9 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 25 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Gaziantep Üniversitesi ile ilgili şok rapor…
Gazetemizin geçtiğimiz günlerde ‘Rektörü kim koruyor?’ Manşetiyle kamuoyunun gündemine taşıdığı prof. Dr. Ali Gür’ün rektörü olduğu Gaziantep Üniversitesi ile ilgili mevzuata aykırılıklar Sayıştay’ın son raporunda gözler önüne serildi…
16.01.2018 / 08:09

Hakkında birçok iddia bulunan Prof. Dr. Ali Gür’ün rektörü olduğu GaziantepÜniversitesi ile ilgili ortaya çıkan son rapor, üniversitedeki kanun ve mevzuata aykırı olan usulsüzlükleri ortaya serdi. Gür’ün Ağustos 2016 yılında atandığı üniversitenin aynı yıla ait Sayıştay raporunda dikkat çeken, kamuoyunu yakından ilgilendiren bulgular ve değerlendirmeler yer alıyor. Dudak uçuklatan rakamlara ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı raporda, üniversitenin adeta mali olarak bir yıllık geçmişi gözler önüne serildi.

TOPLAMDA 19 BULGU RAPORA YANSIDI

Sayıştay uzmanlarının aylarca üzerinde çalıştığı ve üniversitede yaptığı inceleme ve denetlemeler sonucunda ortaya konulan raporda, üniversitenin ‘Düzenlilik Denetim Raporu ile Döner Sermaye İşletmesi Raporu’ hazırlandı. Düzenlilik Denetim Raporu’nda 6 hatalı bulgu yer alırken, Döner Sermaye İşletmesi bölümünde ise 13 yanlış bulgu bir bir raporlandı.

21 MİLYON 549 BİNLİK TAŞINMAZ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Söz konusu raporun önemli bulgularından biri üniversitenin taşınmazları ile ilgili. Üniversitenin ‘Yeraltı ve yerüstü düzenleri’ hesabında mevcut durumun yansıtılmadığı belirtilerek, söz konusu hesapta yer alan 21 milyon 549 bin 319 TL’nin gerçek rakamları yansıtmadığı raporda yer aldı. Üniversite ise bu konuyla ilgili yüksek mahkemeye verdiği cevabında bir gerçeği de ifşa etti. Üniversite, “Üniversitemize ait arazi ve arsalar üzerinde kuruluşundan bu yana çeşitli hizmet binaları ile yer altı ve yer üstü düzenleri yapılmış ancak bugüne kadar cins tashihleri ve ruhsatlandırma işlemleri yapılmamıştır” diye cevap verdi.

HESAPLAR BİRBİRİ İLE EŞİTLENMİYOR

Gaziantep Üniversitesi 2016 yılı mizanlarının incelenmesinde ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar’ hesabıyla bu hesaba ilişkin ‘Birikmiş amortismanlar’ hesabının eşit olması gerekirken Sayıştay raporunda söz konusu eşitliğin olmadığı belirtiliyor. 1 milyon 46 bin 723 TL olarak maddi duran varlıklar hesabında yer alan paranın birikmiş amortismanlar hesabı ile eşitlenmediği amortismanlar hesabında sadece 196 bin 622 TL’nin olduğu vurgulandı. Üniversitenin cevabından tatmin olmayan Sayıştay, sonuç bölümünde ise “Sonuç olarak Kamu İdaresi cevabında bulgu konusu kayıt işleminin yapılmış olduğunu belirtmiş olsa da, kayıt işlemi 2016 yılı hesapları ve mali tabloları ile ilişkili olup 2017 yılında gerçekleştirilen işlemin 2016 yılı mali tablolarını ilgilendirmediği açıktır” denildi.

784 BİN TL FAİZ GELİRİ BULUNUYOR

Prof. Dr. Ali Gür’ün rektörü olduğu üniversitenin 2016 yılına ait Sayıştay raporunun gelir tablosunda dikkat çeken bir başka bilgi daha yer alıyor. Üniversitenin gelir tablosunda dinimizce haram olarak kabul edilen faize ait gelirinin olduğu görülüyor. Raporda, üniversitenin sadece bir yıllık faiz gelirinin 784 bin 457 TL olduğu ortaya çıktı.

1 MİLYON 244 BİN DEPOZİTO, TEMİNAT HESABINDA YOK

Sayıştay’ın detaylı incelemesinde bir başka bulgu daha dikkat çekti. Üniversitenin mali tablolarının ‘depozito ve teminat’ hesabında yer alması gereken paranın bu hesaplarda yer almadığı ancak ödemenin yapıldığı belirtiliyor. Raporda, gaz ve elektrik şirketine toplamda 1 milyon 244 bin 796 bin TL ödeme yapıldığı ve bunun söz konusu depozito ve teminat hesabında yer almadığı kaydedildi. Sayıştay raporda “Sonuç olarak Gaziantep Üniversitesi’nin binalarında elektrik, su vb. abonelikleri bulunmakta olup bunlara ilişkin 1.244.796,60 TL ödeme tespit edilmiştir. Kamu idaresi muhasebe kayıtları yapılacağını belirtmiş ancak düzeltme yapmamıştır” ifadeleri yer aldı.

HATA DÜZELTİLMEDİ

Ancak Sayıştay raporunun sonuç bölümünde, “Gaziantep üniversitesinin yeraltı ve yerüstü düzenleri niteliğindeki taşınmazlarına ilişkin yer, cins, edinme, mevcut durum vb. bilgileri mevcut değerini gösteren bir envanter yapılmamıştır. Kamu kurumu cevabında bu konuda çalışmaların başlatıldığını belirtmiş ancak hata düzeltilmemiştir. Bu durum kurumun taşınmazlarının mali tablolara tam ve doğru olarak yansımamasına neden olmaktadır. Bulgumuza ilişkin herhangi bir düzeltici gerçekleştirilmemiştir” ifadeleri yer aldı.

1 MİLYON TL DİĞER YILA AKTARILMAMIŞ

Gaziantep Üniversitesi ile ilgili Sayıştay raporunda en dikkat çeken bulgular ise söz konusu bir sonraki yıl hesaplarına aktarılmayan yüksek miktarda paraları kapsıyor. Mali tablolarda yer alan ‘Diğer Maddi Olmayan Duran Varlıklar Hesabının % 100’ hesabında amortismanların ayrılarak giderleştirilmediği, raporlaştırıldığı görülüyor. Söz konusu hata şu ifadelerle rapora yansıdı: “Hal böyleyken 1.090.151,34 TL tutarındaki diğer maddi olmayan duran varlıklarını yıl sonunda % 100 amortisman ayırarak giderleştirmediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak Kamu İdaresi cevabında bulgu konusu kayıt işleminin yapılmış olduğunu belirtmiş olsa da, kayıt işlemi 2016 yılı hesapları ve mali tabloları ile ilişkili olup 2017 yılında gerçekleştirilen işlemin 2016 yılı mali tablolarını ilgilendirmediği açıktır.”

SİNAGOG ABONELİĞİNE TEMİNAT İÇİN PARA YATIRILMIŞ

Raporda çok dikkat çeken bir diğer bilgi ise adeta şok dedirten türden. Gaziantep’te bulunan ve daha sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen bir sinagoga ilişkin elektrik idaresine teminat para yatırıldığı ortaya çıktı. Sayıştay raporunun ‘Gaziantep Üniversitesi’ne ait tespit edilen abonelik depozit ve teminatlar’ hesabında söz konusu sinagog için elektrik şirketine 285,60 TL teminat yatırıldığı görülüyor. Sinagogun üniversiteye devredildiği dönemde Prof. Dr. Ali Gür’ün rektör yardımcısı olarak devir töreninde de yer aldığı ortaya çıktı.

AB’DEN BAĞIŞ VE YARDIMLAR DA ALINMIŞ

Üniversitenin faaliyet sonuç tablosunda bir gerçek daha görüldü. Rapordaki tabloya yansıyan verilere göre Gaziantep Üniversitesi, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası tarafından fonlanmış. Gelir hesabında yer alan bilgilere göre üniversitenin AB’den bağış ve yardımlar başlığı altında 2 milyon 613 bin TL aldığı, Dünya Bankası’ndan ise 1.700 TL aldığı görülüyor.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Afrin şehidi yürekleri yaktı! ''Silah sesi değil anne kovaya vuruyoruz''
Adaylıkta noter şartı kalkıyor!
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
KHK'lara kısıtlama geliyor!
Şanlıurfa'da dev operasyon! Kodlar çözüldü, baskın başladı...
Millî Duruş İçin Millî Medya
3 sosyal medya devine Zeytin Dalı uyarısı
Millî Gazete'den önemli açıklama!
ASA'nın kar uzmanından korkutan Türkiye uyarısı
Temel Karamollaoğlu: Abdullah Gül şu anda adayımızdır demek doğru olmaz
Gaziantep Üniversitesi ile ilgili şok rapor…
Trabzon'da pistten çıkan uçağın pilotunun ifadesi: Uçak bir anda…
Bekir Bozdağ'dan erken seçim açıklaması
ByLock mağdurları için yeni KHK çıkarılacak, 2 bin kişi faydalanacak
Yeni KHK geliyor! Bakanlık liste hazırlıyor
04.01.2018 PERŞEMBE
Emniyet'te yeni dönem! Artık onlar da polis olabilecek
30.12.2017
29.12.2017
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz