Fransız-Alman buğdayı ile ekmek yaparız
Can çekişen tarıma, gümrük birliği sepetiyle öldürücü darbe vuruluyor...
11/07/2017


Çiftçiler 2017 üretim desteklerinin Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklerken bayramın son günü ithalat kararnamesi ile güne uyanmıştı. Canlı hayvan, karkas et, buğday, mısır, arpa gibi hububat ürünlerinin ithalat gümrük vergisi düşürülmüştü. Çiftçi hasat yaparken deyim yerindeyse beli bükülmüştü. Bugünlerde yine üreticiyi derinden yaralayacak bir gelişme yaşanıyor. Tarım da Gümrük Birliğisepetine konuyor.


 


ÇİFTÇİYE GÜMRÜK VERGİSİ DARBESİ...  Bakanlar Kurulu’nun 27 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, canlı büyükbaş hayvanların ithalat gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 26’ya düşürüldü. Karkas et ithalatında ise yüzde 100 ile yüzde 225 arasında olan gümrük vergisi yüzde 40’a indirildi. Şu günlerde hasadı yapılan buğdayın ithalat gümrük vergisi yüzde 130’dan yüzde 45’e, arpada yüzde 130’dan yüzde 35’e, hasat için hazırlıkları devam eden mısırda ise vergi yüzde 130’dan yüzde 25’e düşürülmüştü. Gümrük vergisinin düşürülmesiyle üretici elindeki mahsulü satamıyor. Tüccar ise gözünü ithal buğdaya dikmiş durumda.


 


“TÜRK TARIMININ SONU OLACAK”Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, etki analizleri yapılmadan tarımın Gümrük Birliği kapsamına dahil edilmesinin Türk tarımının sonu olacağını belirterek, “Bunun sonucunda ekmeği, Fransız ve Alman buğdayı ile yaparız. Kendi çiftçimiz yerine Henri’ye, Hans’a para kazandırırız” dedi.


 


BAKANA ÇAĞRI...Üretici temsilcileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e de çağrıda bulunarak, duruma müdahale etmesini istiyor. Üreticiler, “Çiftçimizin mağduriyetine son verilmelidir. Çiftçimiz, tarım bakanımızdan, TMO’nun müdahale alım fiyatlarını açıklaması ve piyasaya etkin olarak girmesi konusunda destek bekliyor. Üreticimiz gecesini gündüzüne katarak tarlasını sürüp, güneşin altında alın teri dökerek ürettiği ürünü hak ettiği değerden satabilmeli ve emeğinin karşılığını almalıdır” çağrısında bulunuyor.