27 Rebiü'l-Evvel 1439 | 16 Aralık 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Eğitimde radikal değişiklik lazım
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla yayınladığı açıklamada, “Eğitim ve müfredat ahlâki, manevi ve kültürel mirasımız dikkate alınarak, yeniden ve radikal bir değişime tabi tutulmalıdır. Öğrenciler arası yarış üzerine kurgulanmış ve başarıyı sadece dünyevi menfaatlere göre değerlendiren anlayıştan vazgeçilmelidir” dedi.
24.11.2017 / 09:52

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yazılı gerçekleşen basın açıklamasında sevim, Atanamayan öğretmenlere ve eğitimde birçok alanlardaki problemlerine değinerek, bir an önce sorunların ve müfredatın milli ve manevi çözüme kavuşmasını temenni derken, tüm “Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün” ülkemiz ve öğretmenlerimize hayırlar getirmesini dileyerek kutladı.

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Bir milletin gelişmişliği maarifi ile doğru orantılıdır. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” anlayışında belirtildiği gibi devletleri yaşatan ve taşıyan unsur eğitimli insandır diyen Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “Bir ülkenin insan kalitesi devletin bekasını doğrudan etkiler. Bu yüzden devletler için eğitim hayati öneme sahiptir. Milletlerin gelişip kalkınmalarının ve gerileyip yok olmalarının temelinde eğitim sistemleri ve kurumları vardır. Bireysel ve sosyal hayatta barış, hürriyet, adalet, refah, itibar ve izzet ancak bu amacı güden insanlar yetiştirmekle mümkün olur. Günümüzde insan ve toplumun layık olduğu maddi ve manevi refaha ulaşmasını sağlayacak maneviyatı önceleyen yeni bir eğitim anlayışına ihtiyaç vardır”dedi.

“EĞİTİMDE HEDEF KÂMİL İNSAN YETİŞTİRMEK OLMALIDIR”

Eğitim sistemimizin doğru değerler üzerine bina edilebilmesi, bunun nasıl bir eğitim sistemi ile gerçekleştirileceği sorusunu beraberinde getirecektir ifadesini kullanan sevim, “ Bu soruya sağlıklı bir şekilde cevap verilmeden yapılacak çalışmalar asla sonuç vermeyecektir. Yetiştireceğimiz insan, millî ve manevi değerlerle donanmış, faziletli bir insan mı yoksa menfaatçi, materyalist bir insan mı olacaktır. Son yüz yıldır yaşadığımız acı tecrübelerle de sabittir ki Batı normlarına, materyalist değerlere göre yapılandırılmış, milletimizin tarihi, kültürel ve inanç değerlerinden kopuk mevcut eğitim sistemimiz ile hayırlı, faydalı ve dürüst bir nesil yetiştirilebilmesi mümkün değildir. Mevcut eğitim sistemi ile yetişen nesillerimiz; bencil, çıkarcı, doyumsuz kişiler olarak içinde yaşadıkları toplumu geleceğe taşıyacak donanım ve birikimden yoksun yetişmektedirler. Geride bıraktığımız yüzyılda insanoğlunun başına gelen büyük felaketler şunu göstermiştir: Dengeli bir insan olabilmek için akıl ve duyguların birlikte eğitilmesi gerekir. Eğitimde hedef kâmil insan yetiştirmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM SİSTEMİMİZİN AKSAYAN YÖNLERİ DÜZELTİLMELİDİR”

Bunca sene cevizi öğretmek adına cevizin kabuğundan bahsedip bir türlü cevizin içini anlatma fırsatı bulamayan eğitim sistemimizin, zaman geçirilmeden hem yapısal hem de işlevsel olarak aksayan yönleri tespit edilip düzeltilmelidir diyen Abdullah Sevim,“ Ahlakî, manevî ve kültürel mirasımız dikkate alınarak yeniden ve radikal bir değişime tabi tutulmalıdır. Öğrenciler arası yarış üzerine kurgulanmış ve başarıyı sadece dünyevi menfaatlere göre değerlendiren anlayıştan vazgeçilmelidir. Bilgi; akıl, inanç ve kalp süzgecinden geçirilerek içselleştirilmelidir. Buna göre; Eğitimde ahlâk ve maneviyat esas alınmalıdır. Öğrencilerin ilgi ve kabiliyetlerine göre eğitim verilmelidir. Öğretimle birlikte eğitim de önemsenmelidir. Eğitimde şekille birlikte muhteviyata da önem verilmelidir” İfadelerini Kullandı.

HEDEFİMİZ “İSLÂM’I DOĞRU” ÖĞRETMEK OLMALIDIR.

Bin yıldır insanlığa medeniyet ve adalet götürmüş olan bu büyük milletin evlatlarına, vakit geçirilmeden İslam’ın doğru öğretilmesi bizi yönetenler üzerine bir vecibedir İfadelerine vurgu yapan İl Başkanı Sevim,“Müslümanların çocukları her yaşta, her eğitim seviyesinde dinini öğrenebilmelidir. Öyle ki eğitimin hangi kademesinden mezun olursa olsun, Müslüman bir kişi, din konusunda neyin doğru, neyin yanlış olduğunu kolayca ayırt edebilmelidir. İnsanın fıtratında olan inanma ihtiyacı, İslam’ın hak ölçüleri doğrultusunda milletimizin bireylerine doğru eller vasıtasıyla öğretilmediği ya da ötelendiği zaman, milletimiz yanlış akideye sahip akımlara kolayca kapılabilmektedir. Bunun örneği 15 Temmuz darbe girişiminde acı bir şekilde görülmüştür”dedi.

MİLLİ VE MANEVİ OLMALIYIZ

Milletimizin kendi dili, inancı, kültürü, gelenekleri, millî ve manevi değerleri vardır. Yanlış yabancı dil müfredatı ve öğretimi yüzünden milletimizin bu değerleri yozlaştırılmaktadır şeklinde açılmasına devam eden sevim,“Bu da kültür aktarımını politika edinenlere büyük bir imkân vermektedir. Dil eğitimi kanalıyla çocuklarımıza kültür aktarımı yapılmaktadır. Özellikle ırkçı, emperyalist ülkeler, kendi düşüncelerini ve yaşam tarzlarını dünyaya hâkim kılmak için çok değişik yöntemler kullanmaktadır. Bunlardan birisi de dildir. 0-12 yaş, çocuğun millî, dinî, manevi, ahlaki değerlerini öğrendiği yaştır. Bu yaşta bizim de hassas olmamız lazım. 12 yaşın ardından ne verilecekse verilmelidir. Ana dil gelişiminin tamamlanmadığı bir dönemde ana dil eğitiminden vazgeçerek onun üzerine yabancı dil bina etmek intihardır” şeklinde konuştu.

AVRUPA KÜLTÜRÜ DEĞİL, İSLAM KÜLTÜRÜ ESAS ALINMALIDIR

Müfredat çalışmaları ve ders kitabı hazırlama kriterleri Avrupa kültürünü değil, İslam’ın ahlâk ve kültürünü kazandıracak ölçülerle düzenlenmelidir şeklinde ifade eden sevim,“Ders kitaplarında ilim, ahlak ve hakikat dili tercih edilmelidir. Ahlak ve maneviyat sahibi bir nesil yetişebilmesi için MEB , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı aynı duyarlılığı paylaşıp eş güdüm içinde hareket etmelidir. Batı ne yaparsa en iyisini yapar.” anlayışı, yanlış bir anlayıştır. Batı zaten milletlerin kullandıkları kelime ve kavramların içlerini boşaltıp kavramları kendi istediği şekilde tanımlayarak insanları zihnen sömürgeleştirmektedir. Yabancı dil eğitimi ortaöğretimde olmalı ve seçmeli olmalıdır” ifadelerine vurgu yaptı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
İlahiyat mezunları öğretmen olmak istiyor
İlahiyat kararı emsal olmasın
Eğitimde radikal değişiklik lazım
Milyonlarca kişi bekliyordu! Sınav takvimi açıklandı
Sınavı aile kazanacak
Başbakan TEOG için tarih verdi
Üniversiteye giriş sınavında bir dönemin sonu! 15 dakika kuralı kaldırıldı
İşte üniversiteye giriş sisteminin yeni adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı
2018 Okulların başlama saati belli oldu! Sabahçılar kaçta gidecek?
Tunceli'de 50 öğretmenin tayini durduruldu
Diyanet'te Görmez dönemi sona erdi
Necmettin Erbakan'ın notlarından: Askere Kıbrıs emrini ben verdim
KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı
Bakan Yılmaz yeni değiştirilen müfredatı açıkladı
AB, Kıbrıs (Rum) ve Türkiye
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
KPSS sonuçları açıklandı
TEOG sınav sonuçları açıklandı
YGS'ye girecekler için 3 saat sessizlik
ÖSYM'den sınavlara referandum düzenlemesi
 
Ronaldo'dan işgalci İsrail'e unutulmaz cevap: Katillerle forma değiştirmem
Kudüs'ün doğusu da, batısı da, kuzeyi de, güneyi de İslam'ındır
Amerika'dan flaş açıklama! Masaya oturmaya hazırız
Rusya resmen duyurdu! Suriye'den çekiliyoruz
Putin'in Ankara Gündemi: Kudüs, Suriye ve Enerji
Direnişin sembolü Fevzi el-Cüneydi'den haber var
Türkiye ayakta! Katil İsrail, kahrolsun ABD
Erbakan Hoca'nın yıllar önce yaptığı ikaz: Kudüs'ün başkent ilanı sonrası planlanan küstah adım!
Temel Karamollaoğlu: ABD ve İsrail’e karşı atılacak her adımın arkasındayız
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
CİHAD VE ŞEHÂDET HAKKINDA İSLÂM BÜYÜKLERİNİN SÖZLERİ
Mustafa KAYA
Yenikapı - Kudüs Notları
Atilla MEHDİGİL
Kudüs Zarrab’ın susturulmasının bedeli mi?
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
KUDÜS DAVASI ÜMMETİ BİRLEŞTİRECEKTİR
Ekrem ŞAMA
Dünyayı kurtuluşa zorlamak
Şeref KAÇMAZ
ORTA DOĞU’DA OYNU – YORUM
Mustafa İŞCAN
4-B’den engelli emeklilik
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Birlik Farzdır
Ali Haydar HAKSAL
Bilinç Körelmesi
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
ABD’nin Suriye’de Bitmeyen İşi Ne?
Zeki CEYHAN
Netanyahu da görmeli!
Mevlüt ÖZCAN
Gençler Kur’an’da böyle tanıtılıyor
Mahmut TOPTAŞ
Birlikte Rahmet Vardır
Prof.Dr.Ata ATUN
İsrail’in ABD vesayeti
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-1: Geçmişe Takılıp Kalmayıp İleriye Bakma Zamanı
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Kur’an’da Kadın
Mustafa YILDIRIM
İçi boşaltılan kavramlar – 3: Müslümanlık
Burak KILLIOĞLU
Kudüs’e uzanan eller…
Şakir TARIM
Yenikapı’daki Kudüs Direnişi Unutulmaz
İsmail KILLIOĞLU
Çiftçi ve Toprak
İbrahim VELİ
Hak talep eden “sivil toplum”dur
Abdülkadir ÖZKAN
Alınan karar kâğıt üzerinde kalmamalı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz