29 Rebiü'l-Ahir 1439 | 17 Ocak 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ramazan Gözen, ESAM’da konuştu! '1 Mart Türkiye’nin itibarını artırdı'
ESAM’ın ekol haline gelen ‘Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Gözen oldu. Türk dış politikası konusunda önemli tespitler yapan Gözen, 1 Mart tezkeresinin Meclis’te reddedilmesinin Türkiye’nin itibarını artırdığını belirterek, “Türkiye ilk kez ABD’nin emrini kabul etmedi” dedi. Bilindiği üzere Milli Görüş lideri rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi için yoğun bir mücadele vermişti.
08.12.2017 / 08:10

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) haftalık ‘Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Türk dış politikasının uzman ismi Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Gözen oldu. ‘Türkiye Dış Politikada Nerede Yanlış Yaptı, Yapıyor’ adlı konferansa, Saadet PartisiGenel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları, Mehmet Karaman, Atik Ağdağ’ın yanı sıra partinin üst düzey yöneticileri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

TÜRKİYE İLK KEZ ABD’NİN EMRİNİ KABUL ETMEDİ

Türkiye’nin dış politikasında yaptığı tespitlerde haklı çıkması ile bilinen Gözen, konuşmasında, Suriye konusunda Türkiye’nin geçmişte izlemiş olduğu yanlışlığı hatırlatarak, sürecin başından beri diyalog ve görüşmelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Milli Görüş Lideri rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın mücadeleleriyle engellenen 1 Mart tezkeresi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Gözen, “1 Mart tezkeresi Türkiye’de ender görülen bir durumdur. Meclis’in ret edilmesi bambaşka bir durumdur. Türkiye, ilk kez ABD’nin emrini kabul etmedi” dedi.

Türkiye’nin son 15 yıllık dış politikasını iki bölüme ayırdığını söyleyen Gözen, “2002’den 2010 ve 2010’dan günümüze kadar olan süreç diye ayırıyorum. 1 Mart tezkeresi Türkiye’de ender görülen bir durumdur. Meclis’in ret edilmesi bambaşka bir durumdur. Türkiye ilk kez ABD’nin emrini kabul etmedi. Bu bir başarıdır. Türk dış politikasına büyük artılar kazandırdı. İslam dünyasında, Batı’da çok ses getirdi. Bu da Türkiye’ye karşı olan sempatiyi artırdı. Ekonomik olarak da faydaları oluşturdu. Demokrasi ülkesi olduğunu kanıtladı. Sıfır sorun politikası da başarılı bir politikaydı. Komşumuzla iyi geçinmeye çalışan bir ülke haline gelmişti. Bunları barış ve diyalog ile çözmeye odaklı çalışmaları başarılıdır. Türkiye bu dönemde ciddi adımlar attı. Ermenistan ile önemli hamleler atıldı. Aynı şekilde İran ile önemli adımlar atıldı. Mavi Marmara konusundaki duruşu önemliydi. Türkiye’nin klasik dış politikanın içinde ve dışında sorunları engelleri ortadan kaldırdı” dedi.

TÜRK DIŞ POLİTİKASI DİBE VURDU

AK Parti’nin 2010 yılında Türk dış politikasında inanılmaz bir yön değişimi yaptığını ifade eden Gözen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2010 yılında Türkiye’nin dış politikası dibe vurdu. Sorunlar çoğalmaya başladı. 2017 yılında tek söz söyleyeni haline geldi. Ortadoğu’daki hamleleri macera olarak yorumlanabilir. Hemen arkasından Arap Baharı ile ülkelerde yaşanılan durumu doğru okuyamadı. Olumlu sonuçlar üretemedi. AK Parti, Arap Baharı’na hazırlıksız yakalandı. Bunlara karşı nasıl bir tavır sergileyeceğini bilemedi. AK Parti istikrarı olmayan bir süreç izledi. AK Parti, Ortadoğu’daki gelişmeleri beklemiyordu. Arap Baharı’nda AK Parti, savrulmaya başladı. Bunu yönetecek bilgi birikimine sahip olmadığı ortaya çıktı. Suriye uçurumun kenarıydı. AK Parti hesap hataları yaptı. Aşırı hesap işine girdi. Düşünceler üretemedi. Artık herkes sürecin yanlış olduğunu kabul ediyor.

AK PARTİ SURİYE MESELESİNDE İSTİŞAREDEN KAÇTI

Gözen, AK Parti’nin Suriye meselesinde istişareden kaçtığını belirterek, şunları kaydetti: “AK Parti bu süreçte yetkili bilgili kişilerle danışmadı. Karşı çıkan da oldu ancak partiden dışlandı. Bir kişi karar veriyor, herkes buna uyuyor. İstişare aslında partinin sorunu değil, toplumun da sorunu. Halklar buna nasıl tepki göstermeliydi. AK Parti’nin yüzde 50 oy alabilen bir parti, toplumda bunun tartışması bile olmadı.”

KÜRT SORUNUNU MÜSLÜMAN ÜLKELER ÇÖZMELİ

Müslüman ülkelerin var olan Kürt sorununu çözmeden bir yere varamayacağının altını çizen Gözen, “Kürt sorununu halletmeden Ortadoğu ülkeleri barış içinde yaşayamaz. Bütün meselelerin ana kaynağı Kürt meselesidir. Bölgede Kürt bilinçlenmesi var. Bu bilinçlenme dünyada sıkı bir işbirliği var. Bu oluşumu çözmenizin iki yolu var. Ya yanınıza alacaksınız ya da karşınıza alıp çatışma içinde olacaksınız. Sorun kaynaklarının üzerine gitmesi gerekiyor. Halının altına sorunları süpürmemiz gerekiyor. Sorunların üstüne cesaretle gitmeliyiz. Kürt meselesinde muhafazakâr cemiyetin farklı bir yola girmesi gerekiyor. Kürt sorunu meselelerine, Suriye, Irak, İran, Suudi Arabistan, İsrail ve ABD’ye karşı yeniden bir gözlem yapmamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Erbakan hocam milleti 28 Şubat tuzağından korudu
Erdoğan 'Adalet Şurası'nda konuştu: Geciken adalet, adalet değildir
150 yıl sonra görülen 'kandamlası' bitkisi korumaya alınıyor
Rektör Mehmed Özkan'dan o tweet için açıklama!
Sinemaya servet akıtıldı
Diyanet üzerinden toplumsal çatışma planı
Salonlar doldu gönüller fethedildi
Mahmut Efendi'den Kudüs’e dua
Kudüs yılını konserle harcadık
Kudüs'ün tapuları Türkiye'nin elinde!
Hemen şimdi İslam Birliği’ni ilan etmemiz lazım
Ramazan Gözen, ESAM’da konuştu! '1 Mart Türkiye’nin itibarını artırdı'
AGD, Kudüs için meydanda!
Müslüman genç davasını bilmeli
AGD Genel Başkanı Salih Turhan: Sevgi dilini kullanacağız
Öğrenciyken bile İslam Birliği’ni planlıyordu
Bakan Canikli'den flaş bedelli askerlik açıklaması
Recep Akdağ: Tecrübe kazanmak için gece 4'lere kadar o diziyi izledim
Tarsus'taki gizemli kazıda ne çıktı? Resmi yazışmalar ortaya çıktı
Yaz saati uygulamasında yeni değişiklik! Kabul edildi
 
Türkiye'den ABD'ye sert yanıt: ''Bölgede kaos olur''
Bakanlık düğmeye bastı! 6 milyon 300 bin araca ceza yağacak
Saadet lideri Karamollaoğlu: Hükümet uzaklaştırıyor, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı çıkaracağız
Yeni KHK yayımlandı! 1823 kişi göreve iade edildi
2 bin 168 kişi incelendi! KHK ile görevlerine iade edilecek
Kimine bayram kimine hüsran!
ByLock mağdurları için yeni KHK çıkarılacak, 2 bin kişi faydalanacak
Erdoğan'ın eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi'nden dikkat çeken tweet
Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek
Mustafa KAYA
‘Bildiğiniz Gibi Değil’
Atilla MEHDİGİL
Cevabım biraz ağır olacak!
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
KUDÜS DAVASI ÜMMETİ BİRLEŞTİRECEKTİR
Ekrem ŞAMA
Ordumuz ve şehitlerimiz
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
ÇOCUKLARIMIZLA DA İMTİHAN OLUYORUZ
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Norveç’in Başkenti
Ali Haydar HAKSAL
Irkçı Jakoben Dil
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Türkiye-Rusya-İran İttifakı”ndan ABD’ye Afrin-Münbiç Cevabı!
Zeki CEYHAN
Bir gece ansızın!
Mevlüt ÖZCAN
Namaza hazırlık
Mahmut TOPTAŞ
KİTAP VE KILIÇ
Prof.Dr.Ata ATUN
KKTC seçimlerinden aldığım mesaj
Prof. Dr. Burhanettin Can
Türkiye’nin “Bağışıklık Sisteminde” (“İmmün Sistem”) Sorun Var-2:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Hangi kadın
Mustafa YILDIRIM
Okumak ve okuduğunu anlamak
Burak KILLIOĞLU
Hep reaksiyon, hep reaksiyon…
Şakir TARIM
Türkiye AB’ye mahkûm mu?
İsmail KILLIOĞLU
...Dolayısıyla
İbrahim VELİ
İttifak mı 3. yol mu?
Abdülkadir ÖZKAN
Canilere yaşama hakkı, mazlumlara ölüm!..
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz