3 Recep 1439 | 20 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ramazan Gözen, ESAM’da konuştu! '1 Mart Türkiye’nin itibarını artırdı'
ESAM’ın ekol haline gelen ‘Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Gözen oldu. Türk dış politikası konusunda önemli tespitler yapan Gözen, 1 Mart tezkeresinin Meclis’te reddedilmesinin Türkiye’nin itibarını artırdığını belirterek, “Türkiye ilk kez ABD’nin emrini kabul etmedi” dedi. Bilindiği üzere Milli Görüş lideri rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi için yoğun bir mücadele vermişti.
08.12.2017 / 08:10

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) haftalık ‘Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Türk dış politikasının uzman ismi Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Gözen oldu. ‘Türkiye Dış Politikada Nerede Yanlış Yaptı, Yapıyor’ adlı konferansa, Saadet PartisiGenel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları, Mehmet Karaman, Atik Ağdağ’ın yanı sıra partinin üst düzey yöneticileri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

TÜRKİYE İLK KEZ ABD’NİN EMRİNİ KABUL ETMEDİ

Türkiye’nin dış politikasında yaptığı tespitlerde haklı çıkması ile bilinen Gözen, konuşmasında, Suriye konusunda Türkiye’nin geçmişte izlemiş olduğu yanlışlığı hatırlatarak, sürecin başından beri diyalog ve görüşmelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Milli Görüş Lideri rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın mücadeleleriyle engellenen 1 Mart tezkeresi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Gözen, “1 Mart tezkeresi Türkiye’de ender görülen bir durumdur. Meclis’in ret edilmesi bambaşka bir durumdur. Türkiye, ilk kez ABD’nin emrini kabul etmedi” dedi.

Türkiye’nin son 15 yıllık dış politikasını iki bölüme ayırdığını söyleyen Gözen, “2002’den 2010 ve 2010’dan günümüze kadar olan süreç diye ayırıyorum. 1 Mart tezkeresi Türkiye’de ender görülen bir durumdur. Meclis’in ret edilmesi bambaşka bir durumdur. Türkiye ilk kez ABD’nin emrini kabul etmedi. Bu bir başarıdır. Türk dış politikasına büyük artılar kazandırdı. İslam dünyasında, Batı’da çok ses getirdi. Bu da Türkiye’ye karşı olan sempatiyi artırdı. Ekonomik olarak da faydaları oluşturdu. Demokrasi ülkesi olduğunu kanıtladı. Sıfır sorun politikası da başarılı bir politikaydı. Komşumuzla iyi geçinmeye çalışan bir ülke haline gelmişti. Bunları barış ve diyalog ile çözmeye odaklı çalışmaları başarılıdır. Türkiye bu dönemde ciddi adımlar attı. Ermenistan ile önemli hamleler atıldı. Aynı şekilde İran ile önemli adımlar atıldı. Mavi Marmara konusundaki duruşu önemliydi. Türkiye’nin klasik dış politikanın içinde ve dışında sorunları engelleri ortadan kaldırdı” dedi.

TÜRK DIŞ POLİTİKASI DİBE VURDU

AK Parti’nin 2010 yılında Türk dış politikasında inanılmaz bir yön değişimi yaptığını ifade eden Gözen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2010 yılında Türkiye’nin dış politikası dibe vurdu. Sorunlar çoğalmaya başladı. 2017 yılında tek söz söyleyeni haline geldi. Ortadoğu’daki hamleleri macera olarak yorumlanabilir. Hemen arkasından Arap Baharı ile ülkelerde yaşanılan durumu doğru okuyamadı. Olumlu sonuçlar üretemedi. AK Parti, Arap Baharı’na hazırlıksız yakalandı. Bunlara karşı nasıl bir tavır sergileyeceğini bilemedi. AK Parti istikrarı olmayan bir süreç izledi. AK Parti, Ortadoğu’daki gelişmeleri beklemiyordu. Arap Baharı’nda AK Parti, savrulmaya başladı. Bunu yönetecek bilgi birikimine sahip olmadığı ortaya çıktı. Suriye uçurumun kenarıydı. AK Parti hesap hataları yaptı. Aşırı hesap işine girdi. Düşünceler üretemedi. Artık herkes sürecin yanlış olduğunu kabul ediyor.

AK PARTİ SURİYE MESELESİNDE İSTİŞAREDEN KAÇTI

Gözen, AK Parti’nin Suriye meselesinde istişareden kaçtığını belirterek, şunları kaydetti: “AK Parti bu süreçte yetkili bilgili kişilerle danışmadı. Karşı çıkan da oldu ancak partiden dışlandı. Bir kişi karar veriyor, herkes buna uyuyor. İstişare aslında partinin sorunu değil, toplumun da sorunu. Halklar buna nasıl tepki göstermeliydi. AK Parti’nin yüzde 50 oy alabilen bir parti, toplumda bunun tartışması bile olmadı.”

KÜRT SORUNUNU MÜSLÜMAN ÜLKELER ÇÖZMELİ

Müslüman ülkelerin var olan Kürt sorununu çözmeden bir yere varamayacağının altını çizen Gözen, “Kürt sorununu halletmeden Ortadoğu ülkeleri barış içinde yaşayamaz. Bütün meselelerin ana kaynağı Kürt meselesidir. Bölgede Kürt bilinçlenmesi var. Bu bilinçlenme dünyada sıkı bir işbirliği var. Bu oluşumu çözmenizin iki yolu var. Ya yanınıza alacaksınız ya da karşınıza alıp çatışma içinde olacaksınız. Sorun kaynaklarının üzerine gitmesi gerekiyor. Halının altına sorunları süpürmemiz gerekiyor. Sorunların üstüne cesaretle gitmeliyiz. Kürt meselesinde muhafazakâr cemiyetin farklı bir yola girmesi gerekiyor. Kürt sorunu meselelerine, Suriye, Irak, İran, Suudi Arabistan, İsrail ve ABD’ye karşı yeniden bir gözlem yapmamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Yok artık! İmam nikah kıydı, papaz ve haham şahit oldu!
İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması
İslam’da ittifak etmeliyiz
Dışişleri'nden Yunanistan'a çok sert bayrak tepkisi! "Bayrağımızı yakanları derhal yakalayın"
Keramete değil fikre çağıran lider
Mazlumların yolunu aydınlatmaya devam ediyor
Milli Görüş’ü ümmeti ayağa kaldırmak için kurduk
Ufuk açan lider: Necmettin Erbakan
İnsanımız toprağını terk ediyor
Kabullenmiyoruz!
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Alparslan Kuytul'un başkanı olduğu Furkan Vakfı'na operasyon!
YAZARIMIZ ATİLLA MEHDİGİL'İN YENİ KİTABI II. YALTA ÇIKTI
'Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin duygulandıran vasiyeti
Tüm fabrikalarda Erbakan izi ve imzası var
Erbakan hocam milleti 28 Şubat tuzağından korudu
Erdoğan 'Adalet Şurası'nda konuştu: Geciken adalet, adalet değildir
150 yıl sonra görülen 'kandamlası' bitkisi korumaya alınıyor
Rektör Mehmed Özkan'dan o tweet için açıklama!
Sinemaya servet akıtıldı
 
Benzine 15 kuruş zam geliyor
Enes Ünal, Atletico Madrid'i tek başına dağıttı!
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
Saadet lideri Karamollaoğlu: İktidar politikasını güncellesin
İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması
Zehir gibi rapor Cargill için yumuşatıldı!
Vatandaşlardan Milli Gazete'ye teşekkür!
Muhammed Emin Yıldırım: İslam, zaman ihtiyarladıkça gençleşen ilahî sistemin adıdır, güncellenmeye ihtiyacı yoktur
EN ÇOK
Yazarlar
Feyzullah AYDOĞAN
MİLLİ GÖRÜŞ
Atilla MEHDİGİL
CHP ne, Kılıçdaroğlu kim?
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Mustafa İŞCAN
2 Nisan’a kadar gelir testine gir yüksek borçtan kurtul
Mustafa KAYA
Mehmet Görmez Hoca İle “Tecrübe Konferansları”
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Mutluluk Dersi Veren Kurslar
Ali Haydar HAKSAL
Hayatın Zor Yanları
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Afrin Vietnam Olacak” Diyenlere Cevap “Çanakkale Ruhu” Oldu!
Zeki CEYHAN
Şekerde özelleştirme!
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Güveni Yitirmemek İçin
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-8: İnsan gerçeğini unutmamak
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, tamamlanmış bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Akıl, mantık, şuur…
Şakir TARIM
Hocalara böyle mi sahip çıkılır?
İsmail KILLIOĞLU
Biçim ve öz - II
İbrahim VELİ
Her hasta bekler sabahı
Abdülkadir ÖZKAN
Büyük Şeytan ve işbirlikçileri
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz