarak tekrar ihdas edilmeli, İstanbul merkez olarak ikameti sağlanmalıdır.
5- Bölgesel kalkınmışlık farklılığını ortadan kaldıracak yaygın sanayileşme ve ekonomik kalkınma sağlanmalıdır. Böylece “Güneydoğu sorunu” da çözülmüş olacaktır.
6-Eğitim kurumları ilim ve bilimden ziyade laik-Batıcı-Seküler ayyaş bilim adamı müsveddelerinden kurtarılmalı, laik rejimin bekçileri, iktibas, intihal, tercümanlık ve terör üreten kurumlar olmaktan çıkarılmalı, Milli ve İslam medeniyetinin ilim, bilim, yeni telif, teknoloji patent üreten kurumları haline getirilmelidir. Maddi ve Manevi kalkınmaya zemin oluşturmalıdır.
 7-Türkiyenin birliği korunmalı, etkisiz ve birbirleri ile cedelleşen devletçikler haline getirilmiş İslam coğrafyasının daha fazla parçalara ayrılmasına asla izin verilmemelidir. Aksine ülkeler birleştirilerek büyütülmelidir. Coğrafyanın  kurtuluşu birlik olmaya bağlıdır.
8- Her şeye rağmen terörü araç olarak kullanan güçler hep var olmuştur var olmaya devam edecektir. Teröre asla taviz verilmemeli, teröristler muhatap alınmamalı, onlarla asla masaya oturulmamalı, etkin mücadele teknikleri ile mücadele edilerek amaçlarına ulaşmaları önlenmelidir.     Müesses düzen ve ilkeleri ile üretilmeye çalışılan çözümler asla çözüm olmayacaktır. Nitekim, Çözüm süreci uygulamalarından sonuç alınamamış, geri başa dönülmüştür.
Bu durum Milletin, dünyevileşmesine, dinsizleşmesine, ahlaki ve manevi bağlarından kopmasına, ortak bağları kalmamış milletin ve ülkenin parçalanmasına, köleleşmesine neden olacaktır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
YORUMLAR
Mehmet Sezai Aydıngöz 06-09-2015, 17:50:17
Kalemine ve gönlüne sağlık.Ne var ki cumhuriyet döneminde bu çizgide kurulan tüm siyasi partiler kapatılmış olup,sahteleri ise ilk kuruluşunu müteakip tekbaşına iktidar olmuşlardır.Allah c.c. bu milletin basiretini ve ferasetini arttırsın inşallah !
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
14/02/2017 - 14:47 TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
23/12/2016 - 12:03 ÜLKEMİZİN ÜYE YAPILDIĞI BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KURULUŞLARLA İLİŞKİLERİ…
14/11/2016 - 13:59 KASABINA AŞIK KOYUN
24/10/2016 - 15:41 MUSUL HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
11/10/2016 - 18:11 KANDİL’E YAĞI KİM KOYUYOR ?
29/09/2016 - 11:37 EĞİTİM VE TERSİNE DEVŞİRME
05/09/2016 - 17:52 III.BİNYIL HAÇLI SAAVAŞLARI
15/08/2016 - 10:31 BAŞIMIZA GELENLER
03/08/2016 - 15:56 15 TEMMUZ DARBE SONRASI
19/07/2016 - 16:50 15 TEMMUZ 2016 DARBE TEŞEBBÜSÜ
04/07/2016 - 13:04 İLERİ GİDİŞ Mİ GERİ DÖNÜŞ MÜ?
11/06/2016 - 10:43 DOST ZANNEDİLENLERDEN YENEN KAZIKLAR !
27/05/2016 - 18:00 IŞİD’İN SON KULLANMA TARİHİ BİTTİ Mİ?
16/05/2016 - 16:29 LAİKLİK NE İŞE YARAR? -II-
10/05/2016 - 10:50 LAİKLİK NEDİR NE İŞE YARAR ? -I-
25/04/2016 - 21:04 BATI DUYARLILIĞI
08/04/2016 - 09:30 NEREYE GİDİYORUZ ?
29/03/2016 - 11:10 KONSOLOS EFENDİLERİN ADALET HASSASİYETİ
14/03/2016 - 17:31 NESLİMİZ PAGANİZM TEHDİDİ ALTINDA
26/02/2016 - 11:29 TRİBÜNDE SEYİRCİ OLMAK
16/02/2016 - 16:39 ANAYASA TARTIŞMASI -2
02/02/2016 - 19:30 ANAYASA TARTIŞMASI -1
15/01/2016 - 23:09 TÜRKİYE’DE TERÖRÜN KAYNAĞI
05/01/2016 - 11:39 MUSUL SORUNU
30/12/2015 - 14:19 KANAL İSTANBUL RANTI
21/12/2015 - 15:11 AKP İKTİDARLARI’NIN İSRAİL İLİŞKİLERİ
14/12/2015 - 10:12 IRAK BİZE IRAK DEĞİL
02/12/2015 - 12:17 BÖLGEMİZDE SON GELİŞMELER
23/11/2015 - 10:56 RUSYA’NIN IŞİD HEVESİ
14/11/2015 - 10:28 SİLAHLAR MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR
27/10/2015 - 17:06 DEVLET EL DEĞİŞTİRİYOR...
18/10/2015 - 17:00 KAMPLAŞMA KİMLERİN İŞİNE YARAR ?
04/10/2015 - 20:15 TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ
21/09/2015 - 12:44 YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE
10/09/2015 - 12:37 YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE
31/08/2015 - 18:25 ÇÖZÜM SÜRECİ OYALANMASI VE ÇÖZÜM
21/08/2015 - 11:55 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE TERÖR
08/08/2015 - 13:22 CHP VE TERÖR
13/07/2015 - 03:55 İSLAM COĞRAFYASI VE TÜRKİYE'DE KİMLİK İNŞAASI
05/07/2015 - 22:43 BÖLGEDE SUÇLU TÜRKİYE Mİ?
29/06/2015 - 00:49 HİÇ BİRİ TEMİZLİKTEN SÖZ EDEMEZ!
23/06/2015 - 11:20 HAÇLI SAVAŞLARI SÜRÜYOR…
15/06/2015 - 11:27 UFUKTA ERKEN SEÇİM VAR
09/06/2015 - 10:05 7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ
01/06/2015 - 13:05 EY MİLLET UYAN-2
25/05/2015 - 14:01 EY MİLLET UYAN, İYİ YÖNETİLMİYORUZ-1
12/05/2015 - 14:49 7 HAZİRANDA YİNE SEÇİM VAR
05/05/2015 - 11:56 TARİHE GEÇMİŞ KATLİAM VE SOYKIRIMLAR -2 (Kızılderili Soykırımı)
30/04/2015 - 10:41 Tarihe Geçmiş Katliam Ve Soykırımlar (Endülüs Soykırımı)
15/04/2015 - 11:29 DÜNYADA SOYKIRIM MUCİTLERİ
07/04/2015 - 15:29 FAİL, ÜST AKIL İSE SİZ NE AKILSINIZ?
01/04/2015 - 12:57 BU NE REZİLLİK, NE KEPAZELİK, NE MÜTTEHEMLİK?
25/03/2015 - 14:54 TEPEDE YETKİ KAVGASI MI?
12/03/2015 - 11:20 EKONOMİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK
04/03/2015 - 10:55 ERBAKAN'I ANLAMAK...
24/02/2015 - 11:15 BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK!
10/02/2015 - 09:50 TÜRKİYE HANGİ ZEMİN ÜZERİNDE YÜKSELECEK?
02/02/2015 - 16:21 YÖNETMEK YA DA YÖNETİLMEK
27/01/2015 - 11:02 İSLAM ÜLKELERİ BARIŞ GÜCÜ ACİLEN KURULMALIDIR
20/01/2015 - 15:40 BLACKWATER TERÖR ÖRGÜTÜ
13/01/2015 - 18:21 TERÖR KİMİN İŞİNE YARAR ?
07/01/2015 - 11:37 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VII
01/01/2015 - 12:08 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VI
22/12/2014 - 21:25 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-V
16/12/2014 - 10:27 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-IV
09/12/2014 - 17:15 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-III
02/12/2014 - 11:45 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-II
25/11/2014 - 11:43 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-1
13/11/2014 - 16:13 YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MESCİD-İ AKSA
04/11/2014 - 13:20 KAMU DÜZENİ
28/10/2014 - 14:50 KULLUK SÖZLEŞMESİ
16/10/2014 - 11:30 KAMU MALLARININ SATIŞI
07/10/2014 - 23:45 KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!
29/09/2014 - 16:45 IŞİD SAVAŞI VE TÜRKİYE’NİN DURUŞU
21/09/2014 - 23:48 IŞİD ÜZERİNDEN TÜRKİYE'NİN BAŞINA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENİYOR
09/09/2014 - 09:30 BÜTÜN BUNLARI IŞİD Mİ YAPIYOR?
19/08/2014 - 16:15 BU DÜZENİN ÜRETTİĞİ İNSAN YAPISI
12/08/2014 - 10:20 ÇAN KAYA!
28/07/2014 - 00:04 HANİ BAHAR GELMİŞTİ?
20/07/2014 - 20:27 GAZZE'DE KATLİAM SÜRÜYOR
10/07/2014 - 19:23 İSLAM ÜLKELERİNİN YÖNETİCİLERİ NE YAPAR?
02/07/2014 - 15:45 NEREDEN NEREYE ?
24/06/2014 - 13:59 FİTNE ATEŞİ
07/06/2014 - 16:08 DEMOKRASİ, DİKTATÖRLERİN MEŞRUİYET ARACI MI ?
30/05/2014 - 18:20 23. ULUSLARARASI MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR BİRLİĞİ TOPLANTISI
21/05/2014 - 10:15 BİR MUSİBET Mİ, BİN NASİHAT MI?
12/05/2014 - 01:32 BİRLİK VE BERABERLİK
08/05/2014 - 11:18 10.YIL DA TV5
28/04/2014 - 10:28 SEÇİM KAVGASI
22/04/2014 - 10:54 MEDYA ÇILGINLIĞI
14/04/2014 - 13:00 DEMOKRASİNİN BEDELİ
07/04/2014 - 01:30 ÇARLIK RUSYASI YENİDEN
01/04/2014 - 09:55 KOKPİTTE OTURANLAR
24/03/2014 - 10:31 SİYASİ TERCİH VE SORUMLULUK
17/03/2014 - 11:00 DEĞİŞİMİN CAZİBESİ
10/03/2014 - 10:00 SİYASİ CİNNET HALİ
02/03/2014 - 23.55 FİİLİ İŞGALLER YENİDEN BAŞLADI
24/02/2014 - 11:30 ÜÇÜNCÜ VEFAT YILINDA ERBAKANI ANLAMAK
17/02/2014 - 08:10 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-3
10/02/2014 - 11:00 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-2
01/02/2014 - 17:30 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-1
26/01/2014 - 23:45 17 ARALIK DIŞ ODAKLAR VE OYUNCULAR
17/01/2014 - 12:15 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-2
09/01/2014 - 13:00 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-1
31/12/2013 - 12:00 BU İŞ HÜKÜMETİ VE CEMAATİ AŞAR!
23/12/2013 - 13:00 AB MACERASI:GÖNÜLLÜ ESARET-5
16/12/2013 - 15:47 AB MACERASI-GÖNÜLLÜ ESARET-4
05/12/2013 - 16:00 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-3 BÖLÜM
23/11/2013 - 15:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET- 2
15/11/2013 - 20:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-1
29/10/2013 - 13:39 TEFECİLİK MEDENİYETİ!
14/10/2013 - 13:22 TOPLUMSAL SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM REFERANSLARI
05/10/2013 - 14:49 28 ŞUBAT SANIKLARI VE MAĞDURLARI
26/09/2013 - 16:25 DEMOKRASİNİN NAMUSU
27/08/2013 - 13:00 KATİLDEN HİMMET BEKLEMEK
18/08/2013 - 15:11 GÜÇ BENDE O HALDE HAKLIYIM
03/08/2013 - 07:49 DİN SAVAŞLARI
23/07/2013 - 09:20 ÖRTÜLÜ İŞGAL
12/07/2013 - 15:40 MISIR VE DEMOKRASİ
03/07/2013 - 20:21 MURSİ DİRENMELİDİR !
24/06/2013 - 18:56 BÖLGE BARIŞI GÜÇLÜ TÜRKİYEDEN GEÇER
13/06/2013 - 19:26 CAMİ VERGİSİ
04/06/2013 - 20:24 HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ!
23/05/2013 - 15:34 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE AYRIMCILIK
10/05/2013 - 16:51 ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE İSRAİL
30/04/2013 - 19:29 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-2
24/04/2013 - 18:25 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-1
09/04/2013 - 17:54 KAN DAVASI -2
30/03/2013 - 22:14 KAN DAVASI-1
20/03/2013 - 22:54 SERBEST TİCARET ANTLAŞMALARI (LAISSEZ FAIRE-LAISSEZ PASSER)
10/03/2013 - 18:29 YENİDEN RANT EKONOMİSİNE DÖNÜŞ
01/03/2013 - 15:26 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -3
25/02/2013 - 17:33 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -2-
20/02/2013 - 12:05 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -1-
12/02/2013 - 12:14 MEDENİYET SORUNU
30/01/2013 - 15:36 HABABAM SINIFI
15/01/2013 - 16:20 YENİDEN İŞGAL VE SÖMÜRGECİLİK
10/01/2013 - 14:30 GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR
01/01/2013 - 15:22 KENDİSİ RUS MOTORU AMERİKAN ÜRETİMİ TÜRK
20/12/2012 - 17:26 YILBAŞI NOEL MİLLİ PİYANGO
09/12/2012 - 20:17 Cumhuriyetin Kazanımları!
26/11/2012 - 14:33 Küresel Güç Dengeleri Değişiyor
15/11/2012 - 15:40 İslam Ülkelerinin Kurduğu Teşekküller Neden Etkin Değil?
06/11/2012 - 16:41 Müslüman Duyarlılığı
23/10/2012 - 00,11 Kurban Bayramı Mübarek Olsun
17/10/2012 - 17:53 İçki Reklamları ve Anayasa
09/10/2012 - 23:24 Suriye'ye Müdahale Kimin İşine Yarar?
01/10/2012 - 17:33 Görünen İran
19/09/2012 - 00:01 Müslümanın Talep Ve Beklentileri
11/09/2012 - 19:43 Türkiyenin Borç Faizi ve Yabancılara Toprak Satışı
28/08/2012 - 16:06 DÜNYA PETROLLERİNİ SÖMÜRENLER
23/08/2012 - 00:44 PKK'NIN İDEOLOJİK KİMLİĞİ
14/08/2012 - 12:18 Nizam İthalatı
04/08/2012 - 14:55 Küresel Bataklık
25/07/2012 - 13:00 Sahibinden Satılık Partiler 2
20/07/2012 - 14:43 Sahibinden Satılık Partiler 1
09/07/2012 - 08:55 Taksim Meydanının Silüeti
02/07/2012 - 09:30 Milleti Aptal Yerine Koymayın
25/06/2012 - 17:15 TÜRKİYE BÖLGEDE YALNIZLIĞA SÜRÜKLENİYOR
18/06/2012 - 17:15 Anayasa mı ? Babayasa mı ?
11/06/2012 - 10:46 ALKOL, EŞCİNSELLİK, FUHUŞ VE KÜRTAJ
05/06/2012 - 13:45 Büyük Ortadoğu Projesi'nde Türkiye'nin Rolü
29/05/2012 - 11:45 Saf Tutmak
21/05/2012 - 10:00 Dünya'da ve Türkiye'de Neo Kapitalizm-2
14/05/2012 - 17:33 Dünya'da ve Türkiye'de Neo-Kapitalizm 1
08/05/2012 - 13:28 Nerede Duruyoruz ?
28/04/2012 - 12:37 Kalkınmamızın Ayak Bağları
 
Macron'dan Türkiye için skandal ifadeler
Torpil yok mazeret ataması yapıldı
Şekerde 'yeni' hesap
Hakan Bayrakçı gözaltına alındı
İktidar da ses verdi
Benzine 15 kuruş zam geliyor
Enes Ünal, Atletico Madrid'i tek başına dağıttı!
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
EN ÇOK
Yazarlar
Atilla MEHDİGİL
Papa'nın mı duası tuttu?
Feyzullah AYDOĞAN
MİLLİ GÖRÜŞ
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Mustafa İŞCAN
8000 gün ile ne zaman emekli olurum?
Mustafa KAYA
Mehmet Görmez Hoca İle “Tecrübe Konferansları”
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yol Hukuku ve Âdâbı
Ali Haydar HAKSAL
Ruhu Arındırmak ve Korumak
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Anlara-Washington Hattında Üç İtiraf, Tek Gerçek!
Zeki CEYHAN
Bu nasıl anlaşma?
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Silkinin safiyetiniz ortaya çıksın
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Hocalar Üzerinden Yürütülen Sosyo-Psikolojik Savaş-2:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, indirilmiş bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Akıl, mantık, şuur…
Şakir TARIM
Hocalara böyle mi sahip çıkılır?
İsmail KILLIOĞLU
Karışık yazı
İbrahim VELİ
Yönetici özeti
Abdülkadir ÖZKAN
Varlığınız kriz sebebi, bölgeden uzak durun yeter
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz