3 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 19 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Racon memura kesildi
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kızılcahamam Kampı öncesi memur maaş zammını değerlendirdi...
23.08.2017 / 09:46

Memur ve memur emeklilerinin çok daha fazlasını hak ettiğini vurgulayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Yüzde 7 büyüdüğü iddia edilen Türkiye’de kamu çalışanlarına düşen pay bu olmamalıydı. Enflasyonun altında kalan her artış memuru daha da fakirleştirmektedir. Maalesef memur bir kez daha enflasyona ezdirilmiştir. Güncel ifadesiyle söylemek gerekirse racon memura kesilmiştir.”

Saadet Partisi Başkanlık Divanı istişare ve değerlendirme kampı Kızılcahamam’da başladı.

Üç gün sürecek kampın başlangıcında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, memur maaş artışlarını yetersiz bulduğunu belirtti.

KAMU ÇALIŞANI ENFLASYON CANAVARININ ALTINDA KALDI

Günlerdir süren ve birçok tartışmalara neden olan kamu çalışanları 4’üncü dönem toplu sözleşmesi dün atılan imzalar ile sona erdi. Kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen’in 2018 yılı için verdiği yüzde 10+6 teklifine karşı hükümet memura yüzde 4+3,5 zammı uygun gördü. Enflasyonun altında kalan zam oranları ise memurların yüzünü güldürmedi.

Hükümetten “Erbakan duruşu” bekleyen milyonlarca memur ve emekli yine umduğunu bulamadı. Efsane Başbakan Erbakan’ın zamlarını mumla arayan memura ve emekliye yine kıt kanaat geçinmek kaldı.

Kamu çalışanları ile memur emeklilerine yapılacak zamlar hakkında hükümet ve sendikalar anlaşmaya vardı. Maaşlara 2018’in ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 3,5 zam öngörülürken 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5’lik zam yapılacak.

Bu düşük teklifte anlaşılmasıyla birlikte hükümetten, Erbakan duruşu sergileyerek memuru ve emekliyi rahatlamasını bekleyen milyonlarca kişi yine hayal kırıklığına uğradı. Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, geçtiğimiz günlerde, “Hükümetin böylesine komik bir teklifle gelmesini içimize sindirmemiz mümkün değildir. Hükümetten ‘Erbakan duruşu’ bekliyoruz” demişti.

Hükümetten, Prof. Dr. Necmettin Erbakan duruşu bekleyen sendikalar, çalışanlar ve emekliler yine hayal kırıklığına uğradı. Kamu çalışanları ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018-2019 yıllarında altışar aylık dilimler halinde yapılacak zamlar konusunda hükümet ile sendikalar anlaşmaya vardı. Maaşlara 2018’in ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 3,5; 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5 zam yapılacak olması efsane Başbakan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yaptığı rekor zamları yine mumla arattı. Erbakan Hoca’nın başbakanlık sürecinde başdanışmanlığını yapan Prof. Dr. Osman Altuğ, Prof. Dr. Aziz Konukman ve Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, gazetemize konuşarak zammı ve Erbakan duruşunu değerlendirdi.

HÜKÜMETİN BAŞBAKANI PROF. DR. NECMETTİN

Erbakan’ın başdanışmanı Prof. Dr. Osman Altuğ, Millî Gazete’ye açıklamalarda bulunurken, Prof. Dr. Aziz Konukman ve Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu da gazetemize, yapılacak zammı ve beklenen Erbakan duruşunu değerlendirdiler.

PROF. DR. OSMAN ALTUĞ: ERBAKAN DURUŞU, BİR ANLAYIŞ MESELESİDİR

Erbakan duruşunu sergilemek için Erbakan gibi düşünmek, hareket etmek ve bilim adamı olmak gerekir. Yoksa kimseden Erbakan duruşu bekleyemezsiniz. Hiç beklemesinler, bu bir anlayış meselesidir. Aynı yapıda olmayanlar aynı duruşu sergileyemezler.

“EN YÜKSEK FAİZİ ÖDEYEN ÜLKEYİZ”

Kamu çalışanları ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan zammı Millî Gazete’ye değerlendiren Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, beraber “havuz sistemi”ni kurduğu Prof. Dr. Osman Altuğ, “İktisadi sistemin temeli insanları mutlu etmektir. İnsan helalinden iş bulursa mutlu olur. Türkiye’de insanımız mutlu mu? Helalinden iş bulabiliyor mu? Bulsa gerekli ücreti veriliyor mu? Dünyada bugün en yüksek faizi ödeyen ülke biziz fakat öğretmene en düşük maaşı veriyoruz. Türkiye’de makamlar yükseldikçe liyakat azalır. Nisa Sûresi’nde ‘İşi ehline ver’ deniliyor ama Türkiye’de bu yok” diye konuştu.

“AYNI YAPIDA OLMAYANLAR, AYNI DURUŞU SERGİLEYEMEZLER”

Altuğ, “Erbakan, 30 Haziran 1996’da başbakan oldu, 6 Temmuz’da beni davet etti ve 7 Temmuz’da göreve başladım ve 12 Temmuz’da ‘havuz sistemi’ni kurduk. Seri bir şekilde çalıştık. Bu bir devlet yönetimidir ve devlet yönetimi orkestraya benzer. Biz havuz sistemiyle devletin parasına sahip çıktık ve faiz giderlerini aşağı çekip, ödemekten kurtulduğumuz giderleri memura, emekliye zam verdik. Erbakan duruşunu sergilemek için Erbakan gibi düşünmek, hareket etmek ve bilim adamı olmak gerekir. Yoksa kimseden Erbakan duruşu bekleyemezsiniz. Hiç beklemesinler, bu bir anlayış meselesidir. Aynı yapıda olmayanlar aynı duruşu sergileyemezler” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: HÜKÜMET KENDİ ÇALIŞMALARINA İNANMIYOR

VERİLEN zamma göre hükümet enflasyon hedefini tutturacağına kendi de inanamıyor, hatta kendi çalışmalarına da inanmıyor. Hükümet seçime yönelik, yakında her şeyin iyi olacağı izlenimi veriyor.

“YAPILAN, ZAM SEÇİM ÇALIŞMASIDIR”

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu da, maaş artışına yaklaşımın zayıf olduğunu belirterek, “Gerek sendikanın, gerek hükümetin maaş artışlarına yaklaşımı çok yetersiz. Çalışanların ve emeklilerin mevcut ekonomiyi korumaları, ekonomiden yeterli payları almaları için çalışma yapılmalı. Verilen zamma göre hükümet enflasyon hedefini tutturacağına kendi de inanamıyor. Hükümet kendi çalışmalarına da inanmıyor. Hükümet seçime yönelik, yakında her şeyin iyi olacağı izlenimi veriyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Aziz Konukman: BÜYÜK KAYIPLAR VAR

Erbakan itiraz eden liderdi, bugün kimse itiraz etmiyor. AKP ayrı bir çizgi. Erbakan, “ağır sanayi”yi savunuyordu, emeğin karşılığını veriyordu. Bugün bunlar yok ve büyük kayıplar var. Bugünkü çalışmaların hiçbiri bu kayıpları karşılamayacak.

“ERBAKAN DURUŞU BEKLEMEK DOĞRU AMA SAMİMİ DEĞİL”

Prof. Dr. Aziz Konukman ise Memur-Sen’in “Hükümetten Erbakan duruşu bekliyoruz” söyleminin doğru olduğunu fakat inandırıcı, samimi olmadığını belirterek, “Daha önce neden Erbakan’ı hatırlatmadılar? Hükümetten, Tayyip Erdoğan’dan, Erbakan duruşu beklemek imkânsız. Erdoğan, o ekolden ayrılalı çok oldu. AKP ayrı bir çizgi. Erbakan itiraz eden liderdi, bugün kimse itiraz etmiyor. Erbakan, ‘ağır sanayi’yi savunuyordu, emeğin karşılığını veriyordu, bugün bunlar yok ve büyük kayıplar var. Bugünkü çalışmaların hiçbiri bu kayıpları karşılamayacak. Enflasyonun altında kalan bir rakam var. Memur-Sen’in duruşu konu mankeni gibiydi. Hakem Kurulu’na gitse ya anlaşacaklar ya da istedikleri teklife yakın bir rakamı alacaklardı. İhtimali neden kullanmadılar? Bunun adı da toplu sözleşme değil, toplu görüşmedir” ifadelerini kullandı.

ERBAKAN ‘REFAH’A KAVUŞTURDU

BAŞBAKANLIK görevini alır almaz zam çalışmalarına başlayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1996 yılının Temmuz’unda % 50 zam yapmıştı. Sonrasında her ay, aylık enflasyon kadar maaş artışı yapan efsane Başbakan Erbakan, Ocak 1997’de % 30 zam yaparak bir yılda toplam % 130 zam ile memuru, emekliyi partisinin ismindeki gibi ‘Refah’a kavuşturmuştu.

    

2 Yorum

Asil Islâmdır 18-09-2017, 22:26:16
Kader !
Hocamla (Milli Görüş ) akp ve lideri aynı kefede asla tutulamaz dolayısıyla aynı icraat beklenemez ! Bu hayal kırıklığı değil ancak Türkiye Siyasetinin değiştirilemeyen kaderi olarak algılanabilir .!
Selam ve dua ile..
secmen izleyici 23-08-2017, 18:45:32
isci dostu milli görüsün lideri erbakan
cerez parasindan bir kisilsaydi bu racon iscilere kesilmezdi iste gecmisde erbakan hoca havuz sistemiyle cerezlere dur dedi isciyi yüzde 130 vererek raconu isciye kesmedi bu secmen 15 senedir narkozdan kurtulamadimi nerden bilelim refarandumda bütün yollara bas vuran basardimi

Yorumların tamamı için tıklayınız.

Diğer Haberler
Resmi Gazete'de yayımlandı! Artık o parayı ödemeyen ülkeden çıkamayacak
Benzin ve motorine indirim!
Benzine indirim geliyor! Tam 16 kuruş...
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Bakan Tüfenkci açıkladı! Yüzde 20 ek vergi alınacak
Benzinde 6 liralık rekor! İşte en pahalı il
Türkiye Kart nedir? Türkiye Kart nerelerde kullanılacak?
Çanakkale'de ele geçirildi! Piyasa değeri 12 milyon TL
Türkiye, pancardan zarar ediyormuş!
Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek
Bakanlık düğmeye bastı! 6 milyon 300 bin araca ceza yağacak
Altında büyük vurgun! 110 liralık oyun
İstanbul'da yeni dönem! 3 kattan fazla binalara...
Akaryakıta zam göründü! Spekülasyon zammı geliyor
İstanbul'da büyük su kesintisi! İSKİ saat verdi
Kimine bayram kimine hüsran!
Fransa'dan 5 bin 700 ton et ithal edilecek
Enflasyon hedefi yine “karavana”!
Dış ticaretteki açık 77 milyar dolar!
Hız limitini aşan sürücü yandı! Bakanlık pilot uygulamayı başlatıyor
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz