26 Rebiü'l-Evvel 1439 | 15 Aralık 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Çiftçi, TC kimlik numarası ile gübre alabilecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gübrenin takibi ile ilgili uzun süredir üzerinde çalıştığı çalışmalar son noktaya geldi.
28.11.2017 / 08:22

Türkiye ’de ilk kez gübrenin takibinde uygulanacak olan DNA barkod ve karekod sistemi ile gübrenin bütün aşaması yakından takip edilebilecek. Bu takip sistemi sayesinde gübrede güvenlik başta olmak üzere sahtekârlığın, yolsuzluğun ve kaçakçılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Çifti aynı zamanda bürokratik işlemlere gerek kalmadan sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden gübresini alabilecek. Peki, DNA barkod ve karekod takip sistemi nedir? Çiftçi bu sisteme nasıl adapte olacak? Gübre takip sistemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz:

İTHALATÇILAR KARŞI ÇIKIYOR

Gübre Takip Sistemi ile ilgili dikkat çeken bir ayrıntı ise ithalatçı firmalar bu sisteme karşı çıkarken, yurt içi üretim yapan firmalar ise kurulacak sistemi destekliyorlar.

DNA BARKOD VE KAREKOD SİSTEMİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

DNA barkod, gözle görülemeyen organik nano partiküllerden oluşan, uygulandığı ürünlere veri kodlayarak tekil kimlik ve takip edilebilirlik özelliği kazandıran biyoteknolojik bir etikettir. Karekod ise şu anda piyasada birçok üründe yaygın olarak kullanılan bir kimliklendirme sistemidir. Ürünün etiketi ve ambalajında bulunan karekod ile DNA barkod eşleştirilerek tüm ürünler kimliklendirilmiş olacak. DNA barkod ürünlerin özelliklerine göre ürünlere dolum aşamasında veya öncesinde üretildiği tank veya mikserlerde sıvı, toz veya jel formatlarında uygulanacak. Bu işlem sayesinde piyasaya arz edilecek gübrelerde tekil izlenebilirlik (kimlik) sağlanacak. Üretim veya dolum aşamasında yapılan uygulama ile her bir ürün paketi / ambalajı farklı bir kod taşıyacak. Bu sayede DNA barkodlu tekil ürün tanımlaması yapılarak, her ürün sistemde tüm aşamalarda kendi kimliği ile izlenebilecek.

ÇİFTÇİ, YENİ SİSTEME NASIL ADAPTE OLACAK?

Çiftinin yeni sisteme adaptasyonunun sağlanabilmesi için ilk olarak tarım il müdürlüklerinde gübre konusunda görevli teknik elemanlar ve şube müdürleriyle ilçemüdürlüklerinde görevli teknik elemanların, düzenlenen toplantılarla bilgilendirmeleri sağlandı. Diğer yandan il ve ilçe müdürlüklerinin, bölgelerindeki gübre bayilerini/dağıtıcılarını bilgilendirmeye dönük çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaları desteklemek amacıyla gübre bayilerine dönük bölgesel toplantıların yapılması planlanıyor. Bu çalışmayla birlikte ülke çapında faaliyet gösteren yaklaşık 12 bin gübre bayisine ulaşılması hedefleniyor. Projenin bilişim altyapısı 1 Aralık’ta test olarak uygulanacak. 15 Aralık’ta ise ülke çapında tüm paydaşlarda hayata geçmesi planlanıyor. 6 Nisan 2017 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca 1 Ocak 2018’de Gübre Takip Sistemi devreye girmiş olacak. Sistemin devreye girmesiyle beraber çiftçiler, eskiden var olan bürokratik işlemlere gerek kalmadan, sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden bu gübreleri alabilecekler.

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NE GETİRECEK?

 

Yüzde 100 izlenebilirlik sağlayacak. Üreticiden/ithalatçıdan son kullanıcıya bütün süreç takip edilecek. Piyasaya arz edilen her türlü gübreler üretim aşamasından, dağıtıcılara, bu noktadan da çiftçiye kadar takip edilerek ürünsel açıdan her türlü kayıp ve kaçak tespit edilecek. Kayıt dışılığın önüne geçilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2016 yılı verilerine göre (firmalar tarafından beyan edilen) 6.7 milyon ton, gerçek pazarda ise yaklaşık 10 milyon tonluk bir gübre tüketimi olduğu tahmin edililiyor. Gübre Takip Sistemi ile tüm üretim, ithalat, dağıtım ve satış işlemleri şeffaf bir şekilde takip edileceğinden dolayı kayıt dışı satışlar tespit edilecek. Yapılan çalışmalarda kayıt dışı satışlardan dolayı oluşan vergi kaybının yaklaşık olarak 2 milyar TL olduğu tahmin edililiyor. Sahte, taklit ve tağşiş gübrelerin tespiti yapılacak. Bu tür ürünlerin tespiti kolaylaşacak, üreticinin (firmanın) ve tüketicinin (çiftçinin) korunması sağlanacak. El yapımı patlayıcı imalinde kullanılan gübrenin tespiti kolaylaşacak. Nitratlı gübrelerin El Yapımı Patlayıcı (EYP) yapımında kullanılması durumunda suçluya erişimde kolaylık sağlayacak. Ürün güvenliği ön planda olacak. Bakanlıktan lisanslı firmaların ve bu firmalara ait tescilli ürünlerin (gübrelerin) piyasada dolaşımına izin verilecektir. Politika belirlemeye yönelik sağlıklı veri oluşturulacak. Gübre üretim ve tüketimi güvenilir şekilde kayıt altına alınarak çok daha sağlıklı gübre politikaları geliştirebilecek.

KİMLİK BİLGİLERİNE KOLAYLIKLA ERİŞİM SAĞLANACAK

Bir kimliklendirme uygulaması olduğundan içerik, tescil, lisans, yerli üretim veya ithalat gibi bilgilere, akıllı telefon uygulamaları ile erişim sağlanabilecek. Taraflar maddi yönden olumlu etkilenecek. Piyasa gözetim ve denetimi ile vergi yönünden kamu avantaj sağlarken sahtecilik ve tağşiş yönünden sektör ve çiftçi olumlu etkilenecek. Tarım topraklarının sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak. Bilinçli gübre tüketimi gerçekleşecek ve bunun sonucu ülke tarım topraklarında yanlış gübre kullanımından kaynaklı kirlilik en aza indirilmiş olacak. Gübre piyasası normalleşecek. Nitratlı gübrelerdeki yasaklama kalkacağından, alternatif gübrelerin fiyat artışları duracak. Sektör ve çiftçiler, dengeli piyasa koşullarından gübre temin edebilecek. Nitratlı gübrelerin bitkisel üretimdeki verim artışından fayda sağlayacak. Nitratlı gübre alımındaki kontrollü satış uygulamasından kurtulacak. Gübre takip sistemi ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici veya ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması sağlanacak. Böylece çiftçi, gerçekten ihtiyacı olan gübreyi, güvenli bir şekilde alarak kullanabilecek, bu sayede ürettiği ürünün kalite ve miktarının artması sonucu hem kendi bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Meteoroloji'den kritik uyarı!
Ankara'da gece yarısı bombası! ASKİ Genel Müdürü görevden alındı
İstanbullular dikkat! Bu yollar kapatılacak
Jandarma'da yeni dönem! Artık şüpheliler ve suçlular kaçacak delik arayacak
Arakanlılar suya muhtaç
Korkutma politikası
Sanal paralar caiz değil!
Oğuzhan Asiltürk: Davet etmekten vazgeçmeyiz
Güney Afrika’da çocuklar tehlike altında
Çiftçi, TC kimlik numarası ile gübre alabilecek
Ankapark kaldırılıyor mu? Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna'dan açıklama
Rıza Sarraf davasında flaş gelişme! Tartışmalı o isimler bilirkişi oldu
Askerin yemek duası değişti
Kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı! 75 köy yolu ulaşıma kapandı
Meteoroloji uyardı: Kar geliyor!
Havaray iptal edildi... İşte yerine gelen proje!
Ve kış kendini gösterdi! Lapa lapa kar yağdı
BTK'dan korkutan 'Mavi Balina' açıklaması! İhbar edin
Gıda da yeni dönem başlıyor! Cepten takip sistemi
Askere kaçak et! Manisa'da askerler zehirlenmişti
 
Kudüs'ün doğusu da, batısı da, kuzeyi de, güneyi de İslam'ındır
Amerika'dan flaş açıklama! Masaya oturmaya hazırız
Rusya resmen duyurdu! Suriye'den çekiliyoruz
Putin'in Ankara Gündemi: Kudüs, Suriye ve Enerji
Direnişin sembolü Fevzi el-Cüneydi'den haber var
Türkiye ayakta! Katil İsrail, kahrolsun ABD
Erbakan Hoca'nın yıllar önce yaptığı ikaz: Kudüs'ün başkent ilanı sonrası planlanan küstah adım!
Temel Karamollaoğlu: ABD ve İsrail’e karşı atılacak her adımın arkasındayız
Beyaz Saray: Trump, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edecek
EN ÇOK
Yazarlar
Atilla MEHDİGİL
Kudüs Zarrab’ın susturulmasının bedeli mi?
Mustafa KAYA
Yenikapı - Kudüs Notları
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
KUDÜS DAVASI ÜMMETİ BİRLEŞTİRECEKTİR
Ekrem ŞAMA
Dünyayı kurtuluşa zorlamak
Şeref KAÇMAZ
ORTA DOĞU’DA OYNU – YORUM
Mustafa İŞCAN
3600 gün ile herkes emekli olur mu?
Hayati OTYAKMAZ
SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.)
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Kuds-i Şerif Hakkında
Ali Haydar HAKSAL
Bilinç Körelmesi
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
ABD’nin Suriye’de Bitmeyen İşi Ne?
Zeki CEYHAN
Bir musibet bin nasihat!
Mevlüt ÖZCAN
İyi huyları giyinmek
Mahmut TOPTAŞ
Birlikte Rahmet Vardır
Prof.Dr.Ata ATUN
İsrail’in ABD vesayeti
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-1: Geçmişe Takılıp Kalmayıp İleriye Bakma Zamanı
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İnsan ve Müslüman olarak kadın
Mustafa YILDIRIM
İçi boşaltılan kavramlar – 3: Müslümanlık
Burak KILLIOĞLU
Kudüs’e uzanan eller…
Şakir TARIM
ABD’nin İslam topraklarında işi ne?
İsmail KILLIOĞLU
Çiftçi ve Toprak
İbrahim VELİ
Hak talep eden “sivil toplum”dur
Abdülkadir ÖZKAN
ABD’nin hedefi yeni mi belli oldu?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz