2 Recep 1439 | 19 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Eğitimde radikal değişiklik lazım
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla yayınladığı açıklamada, “Eğitim ve müfredat ahlâki, manevi ve kültürel mirasımız dikkate alınarak, yeniden ve radikal bir değişime tabi tutulmalıdır. Öğrenciler arası yarış üzerine kurgulanmış ve başarıyı sadece dünyevi menfaatlere göre değerlendiren anlayıştan vazgeçilmelidir” dedi.
24.11.2017 / 09:52

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yazılı gerçekleşen basın açıklamasında sevim, Atanamayan öğretmenlere ve eğitimde birçok alanlardaki problemlerine değinerek, bir an önce sorunların ve müfredatın milli ve manevi çözüme kavuşmasını temenni derken, tüm “Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün” ülkemiz ve öğretmenlerimize hayırlar getirmesini dileyerek kutladı.

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Bir milletin gelişmişliği maarifi ile doğru orantılıdır. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” anlayışında belirtildiği gibi devletleri yaşatan ve taşıyan unsur eğitimli insandır diyen Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “Bir ülkenin insan kalitesi devletin bekasını doğrudan etkiler. Bu yüzden devletler için eğitim hayati öneme sahiptir. Milletlerin gelişip kalkınmalarının ve gerileyip yok olmalarının temelinde eğitim sistemleri ve kurumları vardır. Bireysel ve sosyal hayatta barış, hürriyet, adalet, refah, itibar ve izzet ancak bu amacı güden insanlar yetiştirmekle mümkün olur. Günümüzde insan ve toplumun layık olduğu maddi ve manevi refaha ulaşmasını sağlayacak maneviyatı önceleyen yeni bir eğitim anlayışına ihtiyaç vardır”dedi.

“EĞİTİMDE HEDEF KÂMİL İNSAN YETİŞTİRMEK OLMALIDIR”

Eğitim sistemimizin doğru değerler üzerine bina edilebilmesi, bunun nasıl bir eğitim sistemi ile gerçekleştirileceği sorusunu beraberinde getirecektir ifadesini kullanan sevim, “ Bu soruya sağlıklı bir şekilde cevap verilmeden yapılacak çalışmalar asla sonuç vermeyecektir. Yetiştireceğimiz insan, millî ve manevi değerlerle donanmış, faziletli bir insan mı yoksa menfaatçi, materyalist bir insan mı olacaktır. Son yüz yıldır yaşadığımız acı tecrübelerle de sabittir ki Batı normlarına, materyalist değerlere göre yapılandırılmış, milletimizin tarihi, kültürel ve inanç değerlerinden kopuk mevcut eğitim sistemimiz ile hayırlı, faydalı ve dürüst bir nesil yetiştirilebilmesi mümkün değildir. Mevcut eğitim sistemi ile yetişen nesillerimiz; bencil, çıkarcı, doyumsuz kişiler olarak içinde yaşadıkları toplumu geleceğe taşıyacak donanım ve birikimden yoksun yetişmektedirler. Geride bıraktığımız yüzyılda insanoğlunun başına gelen büyük felaketler şunu göstermiştir: Dengeli bir insan olabilmek için akıl ve duyguların birlikte eğitilmesi gerekir. Eğitimde hedef kâmil insan yetiştirmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM SİSTEMİMİZİN AKSAYAN YÖNLERİ DÜZELTİLMELİDİR”

Bunca sene cevizi öğretmek adına cevizin kabuğundan bahsedip bir türlü cevizin içini anlatma fırsatı bulamayan eğitim sistemimizin, zaman geçirilmeden hem yapısal hem de işlevsel olarak aksayan yönleri tespit edilip düzeltilmelidir diyen Abdullah Sevim,“ Ahlakî, manevî ve kültürel mirasımız dikkate alınarak yeniden ve radikal bir değişime tabi tutulmalıdır. Öğrenciler arası yarış üzerine kurgulanmış ve başarıyı sadece dünyevi menfaatlere göre değerlendiren anlayıştan vazgeçilmelidir. Bilgi; akıl, inanç ve kalp süzgecinden geçirilerek içselleştirilmelidir. Buna göre; Eğitimde ahlâk ve maneviyat esas alınmalıdır. Öğrencilerin ilgi ve kabiliyetlerine göre eğitim verilmelidir. Öğretimle birlikte eğitim de önemsenmelidir. Eğitimde şekille birlikte muhteviyata da önem verilmelidir” İfadelerini Kullandı.

HEDEFİMİZ “İSLÂM’I DOĞRU” ÖĞRETMEK OLMALIDIR.

Bin yıldır insanlığa medeniyet ve adalet götürmüş olan bu büyük milletin evlatlarına, vakit geçirilmeden İslam’ın doğru öğretilmesi bizi yönetenler üzerine bir vecibedir İfadelerine vurgu yapan İl Başkanı Sevim,“Müslümanların çocukları her yaşta, her eğitim seviyesinde dinini öğrenebilmelidir. Öyle ki eğitimin hangi kademesinden mezun olursa olsun, Müslüman bir kişi, din konusunda neyin doğru, neyin yanlış olduğunu kolayca ayırt edebilmelidir. İnsanın fıtratında olan inanma ihtiyacı, İslam’ın hak ölçüleri doğrultusunda milletimizin bireylerine doğru eller vasıtasıyla öğretilmediği ya da ötelendiği zaman, milletimiz yanlış akideye sahip akımlara kolayca kapılabilmektedir. Bunun örneği 15 Temmuz darbe girişiminde acı bir şekilde görülmüştür”dedi.

MİLLİ VE MANEVİ OLMALIYIZ

Milletimizin kendi dili, inancı, kültürü, gelenekleri, millî ve manevi değerleri vardır. Yanlış yabancı dil müfredatı ve öğretimi yüzünden milletimizin bu değerleri yozlaştırılmaktadır şeklinde açılmasına devam eden sevim,“Bu da kültür aktarımını politika edinenlere büyük bir imkân vermektedir. Dil eğitimi kanalıyla çocuklarımıza kültür aktarımı yapılmaktadır. Özellikle ırkçı, emperyalist ülkeler, kendi düşüncelerini ve yaşam tarzlarını dünyaya hâkim kılmak için çok değişik yöntemler kullanmaktadır. Bunlardan birisi de dildir. 0-12 yaş, çocuğun millî, dinî, manevi, ahlaki değerlerini öğrendiği yaştır. Bu yaşta bizim de hassas olmamız lazım. 12 yaşın ardından ne verilecekse verilmelidir. Ana dil gelişiminin tamamlanmadığı bir dönemde ana dil eğitiminden vazgeçerek onun üzerine yabancı dil bina etmek intihardır” şeklinde konuştu.

AVRUPA KÜLTÜRÜ DEĞİL, İSLAM KÜLTÜRÜ ESAS ALINMALIDIR

Müfredat çalışmaları ve ders kitabı hazırlama kriterleri Avrupa kültürünü değil, İslam’ın ahlâk ve kültürünü kazandıracak ölçülerle düzenlenmelidir şeklinde ifade eden sevim,“Ders kitaplarında ilim, ahlak ve hakikat dili tercih edilmelidir. Ahlak ve maneviyat sahibi bir nesil yetişebilmesi için MEB , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı aynı duyarlılığı paylaşıp eş güdüm içinde hareket etmelidir. Batı ne yaparsa en iyisini yapar.” anlayışı, yanlış bir anlayıştır. Batı zaten milletlerin kullandıkları kelime ve kavramların içlerini boşaltıp kavramları kendi istediği şekilde tanımlayarak insanları zihnen sömürgeleştirmektedir. Yabancı dil eğitimi ortaöğretimde olmalı ve seçmeli olmalıdır” ifadelerine vurgu yaptı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Diyanette bir dönem kapanıyor... Başbakan Yardımcısı Bozdağ açıkladı
MEB Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Çetin: TEOG yerine gelen sınav zor olacak!
Herkes cihat dedi peki kim çıkardı?
Gereği yapılır
Zürih Başkonsolosluğuna saldırı girişimi
Nasıl bir değişiklik olacağı belirsiz
Bakan Yılmaz açıkladı: İkili eğitim kalkıyor
Erdoğan'ın eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi'nden dikkat çeken tweet
Liselere Geçiş Sınavı tarihi belli oldu
Batman Üniversitesinden peçe ve pardösü yasağı
İlahiyat mezunları öğretmen olmak istiyor
İlahiyat kararı emsal olmasın
Eğitimde radikal değişiklik lazım
Milyonlarca kişi bekliyordu! Sınav takvimi açıklandı
Sınavı aile kazanacak
Başbakan TEOG için tarih verdi
Üniversiteye giriş sınavında bir dönemin sonu! 15 dakika kuralı kaldırıldı
İşte üniversiteye giriş sisteminin yeni adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı
2018 Okulların başlama saati belli oldu! Sabahçılar kaçta gidecek?
Tunceli'de 50 öğretmenin tayini durduruldu
 
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
Saadet lideri Karamollaoğlu: İktidar politikasını güncellesin
İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması
Zehir gibi rapor Cargill için yumuşatıldı!
Vatandaşlardan Milli Gazete'ye teşekkür!
Muhammed Emin Yıldırım: İslam, zaman ihtiyarladıkça gençleşen ilahî sistemin adıdır, güncellenmeye ihtiyacı yoktur
NATO'dan flaş Afrin açıklaması! "Türkiye bu ittifakın değerlerini hatırlamalı"
Ankara kulislerinden şok iddia: Erdoğan'dan kurmaylarına erken seçim araştırılsın talimatı
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Atilla MEHDİGİL
CHP ne, Kılıçdaroğlu kim?
Mustafa İŞCAN
2 Nisan’a kadar gelir testine gir yüksek borçtan kurtul
Mustafa KAYA
Fabrikada Tütün Sarar…
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Güncel Realiteler
Ali Haydar HAKSAL
Hayatın Zor Yanları
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Afrin Vietnam Olacak” Diyenlere Cevap “Çanakkale Ruhu” Oldu!
Zeki CEYHAN
Bindiği dalı kesmek!
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Uyanıklık yapmayalım
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-8: İnsan gerçeğini unutmamak
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, tamamlanmış bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Siyaset değer kazanıyor
Şakir TARIM
Canlı şahit olarak Çanakkale
İsmail KILLIOĞLU
Biçim ve öz - II
İbrahim VELİ
Her hasta bekler sabahı
Abdülkadir ÖZKAN
Büyük Şeytan ve işbirlikçileri
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz