8 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 24 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Herkes cihat dedi peki kim çıkardı?
Mevcut iktidar döneminde 6 kez milli eğitim bakanı değişti… Her gelen yeni sistem ve yeni önerilerle geldi... Ancak bu süre zarfında değişmeyen tek şey oldu: Zihniyet… Müfredata “cihat” yine giremedi… Devletin en üst kademesi cihat kavramını her seferinde dile getirirken, söz konusu kavram meb’in son müfredat taslağından çıkarıldı… TTKB Başkanı bile dört ay önce “geri adım yok” dediği bir dönemde cihat kavramı kimsenin anlam veremediği bir şekilde müfredattan çıkarıldı…
02.02.2018 / 08:05

Mehmetçik Afrin'de emperyalistlerin taşeron örgütlerine karşı “cihat” ederken, MEB'in son yaptığı pes dedirtti... Eğitimciler yapılana tepkili... Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olan ve eğitim müfredatlarını düzenleyen Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın (TTKB) geçen yıl ders kitaplarına yönelik başlattığı güncellemede gelinen nokta değişen bir şeyin olmadığını ortaya koydu. FETÖ’nün ideolojik söylemlerinin arındırılması için başlatılan müfredat değişikliği ile ilgili son raddede yapılan ise adeta görenleri şaşkına çevirdi.

6 VE 9’UNCU SINIF DERSİNDEN “CİHAT” ÇIKARILDI

Bu yıl kademeli olarak eğitim sistemine dâhil edilen ancak gelecek yıl bütün sınıflarda uygulamaya konulacak olan yeni müfredat ile ilgili 2017 yılının ocak ayında kamuoyunun görüşlerine sunulan taslak müfredata son şekli verildi. Ancak yapılan değişikliklere bakılınca dinin temel esaslarını oluşturan bazı kavramlara ilişkin MEB’in geri adım attığı görülüyor. Açıklandığında taslak programda yer alan “cihat” kavramının onaylanan son taslaklarda olmadığı görüldü. 6’ıncı sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ‘Hz. Muhammed’in Hayatı”, yine aynı dersin 9’uncu sınıf ‘İslam’da İbadetler ve İslam Dininde Temel İbadetler’ ünitelerinin taslak müfredatında olan ‘cihat’ kavramı taslağın son şeklinde olmadığı ve müfredattan çıkarıldığı ortaya çıktı. Bu haliyle de onaylanan müfredatlar gelecek yıl ders kitaplarının içerisinde öğrencilerin masasına gelecek.

FETÖ DE CİHAT KAVRAMINA KARŞIYDI

Ders kitaplarının müfredatların güncellemesi konusu FETÖ ile mücadele kapsamında ele alınmış ve geçen yıl başlatılmıştı. FETÖ’nün başta dinler arası diyalog safsatası olmak üzere birçok alanda ders kitaplarına zerk ettiği fikirlerin çıkarılması için başlatılan süreçte gelinen nokta tepkiye sebep oldu. FETÖ terör şebekesinin de cihat kavramına karşı olduğu ve bütün dini formasyonlarında cihat kavramını yok saydığı ve bunun yerine dinler arası diyalog gibi bir safsatayı topluma öğretmeye çalıştığı da biliniyor. Hain terör şebekesinin arındırılması için başlatılan müfredat güncellemesinde gelinen nokta ise benzer bir durumu ortaya koyması açısından tepkiyle karşılandı.

MALUM MEDYANIN İSTEDİĞİ YAPILDI

Açıklanan taslak müfredatlarda olan cihat kavramının çıkarılması sürecinde ise malum medyanın ağız birliği ve ortaya koyduğu çaba da dikkat çekmişti. Uluslararası terör şebekesi IŞİD’i referans gösteren Batı orijinli medyanın bu konuda ortaya koyduğu çabalar ise dikkat çekmişti. İslam adına her şeye karşı olan bu yabancı fonlu medyanın tavrından sonra MEB tarafından da cihat kavramının müfredattan çıkartılması ise dikkat çekti.

TTK BAŞKANI 4 AY ÖNCE: “GERİ ADIM YOK” DEMİŞTİ

Cihat kavramını 6 ve 9’uncu sınıfların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarından çıkaran TTKB’nın Başkanı olan Alpaslan Durmuş bundan 4 ay önce gazeteciler ile bir araya geldiği toplantıda cihat kavramından geri adım atılmayacağını söylemişti ancak kavram geçtiğimiz günlerde Durmuş’un Başkanı olduğu TTKB tarafından taslaktan çıkartıldı. Durmuş o toplantı da, “Cihatta ´geri adım´ diye bir şey yok. Biz niye koyduk bu kavramı? DEAŞ, FETÖ´cüler gibi birtakım kendini dine isnat eden, sözde dinsel gruplar var. Bu sözde dinsel grupların dine isnatları çerçevesinde dini, birtakım kavramlarını, kurumlarını çarpıtarak, kendi kötü emelleri için kullanmaları söz konusu. Biz bütün çalışmalarımızda yanlışı temizlemeye ve doğruyu inşa etmeye çalışırız” demişti.

ERDOĞAN: CİHAT DİRİLİŞ VE İHYADIR

Temmuz ayındaki grup toplantısında yaşanan tartışmalara değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cihat elinde silahla dolaşmak değildir. Cihat nefisle mücadeledir. Nefisle mücadele edebiliyorsak, işte cihat odur” diye konuşmuştu. Erdoğan iki yıl önceki “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temalı programda ise yine aynı konuya değinmiş, “Cihat asla terör değildir. Terör örgütü kurup Müslümanlara zulmetmek değildir, masum insanların canlarına kast etmek değildir. Cihat diriliştir, hayat vermedir, ihya etmedir, inşa etmedir. Bugün eğer bir cihattan söz edeceksek en büyük cihat, işte bu İslam ve Müslüman düşmanlarının ortaya çıkmasını sağlayan cehaletle ve fitneyle mücadele etmektir” ifadelerini kullanmıştı.

KAHRAMAN: CİHAT OLMADIKÇA İLERLEME OLMAZ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da geçtiğimiz hafta ‘cihat’ ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulunmuştu. Birlik Vakfı’nın Kahramanmaraş Şubesi’ni ziyareti sırasında Kahraman, “Bakın şimdi Afrin’deyiz, dün Fırat Kalkanı’ndaydık. Büyük devletiz. Cihat olmadıkça ilerleme olmaz, dik duramazsınız. Kıtalar ötesi Amerika kovboyunun ne işi var buralarda, Afrika’da, Asya’da?” demişti.

SELVİ: DİNDEKİ TÜM KAVRAMLAR ÖĞRETİLMELİ

Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Başkan Vekili Latif Selvi ise cihat da dâhil olmak üzere literatürde var olan tüm kavramların en azından Din Kültürü Dersinde kültür düzeyinde, Din Eğitim derslerinde ise dini karşılığı seviyesinde öğrencilere öğretilmesi gerektiğini söyledi. Selvi, “Çünkü bir şey o inanç sisteminde var ise onun sınırlarını o inanç sisteminin kendisi belirler. Öğretilmesi ile ilgili yaş ve seviye dikkate alınmak suretiyle kavratılabilir. Her birisi bilimsel boyutuyla pedagojik tarafıyla dikkate alınarak, mümkün olur. Ancak buradan şunu net olarak ifade edelim. O inanç sistemini paylaşmayan veya paylaştığını söyleyip ilgisiz davrandığını söyleyenlerin keyfi bir şekilde ‘bu öğretilmesin’ şeklinde bir değerlendirme olmaz” diye konuştu.

MÜSLÜMANLARIN ÖNÜNDE KÜTÜK OLMAKTAN ÇEKİNİN

Selvi, baskılar karşısında geri adım atılmasına ilişkin de “Bu dersler herhangi bir komplekse girmeden öğrencilere kavratılabilmelidir. Pedagojik tarafları dikkate alınarak verilmesi gerekir” diyerek, sürdürdüğü değerlendirmesini şu sözlerle bitirdi: “Biz şunu biliyoruz. Bu tür tartışmaların temelinde şu var; Dine dair herhangi bir şey söz konusu olduğu zaman topyekûn bir ateist zümrenin veya İslam karşıtlığı yapan bir zümrenin karşı refleksiyle karşılaşıyoruz. Bunların öne sürdüklerinin bilimsel karşılığı da toplumsal karşılığı da yok. Siz neye inanıyorsanız inanın ama Müslümanlığa, İslam’a iman etmiş olanların önünde kütük olmaktan çekinin. Sonuç itibariyle kimse hayatını başkasına göre şekillendirmek mecburiyetinde değil”

    

0 Yorum

Diğer Haberler
MEB Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Çetin: TEOG yerine gelen sınav zor olacak!
Herkes cihat dedi peki kim çıkardı?
Gereği yapılır
Zürih Başkonsolosluğuna saldırı girişimi
Nasıl bir değişiklik olacağı belirsiz
Bakan Yılmaz açıkladı: İkili eğitim kalkıyor
Erdoğan'ın eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi'nden dikkat çeken tweet
Liselere Geçiş Sınavı tarihi belli oldu
Batman Üniversitesinden peçe ve pardösü yasağı
İlahiyat mezunları öğretmen olmak istiyor
İlahiyat kararı emsal olmasın
Eğitimde radikal değişiklik lazım
Milyonlarca kişi bekliyordu! Sınav takvimi açıklandı
Sınavı aile kazanacak
Başbakan TEOG için tarih verdi
Üniversiteye giriş sınavında bir dönemin sonu! 15 dakika kuralı kaldırıldı
İşte üniversiteye giriş sisteminin yeni adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı
2018 Okulların başlama saati belli oldu! Sabahçılar kaçta gidecek?
Tunceli'de 50 öğretmenin tayini durduruldu
Diyanet'te Görmez dönemi sona erdi
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz