6 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 22 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Büyük tartışma
Son günlerde süregelen “yurtdışı hesapları ve para transferleri” tartışması, iktidar ve muhalefetin grup toplantılarına taşındı. Ortaya atılan iddialar ve karşılıklı suçlamalar dün siyasetin gündemine oturdu. Düşük dozajlı açıklamalarla devam eden süreçte dil iyice sertleşti. Taraflar karşılıklı olarak istifa çağrılarını yineledi.
29.11.2017 / 08:22

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada yorgun metallerden sonra, kendi adı üzerinden partisindeki iş takibi yapan istismarcıları hedef aldı. Erdoğan dün TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu ve toplantı sonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ERDOĞAN İSTİSMARCILARINDAN RAHATSIZ!

Erdoğan özetle şunları söyledi: “Bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde nerede işinin altından kalkamayan tembellik yapan sorumluluğun yükünü taşıyamayan biri varsa şu tarz ifadelerle işin içinden çıkmak istiyor. ‘Beyefendi öyle istiyor, Cumhurbaşkanımız böyle istiyor, Külliye böyle istiyor.’ Ben birisine bir şey söyleyeceksem, bir konuda tavır koyacaksam, irade beyan edeceksem kimseyi aracı koymama gerek yok. Bunu bizzat kendim yaparım. ‘Beyefendi Cumhurbaşkanı öyle istiyor’ sözü bürokratik oligarşinin şifresi haline dönüştü. Sorun çözme makamında olduğu halde sürekli şikâyet eden suçu başkasına atan bizi bahane ederek kendini temize çıkarmaya çalışan herkes benim gözümde başarısız kişidir. Cumhurbaşkanı olarak işini yapan herkesin en büyük yardımcısı destekçisi olacağım. Önüme gelen her konuda kararımı muhataplarıma olumlu ya da olumsuz ifade etmişimdir. Yıllarca bürokratik oligarşi ile mücadele ettik. Şahsım üzerinden bürokratik oligarşi inşa etmeleri asla kabul edilebilir değil. Hiçbir kurumda hiçbir teşkilatta şahsımın adı kullanılarak kurallar kaideler dışında iş yapılmasına müsaade etmem. Bizzat, ben bir bakanımı, bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koyun.”

DÜNÜRLERİ KARIŞTIRMAK SAÇMALIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, belge açıklaması hakkında ise, şunları kaydetti: “Kılıçdaroğlu’na ya iddialarını ispat etmesi ya da özür dilemesi çağrısını yaptım. Bununla da kalmadım iddialarını ispat ederse cumhurbaşkanlığını bırakacağımı söyledim, ispat edemezse de kendisinin siyaseti bırakmasını talep ettim. Güya belge açıklayacakmış. Geçmişte defalarca bizimle ilgisi olmadığı ispatlanmış konuları ısıtıp ısıtıp gündeme getirdi. Bu da kendine bir yerlerden bir şeyler gönderiliyor onlarla uğraşıyor. Benim yurtdışına milyonlarca liralık paralar gönderdiğimi söylüyor. Belgesi var mı yok. Meselenin dünürlere kadar götürülmesi saçmalığın dik alası.”

“BANKALARIN RESMÎ KAYITLARI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde kraliyete bağımlı Man Adası’nda

1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, bütün bu paraların swift mesajlarının ellerinde olduğunu belirterek, “Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurtdışı şirketin kayıtlarında da var” iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde kraliyete bağımlı Man Adası’nda 1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Man Adası’ndaki şirketin hesabına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın 1 milyon 450 bin dolar gönderdiğini öne sürdükten sonra şöyle devam etti: “4 Ocak 2012; Ahmet Burak Erdoğan 2 milyon 300 bin dolar gönderiyor. Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. ‘Bu beni tatmin etmez’, ‘Bankaların dekontu lazım’ dedim. Bunlar dekontlar. ‘Bu belgeler sahte’ diyecekler. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışı şirketin de kayıtlarında da var. Mazottan alınan vergiyi biliyor musun sen? Ona gelince parayı alıyorsun, senin çocukların, enişten, dünürün parayı dışarı götürecek Kılıçdaroğlu konuşmayacak ağzına bant çekecek. Ben bunu yapar mıyım? Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

“BU ŞİRKETİN BÜTÜN KAYITLARI ELİMİZDE”

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çorum’da 17 Kasım 2017’de konuşma yaptım Erdoğan’a bazı sorular sordum. Soruyu okuyorum; ‘Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün vergi cennetlerinde kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun? Yerli ve milli isen bunu cevabımı vereceksin aradan süre geçti tık yok. Kısaca hikâye anlatayım, 1 Ağustos 2011 Man Adası devletinde bir şirket kurulur. Bizim vilayetlerden daha küçük. Belbey LTD şirketi. O şirketin kuruluş senedi de bizde Noter tasdikli onlar yapmış. Bu şirket bir yönetim kurulu toplantısı yapar. Sıdkı Ayan bir kişiden oluşur yönetim kurulu. Adresini de vereyim size Sarıyer’de. Tutanakları bizde. Şirketin sermayesi 1 sterlin. Man Adası devletinin resmi kayıtları var. Sıdkı Ayan bir süre sonra bu şirketi Kasım Öztaş’a devrettiler. Erdoğan soruyorum; Sıdkı Ayan kimdir, tanıyor musun? Bu şirketin bütün kayıtları elimizde. Enişten bu şirkete 2.5 milyon dolar para gönderiyor Belbey şirketine. Kardeşi 2.5 milyon dolar para gönderiyor. 1 sterlinlik şirkete bu parayı neden gönderiyor? Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar para gönderiyor. Mustafa Gündoğan 1 milyon 250 bin, dünür Osman Ketenci 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor.”

 
 

DÜN NE OLDU?

* Günlerdir devam etmekte olan malum tartışma, bütün gözleri dün iktidarın ve anamuhalefetin grup toplantılarına çevirmişti.

* Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında kürsüye çıktı, Kılıçdaroğlu’na ağır eleştiriler yöneltti.

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında dekont ve swift mesajlarını gösterdi.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatından ise “iddialar yalan”, “belgeler sahte” açıklaması geldi.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Başkent’te siyasi zirve
Mehmet Şimşek: AB’den kopmadık kopmayacağız
Saadet lideri Karamollaoğlu: Biz kararlıyız, herkese elimizi uzatacağız
Akşener'den Erdoğan'a: Yüreğin yetiyorsa seçime sokma da göreyim
Çavuşoğlu: ABD'nin YPG'ye desteği ortaklığımızı zehirliyor
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Mahalleyi toparlıyor! Parti içi muhalefete de Zeytin Dalı...
CHP'den ÖSO açıklaması: ''Dikkat edin, yarın başınıza iş açacak''
Erdoğan, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün istifası istedi!
Görülemeyen büyük oyun: BOP
Karamollaoğlu: Ülkede ortak akıl bitti, ortada tek bir akıl var herkes onun aklına uyuyor
Temel Karamollaoğlu: Afrin parti meselesi değil ülke meselesidir
AK Parti - MHP ittifakında sürpriz formül
Temel Karamollaoğlu: ABD’nin haritasında sadece İsrail’e yer var
Metin Feyzioğlu, CHP Genel Başkanlığı'na aday olacak mı?
İlkeler platformu
Bekir Bozdağ'dan flaş açıklama: Türkiye risk almaktan çekinmeyecektir
Temel Karamollaoğlu: "Netice almak için çalışmalıyız"
Bu ülkenin güvencesi biziz
AB’nin kapısında beklemek millîlik mi?
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz