8 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 24 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Nasıl bir değişiklik olacağı belirsiz
kseköğretim Kurulu’nun yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili MEB’e sunduğu taslak ile ilgili tartışmalar sürüyor. Söz konusu değişikliğin sadece isim değişikliğinden ibaret olduğu ifade edildi.
19.01.2018 / 08:02

YÖK tarafından birkaç ay önce kamuoyuna açıklanan YKS sistemine gelen itirazlar üzerine birkaç kez değişikliğe gidilmesi sivil toplum örgütlerinin söz konusu yardımcı doçentlik ile ilgili düzenlemeye de soğuk bakmasına sebep oldu. Eğitim alanında sivil toplum örgütlerinin en büyüğü Eğitim-Bir-Sen, yardımcı doçentlik ile ilgili düzenlemeye itiraz etti, yanlışlıklar olduğunu vurguladı…

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) “Yardımcı Doçentliğin Kaldırılması” ile ilgili MEB’e sunulan kanun taslağına ilişkin tartışmalar sürüyor. Daha önce üniversiteye giriş sınavı olarak açıklanan YKS’de yaşanan sürecin bir benzeri bu sefer üniversitelerdeki yeni düzenlemede yaşanıyor. Kamuoyuna açıklanan ve daha sonra birkaç kez değiştirilmek zorunda kalınan YKS örneğinde olduğu gibi yardımcı doçentliğin kaldırılması sürecine ilişkin de benzer itirazlar yükselmeye başladı.

TARAFLARIN GÖRÜŞLERİNE BAŞVURULMADI

Türkiye’nin eğitim alanı ile ilgili en büyük sivil toplum örgütü olan Eğitimciler Birliği Sendikası, yapılmaya çalışılan yeni düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaptı. Sendikanın açıklamasında, bu çalışmada da ilgili tarafların görüşlerinin alınmadığına değinilerek, “Bu çerçevede, Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren ve eğitime ilişkin konularda kapsamlı ve sağlıklı bir müzakere süreci işletilmeli ve çalışmalar ilgili tarafların görüşleriyle olgunlaştırılarak birlikte kararlar alınmalıdır. Aksi halde, acele bir şekilde alınan ve iyi düşünülmemiş kararların değiştirilmek zorunda kalındığı tecrübelerle sabittir” denildi.

STATÜ KARMAŞASINA SEBEP OLACAK

Eğitim-Bir-Sen’in açıklamasının devamında mevcut “yardımcı doçentlik” yerine “doktor öğretim görevliliği” kadrosu getirilmesinin sadece isim değişikliğinden ibaret olduğunun altı çizilerek, “Bu değişikliğin isim değişikliğinin ötesinde ne tür bir anlam taşıdığı belirsizdir. Hiçbir şey değişmeyecekse neden böyle bir değişiklik yapılıyor? Dahası, halen üniversitelerde zaten öğretim görevlisi kadrosu vardır ve dolayısıyla yardımcı doçentlerin doktor öğretim görevlisi yapılması durumunda, olası bir statü karmaşası söz konusu olacaktır. Ayrıca bazı yardımcı doçentlerin bu tür bir olası değişikliği bir tür tenzil-i rütbe olarak yorumlamaları söz konusudur. Doktor öğretim görevlisi kadrosunun ihdasının üniversitelerde ne gibi rahatlamayı, iyileşmeyi ve gelişmeyi sağlayacağına dair hiçbir açıklık yoktur” denilerek düzenleme eleştirildi.

UNVANLAR DA KAFALARI KARIŞTIRACAK

Şu an uygulamada olan sistemde profesörler, doçentler ve yardımcı doçentlerin “öğretim üyesi” sınıfında yer aldığına değinilen açıklamada, kafa karışıklığının şu şekilde oluşacağı belirtildi: “Okutman uzman, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi “öğretim üyesi” kapsamına dâhil değildir. Yeni sistemde öğretim üyeliği sınıfı; profesörlük, doçentlik ve doktor öğretim görevliliğini kapsayacaktır. Ancak, “araştırma görevlisi doktor” veya “öğretim görevlisi doktor” olarak çalışan öğretim elemanları, yeni öğretim üyeliği kapsamına dâhil olmayacaklardır. Bu durumda, “doktor öğretim görevlisi” ile “öğretim görevlisi doktor” şeklindeki tanımlamalar kafa karıştırıcı olacaktır. Dolayısıyla “doktor öğretim görevlisi” yerine “doktor öğretim üyeliği” daha iyi olabilir.”

DOÇENTLER OTOMATİKMAN KADRO ALMALI

Sendika, açıklamasında, akademik unvan olarak doçent olanların özlük hakları açısından da otomatik olarak bulundukları üniversitelerde kadro almaları gerektiğini ifade etti. Açıklamada, “Bir üniversitede çalışan bir yardımcı doçent, doçentlik unvanı aldıktan sonra başka bir işleme gerek kalmaksızın bulunduğu üniversitede doçent olarak atanabilmelidir. Benzer şekilde, araştırma görevlisi kadrosunda bulunan doçent unvanlı öğretim elemanları da, doçent unvanı almalarını müteakip, doçent unvanlı kadro için öngörülen mali ve diğer haklara denk haklardan faydalanabilmelidir” denilerek uyarıda da bulunuldu.

ÜAK’TA İTİRAZ KOMİSYONLARI KURULMALI

Eğitim-Bir-Sen, açıklamanın son bölümünde ise daha etkili bir mekanizma için şu öneriyi getirdi: “Akademik yükselmeleri karara bağlayacak kurul ve/veya jüriler yönünden somut ve ölçülebilir kıstaslar konulması şarttır. Gerek üniversitelerin gerekse ÜAK’ın oluşturduğu jüri tarafından verilen kararlara karşı hızlı ve etkin çözüm sağlanması için, ÜAK nezdinde kıdemli jüri üyelerinden oluşan itiraz komisyonları kurulmalı; haksızlığa uğradığını düşünen adayların dosyaları ve doçentlik değerlendirme süreçleri, itirazlarını müteakip kıdemli jüriler tarafından hızlı bir şekilde incelenerek karara bağlanmalıdır.”

    

0 Yorum

Diğer Haberler
MEB Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Çetin: TEOG yerine gelen sınav zor olacak!
Herkes cihat dedi peki kim çıkardı?
Gereği yapılır
Zürih Başkonsolosluğuna saldırı girişimi
Nasıl bir değişiklik olacağı belirsiz
Bakan Yılmaz açıkladı: İkili eğitim kalkıyor
Erdoğan'ın eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi'nden dikkat çeken tweet
Liselere Geçiş Sınavı tarihi belli oldu
Batman Üniversitesinden peçe ve pardösü yasağı
İlahiyat mezunları öğretmen olmak istiyor
İlahiyat kararı emsal olmasın
Eğitimde radikal değişiklik lazım
Milyonlarca kişi bekliyordu! Sınav takvimi açıklandı
Sınavı aile kazanacak
Başbakan TEOG için tarih verdi
Üniversiteye giriş sınavında bir dönemin sonu! 15 dakika kuralı kaldırıldı
İşte üniversiteye giriş sisteminin yeni adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı
2018 Okulların başlama saati belli oldu! Sabahçılar kaçta gidecek?
Tunceli'de 50 öğretmenin tayini durduruldu
Diyanet'te Görmez dönemi sona erdi
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz