4 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 20 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Kılıçdaroğlu'ndan yeni çağrı: Gelin yeni Anayasa yapalım
Adaletin olmadığı, baskının olduğu bir ortamda bulunduğumuzu belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa istedi: “Bu ülkenin insanları, düşünürleri, sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelip bir Anayasa çalışması yapmamız ve bunu hayata geçirmemiz gerek”
29.08.2017 / 10:04

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerine bir plan çerçevesinde hazırlandıklarını belirterek, “Türkiye’nin toplumsal uzlaşmaya ve yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var. Başka bir vesayete ortam hazırlamadan hepimiz oturup tartışmalıyız, uygarca konuşmalıyız ve birbirimizi anlamalıyız” dedi. CHP’nin Çanakkale Kocadere’de düzenlediği Adalet Kurultayı üçüncü gününü geride bıraktı.

Kurultayı takip eden ve aralarında Gazete Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın da olduğu bir grup gazeteci ile sohbet eden Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

2019 PLANI: 2019’a kadar bir plan çizdik kendi kafamızda. Onu adım adım uygulamaya çalışıyoruz. Bu Adalet Kurultayı’ndan memnun muyum? Memnunum. Düşündüğümden daha iyi, daha güzel geçiyor. Düşünsel yönü ağır bu kurultayın. Çünkü pek çok konuda akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, kadınlar, gençler, kendilerine göre özel toplantılar yapıyorlar. Adalet temalı ve hayatın değişik alanlarıyla ilgili toplantılar yapıyorlar. Ben panelleri izliyorum. Samimi söylemek gerekirse yararlanıyorum.

TEMİZ HAVA GİBİDİR: Eğer bir ülkede adalet tartışılıyorsa aslında o ülkede demokrasi yoktur. Demokrasi olsa adaleti tartışmanın zaten bir gereği yok. Adaleti, bir konuşmacı “havaya” benzetti. Doğru. Tıpkı nefes aldığımız hava gibi. Rahatlıkla nefes aldığımızda hiç aklımıza gelmez ama hava kirlendiği zaman aklımıza gelir, şikâyetçi oluruz. Geldiğimiz ortam da adaletin olmadığı, baskının olduğu bir ortam. Bir düşüncenin topluma mutlaka dayatılması gerekiyor diye bir anlayışın iktidar olduğu bir süreçteki rahatsızlıklar dile getiriliyor.

YENİ ANAYASA ŞART: Buradan yeni bir şey çıkar. Bu ülkenin insanları olarak, düşünürleri olarak, akademisyenleri, sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelip hepimizin en azından büyük bir çoğunluğun uzlaşabildiği Anayasa çalışması yapmak ve bunu hayata geçirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin toplumsal uzlaşmaya ve yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var. Bu toplumsal uzlaşma çok önemli, artık bu ülkede sivil otorite, yönetim diyorsak. Daha çok sivil “baskıdan arınmış” kişiler, kurumlar olarak düşünüyoruz. Başka bir vesayete ortam hazırlamadan hepimiz oturup tartışmalıyız, uygarca konuşmalıyız ve birbirimizi anlamalıyız.

ADALET UZLAŞMASI: Adalet Kurultayı’ndaki Hafıza Sokağı’nda asılan fotoğraflarda, MHP’li genç de var Deniz Gezmiş de var, Başbağlar da var, Erol Olçok da var. Artık biz siyaseti farklı bir değer ölçüsüyle ele almak ve değerlendirmek durumundayız. Siyasetçiler o noktaya gelmeli. Böyle bir süreci aslında Adalet Yürüyüşü ve Kurultayı ile başlatmak istedik. Ne ölçüde başarırız bilmiyorum ama toplumun desteğini alabilirsek, toplum ‘Evet ben huzurlu bir ülke istiyorum, farklılıkları zenginlik olarak kabul ediyorum, farklılıklar bir gerginlik, ayrışma unsuru olmamalı’ diye kabul eder ve toplumu o noktaya taşıyabilirsek bence siyasete en büyük katkıyı yapmış oluruz.

PARTİ DEVLETİ OLDU:(AK Parti’de yaşanan “metal yorgunluğu” tartışması) Bir yazar, ‘Erdoğan örgütünü MASAK ve MİT’ten gelen raporlara göre dizayn edecek’ diye yazdı. Bir parti MASAK ve MİT’ten gelen raporlara göre kendisini yeniden yapılandıracaksa o örgütten hayır gelmez. Orası devletin bürokratlarının egemen olduğu bir örgüt mü? Bu şu anlama geliyor, o partinin ideolojisi yok, o parti hedeflerini ilkelerini kaybetmiş. O partiyi artık yönlendiren devlet, devletin partisi artık o.

ADALET KURULTAYI'NDAN NOTLAR

Adalet Kurultayı’nın üçüncü gününde sabah oturumunda “Geçimde Adalet” oturumu gerekleştirildi. CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’in yönettiği panelde, AK Parti kurucularından ve eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Nesrin Nas da konuşmacı olarak katıldı.

Kurultayın öğleden sonraki oturumunda ise “Eğitimde Adalet” oturumu gerçekleştirildi. Üçüncü günde ayrıca “Tarım İşçilerine Adalet”, “Soma Madencilerine Adalet”, “Yörük Türkmen Kültüründe Adalet” çalıştaylarının yer aldığı onlarca çalışmaya imza atıldı.

Kurultaya tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz ve arkadaşları da katıldı. “Adalet Sizsiniz” isimli oyunu sergileyen Rutkay Aziz, Adalet Kurultayı’nın çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Adalet Kurultayı’nın üçüncü gün programının tamamlanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şehit Binbaşı Koray Onay (Gelibolu) ve Şehit Astsubay Ahmet Toprakkarıştıran’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Başkent’te siyasi zirve
Mehmet Şimşek: AB’den kopmadık kopmayacağız
Saadet lideri Karamollaoğlu: Biz kararlıyız, herkese elimizi uzatacağız
Akşener'den Erdoğan'a: Yüreğin yetiyorsa seçime sokma da göreyim
Çavuşoğlu: ABD'nin YPG'ye desteği ortaklığımızı zehirliyor
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Mahalleyi toparlıyor! Parti içi muhalefete de Zeytin Dalı...
CHP'den ÖSO açıklaması: ''Dikkat edin, yarın başınıza iş açacak''
Erdoğan, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün istifası istedi!
Görülemeyen büyük oyun: BOP
Karamollaoğlu: Ülkede ortak akıl bitti, ortada tek bir akıl var herkes onun aklına uyuyor
Temel Karamollaoğlu: Afrin parti meselesi değil ülke meselesidir
AK Parti - MHP ittifakında sürpriz formül
Temel Karamollaoğlu: ABD’nin haritasında sadece İsrail’e yer var
Metin Feyzioğlu, CHP Genel Başkanlığı'na aday olacak mı?
İlkeler platformu
Bekir Bozdağ'dan flaş açıklama: Türkiye risk almaktan çekinmeyecektir
Temel Karamollaoğlu: "Netice almak için çalışmalıyız"
Bu ülkenin güvencesi biziz
AB’nin kapısında beklemek millîlik mi?
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz