6 Recep 1439 | 23 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Asrın zaferi
Bugün Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın emri ile gerçekleştirilen Kıbrıs zaferinin 43. yıldönümü… Türkiye için “hayat memat” meselesi olan Kıbrıs’ın dönüm noktası 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, bugün de “fetih coşkusu” ve heyecanı ile kutlanıyor...
20.07.2017 / 09:05

Asrın zaferi

Hz. Osman’ın, Hala Sultan’ın, Sultan Selim Han’ın ve Erbakan Hoca’nın emaneti Kıbrıs, bugün kurtuluşunun 43. yılını kutluyor. Rumların, adayı Yunanistan’a ilhak etmek için yaptığı zulüm ve katliamlar neticesinde Türkiye, “artık yeter” demiş ve Kıbrıs’a asker çıkarmıştı. Erbakan Hoca’nın emriyle Org. Semih Sancar’ın komutasındaki Türk Silahlı Kuvvetleri, bundan tam 43 yıl önce 20 Temmuz 1974’teki Barış Harekâtı’yla adadaki Rum mezalimine son verdi. Asrın son zaferi ve fethi olan Kıbrıs Barış Harekâtı, 43. yılında da şükran ve minnetle yâd ediliyor.
 
 

“BİZ MİLLİ GÖRÜŞÇÜYÜZ KATLİAMA GÖZ YUMAMAYIZ”

Kıbrıs Fatihi Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Uğur Dündar’ın Arena programında Kıbrıs Barış Harekâtı ile alakalı şu ifadeleri kullanmıştı: “Kıbrıs bilindiği gibi asırlar boyu bizim bir adamızdır. Bizim olan adanın bizden alınması için her türlü entrika çevrildi. Birçok kat-
liamlar yapıldı bizim insanımızı yok etmek için ve biz 1974’te hükümet olup geldik. Biz dedik ki; ‘Biz Milli Görüşçüyüz, bu katliama göz yumamayız. Bunlar bizim kendi soydaşımız, kardeşimiz, buna engel olmalıyız’. Kuvvetlerimizin çıkması için her türlü hazırlığı yaptık ve ‘gideceksiniz’ buradaki kardeşlerimizi kurtaracaksınız’ dedik.” 
 
Kıbrıs’ta Rumlar tarafından gerçekleştirilen darbeyi kabul etmeyen Türkiye, tüm diplomatik girişimlerinin sonuçsuz kalması üzerine 20 Temmuz 1974 tarihinde garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs Barış Harekâtı’nı başlattı. Aynı gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Taraflara ateşkes çağrısında bulundu. Rumlar, Türkiye’nin 1963 ve 1967’deki gibi adaya müdahale edemeyeceğini düşünüyordu. Türkiye iki günde Girne ve Lefkoşa’ya girdi. 22 Temmuz’da ateşkes ilan edildi. Pakistan, Afganistan ve İran, Türkiye’ye yardım sözü verdi. Libya Devlet Başkanı Kaddafi, ihtiyaç duyulan tüm askeri mühimmatların karşılanacağını açıkladı. Ayrıca Suudi Arabistan’da 1,5 milyar dolarlık petrol ile 1 milyar dolar nakit para hibe etti. İkinci taarruz ile üç gün içinde (13-16 Ağustos 1974) adanın yarısı ele geçirildi. Ancak diplomasiye takılan harekât, yarıda kesilmek zorunda bırakıldı. 
 
 

TARİHİ HAREKÂT EMRİ

Lozan Anlaşmasıyla adanın tamamen elden çıkmasından 1974 yılına gelinceye kadar Kıbrıs’ta yıllarca Müslüman kanı döküldü. Tarih 20 Temmuz 1974’ü gösterdiğinde iş başında bulunan Milli Görüş adada Müslümanlara yapılan zulme daha fazla sessiz kalmıyor. Harekât,  dönemin Başbakan’ı Bülent Ecevit’in uçağı İngiltere’ye gitmek için Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan yeni kalkmışken Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’nın, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a gemilerin yola çıkması için o tarihi emri vermesiyle başlıyor. Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın verdiği işte bu tarihi emir ve kararlı tavrı sonrası adada akan Müslüman kanı durduruluyor. 
 
 

BM, AMERİKA, İNGİLTERE  ‘DURUN’ DEDİ, DURMADIK. İŞTE MİLLİ GÖRÜŞ BU!

Emperyalistlerin, BM’nin, ABD’nin ve İngiltere’nin dur ihtarlarına kulak asmadan harekâta başladıklarını ifade eden Erbakan Hoca, “Kıbrıs’ta birinci harekât oldu. Birinci harekât bölgesinde durmamız mümkün değildi daha, çünkü başta bugünkü hudutları yeşil hat olarak en asgari buraya gitmemiz lazımdır diye tespit ettik. Azami olarak da şunu gösterdik, bilhassa ben ısrar ettim. Madem önümüzde fırsat var, mutlaka Larnaka’yı almalıyız. Sonradan pazarlık olursa icap ederse oradan bazı toprakları verebiliriz. Birinci harekette BM ‘hareketi durdurun’ dedi. Amerika ve İngiltere ‘dur’ dedi, hiçbirini dinlemedik, işte Milli Görüş bu” dedi.
 
Emperyalistlerin, BM’nin, ABD’nin ve İngiltere’nin dur ihtarlarına kulak asmadan harekâta başladıklarını ifade eden Erbakan Hoca, “Kıbrıs’ta birinci harekât oldu. Birinci harekât bölgesinde durmamız mümkün değildi daha, çünkü başta bugünkü hudutları yeşil hat olarak en asgari buraya gitmemiz lazımdır diye tespit ettik. Azami olarak da şunu gösterdik, bilhassa ben ısrar ettim. Madem önümüzde fırsat var, mutlaka Larnaka’yı almalıyız. Sonradan pazarlık olursa icap ederse oradan bazı toprakları verebiliriz. Birinci harekette BM ‘hareketi durdurun’ dedi. Amerika ve İngiltere ‘dur’ dedi, hiçbirini dinlemedik, işte Milli Görüş bu. O söylediğimiz hatta kadar geldik ve ileri gitmeyi söyledik, illa Larnaka’yı alalım. Larnaka’da Peygamberimiz’in muhterem halası var, orası Müslümanlar için mübarek bir yerdir, burası da kurtarılsın. Semih Sancar da temenni ediyordu, buraya doğru giderken bizim hükümet ortağımız bize haber vermeden ‘burada durun’ dedi. Biz Larnaka alınsın istiyorduk ama hedefimiz olan yeşil hatta gelindi diye sesimizi çıkarmadık. Ateşkes emrine iştirak ederiz ama hareketi sonra yeniden başlatamayız. Bu yüzden bakanlar kurulu bekledi, gece yarısı 3’te Semih Sancar’a ben gittim. ‘Paşam şimdi halimizi düşünün. Burada hareketin durdurulmasına katılabilir ama siz burada duramayız diyorsunuz. Hareketin yeniden başlamasına gücümüz yetmez. Ben sizden söz istiyorum, burada durduğumuz müddetçe ikinci hareketin yapılmasına söz istiyorum’ dedim. Bir haftadır orada kaldığı, gece gündüz çalıştığı için sakalları uzamıştı, ‘Ben sana asker sözü veriyorum. Başka türlü burada duramayız’ dedi. Hayran kaldım vatanseverliğine, gecesini gündüzüne katmış soydaşlarımız için. Yeşil hat dediğimiz bugünkü huduttur. Bu huduttan bir zerresi verilemez!” dedi.
 
 

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI…

Kıbrıs’taki Rum darbesine kayıtsız kalmayan Türkiye, 20 Temmuz 1974 tarihinde garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs Barış Harekâtı’nı başlattı. Aynı gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplanarak ateşkes çağrısında bulundu. Türkiye, iki günde Girne ve Lefkoşa’ya girdi. 22 Temmuz’da ateşkes ilan edildi. İkinci taarruzda ise (13- 16 Ağustos 1974) adanın yarısı ele geçirildi. Barış Harekâtı’nda 498 askerimiz ile 70 mücahit şehit olurken 270 sivil vatandaş da hayatını kaybetti.
 

498 ASKER ŞEHİT OLDU

İlk fethini Hz. Osman döneminde yaşayan Kıbrıs’ta 1200 ila 1400 arasında sahabenin meftun olduğu biliniyor. Ada, daha sonra işgale uğramış ve 1571 yılında, 2. Selim döneminde ikinci kez tekrar fethedildiğinde ise 80 bin şehit verilmişti. 1800’lerin sonlarında İngiliz işgaline uğrayan Kıbrıs Adası, 3. fethini ise Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın komutasında 1974 yılında yaşadı. ‘74 Kıbrıs Harekâtı’nda 498 askerimiz ile 70 mücahit şehit olurken 270 sivil vatandaş da hayatını kaybetmişti.
 
 

BARIŞ HAREKÂTI’NIN MİMARI ERBAKAN

İngiliz arşivlerinde yer alan bilgilere göre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nı dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in değil, Başbakan Yardımcısı Erbakan’ın yaptırdığı ortaya çıktı. İngiliz arşivlerinde yer alan dönemin belgelerini tarayan Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, yaptığı araştırma sonucunda gerçekleri belgeleriyle gün yüzüne çıkardı. Bilgin, doktora çalışması için İngiliz Ulusal Arşivleri’nde yaptığı araştırmasında “Büyük Güçler, Türkiye ve Kıbrıs Meselesi (1967-1975)” başlıklı TÜBİTAK projesi ile Erbakan Hoca’nın Kıbrıs Barış Harekâtı’nı planlayan ve başlatan kişi olduğunu tespit etti.
 
 

6. FİLO NASIL GÖNDERİLDİ?

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 43’üncü yıldönümüne ilişkin Millî Gazete’ye çok önemli açıklamalarda bulundu. Kıbrıs Barış Harekâtı’nı planlayan ve organize eden kişinin Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan olduğuna dikkat çeken Asiltürk, Milli Görüş olmasaydı Kıbrıs’ta barış ve huzurun tesis edilemeyeceğini belirtti. Erbakan’ın harekât öncesinde pilotlarla yaptığı görüşmenin içeriğini de aktaran Asiltürk, şunları kaydetti: “Erbakan Hoca, Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’a, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılacak pilotlarla konuşmak istediğini söyledi. Sancar Paşa da bunu yerine getirdi. Yaklaşık olarak toplanan 15 pilota Erbakan Hoca, niçin müdahale etmemiz gerektiğini ve niçin üstümüze bir vecibe olduğunu anlattı. Ondan sonra pilotlara Amerika’nın bizleri 6’ncı Filo üzerinden tehdit ettiğini söyleyen Erbakan Hoca, Japonların uçakların gereği olarak yaptığı kamikaze yapıp ‘Amerikan gemilerini havaya uçuracak kaç kişi var?’ deyince bütün pilotlar bir adım öne çıkarak, ‘hepimiz hazırız’ diye bağırdı. Sonra Erbakan Hocamıza sordum, niye böyle yaptınız deyince ‘Amerikalılar bak bundan sonra buraya gelmeyecek, bak görürsün’ dedi bana. Ve gelemediler cidden.”
 
 

ERBAKAN HOCA’NIN DİLİNDEN KIBRIS HAREKÂTI

Kıbrıs Fatihi Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Uğur Dündar’ın Arena programında Kıbrıs Barış Harekâtı ile alakalı şu ifadeleri kullanmıştı: “Kıbrıs bilindiği gibi asırlar boyu bizim bir adamızdır. Bu adamıza zaman içerisinde çeşitli göçler yaptırıldı, planlı olarak tıpkı Girit gibi. Bizim olan adanın bizden alınması için her türlü entrika çevrildi. Birçok katliamlar yapıldı, bizim insanımızı yok etmek için ve biz 1974’te hükümet olup geldik. Geldiğimizde bizden önce Halk Partisi bir şey yapamamış, Sayın Demirel’in bir dönem olmuş bir şey yapamamış katliama karşı. Biz geldiğimizde işin şekli değişti. Biz dedik ki ‘Hayır biz Milli Görüşçüyüz. Bu katliama göz yumamayız. Bunlar bizim kendi soydaşımız, kardeşimiz buna engel olmalıyız.’ Kuvvetlerimizin çıkması için her türlü hazırlığı yaptık ve ‘gideceksiniz, buradaki kardeşlerimizi kurtaracaksınız’ dedik. Askeri kuvvetlerimiz Sayın Semih Sancar, Allah gani gani rahmet etsin. Çok muhterem bir Genelkurmay Başkanımız da Kıbrıs harbine baştan sona kadar en büyük kahramanlıkları yapmıştır. Sizi mareşal yapalım dedik, kabul etmedi, bir maaş ikramiye verelim dedik, kabul etmedi. En büyük fedakârlıkları yapmıştır ve başarıyla yönetmiştir.”
 
 
 
 

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Bu gece magfiret kapıları acılıyor
Yok artık! İmam nikah kıydı, papaz ve haham şahit oldu!
İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması
İslam’da ittifak etmeliyiz
Dışişleri'nden Yunanistan'a çok sert bayrak tepkisi! "Bayrağımızı yakanları derhal yakalayın"
Keramete değil fikre çağıran lider
Mazlumların yolunu aydınlatmaya devam ediyor
Milli Görüş’ü ümmeti ayağa kaldırmak için kurduk
Ufuk açan lider: Necmettin Erbakan
İnsanımız toprağını terk ediyor
Kabullenmiyoruz!
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Alparslan Kuytul'un başkanı olduğu Furkan Vakfı'na operasyon!
YAZARIMIZ ATİLLA MEHDİGİL'İN YENİ KİTABI II. YALTA ÇIKTI
'Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin duygulandıran vasiyeti
Tüm fabrikalarda Erbakan izi ve imzası var
Erbakan hocam milleti 28 Şubat tuzağından korudu
Erdoğan 'Adalet Şurası'nda konuştu: Geciken adalet, adalet değildir
150 yıl sonra görülen 'kandamlası' bitkisi korumaya alınıyor
Rektör Mehmed Özkan'dan o tweet için açıklama!
 
Macron'dan Türkiye için skandal ifadeler
Torpil yok mazeret ataması yapıldı
Şekerde 'yeni' hesap
Hakan Bayrakçı gözaltına alındı
İktidar da ses verdi
Benzine 15 kuruş zam geliyor
Enes Ünal, Atletico Madrid'i tek başına dağıttı!
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
EN ÇOK
Yazarlar
Atilla MEHDİGİL
Papa'nın mı duası tuttu?
Feyzullah AYDOĞAN
MİLLİ GÖRÜŞ
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Mustafa İŞCAN
8000 gün ile ne zaman emekli olurum?
Mustafa KAYA
Mehmet Görmez Hoca İle “Tecrübe Konferansları”
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yol Hukuku ve Âdâbı
Ali Haydar HAKSAL
Ruhu Arındırmak ve Korumak
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Anlara-Washington Hattında Üç İtiraf, Tek Gerçek!
Zeki CEYHAN
Bu nasıl anlaşma?
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Silkinin safiyetiniz ortaya çıksın
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Hocalar Üzerinden Yürütülen Sosyo-Psikolojik Savaş-2:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, indirilmiş bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Akıl, mantık, şuur…
Şakir TARIM
Hocalara böyle mi sahip çıkılır?
İsmail KILLIOĞLU
Karışık yazı
İbrahim VELİ
Yönetici özeti
Abdülkadir ÖZKAN
Varlığınız kriz sebebi, bölgeden uzak durun yeter
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz