26 Recep 1438 | 23 Nisan 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
17 ARALIK DIŞ ODAKLAR VE OYUNCULAR
26/01/2014 - 23:45
Mustafa GEÇER
"AKP Hükümeti ve destekçileri bu operasyonları,
kirli bir ittifak tarafından uzun süre içinde hazırlanmış,
planlanmış, dış odakların da desteklediği hükümete
karşı bir komplo, bir sivil darbe olarak okudu."
Dünyamızda kendi bölgesel veya küresel politikalarının başarıya ulaşıp sonuç vermesi için çalışan, bunun için kişilere, kurumlara, devletlere destek vermek gerekiyorsa destek veren, köstek olmak gerekiyorsa köstek olan, savaşmak gerekiyorsa savaşan dış odak ve oyuncular hep olmuştur. Bundan sonra da olacak ve olmaya da devam edecektir. Ülkemizle ilgili gelişen iç ve dış olaylarda da şüphesiz dış odakların rolü kesinlikle vardır. Başbakan Erdoğan da, önceki gelişmelerde dış odaklardan bahsedenleri “her taşın altında dış odakların parmağını arıyorsunuz” diye eleştirirken, son olaylarda “dış odaklar” ı telaffuz etmeye başlamış fakat bunların kim olduğunu açıklamamıştır. Dış odak ve oyuncuları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:                          
 
1-Siyonist örgütler.                                                                                                                                                                                                   
2-Türkiye’nin zarar görmesini veya kendilerinin çıkarına uygun politikalar izlemesini isteyen devletler.                                              
3-Türkiyenin aleyhine çalışan diasporalar, zararlı ideoloji ve terör örgütleri.                                                                                                  
4-Dış odakların yerli iç uzantısı işbirlikçi kişi ve kuruluşlar.                                                                                                                                  
Son yıllarda Türkiye’de gelişen ve gündem oluşturan olay ve operasyonlar kendiliğinden, hayatın doğal akışı içinde mi gelişti, yoksa bir takım iç ve dış odakların marifetiyle mi oluştu? Burada tarafların payı nedir?  Hükümetin inisiyatifi var mı?  Şimdi, son gelişmeleri, çeşitli amaç ve içerikli operasyonları hatırlayalım:   Son çeyrek asırda o kadar çok olay ve gelişmeler oldu ki, bunların oyun kurucu, aktör ve dublörlerini özetlemeye çalışsak dahi birkaç cilt kitap olur. Onun için sadece başlıklarını ve bazılarının kısa açıklamalarını yapmaya çalışacağız:
ABD’nin ılımlı İslam Projesi-  BOP, GOP, Pan-Sahel  (Afrika BOP’u) projeleri ve uygulanması çalışmaları-28 Şubat 1997 Post-Modern darbesi. Bu darbe ile klasik darbe yöntemi değiştirilmiş, işin içine sivil bürokratlar, yargıçlar, sivil toplum örgütleri, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, iş adamları, konu mankeni olarak kullanılan halktan ve sanatçılardan kişilere fiilen görev verilmiştir.                                                                              
 
16 Ocak 1998 Refah partisinin temelli kapatılması- 22 Haziran 2001 Fazilet partisinin kapatılması, hareketin bölünmesi- AKP’nin kurulması ve iktidara gelmesi- ABD'de yapılan operasyon ve tatbikatlara hatta savaşlara bir kod adı verme geleneği vardır. 11 Eylül olaylarından çok önce yapılmış olup, o olayın yapılış ruhunu yansıtan,  orijinal adı "Operation Swordfish" (Kılıçbalığı Operasyonu) olan ve Türkiye'de, "Kod Adı: Kılıçbalığı” olarak piyasaya sürülen, 11 Eylül 2001 olayından sonra vizyondan kaldırılan Hollywood filminde de olduğu gibi, 1998’lerden itibaren Amerikanvari bu “kod adı” koyma işi bizde de moda oldu. Kod adları verilerek yapılan değişik amaç ve içerikli; Umut, Paraşüt, Ahtapot, Balina, Kartal, Hayal, Serhat, Radar, Matador, Kasırga, Ergenekon, vs… operasyonları, 2003 ve 2004 yıllarında bazı kuvvet komutanları tarafından planlandığı iddia edilen; ”Balyoz”, "Sarıkız", "Ayışığı", "Yakamoz" ve "Eldiven" adlı askeri darbe hazırlıkları gibi ilginç olaylar, gelişmeler, ülke gündemine sık sık gelmeye başladı.                                                                                                                                                                                                               
27 Nisan 2007,  e-Muhtıra: Hakkında çete kurmak iddiası ile Van Savcısı Ferhat Sarıkaya Org.Yaşar Büyükanıt hakkında iddianame hazırlandı. Savcı Sarıkaya, Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından azarlanarak, “Mesleki yeterlilikten uzak” olduğu gerekçesi teklifi ile HSYK marifetiyle görevden tard edilip, Türkiye sınırları içinde ‘avukatlık dahi yapması’ yasaklandı. Daha sonra 31.7.2006 günü Genel Kurmay Başkanı olarak atanan Yaşar Büyükanıt tarafından, A. Gül’ün Cumhurbaşkanı seçiminden önce, “Sözde Değil, Özde Atatürkçü, Laik Cumhurbaşkanı İsteriz” yollu bildiri yayınlamıştır. Buna karşılık, Silivri Mahkemesinde yapılan General tutuklama ve yargılamalarına hükümet sessiz kalmış, Silivri’de Büyükanıt’a dokunulmamıştır.                                                                                    
 
TBMM İsrail Dostluk Grubu kurulması:  “Türkiye İsrail Parlamentolar Arası Dostluk Grubu”,  TBMM’de ilk kez 20. Dönemde DYP İstanbul Milletvekili Cefi  Kamhi başkanlığında  kuruldu. 22.Dönemde  Grub’un başkanlığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile 160 milletvekili üye yapılarak AKP ele geçirdi. Ak Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi başkan oldu. Daha sonra AKP’li üye sayısı 247 oldu. AKP’li vekillerin bu ilgisi karşısında Gazeteler; “Meğer AKP bir numaralı İsrail dostuymuş” diye başlık attı. 2008 İsrail’in Filistin saldırısından sonra çoğu üyelikten ayrıldı. Buna karşılık, 2011 yılı sonunda AKP’li Murat Yıldırım başkanlığında kurulan Filistin Dostluk Grubuna 9’u  AKP’li 40  Milletvekili üye oldu.                                                                                                                                                                                              
Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı: Bir  İsrail Cumhurbaşkanı (Şimon Peres)  TBMM’sine davet edildi. 13 Kasım 2007 Salı günü İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde Ankara Forumu kapsamında, C. Sıtkı Tarancı ve Atatürk’ten alıntılı bir konuşma gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin Yönetimi Ulusal Lideri Mahmud Abbas ve Peres, barış için bir araya gelerek bir mutabakat imzaladılar.  Bu ziyaretten 44 gün sonra, (kod adı: Dökme Kurşun Harekâtı) İsrail askeri kuvvetleri, 27 Aralık 2008 tarihinde yerel saatle 09:30 sıralarında Gazze’ye saldırarak  katliam başlattı. Saldırıda 1000'den fazla Filistinli insan hayatını kaybetmiştir.                                                                                                                                                                                      
Davos’ da sarf edilen “One Minute”:  Davos’ta 29 Ocak 2009 günü düzenlenen, "Gazze: Ortadoğu'da Barış" panelinde Başbakan Erdoğan, modaratöre “One Minute, One Minute’’ diye bağırarak söz istemişti. Bununla kalmayıp Peres'e, "Siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz. Tankların üzerinde nara atan başbakanlarınız var. Beni konuşturmuyorsunuz ve Davos benim için bitmiştir!" deyip yerinden kalkarak oturumu terk etmişti. İşte Türkiye’de ve Arap Dünyasında Erdoğan’ı kahraman yapan bu tutumla Avrupalı politikacılar aradıkları yanıtı bulmuşlardı. Evet, onlara göre artık Erdoğan “kuzu postuna bürünmüş, kurttu” ve güvenilmezdi.                                                                                                                                                                                    
Alçak koltuk olayı:  13 Ocak 2010 tarihinde İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon, T.C Büyükelçisi Çelikkol’u makamına davet edip, kendisininkinden alçak bir koltukta oturttu. Ardından da İsrailli gazetecilere dönüp, İbranice, “Görüyorsunuz, o bizden aşağıda oturuyor, biz yüksekteyiz ve burada sadece İsrail bayrağı var” dedi.  Bu muameleye Türkiye’nin tepkisi çok sert oldu(!), Türkiye büyükelçisi görevden alındı.                                                                                                                                                                                                            
Mavi Marmara olayı:    Özgür Gazze Hareketi, ( Free Gaza Movement, FGM) nin tertiplediği, Türkiye’den İnsani Yardım Vakfının (İHH) organizasyonu ile İsrail ablukası altındaki Gazze’ye yardım götüren Özgürlük Filosu’na katılan Mavi Marmara Gemisi, 31 Mayıs 2010 tarihinde “Deniz Meltemi Harekatı” adı altında uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğradı. Gemide bulunan 9 Türk vatandaşı İsrail askerleri tarafından şehit edildi.  İsrail ordusu, Mavi Marmara gemisine el koydu. İsrail daha sonra Mavi Marmara gemisini serbest bıraktı.  Mavi Marmara gemisi ile yapılan Gazze’ye destek eylemine hükümet karşı çıkmıştı, gemiye binecek AKP’li milletvekillerine izin vermemişti. Gemiye yapılacak İsrail saldırısında, muhtemelen uluslararası hukuka göre Türkiye taraf olmasın diye Komor Adaları bayrağı çekilmiş, Türk gemisi olmaktan çıkarılıp filoya dahil edilmiş, 9 vatandaşımızın şehit edilmesi sonucu yoğun kamuoyu baskısı oluşması,   şehitlerin T.C uyruklu olması,  hükümeti de kerhen olaya müdahil etmiştir. Mavi Marmara’da  TV5’inde bir muhabiri bulunuyordu, kamerasına İsrail el koydu. Mavi Marmara’nın Türkiye’ye dönüşünde, karşılama için Çanakkale’ye gönderdiğimiz iki muhabirimiz, gemi kaptanı tarafından, “Bu gemi Komor Adaları gemisi, pasaportunuz yok!” diye gemiye alınmamıştı. Bu olay İsrail ile Türkiye ilişkilerini oldukça gerginleştirdi. 
Bazı Arap ülkelerinde yönetime karşı, “Arap Baharı” adı verilen ayaklanmalar ve GOP ilişkisi.                                                             
Kıbrıs Rum Yönetiminin Petrol  ve gaz arama girişimi:  Rum yönetimi, Münhasır Ekonomik Bölge’de "Afrodit" adını verdiği 12 parselde petrol ve doğalgaz arama ruhsatını, Amerikan Noble Energy şirketi  ve İsrail’e verdi.  Türkiye, anlaşmayı savaş sebebi (Casusu Belli) saydı.  Karşı taraflara uyarıda bulundu. ABD, çıkacak savaşta sonuna kadar İsrail’in ve Rumların yanında olacağını bildirdi. İsrail F-15’leri Mersin açıklarında alçak uçuş yaptı. Hükümet, işin üzerine gitmekten vaz geçti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında ''Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleş mesi'' imzalandı. Enerji bakanı Taner Yıldız, ''Biz ümit ediyoruz ki, 2012’de inşallah sondaj faaliyetlerine dönüşebilecek bir yapıyı kurgularız ve kurarız!” açıklaması yaptı. Bugüne kadar bir faaliyet olmadı.                                                                                                                                                                                    
Bölge ülkelerdeki işgal iç karışıklıklar ve Türkiye’nin izlediği politikalar: Türkiye aleyhine sonuçlandırıldı.  
 
J.Kerry’nin Erdoğan’ın Gazze ziyaretini erteletmesi: 21 Nisan 2013 günü J.Kerry, İstanbul’da gazetecilere;   “Başbakan Erdoğan'ın Gazze'ye yapmayı planladığı ziyaretin ertelenmesi gerektiğini” söyledi.                                                             
15.5.2013 Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti:  Obama ile Suriye’ye  askeri müdahaleyi görüştüğü sırada, ABD Dışişleri Bakanı J.Kerry’nin  Putin’le görüşerek askeri müdahale yerine, sorunun diplomatik yollarla çözülmesini önererek Esed’i kurtarması. Sorunun başta İsrail, ABD ve AB lehine çözülmesi için başlatılan Cenevre konferansları Türkiye’nin Suriye politikasını boşa çıkardı.                                                                                                      
Rokefeller şirketi Exxon-Mobil ile Kuzey Irak’ta petrol arama ön anlaşması yapılması: Irakta Bölgesel Kürt yönetimi ile Bağdat by-pass edilerek sıkı ilişki kuruldu. Bölgede Yahudi şirketi Exxon-Mobil ile petrol işine girildi. Exxon’un Kuzey Irak petrol işini Güneye kaydırması,  projeyi askıda bıraktı.  Bağdat ile ilişkiler gerildi.  Bağdat, İran ve Rusya ile yakınlaştı.                                                                                                                    
Hükümetin “komşularla sıfır sorun politikası”: Dış odakların küçük manevraları ile boşa çıkarıldı.  Müslüman komşularla aramız açıldı. Türkiye’ye dost komşu kalmadı.                                                                                                                                    
7 Şubat 2012  Hakan Fidan olayı:   Hatırlanacağı üzere 7 şubat 2012 günü, İstanbul’da özel yetkili savcı Sadrettin Sarıkaya, KCK soruşturması kapsamında mit müsteşarı Hakan Fidan’ı ifade vermeye çağırmıştı. Savcının, MİT yetkililerine esas olarak Oslo’da PKK ile süren görüşmeleri soracağının anlaşılması işi siyasi alana kaydırdı. Başbakan duruma el attı; savcı Sarıkaya soruşturmadan alındı, yeni bir yasayla MİT görevlileri dokunulmaz kılınarak, yargı yoluyla ucu Başbakan'a uzanacak bu operasyon, Hükümet deyişi ile “darbe teşebbüsü” önlenmiş oldu. Başbakan ve çevresindekiler, bu olayda “Cemaatin parmağı” olduğunu savundu.                                                                                                                                                                                  
15.6.2012 Başbakan Erdoğan’ın Fethullah Hoca’yı Türkiye’ye davet etmesi: Hoca, davete icabet etmedi. Ortamın uygun olmadığını söyledi. Bu durum, Başbakan’ın Hoca’ya karşı kuşkularını artırdı.                                                                                                                                                                             
27 mayıs 2013 Taksim Gezi Olayları: Başbakan Erdoğan’ın Gezi eylemcilerini diret karşısına alması, Cumhurbaşkanı Gül ve Bülent Arınç’ın adeta Gezicilerin yanında yer alıp, Başbakandan farklı yol izlemesi, Cemaat’in de bunların yanında yer alması, “Parti içi görüş ayrılığı” ve “safların ayrışmasını” ortaya çıkardı.                                                                                           
Dershanelerin kapatılması kararı: Dershanelerin kapatılıp okula tebdil edilmesi kararı AKP hükümeti, özellikle de Başbakan Erdoğan’la arası açılan Fethullah Hoca Cemaati ile iplerin tamamen kopmasını beraberinde getirdi.  Hükümetle Cemaat arası yol ve görüş ayrılığı, örtülü yürütülen eleştiri ve muhalefet açıktan yürütülmeye başlandı. Zaten Hakan Fidan olayından sonra Hükümet,  bazı devlet kurumlarından Cemaat mensuplarını ayıklamaya başlamıştı.                                                                                                                                                        
17 Aralık 2013 Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu: AKP Hükümeti  ve destekçileri bu operasyonları, kirli bir ittifak tarafından uzun süre içinde hazırlanmış planlanmış, dış odakların da desteklediği hükümete karşı bir komplo, bir sivil darbe olarak okudu. Operasyondaki iddiaları bir yana bırakıp bu soruşturmaya katılan güvenlik ve yargı mensuplarını  görevden aldı, yerlerini değiştirdi.                                                                          
 
Çin ile füze alım ihalesi:  ABD ile ilişkileri gerdi. ABD’nin özellikle Başbakana güvenini sarstı.                            
 
Başbakan Erdoğan’ın Putin’den Türkiye’yi Shanghai İşbirliğine alması talebi:  “Bizi AB’den ABD’den kurtarın” anlamındaki sözler, Başbakanın da Menderes gibi ABD’den ümidini kestiği yorumuna yol açtı.                                               
ABD’nin Kemal Klıçtaroğlu’nu daveti: Önce M.Sarıgül ABD’ye gitmek istedi, Kılıçtaroğlu “Önce ben gideyim” dedi. Gitti ABD’lilere Loğoğlu ile projelerini anlattı, arz etti. Türkiye’de bir türlü açıklamadığı Sarıgül’ün İstanbul  B.Şehir Belediye başkan adaylığını orada açıkladı. ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, ile buluştuğu yemekte, “Gerekirse Sarıgül lehine Genel başkanlıktan çekilebilirim” dedi. ABD, yeni birini mi arıyor? Yoksa Başbakan Erdoğan’a “Ayağını denk al” mesajı mı vermeye çalışıyor? 
 
İlk bakışta sayılabilecek bu gelişme ve olaylar, AKP hükümetinin sergilediği duruş ve izlediği politikalar, müttefik olmaya, uzlaşmaya çalıştığı odaklarla ilişkilerin gerilmesine, bozulmasına neden olmuştur.                                                                                                                                    
17 Aralık 2013 Yolsuzluk operasyonu da bu olaylardan ayrı, bağımsız bir olay değildir. Tüm önemli olaylarda, şöyle ya da böyle dış odakların dahli olmuştur. Ancak gelişmeler hükümet tarafından iyi yönetilememiştir.                                                                                                                        
 
Gelecek yazıda, Hükümet ve Başbakan’ın olaylar karşısında tavır ve duruşunu incelemek üzere, hayırla kalınız.
YORUMLAR
Murat Bayuk 27-01-2014, 08:02:23
Bu tespit önemli; "ABD, yeni birini mi arıyor? Yoksa Başbakan Erdoğan’a “Ayağını denk al” mesajı mı vermeye çalışıyor?"
 
HAYDAR 27-01-2014, 15:22:55
İKİSİDE BİRBİRİNDEN KÖTÜ, İKİSİDE BİRBİRİNDEN BERBAT.DOLAR ALDI BAŞINI TATİLE ÇIKTI.AVRO'DA SEYAHATTE.ULAŞMAK MÜMKÜNDEĞİL BU KURLARA.NE YAPACAĞIZ.BU KİMİN VEBALİ.BUKADAR ESNEK OLURMU PİYASA.NE YAPACAĞIZ..NE EDECEĞİZZZZ.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.
 
tolga 28-01-2014, 15:05:40
Maşaallah hocam, Allah ferasetinizi ve basiretinizi artırsın.
 
mustafa 01-02-2014, 08:46:06
hükümette cemaatte suçlu.ikiside bu halkı zor duruma soktu.ikiside bitsin.destekçileri kalmasın.Cemaat olmuş ticarethane, hükümet olmuş yolsuzlukhane...ikisinin ortak özelliği de kendilerini düşünmeleri, hükümet vatandaşı düşünmüyor, cemaat te tebaasını ....neticemi, kazanan siyonistler
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
14/02/2017 - 14:47 TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
23/12/2016 - 12:03 ÜLKEMİZİN ÜYE YAPILDIĞI BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KURULUŞLARLA İLİŞKİLERİ…
14/11/2016 - 13:59 KASABINA AŞIK KOYUN
24/10/2016 - 15:41 MUSUL HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
11/10/2016 - 18:11 KANDİL’E YAĞI KİM KOYUYOR ?
29/09/2016 - 11:37 EĞİTİM VE TERSİNE DEVŞİRME
05/09/2016 - 17:52 III.BİNYIL HAÇLI SAAVAŞLARI
15/08/2016 - 10:31 BAŞIMIZA GELENLER
03/08/2016 - 15:56 15 TEMMUZ DARBE SONRASI
19/07/2016 - 16:50 15 TEMMUZ 2016 DARBE TEŞEBBÜSÜ
04/07/2016 - 13:04 İLERİ GİDİŞ Mİ GERİ DÖNÜŞ MÜ?
11/06/2016 - 10:43 DOST ZANNEDİLENLERDEN YENEN KAZIKLAR !
27/05/2016 - 18:00 IŞİD’İN SON KULLANMA TARİHİ BİTTİ Mİ?
16/05/2016 - 16:29 LAİKLİK NE İŞE YARAR? -II-
10/05/2016 - 10:50 LAİKLİK NEDİR NE İŞE YARAR ? -I-
25/04/2016 - 21:04 BATI DUYARLILIĞI
08/04/2016 - 09:30 NEREYE GİDİYORUZ ?
29/03/2016 - 11:10 KONSOLOS EFENDİLERİN ADALET HASSASİYETİ
14/03/2016 - 17:31 NESLİMİZ PAGANİZM TEHDİDİ ALTINDA
26/02/2016 - 11:29 TRİBÜNDE SEYİRCİ OLMAK
16/02/2016 - 16:39 ANAYASA TARTIŞMASI -2
02/02/2016 - 19:30 ANAYASA TARTIŞMASI -1
15/01/2016 - 23:09 TÜRKİYE’DE TERÖRÜN KAYNAĞI
05/01/2016 - 11:39 MUSUL SORUNU
30/12/2015 - 14:19 KANAL İSTANBUL RANTI
21/12/2015 - 15:11 AKP İKTİDARLARI’NIN İSRAİL İLİŞKİLERİ
14/12/2015 - 10:12 IRAK BİZE IRAK DEĞİL
02/12/2015 - 12:17 BÖLGEMİZDE SON GELİŞMELER
23/11/2015 - 10:56 RUSYA’NIN IŞİD HEVESİ
14/11/2015 - 10:28 SİLAHLAR MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR
27/10/2015 - 17:06 DEVLET EL DEĞİŞTİRİYOR...
18/10/2015 - 17:00 KAMPLAŞMA KİMLERİN İŞİNE YARAR ?
04/10/2015 - 20:15 TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ
21/09/2015 - 12:44 YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE
10/09/2015 - 12:37 YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE
31/08/2015 - 18:25 ÇÖZÜM SÜRECİ OYALANMASI VE ÇÖZÜM
21/08/2015 - 11:55 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE TERÖR
08/08/2015 - 13:22 CHP VE TERÖR
13/07/2015 - 03:55 İSLAM COĞRAFYASI VE TÜRKİYE'DE KİMLİK İNŞAASI
05/07/2015 - 22:43 BÖLGEDE SUÇLU TÜRKİYE Mİ?
29/06/2015 - 00:49 HİÇ BİRİ TEMİZLİKTEN SÖZ EDEMEZ!
23/06/2015 - 11:20 HAÇLI SAVAŞLARI SÜRÜYOR…
15/06/2015 - 11:27 UFUKTA ERKEN SEÇİM VAR
09/06/2015 - 10:05 7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ
01/06/2015 - 13:05 EY MİLLET UYAN-2
25/05/2015 - 14:01 EY MİLLET UYAN, İYİ YÖNETİLMİYORUZ-1
12/05/2015 - 14:49 7 HAZİRANDA YİNE SEÇİM VAR
05/05/2015 - 11:56 TARİHE GEÇMİŞ KATLİAM VE SOYKIRIMLAR -2 (Kızılderili Soykırımı)
30/04/2015 - 10:41 Tarihe Geçmiş Katliam Ve Soykırımlar (Endülüs Soykırımı)
15/04/2015 - 11:29 DÜNYADA SOYKIRIM MUCİTLERİ
07/04/2015 - 15:29 FAİL, ÜST AKIL İSE SİZ NE AKILSINIZ?
01/04/2015 - 12:57 BU NE REZİLLİK, NE KEPAZELİK, NE MÜTTEHEMLİK?
25/03/2015 - 14:54 TEPEDE YETKİ KAVGASI MI?
12/03/2015 - 11:20 EKONOMİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK
04/03/2015 - 10:55 ERBAKAN'I ANLAMAK...
24/02/2015 - 11:15 BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK!
10/02/2015 - 09:50 TÜRKİYE HANGİ ZEMİN ÜZERİNDE YÜKSELECEK?
02/02/2015 - 16:21 YÖNETMEK YA DA YÖNETİLMEK
27/01/2015 - 11:02 İSLAM ÜLKELERİ BARIŞ GÜCÜ ACİLEN KURULMALIDIR
20/01/2015 - 15:40 BLACKWATER TERÖR ÖRGÜTÜ
13/01/2015 - 18:21 TERÖR KİMİN İŞİNE YARAR ?
07/01/2015 - 11:37 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VII
01/01/2015 - 12:08 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VI
22/12/2014 - 21:25 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-V
16/12/2014 - 10:27 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-IV
09/12/2014 - 17:15 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-III
02/12/2014 - 11:45 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-II
25/11/2014 - 11:43 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-1
13/11/2014 - 16:13 YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MESCİD-İ AKSA
04/11/2014 - 13:20 KAMU DÜZENİ
28/10/2014 - 14:50 KULLUK SÖZLEŞMESİ
16/10/2014 - 11:30 KAMU MALLARININ SATIŞI
07/10/2014 - 23:45 KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!
29/09/2014 - 16:45 IŞİD SAVAŞI VE TÜRKİYE’NİN DURUŞU
21/09/2014 - 23:48 IŞİD ÜZERİNDEN TÜRKİYE'NİN BAŞINA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENİYOR
09/09/2014 - 09:30 BÜTÜN BUNLARI IŞİD Mİ YAPIYOR?
19/08/2014 - 16:15 BU DÜZENİN ÜRETTİĞİ İNSAN YAPISI
12/08/2014 - 10:20 ÇAN KAYA!
28/07/2014 - 00:04 HANİ BAHAR GELMİŞTİ?
20/07/2014 - 20:27 GAZZE'DE KATLİAM SÜRÜYOR
10/07/2014 - 19:23 İSLAM ÜLKELERİNİN YÖNETİCİLERİ NE YAPAR?
02/07/2014 - 15:45 NEREDEN NEREYE ?
24/06/2014 - 13:59 FİTNE ATEŞİ
07/06/2014 - 16:08 DEMOKRASİ, DİKTATÖRLERİN MEŞRUİYET ARACI MI ?
30/05/2014 - 18:20 23. ULUSLARARASI MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR BİRLİĞİ TOPLANTISI
21/05/2014 - 10:15 BİR MUSİBET Mİ, BİN NASİHAT MI?
12/05/2014 - 01:32 BİRLİK VE BERABERLİK
08/05/2014 - 11:18 10.YIL DA TV5
28/04/2014 - 10:28 SEÇİM KAVGASI
22/04/2014 - 10:54 MEDYA ÇILGINLIĞI
14/04/2014 - 13:00 DEMOKRASİNİN BEDELİ
07/04/2014 - 01:30 ÇARLIK RUSYASI YENİDEN
01/04/2014 - 09:55 KOKPİTTE OTURANLAR
24/03/2014 - 10:31 SİYASİ TERCİH VE SORUMLULUK
17/03/2014 - 11:00 DEĞİŞİMİN CAZİBESİ
10/03/2014 - 10:00 SİYASİ CİNNET HALİ
02/03/2014 - 23.55 FİİLİ İŞGALLER YENİDEN BAŞLADI
24/02/2014 - 11:30 ÜÇÜNCÜ VEFAT YILINDA ERBAKANI ANLAMAK
17/02/2014 - 08:10 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-3
10/02/2014 - 11:00 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-2
01/02/2014 - 17:30 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-1
26/01/2014 - 23:45 17 ARALIK DIŞ ODAKLAR VE OYUNCULAR
17/01/2014 - 12:15 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-2
09/01/2014 - 13:00 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-1
31/12/2013 - 12:00 BU İŞ HÜKÜMETİ VE CEMAATİ AŞAR!
23/12/2013 - 13:00 AB MACERASI:GÖNÜLLÜ ESARET-5
16/12/2013 - 15:47 AB MACERASI-GÖNÜLLÜ ESARET-4
05/12/2013 - 16:00 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-3 BÖLÜM
23/11/2013 - 15:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET- 2
15/11/2013 - 20:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-1
29/10/2013 - 13:39 TEFECİLİK MEDENİYETİ!
14/10/2013 - 13:22 TOPLUMSAL SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM REFERANSLARI
05/10/2013 - 14:49 28 ŞUBAT SANIKLARI VE MAĞDURLARI
26/09/2013 - 16:25 DEMOKRASİNİN NAMUSU
27/08/2013 - 13:00 KATİLDEN HİMMET BEKLEMEK
18/08/2013 - 15:11 GÜÇ BENDE O HALDE HAKLIYIM
03/08/2013 - 07:49 DİN SAVAŞLARI
23/07/2013 - 09:20 ÖRTÜLÜ İŞGAL
12/07/2013 - 15:40 MISIR VE DEMOKRASİ
03/07/2013 - 20:21 MURSİ DİRENMELİDİR !
24/06/2013 - 18:56 BÖLGE BARIŞI GÜÇLÜ TÜRKİYEDEN GEÇER
13/06/2013 - 19:26 CAMİ VERGİSİ
04/06/2013 - 20:24 HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ!
23/05/2013 - 15:34 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE AYRIMCILIK
10/05/2013 - 16:51 ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE İSRAİL
30/04/2013 - 19:29 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-2
24/04/2013 - 18:25 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-1
09/04/2013 - 17:54 KAN DAVASI -2
30/03/2013 - 22:14 KAN DAVASI-1
20/03/2013 - 22:54 SERBEST TİCARET ANTLAŞMALARI (LAISSEZ FAIRE-LAISSEZ PASSER)
10/03/2013 - 18:29 YENİDEN RANT EKONOMİSİNE DÖNÜŞ
01/03/2013 - 15:26 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -3
25/02/2013 - 17:33 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -2-
20/02/2013 - 12:05 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -1-
12/02/2013 - 12:14 MEDENİYET SORUNU
30/01/2013 - 15:36 HABABAM SINIFI
15/01/2013 - 16:20 YENİDEN İŞGAL VE SÖMÜRGECİLİK
10/01/2013 - 14:30 GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR
01/01/2013 - 15:22 KENDİSİ RUS MOTORU AMERİKAN ÜRETİMİ TÜRK
20/12/2012 - 17:26 YILBAŞI NOEL MİLLİ PİYANGO
09/12/2012 - 20:17 Cumhuriyetin Kazanımları!
26/11/2012 - 14:33 Küresel Güç Dengeleri Değişiyor
15/11/2012 - 15:40 İslam Ülkelerinin Kurduğu Teşekküller Neden Etkin Değil?
06/11/2012 - 16:41 Müslüman Duyarlılığı
23/10/2012 - 00,11 Kurban Bayramı Mübarek Olsun
17/10/2012 - 17:53 İçki Reklamları ve Anayasa
09/10/2012 - 23:24 Suriye'ye Müdahale Kimin İşine Yarar?
01/10/2012 - 17:33 Görünen İran
19/09/2012 - 00:01 Müslümanın Talep Ve Beklentileri
11/09/2012 - 19:43 Türkiyenin Borç Faizi ve Yabancılara Toprak Satışı
28/08/2012 - 16:06 DÜNYA PETROLLERİNİ SÖMÜRENLER
23/08/2012 - 00:44 PKK'NIN İDEOLOJİK KİMLİĞİ
14/08/2012 - 12:18 Nizam İthalatı
04/08/2012 - 14:55 Küresel Bataklık
25/07/2012 - 13:00 Sahibinden Satılık Partiler 2
20/07/2012 - 14:43 Sahibinden Satılık Partiler 1
09/07/2012 - 08:55 Taksim Meydanının Silüeti
02/07/2012 - 09:30 Milleti Aptal Yerine Koymayın
25/06/2012 - 17:15 TÜRKİYE BÖLGEDE YALNIZLIĞA SÜRÜKLENİYOR
18/06/2012 - 17:15 Anayasa mı ? Babayasa mı ?
11/06/2012 - 10:46 ALKOL, EŞCİNSELLİK, FUHUŞ VE KÜRTAJ
05/06/2012 - 13:45 Büyük Ortadoğu Projesi'nde Türkiye'nin Rolü
29/05/2012 - 11:45 Saf Tutmak
21/05/2012 - 10:00 Dünya'da ve Türkiye'de Neo Kapitalizm-2
14/05/2012 - 17:33 Dünya'da ve Türkiye'de Neo-Kapitalizm 1
08/05/2012 - 13:28 Nerede Duruyoruz ?
28/04/2012 - 12:37 Kalkınmamızın Ayak Bağları
 
TSK'dan PKK'ya hava harekatı
Dursun Özbek'ten UEFA müjdesi
Fetönün Askeri Karargahı
Çeçenistan'daki saldırıyı DEAŞ üstlendi
Son bir haftada 26 terörist öldürüldü
300 AK Partili isim CHP'ye geçti
Trabzonspor'da rakipler aynı, puanlar farklı
Avrupa yaz saatine geçiyor!
Kahraman şehit Halisdemir'e büyük ayıp!
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Atilla MEHDİGİL
TAD olmayı istemiyoruz!..
Hayati OTYAKMAZ
MUTLU OLMAK İÇİN!
Feyzullah AYDOĞAN
HDP’Lİ BAŞKAN OLUR MU?
Ekrem ŞAMA
Şimdi yaraları sarma zamanı
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Şeref KAÇMAZ
DEĞİŞTİRİ - YORUM
Mustafa KAYA
Referandum Sonucu Nasıl Okunmalı?
İshak BEYAZAY
İçimizdeki put
Mustafa İŞCAN
Stajyerlik dönemi emekliliğe sayılmaz
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Cahilliğin Sonu Çöküştür
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Yusuf KAPLAN
Kilise saldırıları: İhvan’ı bitirme tezgâhı...
Ali Haydar HAKSAL
Toplumsal Çürümüşlük
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye Üzerinde 15 Temmuz Rövanşı mı?
Zeki CEYHAN
Ey samimiyet neredesin?
Mevlüt ÖZCAN
Hz. Muhammed (S.A.V.) bizim için ne ifade eder?
Mahmut TOPTAŞ
Tavuk tövbesi-Lavuk tövbesi
Prof.Dr.Ata ATUN
Rumların İnsan Hakları Çirkinliği
Prof. Dr. Burhanettin Can
Kadife darbe sürecinde yeni bir dönem-1: Dikkat
Akif EMRE
ABD’nin müdahale kapasitesi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Önemli olan başkanlık değil nizamdır
Mustafa YILDIRIM
Örtüyü kurtardık belki ama başları kaybettik
Burak KILLIOĞLU
Uzlaşma olmadan nasıl olacak?
Şakir TARIM
Erbakan Ödülleri; Milli Görüş ihtiyacı
İsmail KILLIOĞLU
Geçmişten geleceğe
İbrahim VELİ
Yüzde 49’u anlamak
Abdülkadir ÖZKAN
ABD ile işbirliği Türkiye’nin yararına olabilir mi?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz