1 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 17 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Daha da Cesaretlendim!
Fevzi El Cüneydi, “Direniş esnasında Batı Şeria’da kullandığımız tek silah taş. Bizim başka bir silahımız yok. İsrail askerleri beni yakaladığında “Kudüs bizimdir. Mescid-i Aksa bizim, Filistin bizim ve sonsuza dek bizim kalacak.” diye haykırmaya başladım. Bunu duyan işgalciler, silahların dipçikleriyle omzuma sayısız darbeler vurarak omzumu kırdılar ve 25 İsrail askeri tarafından hapishaneye soktular. Omzum kırık 15 gün bekledim” dedi.
18.01.2018 / 08:18

İşkence ve fiziki saldırı!

Hiç korkmuyordum, daha çok cesaretlenmiştim. Çünkü beni kontrol noktasına getirdiklerinde orada diğer tutuklu çocuklar da vardı. Üzerimize işkence yapmak için soğuk su döktüler. Benim gibi tutuklu kardeşlerimizi dört saat boyunca kontrol noktasında tuttular. Daha sonra da hapishaneye götürdüler. Hapishaneye götürülürken, birçok sözlü ve fiziki saldırılara maruz kaldım. Beni hapishaneye koyduklarında benim gibi yüzlerce çocuğun orada olduğunu gördüm.

15 gün boyunca hastaneye götürmediler

Omzumun birçok yerinde kırıklar oluşmuştu. Beni tam 15 gün sonra hastaneye götürdüler. Bu esnada herkes benden bahsediyormuş. Ancak bundan benim hiç haberim olmamıştı. Çünkü hapishanede dünyadan haberimizin olmaması için birkaç kanal seyrettiriliyor. O da İsrail hükümetinin kanallarıydı. Hapishane süresi boyunca hiçbir şeyden haberim yoktu.

Öncelikle Kudüs direnişinin sembol isimlerinden Fevzi El Cüneydi kimdir? Sizi yakinen tanımak isteriz.

Ben, Filistin’in El-Halil kentinde yaşıyorum. Ailemin en büyük çocuğu benim. Benden sonra bir erkek ve üç tane de kız olmak üzere 4 kardeşim daha var. 16 yaşında, lise 1. sınıf öğrencisiyim. Filistin’de işgalin getirmiş olduğu ambargo ve zor şartlar altında geçinmeye çalışıyoruz. Babam bir sene öncesine kadar fabrikada çalışıyordu. Ancak geçirdiği bir kaza sonucu işi bırakmak zorunda kaldı. Bu durum bizi zaten yoksulluk içerisinde yaşadığımız dönemde, daha da yoksulluğa sürükledi. Ben de çoğu zaman ailemin geçimine katkıda bulunmak için çeşitli işler yapmaya başladım. Filistin’de çocuk olmak gerçekten bir sabrı ve mücadeleyi yaşamaktır. Ailem çok uzun bir zamandır işgalci İsrail askerlerine karşı direniyor. Babamın bir sene evvel çalışırken kaza geçirmesi sonrasında ufak tefek işler ile geçimimizi sağlamaya çalışıyor. Ben de okuldan sonra aileme destek olmak için babama yardıma gidiyorum. Biz ve bizim gibi birçok aile Filistin’de hayatını işgal ve zulüm altında yaşamaya devam ediyor.

“TÜRKİYE, BENİM İKİNCİ VATANIM”

Türkiye’ye gelince neler hissettiniz? Filistin’in Türkiye’ye bakış açısı nasıl?

Öncelikle sizlere şunu belirtmek isterim. Ben ve benim gibi Filistinli çocuklar Türkiye’yi çok seviyoruz. Bundan dolayı çok mutluyum. Çünkü Türkiye benim ikinci vatanım. Ben ve benim gibi Filistin’de yaşayan birçok kardeşimiz çocukluğumuzdan beri Türkiye’yi çok seviyoruz. Çünkü bize daima Filistin ve Kudüs davasında en büyük katkıyı ve desteği Türkiye’nin verdiği anlatılıyor. Şimdilerde ise bunu daha çok görerek ve yaşayarak daha da iyi anlıyorum. Özellikle benim için, Türkiye ve Türk halkının yeri bende çok farklıdır. Ben Türkiye’yi gerçekten Filistin’den sonraki gerçek vatanım olarak görüyorum. Öte yandan Filistin halkı olarak da çok seviyoruz. Türkiye’deki haberleri sürekli takip ediyoruz. Olayları yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye geldiğim için çok mutlu oldum. Türkiye halkı bizim kardeşimiz. Kardeşlerimle beraber olduğum için kendimi çok güvende hissettim. Elhamdülillah, çok mutluyuz. Türkiye’deki kardeşlerimizle birlikte, Filistin davasıyla ilgili konuşuyoruz. Çünkü bu dava hepimizin…

“BATI ŞERİA’DA KULLANDIĞIMIZ TEK SİLAH TAŞ”

Direnişin sembol ismi oldun bu süreçte. İşgalci İsrail askerleriyle yaşadığın o anları anlatır mısın?

ABD Başkanı Trump skandal Kudüs kararını aldıktan sonra tüm Filistinliler sokaklara çıkmaya başladı. Ben de arkadaşlarımla sokağa çıktım. Sokaklarda tüm halk İsrail askerlerine karşı büyük bir direniş gösterdi. Bu direnişi biz taş ile yapıyorduk. Batı Şeria’da kullandığımız tek silah taş. Bizim başka bir silahımız yok. Ben de Kudüs davası için direnişe katıldım. Direniş esnasında bir anda işgalci bir İsrail askeri beni yakaladı. Daha sonra diğer İsrail askerleri de etrafıma toplandı. Önce yere yatırdılar. Ben direnmeye devam ettim. Direnişim esnasında sürekli “Kudüs bizimdir. Mescid-iAksa bizim, Filistin bizim ve sonsuza dek bizim kalacak.” diye haykırmaya başladım. Bunu duyan işgalciler, silahların dipçikleriyle omzuma sayısız darbeler vuruyordu. Dipçik darbesiyle sağ omuz tarafımda birçok kırık oldu. Bu olay tam 10 dakika sürdü. Bu süre boyunca bana sürekli vurdular. Ben de gücümü toplayıp dayanmaya çalışıyor ve her defasında Kudüs’ün bizim olduğunu haykırıyordum. Sonunda darbelere dayanamayıp bayılmış, yere düşmüşüm. Bu sırada gözümü bağlayarak, yaklaşık 25 İsrail askeri etrafımda kontrol noktasına götürüldüm.

“HAYIR, HİÇ KORKMUYORDUM”

Cüneydi, bu yaşadıklarından hiç korktun mu? Darbeden çok işkenceye maruz kaldın mı?

Hayır, hiç korkmuyordum, daha çok cesaretlenmiştim. Çünkü beni kontrol noktasına getirdiklerinde orada diğer tutuklu çocuklar da vardı. Üzerimize işkence yapmak için soğuk su döktüler. Benim gibi tutuklu kardeşlerimizi dört saat boyunca kontrol noktasında tuttular. Daha sonra da hapishaneye götürdüler. Hapishaneye götürülürken, birçok sözlü ve fiziki saldırılara maruz kaldım. Beni hapishaneye koyduklarında benim gibi yüzlerce çocuğun orada olduğunu gördüm. Omzumun birçok yerinde kırıklar oluşmuştu. Beni tam 15 gün sonra hastaneye götürdüler. Bu esnada herkes benden bahsediyormuş. Ancak bundan benim hiç haberim olmamıştı. Çünkü hapishanede dünyadan haberimizin olmaması için birkaç kanal seyrettiriliyor. O da İsrail hükümetinin kanallarıydı. Hapishane süresi boyunca hiçbir şeyden haberim yoktu.

MAHKEMEDE “NİÇİN TAŞ ATIYORSUN?” DEDİLER. BEN DE VATANIMIZI SAVUNMAK İÇİN, İŞGALCİ ASKERLERE KARŞI TAŞ ATIYORUZ. ONLARA ATTIĞIM TAŞI SİZE DE ATARIM” DEDİM

Direnişin sembolü olan fotoğrafın çekildiğini ne zaman öğrendin? Ve tutukluluk süren nasıl geçti?

O fotoğrafın da çekildiğinden haberim yoktu. İsrail hükümeti bilinçli olarak belli kanalların haberlerini veriyor ki, hapishanedekilerin olaylardan haberi olmasın. Benim de bu nedenle haberim olmadı. Ailem ve avukatlarımla görüştüğümde ailem bana ‘Senin fotoğrafın çıktı. Sen Kudüs direnişinin sembolü oldun’ dediler. Ama ben fotoğrafı görmediğim için tam olarak anlayamadım. Ailem bana fotoğrafı anca mahkemede gösterebildi. Hapishanede toplamda 22 gün kaldım. Sorguya alındığımda bana İsrail askerleri, “Niçin taş atıyorsun?” dediler. Ben de vatanımızı savunmak için, sahip çıkmak için taş atıyoruz. İşgalci askerlere karşı taş atıyoruz. Onlar sizseniz o taşı yine atarım” dedim. 22 gün sonra 12 bin TL civarında bir kefaret ile çıktım. 14 Ocak’ta mahkemeye çıktım. İsrail mahkemesi Şubat ayına ertelendi. Bana Filistin’deki gazeteciler, sen hiç korkmadın mı 25 asker seni tutuklarken, diye sordular. Ben de, “Açıkçası korkmadım. Korkan ben değildim. Bunu fotoğraftan da görebilirsiniz. İsrail askerlerinin korktuğunu orada görebilirsiniz” dedim.

“KUDÜS BİZİMDİR. MESCİD-İ AKSA BİZİM, FİLİSTİN BİZİM VE SONSUZA DEK BİZİM KALACAK”

Hapishanede 22 gün kaldın. Senin gibi kaç çocuk vardı?

Hapishanede ciddi bir işkence görmedim. Ama hapishaneye götürülürken anlattığım gibi işkence gördüm. Özellikle onların yüzüne “Kudüs bizimdir. Mescid-i Aksa bizim, Filistin bizim ve sonsuza dek bizim kalacak” diye haykırdığım için omzumu kırdılar. Bu çok büyük bir işkence… Ben daha 16 yaşındayım. 15 gün boyunca tedavi edilmedim. İsrail askerleri tedavi olmama izin vermedi. Benim gibi hapishanelerde yüzlerce çocuk var. Binlerce Fevzi El Cüneydi var. İsrail her gün çocuk tutukluyor. Hatta bugün 7 çocuk tutukladı Kudüs’te. Bu çocukların hepsi benim gibi 16 yaşının altında. İsrail, hukuk kurallarını, insan haklarını görmezden geliyor. Hiç kimseyi önemsemiyor. Bütün dünyada alınan kararları, hazırlanan raporları açıkçası umursamıyor. Zulüm ve işgallerine devam ediyor. Bu yüzden biz de mücadelemize devam edeceğiz Allah’ın izniyle.

“İSLAM ÂLEMİ OLARAK ARTIK BİR ARADA OLMAMIZ GEREKİYOR”

Bundan sonraki hayatında Kudüs mücadelesinin neresinde olacaksın? Ve İslam âlemine mesajın nedir?

İsrail askerleri beni vahşice tutukladıktan sonra Kudüs davasına daha çok sahip çıkacağım. Bütün arkadaşlarımla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Çalışacağız ve güçlü olacağız. Yeni fikirler ortaya çıkartarak Filistin’i işgalci İsrail’den kurtaracağız. Mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Öte yandan İslam âlemine çok teşekkür ediyorum. Bizleri birçok yerde desteklediler. Özellikle Trump’ın skandal kararından sonra tüm Müslümanların birleştiğini gördüm. Ve her Müslüman kendi ülkesinde sokağa çıkarak Kudüs için, destek yürüyüşleri ve mitingleri düzenledi. Bunlar bizlere destek ve kuvvet oluyor. İşte son yaşanan bu olaylardan sonra nasıl birleştiysek İslam âlemi olarak artık bir arada olmamız gerekiyor. Kudüs davası Filistinlilerin değil, tüm ümmetin davasıdır. Hepimiz Filistin’in kurtulması için daha çok çalışmalıyız.

“TÜRKİYE’DE BU EYLEMLER SÜRDÜĞÜ SÜRECE BİZ SOKAKLARA İNMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’de yapılan eylemler Filistin’de takip ediliyor mu?

Tabii ki. Filistin için, Kudüs için Türkiye’de yapılan her eylemde Filistinliler olumlu bir şekilde etkileniyor. Arkadaşlarımızla cesaret kazanıyoruz. Manevi bir güç kazanıyoruz. Biz yalnız değiliz, ümmet bizimle diyoruz. Türkiye’de bu eylemler sürdüğü sürece biz sokaklara inmeye devam edeceğiz. Filistin’i, Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı savunmaya devam edeceğiz.

“CENAB-I ALLAH TÜRKİYE HALKINDAN RAZI OLSUN”

Son olarak Türkiye’deki halka neler söylemek istersin?

Benim için Türkiye’nin ve Türk halkının önemi çok farklı. Türkler arkamızda olunca, bizler Filistin’de kendimizi daha güçlü ve onurlu hissediyoruz. Bizler Sultan Abdülhamid’in torunlarını ve Osmanlı’nın torunlarını her şeyden farklı olarak görüyoruz ve seviyoruz. Sizlerin desteğini her zaman güç olarak görüyoruz. Sizlerin desteklerini daima bekliyoruz. Sizler var oldukça bizler de kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Cenab-ı Allah Türk halkından razı olsun. Bizler Filistinli kardeşleriniz olarak sizlerden desteklerinizi her zaman bekliyoruz, bizleri yalnız bırakmayın. AllahüTeala, destek olan herkesten razı olsun “Kudüs İslam’ındır ve öyle de kalacak elhamdülillah.”

FİLİSTİN’DE YAŞAMAK ZORDUR ANCAK BENİM İÇİN ONURDUR

MAHKEMEDE “NİÇİN TAŞ ATIYORSUN?” DEDİLER. BEN DE “VATANIMIZI SAVUNMAK İÇİN, İŞGALCİ ASKERLERE KARŞI TAŞ ATIYORUZ. ONLARA ATTIĞIM TAŞI SİZE DE ATARIM” DEDİM!

İSLAM ÂLEMİ OLARAK BİR ARADA OLMAMIZ GEREKİYOR

* İsrail askerleri beni vahşice tutukladıktan sonra Kudüs davasına daha çok sahip çıkacağım.

* Bütün arkadaşlarımla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

* Çalışacağız ve güçlü olacağız.

* Yeni fikirler ortaya çıkartarak Filistin’i işgalci İsrail’den kurtaracağız.

* Mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

* İslam âlemine çok teşekkür ediyorum. Özellikle Trump’ın skandal kararından sonra tüm Müslümanların birleştiğini gördüm. Son yaşanan bu olaylardan sonra nasıl birleştiysek İslam âlemi olarak artık bir arada olmamız gerekiyor.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Anne-babalar dikkat! O ürünlere yasak geliyor
İstanbul'da hareketli dakikalar! Soyguncular çalışanları rehin aldı
Özel hastanelerde skandal iddia! SGK'dan para almak için...
Hastanelerde yeni dönem başlıyor
Ahmet Maranki'ye soruşturma! Sağlık Bakanlığı ihbar etti
Bursa'da toprak kayması: 60 ev mühürlendi, 120 kişi tahliye edildi
170 ödül sahibi Komando Uzman Çavuş göreve iade edildi
İstanbul'da sahil yolu çöktü! Yol trafiğe kapatıldı
O mesleği yapanlara doktorlar gibi zorunlu görev geliyor!
Meteoroloji uyardı! İstanbul'a bugün kar yağışı bekleniyor
Meteorolojiden Trakya'ya uyarı! Çok şiddetli geliyor
İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Meteoroloji tarih verdi
Daha da Cesaretlendim!
Çapa ve Haseki’nin durumu ağır
Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili flaş yorum! Motor...
Suçlu bulunamadı
Taşeron işçiler için son gün!
O meslekler 35 yaşına kadar askerlik yapmayacak
Meteoroloji hava tahmini revize etti! İstanbul'a kar geliyor
Dağlarda kırmızı alarm! Son 44 yılın kuraklığı...
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz