3 Recep 1439 | 20 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MAKALELER
Görünen İran
01/10/2012 - 17:33
Mustafa GEÇER

 

İran devleti medyaya çok önem veriyor. Bu konu, bir devlet politikası olarak benimsenmiş. Çok sayıda şirket, sinema filmi, dizi filmler, belgeseller, çizgi ve animasyon filmler üretiyor ve dış ülkelere,  özellikle İslam ülkelerine pazarlıyorlar.
 
Bu ayın 23’ünde Tahran'da düzenlenen "İslami Filmler Fuarı" na katılmak üzere İran'a gittik. 
 
27.09.2012 sabahı döndük. Bu yazıda İran’da gördüklerimi paylaşmak istedim.İran tarihi, M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanır. Yüzölçümü, 1.648.000 km2 büyüklüğünde geniş bir ülkedir. Nüfusu 2011 yılı sayımlarına göre, 74.961.702 olarak belirlenmiştir.İran, toprak alanı olarak dünyanın 18. büyük ülkesidir. Topraklarının yarıdan fazlası yarı-çöl ve çöllerden oluşur. 
 
Ormanlık alanları çok azdır.Ülke nüfusunun yarısını “İrani” ler; Fars-Acem, kalan yarısının yarıdan fazlasını Türkler, geriye kalan nüfus ise Kürtler, Araplar, Beluciler ve diğer azınlıklardan oluşur. İran, yerleşik ve yerini değiştirmemiş aynı coğrafyada bulunan uzun geçmişe sahip bir medeniyettir. Ortaçağ dünyasının en güçlü ülkelerinden Pers İmparatorluğu bu topraklarda hüküm sürmüştür. Büyük Selçuklu imparatorluğu bu topraklar üzerinde
kurulmuş, İran kültüründen çok etkilenmiştir.
 
İran, Hz. Ömer (r.a) zamanında Müslüman olmuştur. Günümüzde İran, ekonomisi büyük oranda petrole dayalı bir ülkedir. Dünyanın en önemli petrol rezervlerine sahiptir. İran petrol yatakları batılı emperyalist ülkelerin iştahını hep çekmiş ve bu sebeple rahat bırakılmamıştır. İran petrollerini 1901 den 1952 yılına kadar İngilizler sömürmüş, 1952 yılında başbakan olan Muhammed Musaddık İran petrollerini millileştirmiş, ancak çok sürmeden Musaddık’a karşı darbe yapılmış, Musaddık vatana ihanetten yargılanıp hapse atılmıştır.
 
1967 yılında evinde göz hapsinde ölmüştür.  Musaddık'ın iktidara gelmesi ile yurtdışına kaçan Şah, tekrar İran’a getirilmiş,bununla birlikte İran Petrolleri tekrar İngilizlerin ve Amerikalıların (Bp, Exxon Mobil) imtiyazına verilmiştir.1979 yılında İmam Humeyni devrimi ile "İran Devleti,"  “İran İslam Cumhuriyeti" adını alarak İran’da köklü değişiklikler yapılmıştır.Başta İran petrolleri tekrar kamulaştırılmış, sömürgeci İngiliz ve Amerikalılar ülkeden kovulmuştur. Bunun üzerine Saddam, İran’ın başına bela edilmiş; Irak ile İran 8 yıl savaştırılmış, her iki ülke ekonomisi ve insanları bu savaşla büyük mal ve can kaybına uğratılmıştır.    
                                                                                 
Neticede “zalime yardım eden, zulmüne maruz kalır” hükmü gereği Irak, sömürülmek için ABD ve müttefikleri olan haçlılarca işgal edilip katliamlara maruz kalmış, insanların onuru, haysiyeti, ayaklar altında çiğnenmiş, ülke bölünmüş, parçalanmış, kardeşler arası kin ve düşmanlık tohumları ekilmiş, kavga ve kaoslar ülkesi haline getirilmiştir. İran,1979 da Batılıların hegemonyasından kurtulduktan sonra ülke kalkınmasına önem vererek, kendisine yeten bir ülke olma yolunda adımlar atmaya başlamıştır. Bu durum İsrail ve koruyucuları batılı ülkeleri son derece rahatsız etmektedir. Dünyanın en önemli petrol bölgesinde kontrol dışı tek ülke İran, kabul edilemez bir durum olarak değerlendirilmekte ve İran’ı vurmak için savaş bahaneleri uydurulmaya çalışılmaktadır.
 
İran, batılı ülkelere muhtaç olmadan kalkınmanın sağlanabileceğini ispatlamış bir ülke örneği olarak önümüzde durmaktadır. Yaşam destek üniteleri batıdan koparılarak kendi başına var olabilme mücadelesini vermektedir. Bunu büyük ölçüde başarma yoluna girmiştir.İran’da kişi başı milli gelir 11.172 dolar seviyesindedir. Petrole dayalı ekonomiyi diğer alanlara da yaymaktadır. Yıllık bir milyona yakın otomobil üretmekte bu otoların teknolojisi önceleri G.Kore ve Fransa’dan alınmış olsa da, tasarım ve teknolojiyi yerlileştirmede önemli mesafe almıştır. Tahran caddelerini dolduran arabaların hemen hemen tamamı İran malı arabalardan oluşuyor. İran, yerli savunma sanayiinde önemli mesafeler kat etmiş olup, yakın bir  gelecekte dışa bağımlılıktan kurtulabilir.
 
Türkiye’den İran'a gitmek için vize gerekmemektedir. THY dahil birçok havayolu şirketi, İran'a günlük uçuşlar yapıyor. İran’da günlük hayat, Türkiye’ye göre daha ucuzdur.İran’da gezerken dil sorunu yaşanmamakta, esnafın çoğu Türkçe konuşmaktadır. Zira İran’ın kuzeyine gidildikçe Azeriler çoğunluğu oluşturmakta olduğundan, Türkiye Türkçesine çok yakın, anlaşılabilir bir Türkçe kullanılmaktadır. Tahran nüfusunun yarısını Azeri Türklerinin oluşturduğu söyleniyor. Sokaktaki durumlara baktığımızda bunun doğrulandığını görmek mümkün.
                
Türkiye’den İran’a birçok ürün ihraç edilmektedir. İran’dan, daha çok petrol ve doğal gaz alınmaktadır.İran halkının neredeyse tamamı Türkiye’yi ve Türkleri sevmekte ve hayranlık duymaktadır. Selçuklular zamanında eğitim dili genellikle Farsça olduğundan, Farsçadan Türkçeye yüksek oranda kelime geçmiştir. 
Türkçeden de Farsçaya önemli ölçüde kelime geçmiştir. Farsçayı biraz dikkatli dinlediğimizde neredeyse cümlelerin yarısını anlamak mümkün.İran ile ortak alanlarımız çoktur.İran'da özel sektör çok gelişmemiştir. Yatırımların büyük bölümü devlet eliyle yapılıyor. Özel sektör bizdeki 1980 seviyelerinde görülüyor. Çok geniş, bakir yatırım ve ticaret alanları potansiyeli mevcut. Bu günlerde İran ekonomisi ABD ambargosu sebebiyle önemli zorluklar yaşamaktadır.  Uluslararası para transferi yapılamamakta,bu durum ithalat ve ihracat üzerinde önemli bir baskı oluşturmaktadır. İran ihraç ürünlerinin yurtdışına ihracı veya yurtdışından mal ithalatı normal yollardan neredeyse yapılamaz hale gelmiş durumda. Yurtdışından direkt ithalat yapılamadığından,alınan mal öncelikle başka bir ülke serbest bölgelerine ithal edilip o ülkede açılmış bir hesaptan para transferi yapılıyor.
 
Sonra malın ithal edildiği ülke müsait ise mal oradan İran'a götürülebiliyor. Bu durum hem işi zorlaştırıyor, hem de maliyetleri artırıyor.İranlı bir işadamı bu işler için Türkiye’nin İran için tek nefes borusu olduğunu söylüyor.Ambargolar İran ekonomisine önemli zararlar veriyor.Ülkede önemli ölçüde devalüasyon var. İran parası sürekli değer kaybediyor.Çok sıfırlı para haline gelmiş. Biz orada iken Çarşamba gününden Perşembe gününe önemli oranda devalüasyon olduğuna tanık olduk.Usd, Euro veya TL bozdururken bu devalüasyonu fark ediyorsunuz. Bu durum rejim karşıtlarına malzeme verirken,
halk arasında rejime karşı eleştirilerin artmasına neden oluyor.
 
Katıldığımız “İslami Filimler Fuarı”na 100 civarında yapımcı firma katıldı. Katılımcıların çoğu İran kamu veya özel şirketleriydi. İkinci sırayı Lübnan şirketleri alıyordu.  Üçüncü sırada altı tane Türk şirketi vardı. Diğer İslam ülkelerinden ya birkaç şirket vardı, ya da hiç yoktu!  İran devleti medyaya çok önem veriyor. Bu konu bir devlet politikası olarak benimsenmiş. Çok sayıda şirket, sinema filmi, dizi filmler, belgeseller, çizgi ve animasyon filmler üretiyor ve dış ülkelere, özellikle İslam ülkelerine pazarlıyorlar.  Fuar sırasında değişik konularda form ve sempozyumlar düzenlendi. Katılımcılara film platoları, Meşhet şehri, görülmesi istenen yerler düzenlenen gezilerle gezdirildi. Katıldığım bir forumun konusu "Dünyanın Geleceği ve İslami Uyanış" adını taşıyordu. Toplantıda önceden belirlenmiş konuşmacılara söz verildi. Söz isteyen katılımcılara da söz verildi. Konuşmacılar ABD’nin, en geç 20 yıl içinde tek dünya gücü olmaktan çıkacağını yerine başka güçlerin geçeceğini, zira Amerika’nın kendisinin de bunu anlamış olduğunu vurguladılar.ABD’nin 1990 SSCB’nin çökmesi ile kendisini  dünyanın tek gücü olarak görmesi ile dünyaya yeniden kendisine göre düzen vermeye çalışması sonunda, Afganistan’da,  Irak’ta  amacına ulaşamayıp çekilme planları yaparken,ABD ekonomisinin de krize girdiği gerekçe gösterildi. İran İslam Cumhuriyeti, Şii Müslümanlığı resmi din olarak kabul ettiğinden, Şiiliği adeta bir devlet ideolojisi olarak  benimsemiş durumda. Resmi ağızlar, olayları bu açıdan değerlendirip, politikaları buna göre belirliyorlar.Forumda konuşma  yapan resmi zevat, "Müslümanlar arasına mezhep ve ırkçılık fitnesi sokuluyor bu konuda Müslümanlar uyanık olmalı,  bu fitnelere kapılıp İslam kardeşliğine zarar verilmemeli, birlik ve beraberlik içinde olunmalı…"
 
“Arap Baharı” konusunda ise; "bazı Arap ülkelerinde diktatörlere karşı halkın ayaklanmasını İslami bir uyanış olarak kabul ediyoruz" derken, Suriye’deki olayları isyan olarak kabul edip, Baas rejimini ve Esed'i desteklediklerini söylüyorlar. Tunus’taki, Libya’daki,  Mısır’daki, Bahreyn’deki kalkışma, diktatörlere karşı İslami uyanış, halkın kendi gerçeklerine ve kimliğine dönmesi  olarak kabul edilirken, Suriye’deki olaylar farklı görülüyor! İran, Suriye Baas rejimi ile iyi anlaşıyor ve ona destek veriyor. ABD de Libya’da halka destek verirken, Bahreyn de ise halkın karşısında, rejim yanında yer aldı. Herhalde Bahreyn’de ABD’nin çıkarları, Bahreyn'e demokrasi götürmekten, insan hakları götürmekten (!) daha önemli görüldü. Suriye’de de İran’ın  önemli stratejik çıkarları var.  
Lübnan'a Akdeniz’e uzanmak için, Suriye’de bir ABD işbirlikçisi iktidar kurulup, İsrail ile İran arasında hava koridoru açılmasını önlemek için Baas rejimini destekliyor olabilir.
 
İran, Suriye’de Esed sonrası Amerikan müttefiki bir iktidarın kurulmasından ve bunun sonucu Türkiye’de Kuzey Irak’ta  olduğu gibi Suriye’de de ABD askeri üslerinin kurulup, bu üslerden İsrail'in de faydalanıp, Suriye ve Kuzey ırak hava sahasını kullanarak İran'a hava baskını yapabileceğinden endişe duyuyor olmalı. Ayrıca bu durum İran'ın Lübnan Hizbullah'ı ile karasal bağlantısını kesecek İsrail'e önemli avantaj sağlayacaktır.Baas rejiminin halkına zulmeden bir diktatörlük olduğu biliniyor. Şu anda Suriye rejimi halkına, İsrail'in yaptığı katliam ve zulümden daha aşağı kalır tarafı olmayan zulmü yapıyor. İslam ülkeleri yöneticilerine düşen görev, ABD ve batılı ülkelere Suriye’ye müdahale fırsatı vermeden bir araya gelip, Suriye sorununa çözüm bulmalarıdır. ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye girmeleri demek, Suriye’nin geleceğini İsrail’e entegre etmeleri  ve İsrail sınırının Türkiye'ye dayanması demektir. Bu oluşumun bölgede ne gibi ağır sorunlara yol açacağını kestirmek kehanet  değildir!       
 
                                                                               
                                                                                   
YORUMLAR
Mustafa Gök 02-10-2012, 14:51:26
Yazınınız için teşekkür ederiz. Ne yazıkki son günlerde İran ve Türkiye'nin arasını bozmak için Suriye üzerinden büyük oyunlar oynanıyor...
 
özay görgün 02-10-2012, 18:02:00
milli selamet'in hamlesinin önü kesilmeseydi bizde her seyi yapacaktik.1980 den sonra hamle yapan iran nereye geldi?rahmetli hocamizin önünü kesenler herhalde bu millete iyilik yapmadilar.
 
irem batuk 03-10-2012, 14:40:57
iran ve türkiye arasında yaşayan yaşamaya çalışan biri olarak türkiyenin tabiat güzellikleri var, ancak iran'ı teknolojide nükleer enerjide yakalayamamş. 7.kuvvet sinema iran da çığır açmış. üniversitweler ilim yuvası.halkın refah düzeyi yükek değil.özgürlükler sınırlı ama (özgürlük kavramı tartışılır) demokrasi gelişiyor iran'da.Şu bi gerçek türkiye ve iran bir ve beraber olmalı.iranlılar türkleri seviyor.Taban seviyor ama yokmu bu ABD eksenli dış politika. işte herşeyi mahveden de o
 
mesut şahin 06-10-2012, 10:37:39
türkiye iran, iran türkiyedir.Biz farklılıklarımızı değil ortak paydalarımızı ön plana çıkarmalıyız.Maalesef ekrem nizamoğlu bey öyle bir yorum yapmışki iran pis kaka.muhterem Erbakan hocamızın iktidardayken ilk ziyareti İran'dır. Vefatından öncede yaptığı zon ziyareti iran'dır.Bu da bize gösteriyor ki İran'ı her zaman yanımızda tutmak zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Bu söylemlerle yakında israille aynı safta İran'la savaşırsak şaşırmayın
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
14/02/2017 - 14:47 TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
23/12/2016 - 12:03 ÜLKEMİZİN ÜYE YAPILDIĞI BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KURULUŞLARLA İLİŞKİLERİ…
14/11/2016 - 13:59 KASABINA AŞIK KOYUN
24/10/2016 - 15:41 MUSUL HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
11/10/2016 - 18:11 KANDİL’E YAĞI KİM KOYUYOR ?
29/09/2016 - 11:37 EĞİTİM VE TERSİNE DEVŞİRME
05/09/2016 - 17:52 III.BİNYIL HAÇLI SAAVAŞLARI
15/08/2016 - 10:31 BAŞIMIZA GELENLER
03/08/2016 - 15:56 15 TEMMUZ DARBE SONRASI
19/07/2016 - 16:50 15 TEMMUZ 2016 DARBE TEŞEBBÜSÜ
04/07/2016 - 13:04 İLERİ GİDİŞ Mİ GERİ DÖNÜŞ MÜ?
11/06/2016 - 10:43 DOST ZANNEDİLENLERDEN YENEN KAZIKLAR !
27/05/2016 - 18:00 IŞİD’İN SON KULLANMA TARİHİ BİTTİ Mİ?
16/05/2016 - 16:29 LAİKLİK NE İŞE YARAR? -II-
10/05/2016 - 10:50 LAİKLİK NEDİR NE İŞE YARAR ? -I-
25/04/2016 - 21:04 BATI DUYARLILIĞI
08/04/2016 - 09:30 NEREYE GİDİYORUZ ?
29/03/2016 - 11:10 KONSOLOS EFENDİLERİN ADALET HASSASİYETİ
14/03/2016 - 17:31 NESLİMİZ PAGANİZM TEHDİDİ ALTINDA
26/02/2016 - 11:29 TRİBÜNDE SEYİRCİ OLMAK
16/02/2016 - 16:39 ANAYASA TARTIŞMASI -2
02/02/2016 - 19:30 ANAYASA TARTIŞMASI -1
15/01/2016 - 23:09 TÜRKİYE’DE TERÖRÜN KAYNAĞI
05/01/2016 - 11:39 MUSUL SORUNU
30/12/2015 - 14:19 KANAL İSTANBUL RANTI
21/12/2015 - 15:11 AKP İKTİDARLARI’NIN İSRAİL İLİŞKİLERİ
14/12/2015 - 10:12 IRAK BİZE IRAK DEĞİL
02/12/2015 - 12:17 BÖLGEMİZDE SON GELİŞMELER
23/11/2015 - 10:56 RUSYA’NIN IŞİD HEVESİ
14/11/2015 - 10:28 SİLAHLAR MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR
27/10/2015 - 17:06 DEVLET EL DEĞİŞTİRİYOR...
18/10/2015 - 17:00 KAMPLAŞMA KİMLERİN İŞİNE YARAR ?
04/10/2015 - 20:15 TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ
21/09/2015 - 12:44 YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE
10/09/2015 - 12:37 YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE
31/08/2015 - 18:25 ÇÖZÜM SÜRECİ OYALANMASI VE ÇÖZÜM
21/08/2015 - 11:55 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE TERÖR
08/08/2015 - 13:22 CHP VE TERÖR
13/07/2015 - 03:55 İSLAM COĞRAFYASI VE TÜRKİYE'DE KİMLİK İNŞAASI
05/07/2015 - 22:43 BÖLGEDE SUÇLU TÜRKİYE Mİ?
29/06/2015 - 00:49 HİÇ BİRİ TEMİZLİKTEN SÖZ EDEMEZ!
23/06/2015 - 11:20 HAÇLI SAVAŞLARI SÜRÜYOR…
15/06/2015 - 11:27 UFUKTA ERKEN SEÇİM VAR
09/06/2015 - 10:05 7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ
01/06/2015 - 13:05 EY MİLLET UYAN-2
25/05/2015 - 14:01 EY MİLLET UYAN, İYİ YÖNETİLMİYORUZ-1
12/05/2015 - 14:49 7 HAZİRANDA YİNE SEÇİM VAR
05/05/2015 - 11:56 TARİHE GEÇMİŞ KATLİAM VE SOYKIRIMLAR -2 (Kızılderili Soykırımı)
30/04/2015 - 10:41 Tarihe Geçmiş Katliam Ve Soykırımlar (Endülüs Soykırımı)
15/04/2015 - 11:29 DÜNYADA SOYKIRIM MUCİTLERİ
07/04/2015 - 15:29 FAİL, ÜST AKIL İSE SİZ NE AKILSINIZ?
01/04/2015 - 12:57 BU NE REZİLLİK, NE KEPAZELİK, NE MÜTTEHEMLİK?
25/03/2015 - 14:54 TEPEDE YETKİ KAVGASI MI?
12/03/2015 - 11:20 EKONOMİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK
04/03/2015 - 10:55 ERBAKAN'I ANLAMAK...
24/02/2015 - 11:15 BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK!
10/02/2015 - 09:50 TÜRKİYE HANGİ ZEMİN ÜZERİNDE YÜKSELECEK?
02/02/2015 - 16:21 YÖNETMEK YA DA YÖNETİLMEK
27/01/2015 - 11:02 İSLAM ÜLKELERİ BARIŞ GÜCÜ ACİLEN KURULMALIDIR
20/01/2015 - 15:40 BLACKWATER TERÖR ÖRGÜTÜ
13/01/2015 - 18:21 TERÖR KİMİN İŞİNE YARAR ?
07/01/2015 - 11:37 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VII
01/01/2015 - 12:08 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-VI
22/12/2014 - 21:25 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-V
16/12/2014 - 10:27 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-IV
09/12/2014 - 17:15 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-III
02/12/2014 - 11:45 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-II
25/11/2014 - 11:43 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK-KÜRT İLİŞKİLERİ-1
13/11/2014 - 16:13 YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MESCİD-İ AKSA
04/11/2014 - 13:20 KAMU DÜZENİ
28/10/2014 - 14:50 KULLUK SÖZLEŞMESİ
16/10/2014 - 11:30 KAMU MALLARININ SATIŞI
07/10/2014 - 23:45 KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!
29/09/2014 - 16:45 IŞİD SAVAŞI VE TÜRKİYE’NİN DURUŞU
21/09/2014 - 23:48 IŞİD ÜZERİNDEN TÜRKİYE'NİN BAŞINA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENİYOR
09/09/2014 - 09:30 BÜTÜN BUNLARI IŞİD Mİ YAPIYOR?
19/08/2014 - 16:15 BU DÜZENİN ÜRETTİĞİ İNSAN YAPISI
12/08/2014 - 10:20 ÇAN KAYA!
28/07/2014 - 00:04 HANİ BAHAR GELMİŞTİ?
20/07/2014 - 20:27 GAZZE'DE KATLİAM SÜRÜYOR
10/07/2014 - 19:23 İSLAM ÜLKELERİNİN YÖNETİCİLERİ NE YAPAR?
02/07/2014 - 15:45 NEREDEN NEREYE ?
24/06/2014 - 13:59 FİTNE ATEŞİ
07/06/2014 - 16:08 DEMOKRASİ, DİKTATÖRLERİN MEŞRUİYET ARACI MI ?
30/05/2014 - 18:20 23. ULUSLARARASI MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR BİRLİĞİ TOPLANTISI
21/05/2014 - 10:15 BİR MUSİBET Mİ, BİN NASİHAT MI?
12/05/2014 - 01:32 BİRLİK VE BERABERLİK
08/05/2014 - 11:18 10.YIL DA TV5
28/04/2014 - 10:28 SEÇİM KAVGASI
22/04/2014 - 10:54 MEDYA ÇILGINLIĞI
14/04/2014 - 13:00 DEMOKRASİNİN BEDELİ
07/04/2014 - 01:30 ÇARLIK RUSYASI YENİDEN
01/04/2014 - 09:55 KOKPİTTE OTURANLAR
24/03/2014 - 10:31 SİYASİ TERCİH VE SORUMLULUK
17/03/2014 - 11:00 DEĞİŞİMİN CAZİBESİ
10/03/2014 - 10:00 SİYASİ CİNNET HALİ
02/03/2014 - 23.55 FİİLİ İŞGALLER YENİDEN BAŞLADI
24/02/2014 - 11:30 ÜÇÜNCÜ VEFAT YILINDA ERBAKANI ANLAMAK
17/02/2014 - 08:10 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-3
10/02/2014 - 11:00 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-2
01/02/2014 - 17:30 AKP HÜKÜMETİNİN GELİŞMELER KARŞISINDA DURUŞU-1
26/01/2014 - 23:45 17 ARALIK DIŞ ODAKLAR VE OYUNCULAR
17/01/2014 - 12:15 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-2
09/01/2014 - 13:00 17 ARALIK YOLSUZLUK OPERASYONU VE TARAFLAR-1
31/12/2013 - 12:00 BU İŞ HÜKÜMETİ VE CEMAATİ AŞAR!
23/12/2013 - 13:00 AB MACERASI:GÖNÜLLÜ ESARET-5
16/12/2013 - 15:47 AB MACERASI-GÖNÜLLÜ ESARET-4
05/12/2013 - 16:00 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-3 BÖLÜM
23/11/2013 - 15:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET- 2
15/11/2013 - 20:02 AB MACERASI: GÖNÜLLÜ ESARET-1
29/10/2013 - 13:39 TEFECİLİK MEDENİYETİ!
14/10/2013 - 13:22 TOPLUMSAL SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM REFERANSLARI
05/10/2013 - 14:49 28 ŞUBAT SANIKLARI VE MAĞDURLARI
26/09/2013 - 16:25 DEMOKRASİNİN NAMUSU
27/08/2013 - 13:00 KATİLDEN HİMMET BEKLEMEK
18/08/2013 - 15:11 GÜÇ BENDE O HALDE HAKLIYIM
03/08/2013 - 07:49 DİN SAVAŞLARI
23/07/2013 - 09:20 ÖRTÜLÜ İŞGAL
12/07/2013 - 15:40 MISIR VE DEMOKRASİ
03/07/2013 - 20:21 MURSİ DİRENMELİDİR !
24/06/2013 - 18:56 BÖLGE BARIŞI GÜÇLÜ TÜRKİYEDEN GEÇER
13/06/2013 - 19:26 CAMİ VERGİSİ
04/06/2013 - 20:24 HOŞAFIN YAĞI KESİLDİ!
23/05/2013 - 15:34 DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE AYRIMCILIK
10/05/2013 - 16:51 ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE İSRAİL
30/04/2013 - 19:29 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-2
24/04/2013 - 18:25 MÜSLÜMANLAR MASUMDUR-1
09/04/2013 - 17:54 KAN DAVASI -2
30/03/2013 - 22:14 KAN DAVASI-1
20/03/2013 - 22:54 SERBEST TİCARET ANTLAŞMALARI (LAISSEZ FAIRE-LAISSEZ PASSER)
10/03/2013 - 18:29 YENİDEN RANT EKONOMİSİNE DÖNÜŞ
01/03/2013 - 15:26 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -3
25/02/2013 - 17:33 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -2-
20/02/2013 - 12:05 VEFATININ 2.YILINDA ERBAKAN -1-
12/02/2013 - 12:14 MEDENİYET SORUNU
30/01/2013 - 15:36 HABABAM SINIFI
15/01/2013 - 16:20 YENİDEN İŞGAL VE SÖMÜRGECİLİK
10/01/2013 - 14:30 GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR
01/01/2013 - 15:22 KENDİSİ RUS MOTORU AMERİKAN ÜRETİMİ TÜRK
20/12/2012 - 17:26 YILBAŞI NOEL MİLLİ PİYANGO
09/12/2012 - 20:17 Cumhuriyetin Kazanımları!
26/11/2012 - 14:33 Küresel Güç Dengeleri Değişiyor
15/11/2012 - 15:40 İslam Ülkelerinin Kurduğu Teşekküller Neden Etkin Değil?
06/11/2012 - 16:41 Müslüman Duyarlılığı
23/10/2012 - 00,11 Kurban Bayramı Mübarek Olsun
17/10/2012 - 17:53 İçki Reklamları ve Anayasa
09/10/2012 - 23:24 Suriye'ye Müdahale Kimin İşine Yarar?
01/10/2012 - 17:33 Görünen İran
19/09/2012 - 00:01 Müslümanın Talep Ve Beklentileri
11/09/2012 - 19:43 Türkiyenin Borç Faizi ve Yabancılara Toprak Satışı
28/08/2012 - 16:06 DÜNYA PETROLLERİNİ SÖMÜRENLER
23/08/2012 - 00:44 PKK'NIN İDEOLOJİK KİMLİĞİ
14/08/2012 - 12:18 Nizam İthalatı
04/08/2012 - 14:55 Küresel Bataklık
25/07/2012 - 13:00 Sahibinden Satılık Partiler 2
20/07/2012 - 14:43 Sahibinden Satılık Partiler 1
09/07/2012 - 08:55 Taksim Meydanının Silüeti
02/07/2012 - 09:30 Milleti Aptal Yerine Koymayın
25/06/2012 - 17:15 TÜRKİYE BÖLGEDE YALNIZLIĞA SÜRÜKLENİYOR
18/06/2012 - 17:15 Anayasa mı ? Babayasa mı ?
11/06/2012 - 10:46 ALKOL, EŞCİNSELLİK, FUHUŞ VE KÜRTAJ
05/06/2012 - 13:45 Büyük Ortadoğu Projesi'nde Türkiye'nin Rolü
29/05/2012 - 11:45 Saf Tutmak
21/05/2012 - 10:00 Dünya'da ve Türkiye'de Neo Kapitalizm-2
14/05/2012 - 17:33 Dünya'da ve Türkiye'de Neo-Kapitalizm 1
08/05/2012 - 13:28 Nerede Duruyoruz ?
28/04/2012 - 12:37 Kalkınmamızın Ayak Bağları
 
Benzine 15 kuruş zam geliyor
Enes Ünal, Atletico Madrid'i tek başına dağıttı!
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
Saadet lideri Karamollaoğlu: İktidar politikasını güncellesin
İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması
Zehir gibi rapor Cargill için yumuşatıldı!
Vatandaşlardan Milli Gazete'ye teşekkür!
Muhammed Emin Yıldırım: İslam, zaman ihtiyarladıkça gençleşen ilahî sistemin adıdır, güncellenmeye ihtiyacı yoktur
EN ÇOK
Yazarlar
Feyzullah AYDOĞAN
MİLLİ GÖRÜŞ
Atilla MEHDİGİL
CHP ne, Kılıçdaroğlu kim?
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Mustafa İŞCAN
2 Nisan’a kadar gelir testine gir yüksek borçtan kurtul
Mustafa KAYA
Mehmet Görmez Hoca İle “Tecrübe Konferansları”
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Mutluluk Dersi Veren Kurslar
Ali Haydar HAKSAL
Hayatın Zor Yanları
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Afrin Vietnam Olacak” Diyenlere Cevap “Çanakkale Ruhu” Oldu!
Zeki CEYHAN
Şekerde özelleştirme!
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Güveni Yitirmemek İçin
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-8: İnsan gerçeğini unutmamak
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, tamamlanmış bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Akıl, mantık, şuur…
Şakir TARIM
Hocalara böyle mi sahip çıkılır?
İsmail KILLIOĞLU
Biçim ve öz - II
İbrahim VELİ
Her hasta bekler sabahı
Abdülkadir ÖZKAN
Büyük Şeytan ve işbirlikçileri
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz