6 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 22 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
ALLAHIN KULU - MÜFTÜNÜN OĞLU
18/02/2013 - 09:22
Ekrem ŞAMA

 

Yani Abdullah Müftüoğlu!

Her defasında ismini yazmak yerine A. M. diye anacağım.

O da kim, demeyin. Yazıyı okuyunca, siz de onu tanımış olduğunuzu hatırlayacaksınız.

Yakinen bildiklerimi ve şahit olduklarımı yazacağım.

Liderimiz Erbakan Hocamız tarafından Avrupa Milli Görüş Teşkilatlarımızın hizmetine gönderildi. 1982 yılından itibaren bu teşkilatların organlarında çeşitli görevlere getirildi. A. M. kısa sürede etkili konuşmaları ile tanınmaya başladı. Çalışkanlığı, aşkı “şevki” ve hiç kimseden “yılmaz” oluşu ile öne çıktı.

1987-1991 ve 1994 yılı seçimlerine girdi ve Refah Partisi’nden şirin bir ilimizin belediye başkanı seçildi. Bu tarihlerde A. M. seçim kampanyaları dönemlerinde Türkiye’ye gelir, çeşitli konuşmalar yapardı. Sadece kendi aday olduğu seçim bölgesi değil, yurdun her yerinde düzenlenen programlarda konuşmalar yapardı. Sivri dilliydi. Haddini ve maksadını aşan ifadeler kullanırdı. Alkış bol geldikçe coşar, coştukça da kantarın topuzunu kaçırır, hedefindeki kişilere belli fiillerinden dolayı, p..ç ya da p..enk benzeri nezaket ve nezahetten uzak sıfatları yakıştırmaktan çekinmezdi. Programları kalabalık olurdu. Ama dikkat ettiğinizde birçok dinleyicinin, o nereye giderse tekrar tekrar onun peşinden gidenler olduğunu görebilirdiniz. Yine dikkat ettiğinizde, tanımadığınız ve camiadan olmadığı her halinden belli olan kişilerin, konuşmayı baştan sona kadar banda aldıklarını görürdünüz. Sadece kendisini değil, dinleyenleri de çekmekte oldukları aşikardı.

O seçimlerin tamamında İstanbul ilinde İl Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, partimizin mali komite ve seçim malzemeleri tedarik ve dağıtım başkanlığını yürüttüm. İl Seçim Koordinasyon Merkezi olarak zaman zaman toplanır, bu ve benzeri kişilerin konuşmalarının başımıza işler açabileceğini müzakere eder ve konuşturmama kararı alırdık. Lakin bu kararımızı her zaman yürütmek mümkün olmaz, ilçelerimizin yoğun isteklerini kıramaz, bazen gelmelerine göz yummak zorunda kalırdık.

Yine yaptığımız toplantılarda seçim bürolarımızda onun kasetlerinin izlettirilmesine yasaklar koyardık ama bu yasakları uygulamayı hiçbir zaman tam olarak başaramazdık. Çünkü onun fanatikleri yasak falan dinlemezlerdi. Bunun üzerine seçim bürolarında arama tarama yapıp, bu tür kasetlere el koymak üzere komiteler kurar ve fiili tedbirler de alırdık. Bu tür komisyonlarda başta Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem ve Ünal Kaçır gibi, bugün parlemantoda bulunan arkadaşlarımız görev yapmışlardır. Nitekim ne kadar haklı olduğumuz 28 Şubat sonrası belli olmuştur.

Bu zatı muhterem, gerek öncesi ve gerekse belediye başkanlığı döneminde böyle sorumsuz konuşmalarına devam ettiği için, oluşan dosyalardan hapse girme tehlikesi belirdiğinden, Liderimiz tarafından 1995 seçimlerinde belediye başkanlığından istifa ile milletvekili olması için talimat verildi. Ama o Meclis’te de sorumsuz konuşmalarını emrivaki usüllerle devam ettirdi. Lider tarafından kendisine yapılan ikazları hep kulak ardı ediyordu.

28 Şubat süreci malum şekilde başladı. Milli Görüş en çok o ve onun gibilerin geçmişte yaptıkları sorumsuz konuşmalarına dayanılarak haksız uygulamalara hedef oldu ve bu süreçte Avrupa’ya hicret söz konusu oldu.

Başta Liderimiz olmak üzere birçok kişi, bu arada da bu zatı muhterem ABD güdümündeki yetkililer tarafından haksız ve hukuksuz bir şekilde mağdur edildi, yasaklı oldu, hakları gasp edildi… Avrupa veya başka yerlere hicret etmek zorunda kalan Milli Görüşçüler, maalesef yakınlarının cenaze veya düğünlerine bile katılma imkanı bulamadılar. Bu da savundukları davada başlarına gelmesi muhtemel zorluklardı ve önceden bilinerek yola çıkılmıştı.

Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan bu şekilde hicrete mecbur olan Milli Görüşçülerin, gittikleri yerlerde mağdur olmamaları için tedbirler alınmasını emretmişti. Bu emre uyan Avrupa’daki Milli Görüşçüler, kendi harçlıklarından fedakarlık yaparak bu şahıslara maddi ve manevi gerekli desteklerde bulunuyorlardı.  Mesela A. M.’ye her ay 2050 (yazı ile: İki bin elli) Euro maaş vermeye başladılar. Ayrıca avukatlık ücretleri, telefon faturaları ve oturdukları evlerin kiraları da bu kardeşlerimiz tarafından karşılanıyordu. Derlemiş olduğu kitabı ücretle sattığı halde, basım ve yayım masraflarını karşılamış olan bu fedakar insanlara bunu bile ödememiştir. Bütün bunların bilgileri de muntazaman Liderimize ulaşıyordu.

Tuhaftır, bu zatı muhterem, yurt dışında bulunduğu 6-7 yıl süre içinde  her gittiği yerde, her önüne gelene, Erbakan’ın kendisine sahip çıkmadığı, arkasında durmadığı “yalan”ını alenen söylüyordu. Sadece yalanla da kalmıyor, zor durumda olduğunu, aç kaldığını, kendisine hiç yardım yapılmadığını beyandan sonra, acındırma ortamı meydana getiriyor, kendisi için para toplama gibi “dolan” fiilini de işliyordu. Dediğim gibi bütün bunlar Lidere muntazam olarak rapor ediliyordu. Bu raporlarda enteresan bir çok bilgi bulunmasına rağmen, bu yazının hacmi bu bilgileri aksettirmeye yeterli değildir. Ama ihtiyaç olursa başka yazılarımızda bunları açıklayabiliriz.

2004 yılında Türkiye’ye döndüğünde, yurt dışındayken işlediği yalan dolan fiillerine rağmen, Lidere giderek teşkilattaki görevinin bundan sonra ne olacağını soruyordu. Kimbilir belki “genel başkanlık” bile gözlüyor da olabilirdi. O eşiz nezaket sahibi olan Erbakan Hocamız yaptığı bu uygunsuz fiilleri onun yüzüne vurmuyor, sadece şunu söylüyordu:

-Siz bu dönemde evinizde ebeveyninizle meşgul olun. Onların hayır dualarını alın!

İşte kahramanımızın dili bu süreçte açılıyor, yeni yüzü ile milletin içine çıkıyordu. Her gittiği yerde Liderin aleyhinde bulunuyor, önceki savunduğu fikirlerin tam zıddı fikirler savunmaya başlıyordu. Geçmişte kendisinin de dahil olduğu Milli Görüşçülerin, Din’i kullanarak istismar ettiklerini söyleme garabetini bile gösteriyordu. Olayları yakinen takip edemeyen Milli Görüşçülerde şok üstüne şok yaşayanlar oluyordu. Nasıl olur da bu insan Lider ve Milli Görüş aleyhine olan söylemleri ile varolan “şevki”mizi kırabilirdi? Nasıl olurdu da hiçbir şeyden ve hiçbir kimseden “yılmaz” olarak bildikleri bu kişi, içinde bulunduğu yeni şartlardan “yılan” bir karaktere bürünebilirdi? Ama önceki yalan ve dolanları bilenler bu duruma hiç şaşmıyorlardı.

Yine çok tuhaftır ki, aynı A.M, Liderin 2011 yılında vefatından sonra tekrar çark ediyordu. Bu defa da Erbakan’a olan sevgi ve vefa seli karşısında onun aleyhinde bulunmanın ters tepeceğini anlamış olmalı ki, onu methetmeye başladı. Lakin onun fikirlerinin, yine onun talebeleri olan Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları tarafından temsil edilmekte olduğu yalanını yaymaya başladı. O lider ki, hayatında televizyon ekranlarında defalarca “Milli Görüş’ün tek partisi Saadet Partisi’dir, bunun dışında Milli Görüşçü olduğunu iddia edenler palyaçodur…”  diye ifade etmesine rağmen…

Hep aklımı kurcalamıştır: Bu ve benzeri şahıslar, zamanında Milli Görüş kuluçkasının altına maksatlı konulmuş yabani yumurtalar mıdır, yoksa bunların başını yükseklik duygusu mu döndürmektedir?

“Yalan, dolan” ile malul ve ortamdan “yılan” bir karakterde bulunan bu şahıs, neler söyleyecek de, etrafındaki insanları inandıracak?

Şaşıyorum.

 

BÜYÜK DEĞİŞİM

Nasıl unuttu Milli Görüş’ü?

El öpüyordu dün yalar gibi...

Sisli bir ormanda ilerliyor,

Sanki büyülü dünyalar gibi...

YORUMLAR
erdoğan polat 18-02-2013, 12:32:06
şevki yılmazın çelişkileri

1993 yılında CHP Gaziantep belediy başkanı celal doğanortadoğunun en büyük genelevini açınca ŞEVKİ YILMAZ ey p......k adam oraya kendi karını koy ve sat diye çok ağır bir söz sarfetmişti.1 haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni türk ceza yasasında EŞ CİNSELLİĞİ,ZİNAYI ve DUMUZ ETİNİ serbest edince bu ŞEVKİ YILMAZ bu yasaları destekledi alkışladı bu adam
 
Fethi Nemlioğlu 18-02-2013, 12:59:49
Yorumu yazan bu kardeşiniz de bir müftüzade,ancak böyle kişilerin de ismindeki müftü sözcüğünün değerini bilmedikleri,bile bile islama zarar vermekte ısrarcı oluşları hepimizi derinden üzmekte ve yaralamaktadır.Ancak Milli Görüş,öyle bir görüş ki;yeryüzünde hakkın hakim olması için insanlığa verilen görevin ifasına gönüllülerden oluşmuş canların ortaya konduğu bir organizasyondur.Üstünlüğümüz,inancımızdan kaynaklanmaktadır.Çizginin eğriliği cetvel gelince belli olur.Esselamüaleyküm
 
hayrettin çerçi 18-02-2013, 13:19:21
yazık şevki yazık sana
 
MERVE PINARBAŞI 18-02-2013, 13:29:28
EY ŞEVKİ YILMAZ,NERDEN NEREYE? İGMG TOPLANTILARINA KATILIRDIN.BEN ERBAKAN HOCADAN DOLDUM GELDİM.BİZ HİÇİZ.HERŞEYİ ERBAKAN'DAN ÖĞRENİYORUZ DEDİN.SONRA AZITANLARDAN OLDUN.NASIL BİR ADAMSIN SEN.O OKUDUĞUN AYETLER NE OLDU.LİDERE İTAAT BİAT DERSLERİ VERİYORDUN. NE OLDU.ŞİMDİ SORUYORUM.EY ŞEVKİ DÜNYANI KAZANMAK İÇİN AHİRETİNİMİ MAHVETTİN.ŞİMDİ KÖŞE BUCAK ERBAKANI ANLATIYORMUŞSUN.ERBAKANI ANLATMAK SENİN HADDİNEMİ. SEN KİM ERBAKAN KİMMM
 
hüseyin temezkan 18-02-2013, 13:37:48
senden allah razı olsun ekrem şama . bunlar kufe taraftarları makam uğrunu bukalemunları bile geçerler.
 
ahmet 18-02-2013, 14:25:00
Yüreğine kalemine sağlık muhterem kardeşim
 
HACI EMİN KARTAL 18-02-2013, 15:34:05
BIR HAFTA ÖNCE MEDİNEYİ MUNEVVEREDE KARŞILAŞTIK ABDULLAH ABİYLE.BENIM OGLUM ONA SORDU HOCAM HALA ERBAKANCIMISINIZ DİYE.VERDİGİ CEVAP AYNEN YAZIYORUM...BEN HİÇ BİR ZAMAN ERBAKANCI OLMADIM...BAŞKA BİR ŞEY YAZMAYA GEREK YOK BENCE.
 
Bilal 18-02-2013, 17:49:04
1996 civarinda Sevki Yilmaz Kanada'da Milli Gorus Camisi kurulurkene bir kac gun ders verdi ve simdi O camiyi Siyonistler kurdu diye hitab ediyor. Yani kendinide galiba Siyonist sayyor. Kanada'da isi bitince ABD'de misafir ettik ve acik soylemedi ama cok mutsuz gibiydi. Anlamamistim o zaman ama icimden bir sogukluk olusmustu, sonra rengi belli olunca anlasildi. Yazik olsun Sevki'ye.
 
MUSA 18-02-2013, 21:17:39
şevki yılmaz acaba Erbakan Hocamı hiç sevmişmi hayır şimdide yalandan hocamdan anlatıyor Erbakan hocam hiç amerikaya avrupaya israile dostum dedimi demedi ama teyip üçünede dostum dedi şevki şimdi kimin yayında teyipin yayında yalancı talancı soyancı şevki bir zamanlar manukyan için genel evinde müslüman kadınlarını çaliştırıyor diye bas bas bağırıyordun mecliste genel evler kapansın diye dilekçe verildi akp partisi yanaşmadı sesin niye çık
 
vatandaşş 18-02-2013, 22:29:20
başlık geerkeni açıkladı a.. m. ye
 
vatandaşş 18-02-2013, 22:31:27
nebevi metodu kullanalım geenede
 
Tahsin Aygün 18-02-2013, 23:06:00
Erdoğan'ın, Gül'ün,Şevki'nin, Numan'nın konuşmalarından hep heyecanldık nereden bilebilir ki, söylediklerinin tam tersi hareketlerde bulunacaklarını. Hep kendime sormuşumdur. Lawrance döneminde yaşasaydım ona da inanır mıydım?, diye kendime sorduğumda inanırdım diyebiliyorum.
Bereket ki; Farklılığı fark edebiliyorum Elhamdulillah
Erdoğan Polat'ın sorduklarına,One Miutaten sonra OECD üyeliğine kabul edilmesinden, Karikatör krizinden sonra Danimarka Başbakanı Rassmussenn'in nato genel sekreteri olmasından, Kıbrıs'ta bize tek yardımcı olan Kaddafi'ye yapılanlardan, 499 sortiden vs bunlardan hiç rahatsız olmadan futursuzca konuştuğu söylenen birileri hakkında acaba kime karşı takiyye yapıyor düşünme hakkına sahibim herhalde..
 
Mehmet inci 18-02-2013, 23:17:47
Allahin kuluyuz elhamdulillah, amma kimin oglu olursak olalim tek duamiz

Rabbimiz bu hak davada ayaklarimizi sabit kilsin asi olanladan eylemesin.

Bu davaya nefesimizin son anlarina kadar hizmet adenlerden eylesin insaAllah

Rabbim bizi virajlarda düsenlerden aylemesin.
 
Erkan 19-02-2013, 01:17:41
Allah razı olsun senden ekrem abi. şevki yılmaz ve benzerlerinin senin de dediğin gibi "milli görüşün altına koyulmuş kuluçkalar" olduğunu taşkilatta hala anlamayan ve hala iyi bir şahsiyet zannedenler var. inan ki insan bazan şöyle diyor; Farzedelim Türkiyede sadece iki tane parti olsa, biri şevkinin partisi olsa, diğeri CHP olsa yeminle gider chp'ye oy veririm diyesi geliyor insanın. Bir ara da "NewMan Kurt ulumuş"un maceralarını da yazarsan memnun oluruz. selametle ekrem abi..
 
mustafa 19-02-2013, 17:09:08
güzel bir tespit hocam bunlarla ahirette hesaplaşaçağiz inşallah tebrik ederim sizi analizlerinz bizi aydınaltyor
 
alkame 19-02-2013, 21:01:32
Editörün Notu: Yazmış olduğunuz yorum, yorum kurallarına aykırı ve hakaret içerikli olduğu için yayınlanmamıştır. Teşekkür ederiz.
 
yusuf çelik 20-02-2013, 19:22:38
yazıklar olsun ekrem şama! hırs, iktidar, kaybetme duyguları sizi rezil ediyor aslında fakat farkında değilsiniz. şevki hocam yıllardır aynı şeyi söylüyor. kardeş olun diyor. bu mu yanlış olan.cemaatlere ayrılmayın diyor Allah Resulunun bu konudaki mesajlarını açık açık iletiyor yıllardır. gerçekler sizlerin yüzüne vurulduğunda hakaret ediyorsunuz. yaşınızı başınız almış adamsınız A.M diye hitap etmenizi dahi kınıyorum ayıptır ayıp.
 
yusuf çelik 20-02-2013, 19:24:45
admin yorumumu eklemeyeceğini biliyorum buda sizin adamlığınızı gösterir !
 
ensar tuna 08-03-2013, 06:49:42
ayrılıp gidenler yenilikçi kanat denilen şimdiki ab ciler değil mi? onları bizden ayıran Allaha hamdolsun.
 
Ali Kafkas 15-04-2013, 15:38:49
Ben senin "A.M" yi ne zamandan beri taniyorsun bilmiyorum ama ben bu adamı kendimi bildim bileli tanırım, rahmetli babamla Fransa'da olsun Almanya'da olsun devamlı konferanslarına gider video kasetlerini izlerdik deli gibi, lakin A.M koltuktan uzaklaşma korkusunu ilk hissettiğinde merhum Erbakan hocamıza olsun cemaatimize olsun ettiği hakaretlerin yalanların haddi hesabı kalmadı, kardeşlik meselesine gelince, eski videolarını izle ve nasıl bir fetto düşmanı olduğunu gör
 
milli Görüşçü 14-02-2017, 20:03:29
Kısaca siz Milli Görüşçülere yazık, duymak istediğinizi duyuyor, istemediğiniz reddediyorsunuz, görmek istediğinizi görüyor, istemediğinizi görmüyorsunuz! Yazık, makam hırsı mı sizi bu hale getirdi bilmiyorum, o çok sevdiğimiz davamıza, nefret, kin, hırs kattınız, bizden değilse hayır dediniz, kabilecilik yapıyorsunuz, ata dini yaşıyorsunuz, ayete ters düşüyorsunuz, kendinizi iyice bir hesaba çekin!!!!
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
29/01/2018 - 08:41 Amerika kaç defa aldattı?
22/01/2018 - 08:26 Top Mehmetçik’te
15/01/2018 - 08:30 Ordumuz ve şehitlerimiz
25/12/2017 - 09:13 Tomar Tomar Kumar
18/12/2017 - 08:30 Büyük fotoğraf netleşiyor
11/12/2017 - 08:45 Dünyayı kurtuluşa zorlamak
04/12/2017 - 09:06 Kurtuluş savaşında iç kavga
27/11/2017 - 08:25 Eski bakan Nabi Avcı ve NATO
21/11/2017 - 09:34 11 Eylül ve 15 Temmuz
13/11/2017 - 09:34 Kudüs ziyaretleri
07/11/2017 - 09:35 Kardeşlik köprüsü
06/11/2017 - 09:30 Kardeşlik köprüsü
16/10/2017 - 09:56 Amerika demek, entrika demek
14/08/2017 - 09:43 Tarihten bir gaflet rekoru
07/08/2017 - 09:01 Torunlara ne bırakıyoruz?
31/07/2017 - 09:37 Kudüs sorununu kim çözer?
17/07/2017 - 09:22 15 Temmuz programları
10/07/2017 - 09:12 Olmaz olmaz!
03/07/2017 - 08:56 Milli Görüş niçin kuruldu?
19/06/2017 - 09:35 Dışişleri şaka gibi
12/06/2017 - 10:09 Paçalarımız Tutuşunca
05/06/2017 - 09:40 İstanbul’un fethi ve kurtuluşları
29/05/2017 - 09:39 Olmaz kardeşim olmaz!
22/05/2017 - 09:11 Ne umduk, ne bulduk?
15/05/2017 - 09:17 Yanlışlık
08/05/2017 - 09:11 Şaşılacak işler
24/04/2017 - 09:25 Referandum gözlemcileri
17/04/2017 - 09:12 Şimdi yaraları sarma zamanı
10/04/2017 - 09:11 Yeni Osmanlı Mı?
03/04/2017 - 09:07 Evimizdeki mayınlar
27/03/2017 - 10:41 Referandumdan geri dönülmeli
20/03/2017 - 09:29 Çanakkale’de Müslüman askerler
13/03/2017 - 09:10 Erbakan’ı anlamak
06/03/2017 - 09:07 Sil baştan
20/02/2017 - 09:18 Liderlerin savaş karneleri
13/02/2017 - 09:12 Hain ve hainlik
06/02/2017 - 09:42 Sorunlara amuttan bakmak
30/01/2017 - 09:56 Kıbrıs'ta prangalı pazarlıklar
23/01/2017 - 10:09 Saadet Partisi çok ileri gidiyor
16/01/2017 - 09:26 İkiye ayrılanlar
09/01/2017 - 09:11 Başkanlık ve bağımsızlık
02/01/2017 - 09:16 Yeniden istiklal savaşı
26/12/2016 - 09:29 Soğutma çalışmaları
19/12/2016 - 09:08 Koynumuza yılan soktular
12/12/2016 - 09:35 İsraf, israf, insaf!..
05/12/2016 - 09:00 İşimiz gücümüz
28/11/2016 - 09:19 İktidarın yeni yön arayışları
21/11/2016 - 09:10 Büyük İstanbul cinayeti
14/11/2016 - 09:01 Çözüm kendi dinamiklerimizde
07/11/2016 - 09:10 Unutulur mu
31/10/2016 - 09:33 Yeni bir dönem
24/10/2016 - 08:59 Nasıl bir genel başkan
17/10/2016 - 09:07 Erbakan sempozyumu
10/10/2016 - 09:24 Görüldü ve anlaşıldı ki!
03/10/2016 - 09:25 İktidarın A planı Amerika!
26/09/2016 - 09:48 FETÖ ve belediyeler
19/09/2016 - 09:13 DOLDURULUP BOŞALTILAN HAPİSHANELER
11/09/2016 - 18:04 VURUN KİTABA!
05/09/2016 - 10:51 Ben Amerika!
29/08/2016 - 09:03 Fethullah Gülen ile ilgili hatıralar
15/08/2016 - 09:39 Ne oldum delisi
01/08/2016 - 09:18 Yanlışlardan doğru sonuç çıkmaz
25/07/2016 - 09:02 Hangi İstihbarat zafiyeti
18/07/2016 - 09:07 Acil olarak ne yapılmalı
11/07/2016 - 10:03 Rusya ile yaşanan kriz
04/07/2016 - 13:22 Dış politikada geri dönüşler
27/06/2016 - 14:12 İSTİYORLAR Kİ
20/06/2016 - 10:12 Gurbetten Türkiye’ye bakış
13/06/2016 - 15:27 Haçlı dönekliği
06/06/2016 - 10:00 Savunan fanatik
30/05/2016 - 13:58 DOĞRU HEDEFE YANLIŞ YOLDAN YÜRÜMEK
23/05/2016 - 09:26 Tarih ne yazacak?
16/05/2016 - 09:18 Ucuza satılan zaferlerimiz
09/05/2016 - 09:10 Davutoğlu dönemi de bitti
02/05/2016 - 09:41 Yaratılışın doğası, kulun duası
25/04/2016 - 10:55 DİKKAT KESİLİYORUZ!
18/04/2016 - 09:41 Yeni anayasa için bir teklif de bizden
11/04/2016 - 13:30 DOYMAZ AMERİKA
04/04/2016 - 15:29 Zamana karşı yarış
28/03/2016 - 12:43 RESMEN ALAY EDİYORLAR
21/03/2016 - 15:36 YÜZ YIL SONRASINDAN ÇANAKKALE’YE BAKIŞ
14/03/2016 - 14:57 İSLAM BAŞŞEHİRLERİ YANIYOR
09/03/2016 - 11:07 AMERİKAN SEVDASI NASIL DÜŞTÜ?
29/02/2016 - 10:35 MİLLETİMİZİN SAADET VE SELAMETİ İÇİN…
22/02/2016 - 12:11 İSMAİL KAHRAMAN VE MİLLİ GÖRÜŞ
15/02/2016 - 11:54 KABE’DE EZAN VE NAMAZ
08/02/2016 - 11:38 KABE’DEN GELİYORUZ
01/02/2016 - 16:51 TARİHLER GÖSTERİYOR Kİ...
18/01/2016 - 10:27 UYANIN BRE!
15/01/2016 - 11:44 BİZİ ANLAYALIM
30/12/2015 - 14:39 Kandırılan Milli Görüşçülere!
14/12/2015 - 00:19 MEHDİ VE DECCAL BEKLEMEK
07/12/2015 - 14:29 EŞKİYA İLE MÜZAKERE
07/12/2015 - 11:05 EŞKIYA İLE MÜZAKERE
04/12/2015 - 13:15 CÜBBELİ AHMET HOCAMIZA ACIDIM!
04/12/2015 - 13:08 CÜBBELİ AHMET HOCAMIZA ACIDIM!
30/11/2015 - 10:01 ADIM ADIM SURİYE FELAKETİ
23/11/2015 - 11:57 YENİ BİR BAŞLANGIÇ
16/11/2015 - 10:24 HERKESE ANLADIĞI DİLDEN
16/11/2015 - 07:29 Herkese anladığı dilden
09/11/2015 - 11:41 İPİ GÖĞÜSLEYEN AKILLILAR
02/11/2015 - 12:31 RESNELİ NİYAZİ
29/10/2015 - 13:02 CEMAATE BAKIŞIMIZ
26/10/2015 - 09:32 ÇERÇEVELİ BİR BOSNA PARASI
23/10/2015 - 23:52 KERBELA'YI ANLAMAK
19/10/2015 - 13:52 ÖRGÜTLER ARASINDA KAYBOLMAK
19/10/2015 - 13:47 Örgütler arasında kaybolmak
12/10/2015 - 01:20 AKIL TUTULMASI
09/10/2015 - 08:04 ŞÜKÜRLER OLSUN!
05/10/2015 - 13:23 KORKUNUN BÖYLESİ
28/09/2015 - 10:06 CEMİL BAĞCI’YI HAKK’A YOLCU ETTİK
21/09/2015 - 10:09 MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK MEKTUP
14/09/2015 - 10:09 DOST VE DÜŞMAN
07/09/2015 - 15:43 AKIL BUNLARI KABUL EDER Mİ?
01/09/2015 - 16:49 ÖĞREN BE KARDEŞİM!
31/08/2015 - 10:05 FARUK ÇELİK VE GÖZYAŞI
24/08/2015 - 12:46 ATEŞ OLUR YAKARIZ!
24/08/2015 - 10:57 Umuyorduk ki
17/08/2015 - 11:01 AKPARTİ’YE EN BÜYÜK DESTEK
10/08/2015 - 10:13 BU ABD'YE NASIL GÜVENİP DE ÜSLERİ VERDİNİZ?
10/08/2015 - 10:09 TARİHTE İLKLER
03/08/2015 - 11:18 Sosyal medya silahşorları
30/07/2015 - 16:21 BÜYÜK ŞEYTAN İSTEDİĞİNİ ALDI
27/07/2015 - 01:53 İSLAM BİRLİĞİ VE HAÇLI SEFERLERİ
20/07/2015 - 12:39 HAKK’I HAK BİLİP HAKK’A İTTİBA
13/07/2015 - 12:24 KENDİMİZİ TEST EDELİM
13/07/2015 - 11:19 Kendimizi test edelim
10/07/2015 - 12:02 Haçlıların Kabeye saldırı girişimleri
07/07/2015 - 11:14 Haçlıların Mescidi Nebeviye saldırı girişimleri
06/07/2015 - 14:39 GÜNEYİMİZDE BİR DEVLET
03/07/2015 - 11:26 Kudüste Tapınak Şövalyeleri örgütünün kurulması
01/07/2015 - 10:51 Haçlı Seferleri ve Kudüsün işgali
30/06/2015 - 11:17 Hazreti Ömer’in Kudüs Emannamesi
29/06/2015 - 11:37 BİZ MÜSLÜMANLARIN ZEKATI
22/06/2015 - 11:21 MUKADDES ŞEHİRLER VE GÖREVLERİMİZ
16/06/2015 - 10:25 NEREYE GELDİK?
15/06/2015 - 10:38 NEREYE GELDİK?
08/06/2015 - 14:21 ATATÜRK İSTİSMARI DEVAM EDİYOR
08/06/2015 - 08:44 Atatürk istismarı devam ediyor
05/06/2015 - 13:06 SAADETTE KADRO MU VAR?
01/06/2015 - 08:08 ORMANDA YARALI BİR MANDA
25/05/2015 - 11:16 Çukur aynadan bakınca
24/05/2015 - 15:57 ÇUKUR AYNADAN BAKINCA
18/05/2015 - 10:47 TAKLİT HASTALIĞI
14/05/2015 - 14:34 ATATÜRK İSTİSMARI
11/05/2015 - 11:19 BARİ BUNU YAPMAYIN
04/05/2015 - 11:16 Libyanın katilleri
02/05/2015 - 12:31 CUMHURBAŞKANIMIZ KONUŞMALI
27/04/2015 - 10:54 BÜTÇENİN KAYNAĞI - RANTİYENİN KAYMAĞI
20/04/2015 - 12:05 REİS'İN PAPA DÖNÜŞLERİ
13/04/2015 - 11:41 VAR MIYIZ?
09/04/2015 - 20:22 BİR ADAYLIK TEKLİFİ HİKAYESİ
05/04/2015 - 20:42 ARAP BİRLİĞİ ORDUSU
30/03/2015 - 16:43 YEMEN KISKACI
24/03/2015 - 11:53 ÇANAKKALE’DE 27. ALAY YÜRÜYÜŞÜ
16/03/2015 - 09:11 ERBAKAN HOCAMIZ VE ÇANAKKALE
09/03/2015 - 09:50 ÇANAKKALE’DE 100.YIL HEYECANI
03/03/2015 - 15:29 ERBAKAN’A SUİKAST
23/02/2015 - 09:35 ALLAH DOSTLARI VE MİLLİ GAZETE
16/02/2015 - 10:00 BÜLENT ARINǒTAN BEKLENEN
09/02/2015 - 10:19 BÜYÜK YÜRÜYÜŞ
02/02/2015 - 10:46 PARÇALAYARAK ÇÖZMEK
26/01/2015 - 12:51 AKP MİLLETVEKİLLERİNE!
19/01/2015 - 11:14 HAÇLI’YI ANLAMAK
09/01/2015 - 17:21 KİTABIMIZ VE KARİKATÜR REZALETLERİ
04/01/2015 - 01:58 BEYİN UYUŞMASI
29/12/2014 - 11:27 PROJE ÇOCUKLARI
22/12/2014 - 11:54 HARF DEVRİMİ VE FACİALAR
15/12/2014 - 02:08 KIYIKLIK KIYIK KIYIK
08/12/2014 - 11:39 OSMAN ÖZTÜRK ERBAKAN VE ERDOĞAN
01/12/2014 - 10:31 BİDEN DE AMERİKA DA TARİH OLDU!
23/11/2014 - 23:45 KILINÇLARIN GÖLGESİ
17/11/2014 - 01:06 KALK AYAĞA MÜCAHİDİM
10/11/2014 - 11:24 KONUŞMAK KOŞUŞMAK
08/11/2014 - 13:46 AKP İKTİDARI VE İSRAİL!!!
03/11/2014 - 03:51 SAYIN CUMHURBAŞKANINA MEKTUP
27/10/2014 - 12:04 BİZ SİYASET DEĞİL CİHAD YAPIYORUZ
20/10/2014 - 12:43 GIYGIDININ SESİ
13/10/2014 - 13:11 FAHİŞ HATALAR ZİNCİRİ!
11/10/2014 - 12:11 Fahiş hatalar zinciri!
29/09/2014 - 10:02 KARANLIKLAR IŞID’I
21/09/2014 - 00:06 GAFLETLE İHANET ARASINDAKİ ÇİZGİ
18/09/2014 - 15:48 ERTUĞRUL GAZİ’Yİ ANARKEN!
15/09/2014 - 06:25 BAŞÖRTÜLÜ MİLLETVEKİLLERİ
08/09/2014 - 01:58 Kadir Mısıroğlu’nun 'İman'ı
05/09/2014 - 13:09 BİZİM DERDİMİZ KOLTUK DEĞİL, FARZI KİFAYE!!!
01/09/2014 - 12:18 DURDURUN ŞU TOPRAK SATIŞINI!
25/08/2014 - 11:12 ÇANAKKALE'Yİ GEÇİYORLAR!
14/08/2014 - 15:28 YENİ CUMHURBAŞKANI VE DEVASA SORUNLAR
11/08/2014 - 08:36 CUMHURBAŞKANINI BEKLEYEN DİNAZORLAR
08/08/2014 - 00:29 MADALYALAMA
04/08/2014 - 09:27 DAVUD’UN SAPAN TAŞINI UNUTMA!
31/07/2014 - 13:34 ARINÇ, İFFETLİ KADIN, KAHKAHA!
26/07/2014 - 15:53 AHMET NECDET SEZER OLAYINI ÇARPITMAYIN!
24/07/2014 - 14:09 BAŞBAKANLIĞIN İSRAİL’E DESTEK AÇIKLAMASI
15/07/2014 - 15:22 RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN POLİTİKASI
12/07/2014 - 14:57 AKP İKTİDARI HUKUK SİSTEMİNİ MAHVETTİ
10/07/2014 - 19:13 10 MADDEDE RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE ABD
07/07/2014 - 13:24 FLAŞ!.. FLAŞ!.. FLAŞ!.. ALİ NABİ KOÇAK İFŞA EDİYOR!..
06/07/2014 - 09:20 BU İKİLİ KİMSEYİ YANILTMASIN!
30/06/2014 - 09:56 HÜKÜMETLE UYUMLU CUMHURBAŞKANI
23/06/2014 - 09:14 EKMELEDDİN BEY KONUŞMALIDIR!
16/06/2014 - 12:15 KINA YAKIN KINA!
14/06/2014 - 10:15 GÜCÜMÜZÜN KAÇINCI TESTİ?
09/06/2014 - 09:44 GAZETECİ EVRİLİNCE
02/06/2014 - 10:11 MESCİDİ AKSA ÜVEY MABEDİMİZ Mİ?
26/05/2014 - 09:01 ÖNCE TANZİMAT, SONRA TAZMİNAT!
20/05/2014 - 11:55 ÇİLEKEŞ MÜCAHİD ALTAN GÜNAY!
11/05/2014 - 00:13 BİZE GÖRE BU KONGRE
29/04/2014 - 11:36 İŞTE HESABIMIZ!
28/04/2014 - 00:59 KURAKLIK VE KITLIK ALARMLARI
21/04/2014 - 10:45 ERBAKAN VE PARALEL YAPI
14/04/2014 - 09:48 BÜYÜK İHANETLER OLMASAYDI
07/04/2014 - 10:46 RÜZGARA VERİLEN OYLAR
31/03/2014 - 11:51 MODERN KİNG KONG
24/03/2014 - 11:08 SEFER VE ZAFER
17/03/2014 - 11:51 ÇANAKKALE’DE CİHAD RUHU
10/03/2014 - 10:28 ERBAKAN HOCAMIZ VE ÇANAKKALE
03/03/2014 - 08:19 BAŞBAKAN NEDEN BAŞARISIZ OLDU?
23/02/2014 - 09:40 UZUN ADAM İÇİN YAZIYORUM
17/02/2014 - 09:04 ALO FATİH!..
10/02/2014 - 09:33 Milli Görüş ve Teknoloji
10/02/2014 - 07:37 MİLLİ GÖRÜŞ VE TEKNOLOJİ
07/02/2014 - 09:41 AKPARTİ’Lİ KARDEŞLER, NE ZAMAN UYANACAKSINIZ!!!
02/02/2014 - 12:03 CİHAD ORDUSUNDAN İSTİFA ETMEK
27/01/2014 - 07:57 ADAY MANZARALARI
20/01/2014 - 07:38 YAĞMUR VE SU, AHLAK KONUSU!
17/01/2014 - 15:37 BİZDEKİ KUVVETLER AYRILIĞI
15/01/2014 - 07:58 JAPONYA VE ERTUĞRUL ŞEHİTLERİ
12/01/2014 - 12:08 KÖŞELERİ GÖREN GAZETE!
06/01/2014 - 07:27 “REİS”İN İBRETLİK ÖYKÜSÜ
30/12/2013 - 07:19 YILIN PİŞKİNİ BÜLENT ARINÇ
26/12/2013 - 21:20 AK PARTİLİ KARDEŞLERİME!
23/12/2013 - 08:10 İSLAM BİRLİĞİNİ KİM KURACAK?
20/12/2013 - 12:28 BU NASIL BİR KAVGA?
09/12/2013 - 08:45 ALFABENİN KUŞATTIĞI BAŞBAKAN
02/12/2013 - 08:14 DERSANE KAVGASININ ALTINDA NE VAR?
27/11/2013 - 09:05 DİYARBAKIR YANLIŞLARI
25/11/2013 - 09:10 MİLLİ GÖRÜŞ VE AYTUNÇ ALTINDAL
18/11/2013 - 11:04 BÜLENT ARINǒIN SIRTINDA “BEN” VAR
11/11/2013 - 09:52 ERBAKAN'IN YOLU VE BAŞBAKAN
06/11/2013 - 10:32 BAŞBAKAN’IN KERBELA SÖYLEMİ
04/11/2013 - 10:11 İSTANBUL'A NASIL KIYDILAR?
28/10/2013 - 07:10 CAMİ YIKMA USTALARI
23/10/2013 - 08:52 NATO FÜZELERİ VE SORULAR
19/10/2013 - 10:04 AKPARTİ'NİN MALİYETİ
14/10/2013 - 08:58 BELEDİYELERDE DÖNEN DOLAPLAR
07/10/2013 - 06:52 BU YAZIMIZ MİLLİ GÖRÜŞÇÜLERE
02/10/2013 - 12:57 BAŞBAKAN ERDOĞAN ÖZÜR DİLER Mİ?
23/09/2013 - 07:37 SAVAŞA GİRMEK ATEŞE GİRMEKTİR
16/09/2013 - 06:45 BAŞBAKAN’IN HAÇLI SEFERLERİ ALGISI
09/09/2013 - 06:29 BİR GARİP USTALIK - BİR GARİP HİKAYE
06/09/2013 - 04:52 MİLLİ GÖRÜŞÇÜLERİN VEBALİ
02/09/2013 - 07:38 ACI BİR ŞARKI; YALNIZLIK
26/08/2013 - 08:54 SİYONİST ORDUSUNDA MARŞ SÖYLEMEK
21/08/2013 - 14:16 KAYBOLAN YILLAR
18/08/2013 - 21:01 MISIR İÇİN KİM NE YAPIYOR???
16/08/2013 - 21:46 SON VİRAJDA
15/08/2013 - 08:26 YERİN DİBİNE BATSIN SİZİN DEMOKRASİNİZ!!!!
10/08/2013 - 11:37 TÜRKİYE VE İSLAM DÜNYASININ KAYIPLARI
07/08/2013 - 14:32 MISIR DERSİ
04/08/2013 - 09:24 ALLAH SİZİ ISLAH EYLESİN
01/08/2013 - 09:10 MISIRLI MÜSLÜMANLAR KİMLERİ ÖRNEK ALIYOR?
29/07/2013 - 06:23 DIŞİŞLERİMİZ - DÜŞÜŞLERİMİZ
25/07/2013 - 09:33 İŞTE BOSNA, İŞTE ALİYA! 1
20/07/2013 - 11:16 ZEKAT GERÇEĞİ
17/07/2013 - 08:42 MISIR’A DÜŞEN BOP MERMİSİ
13/07/2013 - 10:44 BOSNA KATLİAMI VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN
08/07/2013 - 11:10 HİÇ Mİ ONURUNUZ YOK?
01/07/2013 - 20:19 ŞERBET TUZAĞI
24/06/2013 - 09:23 AK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?
20/06/2013 - 15:42 TAYYİP ERDOĞAN SEVGİSİ
17/06/2013 - 09:30 BAŞBAKAN’IN GÜVENDİĞİ DAĞLAR
10/06/2013 - 09:10 BAŞBAKAN VE MEYDANLAR
06/06/2013 - 13:03 AK PARTİ VE DEVLETİN İTİBARI
04/06/2013 - 07:11 İSTANBUL DOSTLUK DERNEĞİ
30/05/2013 - 13:50 YAVUZ VE BOĞAZ
25/05/2013 - 09:47 BAŞBAKAN'IN DİLİ VE ELİ
20/05/2013 - 09:09 REYHANLI FACİASI VE SORULAR ZİNCİRİ
13/05/2013 - 10:48 BAŞBAKANIN BOP AÇIKLAMASI
05/05/2013 - 07:54 MEZHEP SAVAŞI KIŞKIRTICILIĞI
29/04/2013 - 09:29 TERÖRÜN ZARAR ZİYAN FATURASI
22/04/2013 - 02:27 ŞİŞMİŞ BELEDİYECİLİK
15/04/2013 - 10:04 AKİL İNSANLAR - MAKUL ÇÖZÜMLER
07/04/2013 - 08:50 TARİHİN EDİRNE FERYADI
01/04/2013 - 09:23 ALTIMIZDAN KAYAN TOPRAK
25/03/2013 - 10:47 ESKİMİŞ BAKANLAR
18/03/2013 - 10:20 BU GÜN 18 MART, SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ!
11/03/2013 - 09:59 TÜRKİYE’NİN NE KADAR ÖMRÜ KALDI?
04/03/2013 - 08:43 ERBAKAN VE TERÖRLE MÜCADELE
25/02/2013 - 11:23 GÜNDEM ERBAKAN VE ÇANAKKALE
21/02/2013 - 08:00 BAKANLIKLARIN SEYİT ONBAŞI TAKINTISI
18/02/2013 - 09:22 ALLAHIN KULU - MÜFTÜNÜN OĞLU
14/02/2013 - 14:33 İDRİS NAİM ŞAHİN - ÖMER DİNÇER
11/02/2013 - 00:48 BEDİÜZZAMAN VE II.ABDÜLHAMİD HAN
04/02/2013 - 11:41 NATO’NUN SARHOŞ ASKERLERİ
28/01/2013 - 09:28 KİRLİ İTTİFAK
23/01/2013 - 10:42 ÇANAKKALE'Yİ DÜNYANIN GÜNDEMİNE TAŞIYORUZ
16/01/2013 - 14:57 İŞ ADAMALARI (MIZ)
14/01/2013 - 08:55 SİYASET - SEYAHAT
12/01/2013 - 08:23 HANİ MUKADDER BAŞEĞMEZ'Dİ?
07/01/2013 - 08:04 "EGEMEN"LİK "BAĞIŞ"LAMAK BU KADAR BASİT Mİ?
30/12/2012 - 08:30 YILIN ŞAŞKINI BÜLENT ARINÇ
24/12/2012 - 00:34 TAYYİP'CE DÜŞÜNCE
17/12/2012 - 08:24 Mecliste Sucuklu Tiyatro
10/12/2012 - 09:29 Nerede kollektif akıl?
03/12/2012 - 08:19 Türkiye'nin Hür İradesi ve Nato Kararları
26/11/2012 - 09:43 Savunma Sanayiini Kim Savunacak?
19/11/2012 - 08:15 Başbakan Bunları Unutmuş Mudur?
12/11/2012 - 08:09 İbrik Otu
05/11/2012 - 00:16 Para-Parti
30/10/2012 - 08:30 Eski Dostlar,Eski Dostlar!
29/10/2012 - 11:33 Eski dostlar, eski dostlar!
22/10/2012 - 00:52 Başbakan'dan Davacıyım!
15/10/2012 - 09:18 Tayyip Bey'in Beynindeki Düşünceler
08/10/2012 - 08:25 İşte terör işte masa!
01/10/2012 - 08:00 Gazlar da İlikler de Boşalmış
24/09/2012 - 09:14 Başbakan'ın Söyleyemedikleri
16/09/2012 - 00:26 Kerbela-Suriye Başbakan Erdoğan
10/09/2012 - 09:59 Bülent Arınç'ın Devirdiği Çamlar
02/09/2012 - 03:12 Ta Burdan Tarihe Not
27/08/2012 - 12:15 Toprak kayıyor altımızdan toprak!..
13/08/2012 - 10:21 Kardeşlik Hukukunun Ötesinde İlişkiler
30/07/2012 - 10:36 Hangi yüzle?!.
27/07/2012 - 15:35 İktidar ordumuz ve milletimiz
16/07/2012 - 10:03 Bosna Katliamı ve ERBAKAN
09/07/2012 - 16:00 Kaset savaşlarına ceza müeyyidesi
25/06/2012 - 12:25 Terör nasıl bitirilir?
17/06/2012 - 14:32 Mescid-i Haram , Mescid-i Nebevi , Mescid-i Aksa
11/06/2012 - 11:23 Sırtımızda NATO var
07/06/2012 - 20:02 Tarihe bakıp hizaya gelmek
28/05/2012 - 11:57 Cımbızla zekat
17/05/2012 - 14:39 TV 5 Haber Merkezi'nin Yeni Atılımı
14/05/2012 - 10:59 Ormanlarımız ve topraklarımız
24/04/2012 - 14:47 Sam Amca'nın gladyatörleri
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz