6 Recep 1439 | 23 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Kamuoyundan saklanan et ithalat rakamları!
14.10.2017 / 09:12

Günlerdir tartışılıyor, ama ne Bakanlıktan ne de Et ve Süt Kurumu’ndan bir açıklama yapılmıyor. Malumunuz ‘lop et ithalatı’ son bir haftadır gündemde! Tam bu tartışmaların ortasında Resmi Gazete’de yayımlanan, ‘Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine ilişkin tebliğ’ de işin tuzu biberi oldu. Geçen haftada belirtmiştim, bu tartışmalardan üretici ciddi anlamda olumsuz etkileniyor. Bütün üretici deyim yerinde ise burnundan soluyor. Hayvancılık yapanlar hayvanlarını satamazken, ahırına hayvan almak isteyenler de önlerini göremedikleri için kenara çekilmiş durumdalar. 

Yani anlayacağınız sektörde tam bir belirsizlik söz konusu. Zaten hayvancılığımız can çekişiyor, bir de bu belirsizlikler iyiden iyiye bitiriyor bizi! 

Bakanlar değişse de sistemde bir değişiklik olmuyor! Hatırlayacaksınız bir önceki dönemde hayvan ithalatı sistematik yapılamadığı için et fiyatları sürekli krize neden olmuştu. Yani bırakın üretimi, hayvan ithalatı bile düzgün bir şekilde yapılamamıştı! Burada sistemi yönetemeyenler de hayali bir ‘et lobisi’ tartışması ile günlerce kamuoyunu meşgul etmişlerdi.

Şimdi size hayvan ve et ithalatı ile ilgili bazı rakamlar vereceğim. Şunu da belirteyim ki, bu rakamları hiçbir yerde bulamazsınız. Deyim yerinde ise sır gibi saklanıyor! Sonuçta Et ve Süt Kurumu, kamu kurumu ve ithalatı da kamu adına yapıyor. Ama hangi ülkeden ne kadar ithalat yapılıyor? Ve bu ithalatı hangi firmalar kaç liradan yapıyor? Nedense bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılmıyor! 

Belki normal görülebilir ama Et ve Süt Kurumu’nun yurt içinden yapacağı bütün alım ve satımlarla ilgili duyurular kamuoyu ile paylaşılırken, ithalatla ilgili verilerin açıklanmaması sizce de garip değil mi? 

İthalatla ilgili rakamlara geçmeden önce buradaki çelişkiyi anlatmak için şu örneği de vermem gerekiyor. Kurban Bayramı’nda Et ve Süt Kurumu 80 bin baş koyun ithal etti. Ama bu ithalatla ilgili kamuoyuna hiçbir açıklama ve duyuru yapılmadı. Fakat ne gariptir, Et ve Süt Kurumu ithal ettiği bu koyunların etlerini yurt içinde satmak için ihale duyurusu yaptı! 

Şimdi gelelim ithalattaki gizemli rakamlara! Belirttiğim gibi, bu rakamları ilk kez bu yazıyı okuyanlar öğrenmiş olacak! 

Et ve Süt Kurumu’nun 2018 Nisan ayına kadar besilik, kasaplık ve et ithalatıyla ilgili yaptığı planlamaya göre, 62 bin ton karkas et ithalatı yapılacak. Karkas et ithalatının 57 bin tonu Polonya’dan 5 bin tonu da Fransa’dan gerçekleştirilecek. Bu rakamlara Bosna Hersek ’ten yapılan kemiksiz et ithalatı dâhil değil. Haa bir de iki gün önceCumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Sırbistan ’dan da 5 bin ton et ithal edilecek. Sırbistan’ı da kattığımızda Bosna Hersek hariç, yakın planda sözleşmesi ve bağlantıları yapılan toplam 67 bin ton karkas et ithal edilecek. Polonya’dan yapılacak 57 bin ton ithalatı ise Ettat firması yapacak. 

Diğer yandan besilik ve kasaplık hayvan olarak da 2018 Nisan ayına kadar 440 bin ithalat yapılması planlanıyor. Bunların da sözleşmeleri yapılmış durumda. İthal edilecek 440 bin canlı hayvandan 50 bini kasaplık, 390 bini ise besilik olacak. 390 bin besilik hayvanın 270 bini Uruguay’dan getirilecek ve bu ithalatı da Hijazi firması tek başına yapacak. 

Besilikte, Avrupa ayağında ise Fransa ve Romanya hariç Hundland firması söz sahibi olacak. Hundland firması ile yapılan sözleşmeye göre 60 bin baş besilik hayvan ithal edilecek. Bunun dışında 60 bin baş besiliğin de Fransa’dan ithal edilmesi planlanıyor. Kasaplık olarak ithal edilecek 50 bin baş canlı hayvan da Fransa, İspanya ve İrlanda’dan getirilecek. 

Et ve Süt Kurumu’nun ithalat planı bununla da kalmıyor! 120 bini bu yılsonuna kadar olmak üzere toplam 300 bin baş kesimlik kuzu ithal edilecek. Kesimlik 300 bin kuzuyu Avustralya’dan yine Hijazi firması getirecek. 80 bin koyun ithalatı da Kurban Bayramı öncesinde yapılmıştı. Yani toplam 380 bin kuzu ve koyun ithal etmiş olacağız! 
Daha bitmedi! Et ve Süt Kurumu’ndan bir heyetin Bulgaristan ’a kasaplık kuzu alımı için piyasa araştırmasına gittiği kaydediliyor. 

Şimdi gelelim sadede…

Kırmızı et sektöründe en ufak bir sorun bile yönetilemeyerek krize dönüştürülüyor! Bu kriz karşısında sağlıklı bir açıklama yapılmayarak üretici belirsiz bir ortama sürükleniyor! Ve asıl önemlisi kamu adına yapılan ithalatlarla ilgili veriler nedense ‘kamuoyundan’ saklanıyor! (Sanki birileri ‘fotoğrafın’ görülmesini istemiyor!) İşin vahim tarafı ise her ithalatta Türkiye daha da bağımlı hale geliyor!

Pekâlâ, sizce bunlar bir rastlantı olabilir mi?

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Şeker-İş Sendikası'ndan Karamollaoğlu'na: Milli duruşunuzdan biz de cesaret alıyoruz
Dolarda gece rekoru: 4.04 TL, Euro 4,95'i gördü
Araç sahipleri dikkat! 10 bin liralık ÖTV indirim geldi
Şekerde 'yeni' hesap
İkinci Çiftlik Bank vakası! 200 milyonluk vurgun
Benzine 15 kuruş zam geliyor
Şeker işçileri Bakan Fakıbaba’nın yolunu kesti
Bakan Ağbal açıkladı: Şeker Fabrikaları'na ait 48 taşınmazın satışı yapılmıştır
Çiftçiden ağır rapor
Dev markaların şişe sularında plastik maddeler bulundu
Çalışanlar ortada kalacak!
Başbakan Yıldırım: Tarım Bakanı'nın 'şeker fabrikalarına talip olacağız' sözleri yanlış anlaşıldı
“Şeker fabrikaları üretimi nasıl sürdürecek?”
Zehir gibi rapor Cargill için yumuşatıldı!
Bakan tek tek açıkladı! Hepsi özelleştirilip kapatıldı
UBER’e trafikten men cezası geliyor
Otopark ücretinde devrim gibi karar: 24 saati 1 TL olacak
İstanbullular dikkat! 600 otobüs bugün kontak kapattı
Bıçak betona dayandı
İstanbul'daki dev Carrefoursa arazisini alan şirketten açıklama geldi
 
Macron'dan Türkiye için skandal ifadeler
Torpil yok mazeret ataması yapıldı
Şekerde 'yeni' hesap
Hakan Bayrakçı gözaltına alındı
İktidar da ses verdi
Benzine 15 kuruş zam geliyor
Enes Ünal, Atletico Madrid'i tek başına dağıttı!
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
EN ÇOK
Yazarlar
Atilla MEHDİGİL
Papa'nın mı duası tuttu?
Feyzullah AYDOĞAN
MİLLİ GÖRÜŞ
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Mustafa İŞCAN
8000 gün ile ne zaman emekli olurum?
Mustafa KAYA
Mehmet Görmez Hoca İle “Tecrübe Konferansları”
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yol Hukuku ve Âdâbı
Ali Haydar HAKSAL
Ruhu Arındırmak ve Korumak
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Anlara-Washington Hattında Üç İtiraf, Tek Gerçek!
Zeki CEYHAN
Bu nasıl anlaşma?
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Silkinin safiyetiniz ortaya çıksın
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Hocalar Üzerinden Yürütülen Sosyo-Psikolojik Savaş-2:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, indirilmiş bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Akıl, mantık, şuur…
Şakir TARIM
Hocalara böyle mi sahip çıkılır?
İsmail KILLIOĞLU
Karışık yazı
İbrahim VELİ
Yönetici özeti
Abdülkadir ÖZKAN
Varlığınız kriz sebebi, bölgeden uzak durun yeter
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz