KUDÜS DAVASI ÜMMETİ BİRLEŞTİRECEKTİR
08/12/2017 - 08:14
Ekonomi Uzmanı
Feyzullah AYDOĞAN

İslam dünyası 1. Dünya Savaşı sonrasında parçalandı, bölündü ve halen de bölünmeye devam ediyor. Yetmedi bugün işgal ve zulüm görüyor. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında galip devletlerin oluşturduğu dünyada bir Siyonist oluşum İsrail işgal devleti peydah oldu. O gün bugündür dünyada huzur kalmadı, çeşitli terör grupları baş gösterdi. Gerek dolaylı, gerekse doğrudan İslam ülkelerinin yönetimlerine müdahale edildi. Toplumlar sürekli yanlış yönlendirildi. İsrail’in etrafı, kristalin parçalanması gibi parçalandı. İsrail daha güvenli hale getirildi.

Seksenli yıllarda birkaç kez gündeme gelen Kudüs’ün İsraillilerce başkent ilan edilmesine toplumların karşı çıkışları neticesinde geri adım atılmış ancak bugün ABD başkanının, büyükelçiliği Kudüs’e taşıma ve üstüne vazifeymiş gibi Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti ilan etmesi zaten huzursuz olan bölgenin savaş alanına dönmesinin fitilini ateşlemiş oldu.

Bölgede bugüne kadar İsrail ile doğrudan mücadele edilen Hamas ve Hizbullah etkisiz hale getirildi. Bunlara dolaylı veya doğrudan yardım eden kişi ya da kuruluşlar hatta devletler yerle bir edildi. Potansiyel tüm tehditler ortadan kaldırılmaya çalışıldı, halen de çalışılıyor.

Hizbullah’ı etkisizleştirip Filistin’i, Hamas’ı ‘ılımlı’laştırıp Gazze’yi yalnızlaştırdılar. Yakın gelecekte Sünni müttefiklerinden Suudilerin ve Türkiye’nin desteğiyle İran’ın etkisizleştirilip Nil-Fırat arasının işgalini planlıyorlar.

Önlerinde büyük engeller var. Bu engelleri aşmaları da mümkün görünmüyor. Türkiye’nin ve İran’ın halen salim ve işleyen devlet aklı ve de İslam âleminde siyasi şuura ve birikime sahip Milli Görüş teşkilatlarıdır.

İşte Milli Görüş liderinin İslam ülkelerine seslenişi:

Bütün İslam ülkelerine çağırıda bulunuyorum; ABD’ye ve İsrail’e tepkinizi ortaya koyun.

İsrail kınamadan, bildirimden değil sadece güçten ve yaptırımdan anlar.

Kudüs, İslam dünyasının onur ve namusudur.

Bugün değilse ne zaman?

İslam ülkeleri, mevcut bütün ihtilaf ve ayrılıkları bir kenara bırakıp, Kudüs davası etrafında birleşmelidir.

İslam İşbirliği Teşkilatı derhal toplanmalıdır.

Karşı bir adım olarak bütün İslam ülkeleri Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak ilan etmelidir.

İslam ülkeleri, İsrail ile olan bütün siyasi, ekonomik ve varsa askeri ilişkilerini askıya almalıdır, hava sahalarını İsrail’e ait bütün uçuşlara kapatmalıdır.

ABD’nin bu pervasız kararına sessiz ve kayıtsız kalanlar tarih önünde mahkûm olacaklardır.

İslam dünyası bu oldubittiyi asla kabul etmeyecektir!

Bu coğrafya Moğol istilalarının üstesinden gelmiş, 19 Haçlı Seferini boşa çıkarmıştır.

Bu sinsi ve tehlikeli çabayı da mutlaka tarihin çöplüğüne atacaktır.