15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'na engel
UETD Hamburg Bölge Başkanı Bahtiyar, yaptığı açıklamada "15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nı yapmak istediğimiz salon ile yapılan sözleşmemiz Alman makamları tarafından yapılan yoğun baskılar sebebiyle iptal edilmiştir." şeklinde konuştu.
07/07/2017


Almanya'nın Hamburg kentinde 10 Temmuz'da yapılması planlanan 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nın engellendiği bildirildi.


 


Avrupalı Türk Demokratlar Birliği(UETD) Hamburg Bölge Başkanı Mustafa Bahtiyar yaptığı yazılı açıklamayla, ellerinde olmayan sebeplerden Hamburg'da yapılması öngörülen anma programını iptal etmek zorunda kaldıklarını, bu durumdan dolayı üzüntülü olduğunu ifade etti.


 


"15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nı yapmak istediğimiz Laeiszhalle adlı salon ile yapılan sözleşmemiz Alman makamları tarafından yapılan yoğun baskılar nedeniyle iptal edilmiştir." ifadesini kullanan Bahtiyar, kentte başka salon bulma çalışmalarının da yine aynı sebepten sonuçsuz kaldığını aktardı.


 


Bahtiyar, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ile yaptıkları istişareler neticesinde anma programının başka bir bölgeye aktarıldığını kaydetti.


 


"15 Temmuz etkinliğinin iptal edilmesi bir demokrasi ayıbıdır"


Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Hamburg'ta yapacakları 15 Temmuz etkinliğinin iptal edilmesini demokrasi ayıbı olarak gördüğünü söyledi.


 


Sırakaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak üzere geldiği Hamburg'ta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "15 Temmuz Darbe girişimini telin etmek üzere Avrupa'nın 6 ülkesinde 8 noktada etkinlik yapacağız. Hamburg'ta 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nı yapmak istediğimiz salonla yapılan sözleşmemiz sudan bahanelerle iptal edilmiştir. Bunun yerine biz Köln ve Stuttgart'ta yapacağız." dedi.


 


UETD Genel Başkanı Sırakaya, bunun bir demokrasi ayıbı olduğunun altını çizerek, böyle bir tutumu Alman makamlarına yakıştıramadıklarını ifade etti.


 


Sırakaya, ayrıca, vatandaşlarla bir araya gelmesi engellenmeye çalışılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Almanya'da yaşayan Türklerin sevgi ve muhabbetlerini ileteceklerini belirtti.