29 Rebiü'l-Ahir 1439 | 17 Ocak 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Uzlaşmacı bir partiyiz
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi, önemli açıklamalar yaptı...
04.01.2018 / 08:14

‘Cumhurbaşkanı adayı’ ve ‘seçim ittifakı’ tartışmaları ile ilgili gazetecilerin sorularına cevap veren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı için, “Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz.Geçmişte seçim ittifakı yaptık. Koalisyon hükümetleri de kurduk. Biz uzlaşmacı bir partiyiz aslında” ifadelerini kullandı.

“ÖNCE KENDİ KADROMUZUN İÇİNE BAKACAĞIZ”

Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday ve Abdullah Gül iddialarına da cevap veren Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için aday göstereceğiz. Önce kendi kadrolarımız içinde adaylara bakacağız. Kendi kadrolarımız içinden çıkacak adaylar hakkında da kamuoyunun tavrının ne olacağına bakıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz. Ortak adaya gelince; cumhurbaşkanlığı için ‘ortak aday’ kamplaşmaya neden olabilir. Onun için biz bir aday çıkaracağız. Çıkardıktan sonra diğer partiler ne yapar bunu bilemem. Seçimlere gidilirken kamplaştırıcı ifadeler yerine daha çok ilkeler üzerinden gidilmesinden yanayız. Biz herkese hitap edecek bir aday olmalı diye düşünüyoruz.

 
 

BİZ KENDİ ADAYIMIZI ÇIKARACAĞIZ

Gazetecilerin İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘seçim ittifakı’ ile ilgili sözlerini hatırlatması üzerine Karamollaoğlu, “Sayın Akşener’in seçim ittifakı sözlerini daha çok parlamento seçimleri ile ilgili söylenmiş olarak algılıyoruz. Geçmişte seçim ittifakı yaptık. Koalisyon hükümetleri de kurduk. Biz uzlaşmacı bir partiyiz aslında” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gazeteci, yazar ve televizyonlarınAnkara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Karamollaoğlu, gündeme dair kısa bir değerlendirmenin ardından gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Toplantıda Saadet Partisi’nin seçim kanunları, Siyasi Partiler Kanunu ve Meclis İçtüzüğü’ne dair tekliflerinin bulunduğu ‘Adil Sistem Adil Seçim’ kitapçığı da basın mensuplarına dağıtıldı.

SAADET’TEN ‘ADİL SİSTEM ADİL SEÇİM’ KİTAPÇIĞI

Konuşmasına yeni yılın ülkeye ve bölgeye huzur ve barış getirmesi temennisiyle başlayan Karamollaoğlu, kardeşlik havasının yerleşmesi için başta hükümet olmak üzere siyasi partilerin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini hatırlattı. Yeni yılda sıkça gündeme gelecek olan ‘Başkanlık Sistemi’nin ardından yapılması gereken uyum yasaları için geç kalındığını belirten Karamollaoğlu, 6 ay içerisinde bu yasaların yapılması gerektiğini ifade etti. Kanunların uygulanmasındaki ihmalkârlıkların başka yerlere sıçradığında sıkıntının kendiliğinden artacağını hatırlatan Karamollaoğlu, bu sebeplerden dolayı çeşitli platformlarda ve çalıştaylarda uyum yasalarını uzun uzun konuştuklarını belirtti. Karamollaoğlu, yapılan istişareler ve toplantılar neticesinde Saadet Partisi’nin yeni dönemdeki tekliflerini ‘Adil Sistem Adil Seçim’ adlı bir kitapçık haline getirdiklerini kaydetti.

ENGELLİ SEÇİM SİSTEMİ YÜZDE 10 BARAJI KALDIRILMALI

Uyum yasaları yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, engelli seçim sistemi yüzde 10’luk baraj sistemine son verilmesi gerektiğini belirterek, “Ümit ediyorum, iktidar bu talepleri dikkate alır. Biz prensip olarak başkanlığa karşı olmadığımızı ifade etmiştik. Ama bugünkü başkanlık sistemi ‘tek güç bende’ mantığıyla çıkarıldı. Parlamento hemen hemen saf dışı bırakıldı. TBMM tek bir kişiyi değil, 80 milyonu temsil etmeli. Saadet Partisi olarak güçlü bir TBMM’den yanayız. Seçim barajı tamamen kaldırılmalı. Meclis milletin aynası olmalıdır. Bütün yasal düzenlemeler gücün değil, iktidarın değil, hukukun üstün tutulması mantığıyla yürütülmeli” dedi.

‘ORTAK ADAY’ KAMPLAŞMAYA NEDEN OLABİLİR

Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday ve Abdullah Gül iddialarına da cevap veren Karamollaoğlu şöyle konuştu: “Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için aday göstereceğiz. Önce kendi kadrolarımız içinde adaylara bakacağız. Kendi kadrolarımız içinden çıkacak adaylar hakkında da kamuoyunun tavrının ne olacağına bakıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz. Ben şimdiye kadar kendi inisiyatifimle hiç aday olmadım. Ne milletvekilliği ne de belediye başkanlığında, şimdi de düşünmüyorum. Şartlar ne gösterir bilinmez. Ortak adaya gelince; cumhurbaşkanlığı için ‘ortak aday’ kamplaşmaya neden olabilir. Onun için biz bir aday çıkaracağız. Çıkardıktan sonra diğer partiler ne yapar bunu bilemem. Seçimlere gidilirken kamplaştırıcı ifadeler yerine daha çok ilkeler üzerinden gidilmesinden yanayız. Biz herkese hitap edecek bir aday olmalı diye düşünüyoruz.”

BİZ UZLAŞMACI BİR PARTİYİZ

Gazetecilerin İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘seçim ittifakı’ ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Genel Başkan Karamollaoğlu, “Sayın Akşener’in seçim ittifakı sözlerini daha çok parlamento seçimleri ile ilgili söylenmiş olarak algılıyoruz. Geçmişte seçim ittifakı yaptık. Koalisyon hükümetleri de kurduk. Biz uzlaşmacı bir partiyiz aslında” şeklinde cevap verdi.

TORBA YASA UYGULAMASI TOPTAN KALKMALI

Plan bütçe görüşmelerini eleştiren Karamollaoğlu, “TBMM’de hükümetin denetlemesi doğru yapılmıyor. Hesapların denetlenmesi komisyonu kurulmalı, kamu harcamalarını bu kurum yapmalı. Dünyanın her tarafında en sıkı denetlenenler hükümetlerdir mali konuda. Meclis dışındaki partilerin de söz hakkı olmalı. Torba yasa uygulaması usul haline geldi. Torba yasa uygulaması yasa yapılma mantığına aykırı. Torba yasa uygulaması toptan kaldırılmalı. Öte yandan TBMM’de Siyasi Etik Komisyonu kurulmalı” dedi.

OHAL, ‘OLDU BİTTİ DÖNEMİ’ DEĞİLDİR

OHAL’in sınırlarının açık ve net bir şekilde kanunda ifade edilmesine rağmen hükümetin yetkiyi her yerde kullandığına dikkat çeken Karamollaoğlu, OHAL döneminin oldubitti, diktatörlük dönemi olmadığını vurguladı. İşin vahim tarafının Anayasa Mahkemesi dâhil hiçbir kurumun yapılan düzenlemeleri sorgulamadığını söyleyen Karamollaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisinin olduğunu hatırlatarak, “Olağanüstü Hal eğer Türkiye’de hukukun bütünüyle rafa kaldırıldığı bir dönem değil ise Anayasa Mahkemesi varlığını hissettirmeli. OHAL’in süresiyle de ilgili sıkıntılar var. Ne zaman bitecek belli değil. Seçim kararı alındığı andan itibaren hangi şartlar olursa olsun OHAL’in kalkması icap eder” diye konuştu.

HAZİNE YARDIMI ADALETLİ OLMALI

Hazine yardımına da değinen Karamollaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Seçimlere girme hakkı olan tüm siyasi partiler belli kriterler ışığında Hazine yardımından yararlanmalı. Nasıl olacağı ile ilgili de bu meselenin ciddi olarak ele alınıp tartışılmasına bağlı. Yüksek Seçim Kurulu kaç partinin seçime gireceğini açıkladığı zaman o partilerin seçim propagandasını yürütebilecek kadar bir Hazine yardımı alması adaletin gereği diye düşünüyorum.”

100 BİN İMZA KOLAYLAŞTIRILMALI

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili de kolaylıkların sağlanması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçimi için 100 bin imza toplanması kolaylaştırılmalı. İmza noterden değil, seçim kurullarına başvurarak toplanmalı. Özellikle TBMM’de olmayan bir parti için 100 bin imza toplamak çok daha zor. Ama kolaylaştırılırsa bu çok daha rahat olur” şeklinde konuştu.

BİR BARDAKTA FIRTINA KOPARIYORLAR

Erdoğan ve Gül arasındaki KHK polemiğine ilişkin bir soruya ise Karamollaoğlu, şöyle cevap verdi: “Bir bardakta fırtına koparmak derim ben buna. İki taraf da aynı şeyi söylüyor; bu sadece 15-16 Temmuz’la ilgilidir. Eski bir Cumhurbaşkanının ‘benim tereddüdüm var’ demesinin hainlik olarak algılanmasını benim havsalam almıyor. Aynı görüştesiniz zaten. Bir iki kelime değiştirmekte kime ne zararı olur? Bugün birlikte hareket edenler yarın rakip olabilirler. Aynı takımdaki atletler bile bazen aynı kulvarda birbirlerine rakip olabilirler. Aynı kulvarda koşmasını hainlik olarak ifade etmek temel insan hürriyetleri ile bağdaşmaz.”

 
 

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Temel Karamollaoğlu: "Netice almak için çalışmalıyız"
Bu ülkenin güvencesi biziz
AB’nin kapısında beklemek millîlik mi?
Geri adım atmadı! Abdullah Gül: Her şey ortada, arkadaşlarla polemiğe girmek istemiyorum
Abdullah Gül'ün 2019 adayı kim olacak?
Son Dakika... AKP'den 'ittifak' açıklaması: İttifak için üçer kişilik komisyon kurulacak
Saadet lideri Temel Karamollaoğlu: Reis'in adamları adında gruplar kuruluyor
Bakan Kaya, 'tek tip kıyafet' uygulamasına karşı çıkanlara tepki gösterdi: Terörden mi yanasınız?
Karamollaoğlu: Endişemiz noter parası değil, demokrasiye engel çıkarılması
Doğu Perinçek: Erdoğan'ın başdanışmanları ve Gökçek darbe girişimini önceden biliyordu
HDP'de büyük kavga! Hasip Kaplan istifa etti
Erdoğan'dan isim vermeden Gül'e sert sözler: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Bahçeli: Gülünü dikenini bilmeyiz, akarına kokarına bakmayız
AB’ye güvenmıyoruz
Mehmet Metiner'den Gül yorumu: Allah siyasetini başarılı kılsın...
AKP'den CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na davet
Temel Karamollaoğlu: Yaptıkları haksızlıklar umurlarında değil
CHP'den AK Parti hakkında şok iddia: Bize kirli bir pazarlık önerdiler
Başbakan'dan 'erken seçim' açıklaması
Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu
 
Türkiye'den ABD'ye sert yanıt: ''Bölgede kaos olur''
Bakanlık düğmeye bastı! 6 milyon 300 bin araca ceza yağacak
Saadet lideri Karamollaoğlu: Hükümet uzaklaştırıyor, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı çıkaracağız
Yeni KHK yayımlandı! 1823 kişi göreve iade edildi
2 bin 168 kişi incelendi! KHK ile görevlerine iade edilecek
Kimine bayram kimine hüsran!
ByLock mağdurları için yeni KHK çıkarılacak, 2 bin kişi faydalanacak
Erdoğan'ın eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi'nden dikkat çeken tweet
Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek
Mustafa KAYA
‘Bildiğiniz Gibi Değil’
Atilla MEHDİGİL
Cevabım biraz ağır olacak!
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
KUDÜS DAVASI ÜMMETİ BİRLEŞTİRECEKTİR
Ekrem ŞAMA
Ordumuz ve şehitlerimiz
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
ÇOCUKLARIMIZLA DA İMTİHAN OLUYORUZ
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Norveç’in Başkenti
Ali Haydar HAKSAL
Irkçı Jakoben Dil
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Türkiye-Rusya-İran İttifakı”ndan ABD’ye Afrin-Münbiç Cevabı!
Zeki CEYHAN
Bir gece ansızın!
Mevlüt ÖZCAN
Namaza hazırlık
Mahmut TOPTAŞ
KİTAP VE KILIÇ
Prof.Dr.Ata ATUN
KKTC seçimlerinden aldığım mesaj
Prof. Dr. Burhanettin Can
Türkiye’nin “Bağışıklık Sisteminde” (“İmmün Sistem”) Sorun Var-2:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Hangi kadın
Mustafa YILDIRIM
Okumak ve okuduğunu anlamak
Burak KILLIOĞLU
Hep reaksiyon, hep reaksiyon…
Şakir TARIM
Türkiye AB’ye mahkûm mu?
İsmail KILLIOĞLU
...Dolayısıyla
İbrahim VELİ
İttifak mı 3. yol mu?
Abdülkadir ÖZKAN
Canilere yaşama hakkı, mazlumlara ölüm!..
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz