26 Sevval 1438 | 20 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Hukuksuzluğun belgesi
Önceki akşam bir hukuk garabeti yaşanmıştı… Mahkeme, “Bylock yoktur” diyen adli bilişim raporunu görmedi… Vicdanlar böyle bilsin…
13.07.2017 / 09:38
Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi ve HUDER İstanbul İl Başkanı Mustafa Yaman, bir hafta önce toplantı için bulunduğuSaadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda ByLock kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Yaman, 5 günlük incelemelerin sonucunda telefonunda ByLock bulgusuna rastlanmamasına ve hiçbir delil olmamasına rağmen çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olaya tepki gösteren yüzlerce vatandaş Çağlayan Adliyesi’ne akın etti. Sosyal medyada da günün konusu olan skandal tutuklamaya, toplumun birçok kesiminden tepki yağdı.

ADALET SU GİBİ BİR İHTİYAÇTIR
 

Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Av. Mustafa Yaman’ın ByLock gerekçesiyle tutuklanması Milli Görüş camiasını ayağa kaldırdı. Skandal tutuklamayla ilgili Saadet Partisi İl Teşkilatı, Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Heyet adına konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, adaletin hava gibi, su gibi bir ihtiyaç olduğunu belirterek, geç gelen adaletin adalete en büyük darbe olacağını ifade etti.

ADLİ BİLİŞİM RAPORU: BYLOCK’A RASTLANMAMIŞTIR
 

Türkiye’nin önde gelen Adli Bilişim uzmanlarından Halil Öztürkci imzalı raporda “İlgili telefon üzerinde adli bilişim cihazın fiziksel imajı alınarak gerçekleştirilmiş ve hem mantıksal hem de fiziksel seviyede (silinen verileri de kapsayacak şekilde) analizler yapılmıştır. Gerçekleştirilen adli bilişim incelemesi sonucunda ByLock uygulamasının yüklendiğine veya kullanıldığına dair bir bulguya rastlanmamıştır” ifadelerine yer verildi. 

MAHKEME, RAPORU DİKKATE ALMADI
 

MUSTAFA Yaman’ın vekili ve Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Dr. Mustafa Halit Korkusuz: “Bu hukuki bir garabettir. Tutuklamaya ilişkin gerekçe gösterilen evrak ve belgeler bize gösterilmedi. İddia edilen programın Yaman’ın telefonuna yüklenmediğine dair adli bilişim uzmanları tarafından verilen raporu mahkemeye sunduk fakat dikkate alınmadı.”
 
Avukat Mustafa Yaman’ın tutuklanması kararının hemen akabinde Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Mustafa Yaman vekili ve ayrıca Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Dr. Mustafa Halit Korkusuz, “Mustafa Yaman’ın tutuklanması hukuki bir garabettir. Tutuklamaya ilişkin gerekçe gösterilen evrak ve belgeler bize gösterilmedi. İddia edilen programın Av. Mustafa Yaman’ın telefonuna yüklenmediğine dair adli bilişim uzmanları tarafından verilen raporu sayın mahkemeye sunduk fakat dikkate alınmadı” ifadelerini kullandı. Korkusuz, “Av. Mustafa Yaman gibi bir ismin tutuklanması bütün FETÖ yargılamalarını sulandırabilir ve kırılmalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden adalet ve hakkaniyet çerçevesinde en yakın zamanda haksız bir şekilde verilen tutuklama kararının kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.
 

KARARIN ViCDANLARDA YERi YOKTUR
 

Mustafa Yaman’ın tutuklanma kararının kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “Saadet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı muhterem insan Av. Mustafa Yaman’ın parti yönetim kurulu toplantısının hemen ardından FETÖ ile ilişkilendirilerek gözaltına alınması ve akabinde tutuklanması kendisini tanıyan, kimliğini, çalışmalarını ve gayretini öteden beri bilen herkes için şaşırtıcı ve üzücü olmuştur. Vicdanlarda yer bulmayan, âdeta psikolojik bir savaş gibi duran, adalete olan güveni sarsan bu tip yaklaşımların ağır travmalar oluşturacağı yadsınamaz. Yapılan işlemin ivedi bir biçimde gözden geçirilmesi gerekir. Adalet herkese lazımdır” dedi.
 

ADALET ER GEÇ TESİS EDİLECEKTİR
 

Hukuk-Der Genel Başkanı Cavit Tatlı: “Mustafa Yaman abi bizim yakinen tanıdığımız, güvendiğimiz bir büyüğümüz. Tutuklanması bizleri üzmüştür. Hukuk dairesi içerisinde elimizden geleni yapacağız. Bizler hukukçuyuz. Adaletin tesis edileceğine inanıyoruz.”
 
Mustafa Yaman’ın suçsuz olduğuna inandığını söyleyen Hukuk-Der Genel Başkanı Cavit Tatlı, “Mustafa Yaman abi bizim yakinen tanıdığımız, güvendiğimiz bir büyüğümüz. Tutuklanması bizleri üzmüştür. Hukuk dairesi içerisinde elimizden geleni yapacağız. Bizler hukukçuyuz. Kanunlar çerçevesinde elimizden gelen tüm çalışmayı yapacağız. Adaletin tesis edileceğine inanıyoruz” diye konuştu.  
 

YAMAN’IN FETÖ İLE ALAKASI OLAMAZ
 

Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen: “Mustafa Yaman benim 30 yıllık dostumdur. FETÖ’den tutuklanması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Çünkü Yaman, 80‘lerde öğrenci olduğu yıllarda bile, ‘Bu Gülen’e güven olmaz’ diyen bir isimdi. Milli Görüş camiası ise her zaman FETÖ ile arasına mesafe koymuştur. Bu durumdan dolayı da hep haklı çıkmıştır.” 

Devletin sistematik bir hata ile karşı karşıya olabileceğini ifade eden Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen; Mustafa Yaman benim 30 yıllık dostumdur. FETÖ’den tutuklanması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Çünkü Yaman, 80‘lerde öğrenci olduğu yıllarda bile ‘Bu Gülen’e güven olmaz’ diyen bir isimdi. Bu işte bir terslik olduğu aşikârdır. Ben olay ile ilk günden itibaren yakinen ilgileniyorum. Mustafa Yaman yakında evine dönecektir. Ancak Yaman vakası bugün bizi farklı bir noktaya getirebilir. İnşallah bu tutuklanmalar sistematik bir hata değildir. Eğer böyle ise daha farklı çalışmalar yapılması icap edebilir. Ayrıca şunu da ifade edeyim ki; Mustafa Yaman taş gibi bir Milli Görüşçüdür. Milli Görüş camiası ise her zaman FETÖ ile arasına mesafe koymuştur. Bu durumdan dolayı da hep haklı çıkmıştır” diye konuştu.      
 

GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR
 

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım: “40 yıldır Milli Görüş davası içinde hizmet eden Yaman’ı kırmızı ByLock listesinde göstermek, olsa olsa FETÖ tarafından yapılan karşı bir operasyondur. Geç gelen adalet, adalet değildir.” 
 

İVEDİLİKLE HATADAN DÖNÜLMELİ
 

Mustafa Yaman’ın tutuklanmasını, FETÖ’nün yaptığı karşı bir operasyon olarak yorumlayan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Bizim Mustafa Yaman’a kişisel bir kefaletimiz var.  Mustafa Yaman bizlerin öğrencilik yıllarından itibaren tanıdığı ve kefil olduğu bir isimdir.  40 yıldır Milli Görüş davası içinde hizmet eden Yaman’ın FETÖ ile bir bağının olduğuna inanmak mümkün değildir.  Yaman’ı kırmızı ByLock listesinde göstermek, olsa olsa FETÖ tarafından yapılan karşı bir operasyondur. Şu an yapılması gereken adalet mekanizmalarının ivedilikle bu yanlışı düzeltmesidir. Geç gelen adalet, adalet değildir. Biz inanıyoruz ki yakında bu hatadan dönülecektir” dedi.  
 

MİLLİ GÖRÜŞ  PROVOKASYONLARA GELMEYECEK
 

TİMAV Başkanı Ecevit Öksüz: “Nasıl 28 Şubat gibi acı dönemleri bertaraf ettiysek, bundan sonraki süreçte de milli ve yerli olan düşünce, sistem ve insanlarla ülkemiz geleceğe yürüyecektir. Milli Görüş hareketi asla provokasyonlara gelmeyecektir, gelmemelidir.”
 
Provokasyon tehlikesine dikkat çeken TİMAV Başkanı Ecevit Öksüz; “Milli Görüş hareketi yerli, milli ve kökleri kendi medeniyet tasavvurumuza ait bir harekettir. Nasıl 28 Şubat gibi acı dönemleri Milli Görüş temeli ve müntesipleri ile millet olarak bertaraf ettiysek, bundan sonraki süreçte de milli ve yerli olan düşünce, sistem ve insanlarla ülkemiz geleceğe yürüyecektir. Milli Görüş hareketi asla provokasyonlara gelmeyecektir, gelmemelidir. Kendi içerisinde FETÖ ve benzeri örgütlere yer vermeyen bu hareket, inanıyorum ki; kendi içerisine sızma ihtimali bulunan hainleri de bizzat kendisi temizleyecek şuura sahiptir. Bu vesile ile FETÖ ile mücadele gerekçesiyle tutuklanan Av. Mustafa Yaman Bey’in hukuk nezdinde bir an önce aklanacağını, adaletin hak ve hakkaniyet çerçevesinde tecelli edeceğine olan inancımı paylaşmak istiyorum” dedi.
 

YAMAN, FETÖ İLE BAĞDAŞTIRILAMAZ
 

HUDER Genel Başkanı Hüseyin Kaya, “Mustafa Yaman’ın FETÖ yapısıyla ile değerlendirilmesi mümkün değildir. Kendisi uzun yıllardır Milli Görüş yönetimi içerisinde çalışan bir arkadaşımızdır. Bylock kullanımı ile alakalı arkadaşlarımız bilirkişi raporu hazırlattılar, raporda Bylock kullanılmadığı tespit edildi. Ama yeniden devlet incelemesi yapılacak. Yeni raporda da Bylcok’un kullanılmadığı anlaşılacaktır. En kısa zamanda başkanımızın tahliye edileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Millî Gazete

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Darbenin üssüne yürüyoruz
MHP'den 15 Temmuz açıklaması: Bize davet gelmedi
Hukuksuzluğun belgesi
Koray Çalışkan gözaltına alındı
Başbakan Yıldırım: 'Sağlık olsun Türkiye Kıbrıs için elinden geleni yaptı'
Saadet Partisi, CHP'nin mitingine katılmayacağını duyurdu
Kılıçdaroğlu 'provokasyon duyumunu' ilk kez açıkladı
Feyzioğlu’ndan ‘Adalet Yürüyüşü’ açıklaması: Katılmıyoruz, çünkü...
Gemlik'te bir polis şehit oldu
WhatsApp'ın 'pişman oldum' özelliğine geri sayım
'Dur' ihtarına uymayan genci vurdu 10 yıl hapis aldı
YAŞ öncesi TSK'da kritik değişiklik
Sonunda namlular Türkiye’ye dönecek
SAT’lar ve özel harekatçılar… Dünya Türkiye’nin bu operasyonunu konuşuyor!
Kardeşliğin harcı Milli Görüş’tür
“Türkiye’nin yeni bir vizyona ihtiyacı var”
AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım oldu
Hanefi Avcı'ya beraat
BASINDA BUGÜN
Şarkıcı Sıla Gençoğlu ifade verdi
 
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
Avusturya'dan Zeybekci'ye giriş yasağı
Başbakan Yıldırım: 'Sağlık olsun Türkiye Kıbrıs için elinden geleni yaptı'
BBP'den Adalet Yürüyüşü mitingi kararı
Kılıçdaroğlu 'provokasyon duyumunu' ilk kez açıkladı
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
SGK ve 15 Temmuz gazilerinin hakları
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Mustafa KAYA
Şimdi Daha da Dikkatli Olma Zamanı
Hayati OTYAKMAZ
"Erkekler gibi savaşamadın, bari oturup kadınlar gibi ağla"
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Ah köylüm vah köylüm
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Tasavvufu Kirlettirmeyelim
Ali Haydar HAKSAL
Güzel ve Kalıcı Anlar Bırakmak
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Batı Cephesi”ndeEvanjelik Çatlamalar!
Zeki CEYHAN
Aptal yerine konmak!
Mevlüt ÖZCAN
Kımız içilir mi?
Mahmut TOPTAŞ
İsrail, sana derim
Prof.Dr.Ata ATUN
15 Temmuz Kalkışmasında TSK ve Halk
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyası ve “kaostan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Fitneler ve darbeler
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Pişkin…
Şakir TARIM
Kudüs ve Filistin için ümitler yeşerdi
İsmail KILLIOĞLU
İnsana bakmak
İbrahim VELİ
Saadet similasyonu
Abdülkadir ÖZKAN
“İsrail laftan anlamaz, ancak güçten anlar”
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz