5 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 21 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
Taksim Kadife Darbe sürecinde yeni bir dönemin başlangıcı: Suruç Provokasyonu
31/07/2015 - 11:15
Prof.Dr.Ata ATUN

Giriş
Konuya ilişkin geçmiş yazılarımızda, Türkiye’ye ilişkin Kadife Darbe sürecinin çok kritik aşamalarının hep Irak – Suriye hattından başlatılıp yöneltildiğini ifade etmiştik. Reyhanlı’daki 100 kişinin ölümüne sebep olan bombalama ile başlatılan süreç, bugün Suruç’ta 32 kişinin ölümüne neden olan bir bombalamayla on birinci aşamasına fiilen sokulmuştur. Suruç provokasyonunun ardından Türkiye, eş zamanlı olarak hem DAEŞ, hem de PKK’ya karşı operasyon başlatmıştır. 
Burada, Suruç Provokasyonu ele alıp değerlendirilecektir.
Taksim Kadife Darbe Sürecinin On Birinci Aşaması
Kadife Darbe sürecinin On Birinci Aşaması, birbirleri ile tezat teşkil eden, karmaşık birçok alt evreyi ihtiva edecektir. Bu evreler sonunda ya Türkiye ya da Kadife darbeci ekip kazanacaktır. Çünkü gelinen nokta da ABD-İsrail-İngiltere-AB şer ittifakı, sadece Türkiye’deki siyasi iktidarı düşürmeyi değil; aynı zamanda, Türkiye eliyle Ortadoğu’yu şekillendirmeyi, Türkiye’yi bir bataklığa sürüklemeyi ve Iran-Rusya-Çin Hattı ile karşı karşıya getirmeyi planlamaktadırlar. O nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve AKP kadroları, bu gerçeği göz önüne alarak uzun vadeli düşünmeli, Küresel operasyona karşı sağlam bir birleşik cephe meydana getirmelidirler. 
Meseleye, seçim endeksli, kısa vadeli parti menfaati açısından yaklaşmamalıdırlar. “Kıbrıs Barış Harekâtında” Ecevit’in düştüğü hataya düşmemelidirler. Sürecin, çok dinamik bir şekilde karşılıklı hamlelerle devam edeceği göz önüne alınmalıdır.
Suruç Provokasyonunda Taktik Amaçlar
Kadife Darbe sürecini göz önüne aldığımızda, Siyasi iktidarların/Ülkelerin hamlelerine, karşı hamle yapmak üzere daha önceden bazı taktikler ön görülmektedir. Siyasi iktidarların/Ülkelerin ön görülemeyen taktiklerine karşı da, kısa bir zaman içerisinde hazırlık yapılmakta, farklı taşeron yapılar devreye sokulmaktadır. 
Suruç’ta patlayan bombanın taktik amaçları, aşağıdaki konularla ilgili olabilir:
•  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tekrar Seçim İsteği,
•  Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeyinde Akdeniz’e ulaşacak bir koridoru PYD’nin kontrol etmesine müsaade etmeyeceğini açıklaması,
•  ABD’nin İncirlik Üssünü Operasyonlarda Kullanmak Üzere İstemesi,
•  Türkiye’nin, Suriye’den gelen Göç Dalgasının Engellenmesi için Suriye’nin Kuzeyinde Bir Tampon Bölgenin Oluşturulmasını İstemesi,
•  Büyük Ortadoğu, Büyük İsrail ve 2. Sevr Projelerinin Fiilen Uygulamaya Sokulup Hukuki bir statüye kavuşturulması.
“Tekrar Seçim” ve Suruç Provokasyonu
7 Haziran 2015 Genel Seçimleri, AKP’nin istediği sonuçları vermeyince Cumhurbaşkanı Erdoğan, vaktinden önce, “erken seçim” değil, “tekrar seçim” kavramını kullanarak bir niyet ya da eğilim açıklaması yapmıştır. Seçimden birinci parti olarak çıkan AKP genel başkanına hükümet kurma görevini vermeyip geciktirmesi, hükümetin kurulmasını arzu etmediği ve erken seçime gitmeyi strateji olarak benimsediği tartışmalarına sebebiyet vermiştir. 
AKP’ye bu seçimde rey vermeyen seçmenlerin, “büyük bir pişmanlık içerisinde olduğu”, “hata yaptıklarının farkına vardıkları”, “hatalarını düzeltmek istedikleri” şeklinde bazı medya organlarında, eş zamanlı olarak, bir kampanya başlatılmıştır. Bir erken seçim olduğu takdirde, AKP’nin reylerinin en az %3-4 puan daha artacağı propagandası yoğun bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Koalisyonun istikrarsızlık olduğu, o nedenle Başkanlık sistemine geçilmesi gerektiği, yürütülen kampanyanın önemli unsurlarından biri olmuştur. 
Bu kampanya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı daha da cesaretlendirmiş ve tekrar seçim olması konusunda beyanatlar vermeyi sıklaştırmıştır. Koalisyon görüşmelerinin yapıldığı süreçte, Başbakan Davutoğlu’nun AKP teşkilatına “bir erken seçime hazır olun” talimatı verdiği bilgisi, medyada yer almıştır. Keza Bahçeli de, erkek seçim startı vermiştir.
AKP’nin bu seçimde kaybettiği %9 civarındaki oy oranı, HDP ve MHP’ye gitmiştir. Bir erken seçim olduğunda AKP’nin kaybettiği reyleri, HDP ve MHP’den geri alması gerekmektedir. Güneydoğu’daki oy dağılımını ve geçen seçimlere göre MHP’deki oy artışını göz önüne aldığımızda; AKP’nin kayıp oylarının büyük bir çoğunluğunun HDP’ye gittiğini söyleyebiliriz. Doğal olarak bir erken seçimde, hem AKP, hem de CHP, HDP’ye giden oylarını geri almak isteyeceklerdir. Bu iki partinin oylarını geri alması demek, HDP’nin barajın altında kalması ve AKP’nin tek başına iktidar olması demektir. Bu, Kadife Darbeci Kadronun istemediği bir durumdur.
Tam bu aşamada sormamız gereken en temel soru, AKP’ye rey veren dini hassasiyeti olan Kürt seçmen, laik, seküler, eşcinselliği savunan HDP’ye niçin oy vermiştir? Bu sorunun cevabını vermeden, bu aşamada yapılacak bir değerlendirme, yanıltıcı olabilir.AKP’nin, dini hassasiyeti yüksek olan Kürt seçmenin desteğini kaybetmesinin sebeplerini, aşağıdaki gibi bir özetleyebiliriz:
•  Hatip Dicle’nin Milletvekilliğinin İptal Edilmesi,
•  Uludere Olayı,
•  İŞİD’in Kobani Kuşatması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yaptığı Konuşma,
•  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt Sorunu Yoktur Söylemi,
•  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dolmabahçe Mutabakatını Tanımaması,
•  AKP’nin İstanbul gibi bazı illerde hiç Kürt aday göstermemesi ya da seçilemeyecek sıralara koyması,
•  Güneydoğu’daki AKP Adaylarına Yöre Halkının Tepkili olması,
• Yeni Kuşağın Etkisi,
• AKP’nin IŞİD’e silah yardımı yaptığı, işbirliği içerisinde olduğu propagandasının etkili olması.
•  Güneydoğu’daki köy ve ilçelerde devlet otoritesinin çok zayıflamış olması,
•  HDP’nin 5 Haziran 2015 Diyarbakır Mitinginde Bomba Patlaması.
Bir “tekrar seçimde”, dini hassasiyeti yüksek olan Kürt seçmenin, HDP’den vazgeçip AKP’ye dönmesi için yukarıdaki etkenlerde, AKP lehine bir değişim olması gerekmektedir. AKP kadrolarında erken seçime kadar böyle bir değişimi sağlama imkânları varsa, istedikleri oyların tamamını alamayabilseler bile, bir kısmını geri almaları mümkündür; böyle bir ihtimal de vardır. Ama AKP’nin böyle bir çaresi yoksa bir erken seçimde, kendisinde var olan dini hassasiyeti yüksek olan Kürt oylarının bir kısmını daha kaybetme ihtimali söz konusu olabilir. 
Tekrar seçim aşamasında AKP’nin seçim stratejisinde kullanabileceği malzemenin ne olabileceğini kesin olarak bilemeyen Kadife Darbeci Kadro, işi şansa bırakmak istememiştir. Bu nedenle Kürt seçmenini, AKP’ye karşı daha da tepkili hale getirip HDP’de saflarını sıklaştırmak amacıyla 11 Mayıs 2013 Reyhanlı, Kobanı, 5 Haziran 2015 Diyarbakır Provokasyonuna benzer bir provokasyonu Suruç’ta devreye sokmuş olabilir. 32 kişinin ölmesine, yüzlerce kişinin yaralanmasına sebebiyet veren Suruç provokasyonunu kimin yaptığı bilinmemesine, işi kimsenin üstlenmemesine rağmen iş, medyada DAEŞ’e (IŞİD) fatura edilmiştir. Irak Suriye hattında ve özellikle Kobani’de olan olaylardan dolayı, DAEŞ’e tepkisi olan Kürt halkının, bu olayla beraber tepkisi çok daha fazla artmıştır. 
Suruç provokasyonu ile birlikte eş zamanlı olarak her yerde AKP, IŞİD ittifakının var olduğunun propaganda edilmesi, “AKP’nin IŞİD aracılığıyla Kürt Halkını ve ‘Türk Solunu’ susturmak istediğine” ilişkin bir kamuoyu oluşturmak üzere yoğun algı operasyonu yapılmaktadır. Bu psikolojik harekât, bir erken/tekrar seçimde Kürt seçmenin tekrar AKP’ye geri dönmesini engellemek, AKP’de var olan Kürt olsun veya olmasın bazı seçmenlerin HDP, MHP ve Saadet Partis’ne rey vermesini sağlamak amaçlıdır. Suruç provokasyonunun bu amaçla yapılmış olma ihtimali yüksektir.
Suriye’nin Kuzeyinde Akdeniz’e Ulaşacak PYD’nin Kontrolünde Bir Kürt Koridoru Meydana Getirme 
Türkiye, ABD’nin Irak’ı işgalinden buyana Irak’ın kuzeyinde bir Kürt Devleti kurulmasına karşı çıkmıştır. Barzani’nin kontrolündeki özerk bölge ile ticaret yapmış olmasına karşılık Irak’ın toprak bütünlüğünü savunmuştur. AKP iktidarı, Esed yönetiminin gitmesini sürekli olarak gündemde tutarken de, Suriye’nin toprak bütünlüğünü hep savunmuştur. Esed yönetimi, Suriye üzerindeki otoritesi zayıflayınca, Türkiye’ye karşı bir hamle yaparak Suriye’nin kuzeyinin kontrolünü PYD-YPG güçlerine terk etmiştir. IŞİD’in değişik operasyonları ile meydana getirilen göç dalgasının ardından, PYD-YPG güçleri, Kürt nüfusun yoğun yaşadığı Tel Ebyad, Kobanı ve Efrin bölgelerinde kontrolü ele geçirmişlerdir. Bu bölgeler arasındaki topraklarda yaşayan farklı etnik yapıları da göç ettirerek Irak’ın kuzeyinden Akdeniz’e uzanan, adına “Kürt koridoru” dedikleri bir bölge inşa etmek istemektedirler. Türkiye, Suriye’nin Kuzeyindeki bu oluşuma karşı çıkmakta ve askeri müdahalede bulunacağını beyan etmektedir. Buna karşılık ABD, İsrail ve İngiltere, IŞİD’e karşı PYD’yı ortak olarak kabul etmektedirler.
Diğer taraftan Büyük Ortadoğu, Büyük İsrail ve 2. Sevr projelerine göre Irak’ın üçe, Suriye’nin dört ya da beşe bölünmesi öngörülmektedir. Türkiye’nin menfaatleri ile bu projelerin sahiplerinin menfaatleri çatışmaktadır. Suruç olayının öncesinde Barzani, Irak’ta bağımsızlık ilan edebileceklerini açıklamıştır. Bu, Irak’ın üçe bölünmesinin pratik hayata geçirilmesi anlamına gelmektedir. Bu açıklama, Suriye’nin kuzeyinde Kürt Koridoru oluşturulmasını hızlandıracak bir etki meydana getirecektir. Suruç provokasyonu ile Türkiye’ye, bu projeleri engellemeye kalkmaması mesajı verilmek istenmiş olabilir. 
Bu noktada ABD’nin Irak işgali sonrasında eski CIA şefi Graham Fuller’in, Irak‘ın Kuzeyinde öngördükleri bir Kürt Devletinin kurulmasına karşı çıkmaması için Türkiye’yi, ABD adına, açık bir şekilde tehdit ettiğini hatırlamakta fayda vardır(1). Yıllar önce yapılan bu tehdidi ve ABD Dışişleri bakanı Rice’ın, 2006’da, ‘Büyük Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırlarının değişmesi zamanı gelmiştir’ ifadesini göz önüne aldığımızda; Suruç olayını, bir siyasi iktidar sorunu olarak değil, daha büyük küresel bir operasyon olarak yanı Türkiye’nin geleceği sorunu olarak ele alıp değerlendirmemiz gerekmektedir.
Tüm siyasi aktörler, Cemaat/Hareket/STK’lar söylemlerini ve dillerini, bu düzleme göre ayarlamak zorundadırlar.
Sonuç:
“Ey görmek ve anlamak gücüne sahip olanlar! (‘ey basiret sahipleri’) 
Olan olaylardan ibret alınız” ( 59 Haşr)
     

 Kaynaklar
1-Vatandaş, A., Armagedon Türkiye–İsrail Gizli Savaşı, Timaş yay., İstanbul, 1997.

 
YORUMLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
02/02/2018 - 08:23 Sağduyu sahibi akil adamlar
22/01/2018 - 08:27 Rumları iyi okumak gerekli
12/01/2018 - 08:37 KKTC seçimlerinden aldığım mesaj
25/12/2017 - 09:19 Kıbrıs konusu da BM’de sonuçlanmalı
22/12/2017 - 09:50 Kıbrıs’ta çözümün modeli değişiyor
18/12/2017 - 08:29 Ankara’da söylenmeyenler
15/12/2017 - 09:05 İsrail’in ABD vesayeti
11/12/2017 - 08:45 ABD ve Türkiye
08/12/2017 - 08:30 Rumların Enerji İttifakı
01/12/2017 - 08:58 Rumlardan yeni bir oyun daha
27/11/2017 - 08:23 Türkiye’nin yardımları ne zaman başladı?
21/11/2017 - 09:33 Kızılay Yardımları ve Rumlar
17/11/2017 - 09:22 Anastasiadis hâlâ hayal peşinde
15/11/2017 - 09:35 İzini bırakıp giden babam Hakkı Atun
10/11/2017 - 09:35 Suudi Arabistan’da neler oluyor?
06/11/2017 - 09:25 KKTC-Türkiye arasında yeni ticaret anlayışı
04/11/2017 - 09:20 İstanbul’a 3’üncü havalimanı gerekli miydi?
03/11/2017 - 09:38 İstanbul’a 3’üncü havalimanı gerekli miydi?
30/10/2017 - 08:23 Kocaeli Kartepe Zirvesi
25/10/2017 - 09:38 Vize krizi niye çıktı?
23/10/2017 - 09:33 Ortak devlet kurulacak Rumları tanımak gerek
20/10/2017 - 09:33 Kredilerde, “Hayat Sigortası” aldatmacası
08/09/2017 - 09:00 “Enosis’e veda” korkusu
21/08/2017 - 09:05 Kıbrıs konusu boyut değiştiriyor
18/08/2017 - 09:17 Kıbrıs’ta azınlık olmak
11/08/2017 - 09:10 YPG ve KKTC
31/07/2017 - 09:38 BM Kıbrıs parametreleri tabu mu?
21/07/2017 - 09:12 Anastasiadis’in politik iflası
17/07/2017 - 09:09 15 Temmuz Kalkışmasında TSK ve Halk
10/07/2017 - 09:17 AB, Kıbrıs (Rum) ve Türkiye
03/07/2017 - 08:58 Rumların genetik araştırma tezgâhı
30/06/2017 - 09:00 Rumlar asker sayısını artırıyor
23/06/2017 - 09:24 Avustralya’dan bir başarı öyküsü
19/06/2017 - 09:33 Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
16/06/2017 - 09:31 Irak’ın derin örgütü Kesnizani
14/06/2017 - 09:46 Ortadoğu’da yeni dengeler
09/06/2017 - 09:32 Kıbrıs’ta Temmuz Kerameti
06/06/2017 - 09:35 Geçmişten ders almak
29/05/2017 - 09:38 Eide: Deniz bitti
26/05/2017 - 09:14 Ortadoğu’da bilmediğimiz anlaşmalar
22/05/2017 - 09:13 Kürtler bağımsızlık ve tanınma istiyor, ya biz?
15/05/2017 - 09:19 AB’nin yeni tezgâhı
12/05/2017 - 09:13 Yunanistan darbecileri niye koruyor
08/05/2017 - 09:13 Türkiye AB ilişkileri ne olmalı?
05/05/2017 - 12:15 Siyasi çarpıtma
03/05/2017 - 09:14 Bir yaşam öğretisi
24/04/2017 - 09:21 Kıbrıs’ta Rum olmayana yer yoktur
21/04/2017 - 10:04 Rumların İnsan Hakları Çirkinliği
17/04/2017 - 09:12 Anastasiadis bizi tebaası mı sanıyor
03/04/2017 - 09:09 Haçlı ruhu gene hortladı
27/03/2017 - 10:39 Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm”
20/03/2017 - 09:33 Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Donanması
13/03/2017 - 09:10 Türkiye-Rusya ve bölgesel denge
10/03/2017 - 09:15 Türk-Rus yakınlaşması AB’yi korkutuyor
06/03/2017 - 09:11 Rumları çok iyi anlıyorum!
03/03/2017 - 11:25 Rum anne: Kültürümüz farklı
01/03/2017 - 09:59 Rumlarda sancı başladı
20/02/2017 - 09:20 Hristi terörist
13/02/2017 - 09:13 İngiltere garantiler konusunda takiyye yapıyor
06/02/2017 - 09:39 Akıncı neyi müzakere edecek
30/01/2017 - 09:58 Yunanlıları ve Rumları tanımak
23/01/2017 - 10:33 Muhtar Anastasiadis
20/01/2017 - 09:16 Yarını 1960 ile kıyaslamak
06/01/2017 - 09:20 Rumların benzin ambargosu
04/01/2017 - 09:04 Anastasiadis’ten bir başka yalan daha
02/01/2017 - 09:18 Kıbrıs’ta tavizler felaketimiz olacak
30/12/2016 - 09:11 Kıbrıs’ta katil devletle ortaklık
26/12/2016 - 09:32 21. yüzyılın ilk garantörlük anlaşması
19/12/2016 - 09:09 Rumlar Sadrazam’a karşıymış
16/12/2016 - 09:43 Garantörlüğü kendi ellerimizle yıktık
14/12/2016 - 09:06 Müzakere döneminde hedef şaşırtma oyunu
02/12/2016 - 09:09 Montpelerin’de verdiklerimiz
11/11/2016 - 09:06 Kıbrıslı Türklerin Rum devletindeki olası hakları
07/11/2016 - 09:13 KKTC’de İlahiyat Koleji’ne Neden Karşı Çıkılıyor
01/11/2016 - 08:09 Almanya’nın garantörü AB dışında bir ülke
28/10/2016 - 09:14 Batı’nın Uzun Vadeli Ortadoğu Planları
24/10/2016 - 09:02 Belediyeler su konusundaki yanlışlığa son vermeli
21/10/2016 - 09:17 DAEŞ yolun sonuna geliyor
19/10/2016 - 09:36 KKTC’ye Anadolu’dan elektrik
17/10/2016 - 09:12 ABD imparatorluğu düşüş sürecinin eşiğinde
10/10/2016 - 09:29 Anadolu’dan Su ve Elektrik
08/10/2016 - 09:12 Mahkûm doktorlar hastanede çalıştırılmalı
03/10/2016 - 09:24 Müzakerelerde takvimi Türk tarafı koymalı
30/09/2016 - 09:15 Anastasiadis’in Güvenlik ve Garantiler Paranoyası
19/09/2016 - 09:14 Rumların müzakerelerden beklentisi çok yüksek
17/09/2016 - 09:15 Kıbrıs müzakerelerine halklar ne diyor
02/09/2016 - 09:02 Markulli’nin Timsah Gözyaşları
29/08/2016 - 08:59 Ortadoğu kaynamaya başladı
26/08/2016 - 10:22 Kıbrıs’ın Yunanistan tarafından işgali
15/08/2016 - 09:37 Türkiye-Rusya İlişkileri ve Batı
12/08/2016 - 09:10 Cumhurbaşkanı’nı kimler yanıltıyor
10/08/2016 - 09:43 Anastasiadis istediklerini almış
08/08/2016 - 09:56 ABD nükleer bombalarını geri istiyor
05/08/2016 - 09:29 Hrisostomos ve Rumlar hayal içinde
03/08/2016 - 09:35 ABD, Rusya ve Türkiye’deki darbe
01/08/2016 - 09:21 Dört Rum’a bir Türk
29/07/2016 - 09:22 Yalvaçlı olmak
27/07/2016 - 09:25 Rumların hükmü ne kadar
25/07/2016 - 09:04 Rumun çirkin yüzü
22/07/2016 - 09:14 Rumlar iştaha geldi
20/07/2016 - 09:39 Barış Harekâtı ve adadaşlarımız Rumlar
18/07/2016 - 09:09 15 Temmuz darbesi ve PKK terörü
13/07/2016 - 09:05 Bir çınar daha göçtü
11/07/2016 - 10:07 Neler olmuş bize (2)
29/06/2016 - 10:11 Rumların güvendiği dağlar eriyor
27/06/2016 - 10:05 Hıristiyan Dünyasındaki İslamofobi
24/06/2016 - 09:56 Yunanistan ve Garantiler
22/06/2016 - 14:47 KTBK ve GKK asker sayısını artırmalı
15/06/2016 - 10:26 ELAM Rum Ulusal Konseyi’nde
10/06/2016 - 10:00 Rumlarla adadaş olmak böyle bir şey
08/06/2016 - 10:01 Anastasiadis’in sinsi hesapları
06/06/2016 - 09:56 Kırım Tatarlarından ders almalıyız
01/06/2016 - 09:15 Rum siyasi partileri tanımak
30/05/2016 - 09:09 Rum siyasiler
27/05/2016 - 09:54 Rumların yeni Kıbrıs stratejisi
25/05/2016 - 11:10 Rumların Ortak Devlet Rüyası (2)
23/05/2016 - 09:21 Rumların Ortak Devlet Rüyası (1)
20/05/2016 - 09:15 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (12)
18/05/2016 - 09:23 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (11)
17/05/2016 - 09:34 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (10)
16/05/2016 - 09:12 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (9)
11/05/2016 - 09:07 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (8)
09/05/2016 - 09:07 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (7)
06/05/2016 - 10:48 Mülkiyet konusunda Vakıflar Depremi (6)
04/05/2016 - 10:59 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (5)
02/05/2016 - 09:35 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (4)
29/04/2016 - 09:06 Mülkiyet konusunda Vakıflar Depremi (3)
27/04/2016 - 09:04 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (2)
25/04/2016 - 13:12 Mülkiyet Konusunda Vakıflar Depremi (1)
21/04/2016 - 09:10 Katil Devlette Azınlık Olmak (2)
18/04/2016 - 09:37 Katil Devlette Azınlık Olmak (1)
13/04/2016 - 09:09 KKTC’deki Paralel Yapı (1)
04/04/2016 - 15:23 Masada azınlık olmamız mı konuşuluyor
28/03/2016 - 16:24 Turizme “touch down” dokunuşu
25/03/2016 - 14:09 Brüksel’den mesaj var
23/03/2016 - 10:03 Batı’nın çöküşü Türkiye’nin yükselişi (5)
09/03/2016 - 12:41 İran’la İlişkiler Değişiyor
03/02/2016 - 12:20 Çözüm ne kadar yakın
02/02/2016 - 13:22 Anastasiadis’ten sözde Türkçe jesti (1)
15/01/2016 - 13:16 Hâlâ daha Türk düşmanlığı
30/12/2015 - 14:43 21 Aralık 1963 (4)
15/12/2015 - 10:57 Rusya’nın amacı belli
08/12/2015 - 11:00 Kıbrıs Su Çalıştayı
24/11/2015 - 13:15 Bazı Dairelerin Kapatılma Zamanı Geldi
16/11/2015 - 07:26 Arap Baharı Azerbaycan’a Mı Yöneliyor
10/11/2015 - 12:57 Rum Anıt Açar, Biz Anıt Yıkarız
03/11/2015 - 09:35 Resmi Dili Türkçe Olan 3 Ülkedeki Seçimler
28/10/2015 - 14:38 Kıbrıs Kaybediliyor mu?
28/10/2015 - 14:33 Nereye Gidiyoruz?
19/10/2015 - 13:51 Bunca Yıl Yapamadıklarımız
13/10/2015 - 11:12 Derinya Kapısındaki Çirkin Oyun
10/10/2015 - 16:50 Kıbrıslı Türkler Tarihe Geçecek
06/10/2015 - 13:49 Gerçek Kıbrıslı
02/10/2015 - 10:09 ÇÖZÜM SÜRECİ BUZDOLABINDA
30/09/2015 - 11:16 Yol Yapmak Bu Kadar Zor mu?
29/09/2015 - 10:36 Rumların Gerçek Kıbrıs Stratejisi
28/09/2015 - 10:39 Sivil Toplum Örgütlerinde Ayırımcılık Yapmak
22/09/2015 - 14:30 Sadece Hıristiyan Göçmen Kabul Etmek (1)
12/09/2015 - 12:56 KIB-TEK Halktan Faizsiz Kredi İstiyor
05/09/2015 - 10:27 Mülkiyet Konusu Tedirgin Ediyor
01/09/2015 - 09:57 Cumhurbaşkanının Şehit Törenlerine Katılmaması
29/08/2015 - 11:13 Bazı Ekonomik Tedbirler Alınabilir
22/08/2015 - 11:14 Türkiyede Korkutucu Gelişmeler
20/08/2015 - 10:37 Rum Basını Sahte Haber Üretiyor
18/08/2015 - 10:31 Elektriği Kullanan Ödeyecek
13/08/2015 - 11:05 Ankara-Tahran Hattında Zarif Kriz!
13/08/2015 - 11:03 Mülkiyette Çözüm Mübadele ile Olmalı
11/08/2015 - 12:20 Kesin Yolu Demek Kolay
04/08/2015 - 11:25 Müzakerelerde Neler Oluyor
03/08/2015 - 11:12 Müzakerelerde Neler Oluyor
31/07/2015 - 11:15 Taksim Kadife Darbe sürecinde yeni bir dönemin başlangıcı: Suruç Provokasyonu
29/07/2015 - 11:16 Halka Rağmen Karar Almak
27/07/2015 - 11:06 Vatandaşım Olamayan Vatandaşlarım
23/07/2015 - 10:49 Kıbrısın Aslanları ve Fareleri
30/06/2015 - 11:08 Vatandaşlık ve Yurttaşlık Eziyeti
23/06/2015 - 14:32 Yaşamımdaki Süleyman Demirel
16/06/2015 - 10:34 Eli Öpülesi Yaşlılarımız
12/06/2015 - 17:15 Garantiler İyi ki Vardı
22/05/2015 - 11:48 Kaybeden Biz Olduk
24/04/2015 - 11:27 SİBER SALDIRILAR/SAVAŞLAR-3 Siber Saldırı Araçları/Programları
14/04/2015 - 10:58 Mehmet Altanın Kıbrıs Yanılgısı (2/3)
02/04/2015 - 10:23 Tutuculuk Nereye Kadar
30/03/2015 - 10:25 KIB-TEK Batış Yolunda (2/3)
24/03/2015 - 10:01 Ankara İzlenimlerim (1/2)
25/02/2015 - 11:24 Çipras’ın İşi Zor
17/02/2015 - 10:31 Elektrik Fiyatları Kandırmacası
27/01/2015 - 10:41 Başbakan Yorgancıoğlu’na Açık Çağrı
08/12/2014 - 10:17 Yıkılan Doğalgaz Hayali
02/12/2014 - 11:07 Rumların Yanlış Stratejisi (3/4)
26/11/2014 - 10:57 Rumların Yanlış Stratejisi (1/4)
25/11/2014 - 11:36 Rumların Alacakları Önlemler
18/11/2014 - 11:06 Bizim Kaçırdığımız Fırsatı Rumlar Yakaladı
11/11/2014 - 11:23 Anastasiadis ve Makarios
04/11/2014 - 10:35 Rum Siyasiler Arasındaki Zıtlaşmalar
09/10/2014 - 14:00 Batı Medyasının Yeni Manipülasyonu
08/10/2014 - 12:49 Vasiliu Hikâye Anlatıyor
16/09/2014 - 10:46 KKTC’nin Bıktıran Bürokrasisi (4)
08/09/2014 - 01:53 KKTC’nin Bıktıran Bürokrasisi (2/2)
05/08/2014 - 00.00 Tarihin Tekrarı
31/07/2014 - 14:59 Ortadoğu’da Tsunami
13/05/2014 - 00.00 Eroğlu’nun Ban’la Görüşmesi
07/05/2014 - 00.00 Almadan Vermek
03/05/2014 - 00.00 KKTC-TC Gümrük Birliği Antlaşması (2)
23/04/2014 - 12:39 Maraş Konusunun Perde Arkası
23/04/2014 - 00.00 Maraş Konusunun Perde Arkası
08/04/2014 - 00.00 Rum Tarafındaki Taş Ocakları
02/04/2014 - 14:32 Kıbrıs Müzakerelerinin 2014 Falı
25/03/2014 - 11:11 Ortak Metin Ne Diyor
19/03/2014 - 11:19 Beyaz Saray ve KKTC
18/03/2014 - 12:23 Beyaz Saray ve KKTC
11/03/2014 - 14:51 Ukrayna ve Kıbrıs
04/03/2014 - 08:49 İngiliz Üsleri Devredilecek mi?
01/03/2014 - 12:47 Yunanistan’ın AB Başkanlığı
18/02/2014 - 11:08 Türkiye’yi tanıyor muyuz (1)
28/01/2014 - 08:52 Rumların Egemenlik Israrı (1/2)
07/10/2013 - 11:57 Mağusa Halkını Kandırmaya Çalışıyorlar
24/08/2013 - 10:53 Baf Camisi’ni Yıkma Oyunu
20/08/2013 - 06:40 Nefret Edilen Korkunç Azınlık
03/07/2013 - 12:42 Rusya Akdeniz’e Yerleşmenin Peşinde (1)
01/07/2013 - 20:10 Taraflı Demokrasi Anlayışı
26/06/2013 - 13:18 Ermenilerin Talebi Duvara Tosladı
24/06/2013 - 09:41 İşaret fişeği
20/06/2013 - 11:20 Kıbrıs’ta Çözüm Süreci Başlıyor (2)
18/06/2013 - 12:13 Kıbrıs’ta Çözüm Süreci Başlıyor (1)
06/06/2013 - 10:56
05/06/2013 - 00:08 Politik Satranç
31/05/2013 - 09:16 Doğalgaz Rumların Başına Bela Oldu
28/05/2013 - 11:14 Rumlar Zamana Oynuyor
26/05/2013 - 11:20 Rumların Büyük Yanılgısı
17/05/2013 - 12:22 AİHM’nin Çarpıcı Kararı
14/05/2013 - 11:09 Bilişim Hukuku (1)
08/05/2013 - 12:55 Rum Gazetecinin Kıbrıslı Türk Tanımlaması
03/05/2013 - 06:31 Polisteki Değişim (2)
23/04/2013 - 14:00 Rumlar Doğalgazı Teminat Verebilir mi?
16/04/2013 - 11:41 Rumların Memorandumu
12/04/2013 - 07:28 Ercan’ın Öbür Yüzü
11/04/2013 - 09:49 Bölgedeki Doğalgaz Türkiye Üzerinden
09/04/2013 - 07:18 İsrail Seçimleri ve Türkiye Politikası
27/03/2013 - 10:42 Çözümsüzlüğün Faturası
25/03/2013 - 12:29 İpe Un Sermenin Rumcası
21/03/2013 - 11:33 Karpazdaki Rum Okulu
18/03/2013 - 10:39 Anastasiades’in Aklındaki Çözüm
04/03/2013 - 15:17 Kıbrıslı Rumlar Nereye Koşuyor
28/02/2013 - 14:28 Rumların Göz Yaşları
19/02/2013 - 11:15 Seçimi Hrisostomos Kazandı
16/02/2013 - 11:15 İranın Nükleer Tesisinde Patlama (3)
14/02/2013 - 09:37 İranın Nükleer Tesisinde Patlama (2)
12/02/2013 - 09:39 İranın Nükleer Tesisinde Patlama (1)
08/02/2013 - 14:19 Onur Madalyası ve Belgesi
05/02/2013 - 14:22 Rumların Batışı Hız Kazandı
30/01/2013 - 10:29 İsrail Seçimleri ve Türkiye Politikası
26/01/2013 - 12:38 Ercan Havaalanı Korkutuyor
24/01/2013 - 10:16 Hristofyasın İflası
19/01/2013 - 14:03 Rum Kilisesinin Gerçek Oyunu
17/01/2013 - 13:58 KKTCde Rumların Dini Oyunu
11/01/2013 - 08:29 AB Başkanlığı Hüsranı
09/01/2013 - 09:25 Mısır'ın Rumlara Desteği
04/01/2013 - 10:00 Çalışılmadan Edinilen Refah
01/01/2013 - 08:47 Sorunlarımıza 2013 Yaklaşımı
25/12/2012 - 08:16 Rumlardan BlueMed Kazığı
20/12/2012 - 09:52 BM'nin Yapısı Değişmeli
17/12/2012 - 09:40 Süheyla Küçük ve Aydın Denktaş
15/12/2012 - 09:56 Ermeni Yalanları Nereye Kadar
13/12/2012 - 09:52 KKTC'nin Rumlardan Bağımsızlığı
11/12/2012 - 08:22 Rumların ve AB'nin Çirkin Yüzü
10/12/2012 - 09:26 İrana İnsani Yardım Yapmalıyız
06/12/2012 - 09:34 Filistin'in Yeni Statüsü
03/12/2012 - 10:45 Gazze saldırısının gerçek nedeni
01/12/2012 - 13:56 BM'nin Büyük Ayıbı
26/11/2012 - 09:49 Ermeni İddiaları Ne Kadar Doğru
26/11/2012 - 09:42 Ermeni İddiaları Ne Kadar Doğru
24/11/2012 - 14:32 ABD İflasın Eşiğinde
18/11/2012 - 08:08 KKTC'yi Kurmak
12/11/2012 - 08:47 Öğrencilerimizin Muhaceret İşkencesine Son
06/11/2012 - 11:05 BM'de Kıbrıs Toplantısı
01/11/2012 - 08:23 Öğrencilerimizin Muhaceret Ezgisi
30/10/2012 - 09:43 AB'den Türkiye'ye Çirkin Tuzak
29/10/2012 - 11:26 Ara Anlaşma kapıda
16/10/2012 - 09:22 Anadolu'dan KKTC'ye su
14/10/2012 - 08:39 AB'nin Yüzkarası Türkiye Raporu
13/10/2012 - 10:46 Suriye'nin Geleceği Tarihinde Yazılı
05/10/2012 - 10:02 Anlaşmaya Bakın, Hizaya Gelin
02/10/2012 - 08:18 KKTC'nin Önerisi, Türkiye'nin Oluru
01/10/2012 - 13:46 KKTC’de Petrol Mü Bulundu
28/09/2012 - 10:26 Ders Kitaplarında Soykırım
25/09/2012 - 09:35 Sömek'in ve Sanver'in Kitapları
23/09/2012 - 00:10 Rumlar Vatandaşlık Satıyor
21/09/2012 - 10:06 Çatışmalar sadece Türkiye'de değil
20/09/2012 - 09:26 Memurların Yasak Alışkanlığı
11/09/2012 - 02:46 Anastasiadis'in Gevşek Federasyonu
10/09/2012 - 10:01 Kıbrıs'ta İşgal Ve İstila
09/09/2012 - 01:56 Yeşilırmak'ın Topraklarımıza Katılımı
05/09/2012 - 09:39 AB'ye Neler Oluyor
03/09/2012 - 09:24 Üniversite Sektörü Tehlikede mi?
31/08/2012 - 00:52 Rumlardaki Türk Karşıtlığı
30/08/2012 - 02:27 Asil Nadir ve Kıbrıs Halkı Yalanı
28/08/2012 - 10:33 Vakıflar Maraş Konusunda Artık Taraf
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz