28 Muharrem 1439 | 19 Ekim 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Kılıçdaroğlu'ndan yeni çağrı: Gelin yeni Anayasa yapalım
Adaletin olmadığı, baskının olduğu bir ortamda bulunduğumuzu belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa istedi: “Bu ülkenin insanları, düşünürleri, sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelip bir Anayasa çalışması yapmamız ve bunu hayata geçirmemiz gerek”
29.08.2017 / 10:04

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerine bir plan çerçevesinde hazırlandıklarını belirterek, “Türkiye’nin toplumsal uzlaşmaya ve yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var. Başka bir vesayete ortam hazırlamadan hepimiz oturup tartışmalıyız, uygarca konuşmalıyız ve birbirimizi anlamalıyız” dedi. CHP’nin Çanakkale Kocadere’de düzenlediği Adalet Kurultayı üçüncü gününü geride bıraktı.

Kurultayı takip eden ve aralarında Gazete Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın da olduğu bir grup gazeteci ile sohbet eden Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

2019 PLANI: 2019’a kadar bir plan çizdik kendi kafamızda. Onu adım adım uygulamaya çalışıyoruz. Bu Adalet Kurultayı’ndan memnun muyum? Memnunum. Düşündüğümden daha iyi, daha güzel geçiyor. Düşünsel yönü ağır bu kurultayın. Çünkü pek çok konuda akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, kadınlar, gençler, kendilerine göre özel toplantılar yapıyorlar. Adalet temalı ve hayatın değişik alanlarıyla ilgili toplantılar yapıyorlar. Ben panelleri izliyorum. Samimi söylemek gerekirse yararlanıyorum.

TEMİZ HAVA GİBİDİR: Eğer bir ülkede adalet tartışılıyorsa aslında o ülkede demokrasi yoktur. Demokrasi olsa adaleti tartışmanın zaten bir gereği yok. Adaleti, bir konuşmacı “havaya” benzetti. Doğru. Tıpkı nefes aldığımız hava gibi. Rahatlıkla nefes aldığımızda hiç aklımıza gelmez ama hava kirlendiği zaman aklımıza gelir, şikâyetçi oluruz. Geldiğimiz ortam da adaletin olmadığı, baskının olduğu bir ortam. Bir düşüncenin topluma mutlaka dayatılması gerekiyor diye bir anlayışın iktidar olduğu bir süreçteki rahatsızlıklar dile getiriliyor.

YENİ ANAYASA ŞART: Buradan yeni bir şey çıkar. Bu ülkenin insanları olarak, düşünürleri olarak, akademisyenleri, sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelip hepimizin en azından büyük bir çoğunluğun uzlaşabildiği Anayasa çalışması yapmak ve bunu hayata geçirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin toplumsal uzlaşmaya ve yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var. Bu toplumsal uzlaşma çok önemli, artık bu ülkede sivil otorite, yönetim diyorsak. Daha çok sivil “baskıdan arınmış” kişiler, kurumlar olarak düşünüyoruz. Başka bir vesayete ortam hazırlamadan hepimiz oturup tartışmalıyız, uygarca konuşmalıyız ve birbirimizi anlamalıyız.

ADALET UZLAŞMASI: Adalet Kurultayı’ndaki Hafıza Sokağı’nda asılan fotoğraflarda, MHP’li genç de var Deniz Gezmiş de var, Başbağlar da var, Erol Olçok da var. Artık biz siyaseti farklı bir değer ölçüsüyle ele almak ve değerlendirmek durumundayız. Siyasetçiler o noktaya gelmeli. Böyle bir süreci aslında Adalet Yürüyüşü ve Kurultayı ile başlatmak istedik. Ne ölçüde başarırız bilmiyorum ama toplumun desteğini alabilirsek, toplum ‘Evet ben huzurlu bir ülke istiyorum, farklılıkları zenginlik olarak kabul ediyorum, farklılıklar bir gerginlik, ayrışma unsuru olmamalı’ diye kabul eder ve toplumu o noktaya taşıyabilirsek bence siyasete en büyük katkıyı yapmış oluruz.

PARTİ DEVLETİ OLDU:(AK Parti’de yaşanan “metal yorgunluğu” tartışması) Bir yazar, ‘Erdoğan örgütünü MASAK ve MİT’ten gelen raporlara göre dizayn edecek’ diye yazdı. Bir parti MASAK ve MİT’ten gelen raporlara göre kendisini yeniden yapılandıracaksa o örgütten hayır gelmez. Orası devletin bürokratlarının egemen olduğu bir örgüt mü? Bu şu anlama geliyor, o partinin ideolojisi yok, o parti hedeflerini ilkelerini kaybetmiş. O partiyi artık yönlendiren devlet, devletin partisi artık o.

ADALET KURULTAYI'NDAN NOTLAR

Adalet Kurultayı’nın üçüncü gününde sabah oturumunda “Geçimde Adalet” oturumu gerekleştirildi. CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’in yönettiği panelde, AK Parti kurucularından ve eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Nesrin Nas da konuşmacı olarak katıldı.

Kurultayın öğleden sonraki oturumunda ise “Eğitimde Adalet” oturumu gerçekleştirildi. Üçüncü günde ayrıca “Tarım İşçilerine Adalet”, “Soma Madencilerine Adalet”, “Yörük Türkmen Kültüründe Adalet” çalıştaylarının yer aldığı onlarca çalışmaya imza atıldı.

Kurultaya tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz ve arkadaşları da katıldı. “Adalet Sizsiniz” isimli oyunu sergileyen Rutkay Aziz, Adalet Kurultayı’nın çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Adalet Kurultayı’nın üçüncü gün programının tamamlanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şehit Binbaşı Koray Onay (Gelibolu) ve Şehit Astsubay Ahmet Toprakkarıştıran’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Melih Gökçek istifa ettikten sonra ne yapacak?
Kalın'dan vize krizi açıklaması: Kısa süre içerisinde çözüleceğine inanıyorum
Melih Gökçek, Erdoğan için ne dedi? Şok iddia: Bunu onun yanına bırakmam
Temel Karamollaoğlu'nu 1000 genç karşılayacak
Trollenen yazar Abdulkadir Selvi yazdı: Melih Gökçek'in yerine kim geliyor?
Flaş... Melih Gökçek'ten veda gibi sözler: Verilen imkanlarla bunları yaptık...
Erdoğan, 3 belediye başkanına seslendi: Topbaş gibi yapın
Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması
Meral Akşener'in yeni partisi görücüye çıkıyor
Meral Akşener parti logosunu belirledi
CHP'de koltuk yarışı başladı! Tam 12 aday çıktı
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: Bu çok büyük bir skandaldır
MHP'de Şefkat Çetin iddiası: Devlet Bahçeli istifasını mı istedi?
Kılıçdaroğlu'ndan yeni çağrı: Gelin yeni Anayasa yapalım
Bakan Çavuşoğlu: Almanya çizgiyi aşıyor
MHP'li belediye başkanı Saffet Acar partisinden istifa etti
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: Kimse hazırlanmasın diye hükümet baskın seçim yapacak
Evrim gitti gelemez!
CHP'li Akaydın'ın "250 vatandaşımızın katili devlettir" sözlerine suç duyurusu
Siyasette “Kesici” formüller…
 
Trollenen yazar Abdulkadir Selvi yazdı: Melih Gökçek'in yerine kim geliyor?
Flaş... Melih Gökçek'ten veda gibi sözler: Verilen imkanlarla bunları yaptık...
Erdoğan, 3 belediye başkanına seslendi: Topbaş gibi yapın
Erdoğan'dan ABD'ye: Biz size muhtaç değiliz
Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması
Açık öğretim liselerinde yeni model bağış zorunlu eğitim! | Okullar ne zaman açılıyor?
Emniyet Genel Müdürlüğü açıkladı: Sporda şiddeti özendiren sosyal medya hesaplarına takip
Var bir bit yeniği
Cargill zaferi
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ZENGİN KİM?
Mustafa KAYA
Sağım Solum Sobe
Atilla MEHDİGİL
'Birleşmiş Milletler' hangi amaçla kuruldu?
İshak BEYAZAY
Ortadoğu Ve Judia Kürtler-1
Feyzullah AYDOĞAN
ÖZGÜR DÜNYA KÂBE’DEN BAŞLAR
Ekrem ŞAMA
Amerika demek, entrika demek
Mustafa İŞCAN
Kalp krizi de artık iş kazası sayılıyor
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Politikanın Dışında ve Üzerinde Kalmak
Ali Haydar HAKSAL
İki Dünya Arasında Bocalama
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Barzani “Sarı Öküz” mü?
Zeki CEYHAN
Soruşturma gerekiyorsa!
Mevlüt ÖZCAN
TV’lerdeki tartışma programları
Mahmut TOPTAŞ
İhkak-ı Hak Yoktur
Prof.Dr.Ata ATUN
“Enosis’e veda” korkusu
Prof. Dr. Burhanettin Can
Kuzey Irak Referandumu - 2: Türkiye'nin dil ve üslup sorunu
İsmail Hakkı AKKİRAZ
AB cahiliyeti ve bize giydirdiği gömlek
Mustafa YILDIRIM
Sessiz çığlık
Burak KILLIOĞLU
Yorgun…
Şakir TARIM
Arakan Ve Tarihin Çağrısı
İsmail KILLIOĞLU
Bütüncül bakabilmek-2
İbrahim VELİ
Kolaylaştırmak ve müjdelemek için “ilk adım”!
Abdülkadir ÖZKAN
Batı’nın bölgemizdeki oyunu henüz bitmedi
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz