26 Sevval 1438 | 20 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
İlişki durumu karışık
Avrupa Birliği kapısında 40 yıl beklemekten adeta başımız döndü… Sürekli git geller yaşar olduk!
01.07.2017 / 09:11
Başbakan Binali Yıldırım’ın “Fazla naz âşık usandırır. 40 yıldır bizi oyalıyorsunuz” diye sert tepki gösterdiği Avrupa Birliği’ne AB Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden, “Türkiye-AB ilişkileri sıkıntılı, ancak bu gidişatı tersine döndürmeye kararlıyız” mesajı yayınlandı. Aynı gün içerisinde verilen birbirinden farklı iki mesaj, kafalardaki karışıklığı da ortaya koyuyor…
 

Mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı

Türkiye’nin, AB’yle tam üyelik müzakereleri yapıp, vize muafiyeti olmayan tek ülke olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakereleri yapan Türkiye’ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart’ta başladığımız, anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma, ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, Türkiye’nin AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak” diye konuştu.
 

AB Bakanlığı: Gidişatı tersine döndüreceğiz

Avrupa Birliği Bakanlığı, resmi Twitter hesabından AB ile müzakereler kapsamında yeni fasılların açılması konusunda kararlı olduklarını belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada bir yıl önce sıkıntılı olan AB-Türkiye ilişkilerinin gidişatının tersine döndürülmesinde Türkiye’nin kararlılığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bir yıl önce yeni bir faslı müzakerelere açtık. Bu süre zarfında Türkiye-AB ilişkileri sıkıntılıydı, ancak bu gidişatı tersine döndürmeye kararlıyız.”  
 
Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Türkiye’ye resmi ziyareti kapsamında, Ankara’daTürkiye-Macaristan İş Forumu düzenlendi. Foruma, Başbakan Yıldırım ve Macar mevkidaşı Orban’ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yle Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da katıldı. Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda hitap eden Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimini hatırlattı. Yıldırım, “Darbe girişiminin amacı, Türkiye’nin demokrasisini yok etmek, Türkiye’nin geleceğini karartmaktı. Milletimizin cesareti, Cumhurbaşkanı’mızın dirayeti ve hükümetimizin kararlılığıyla Allah’a şükür; bu alçak darbe girişimini başarısızlığa uğrattık. Aslında 15 Temmuz darbe girişimi aynı zamanda Türkiye’nin gerçek dostlarının da kimler olduğunu görmesine de bir imkan sağladı. O gecenin aydınlığında biz, gerçek dostlarımızı gördük. Onlardan biri de Macaristan’dı. Macaristan, çok ve net bir şekilde bu darbede Türk hükümetinin ve milletinin yanında yer almış ve darbeyi en şiddetli şekilde kınamıştır. Bu tutumunuz, Türk milleti tarafından takdirle karşılanmış olup, asla unutulmayacaktır” diye konuştu. 
 

“MUTLAKA VİZE KOLAYLIĞINI DİKKATE ALMAMIZ LAZIM”

Macaristan’la vizelerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “Ben İstanbul’dan memleketim Erzincan’a 1,5 saatte gidemiyorum; ama Budapeşte’ye 1,5 saatte gidebiliyorum. İç hatlardan daha kolay Macaristan’a ulaşım var. Bu tamam; ama vizelere gelince orada biraz duralım. Vizelerde sıkıntı var Sayın Başbakan. Vizeleri iş adamlarından başlamak üzere biraz gevşetmemiz lazım. Sadece havayolunun, karayolunun, bağlantıların kolay olması yetmiyor. İnsanların da seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. Avrupa Birliği, Schengen rejimi bunlar anlaşılabilir; ama biz ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak mutlaka vize kolaylığını dikkate almamız lazım” dedi. 
 

“BU, AB’NİN AYIBI”

Türkiye’nin, AB’yle tam üyelik müzakereleri yapıp, vize muafiyeti olmayan tek ülke olduğunu belirten Yıldırım, “Bu, AB’nin ayıbı, diye düşünüyorum. Daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakereleri yapan Türkiye’ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart’ta başladığımız, anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma, ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, Türkiye’nin AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak” diye konuştu. 
 

“TÜRKİYE, AB’NİN GÜVENLİĞİNİ TEMİN EDEN BİR ÜLKE”

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Türkiye ve Macaristan, bir yandan AB bir yandan Balkanlar bölgesinde güvenin ve istikrarın en önemli iki ülkesidir. Türkiye de bulunduğu konum itibariyle sadece Balkanlar değil, AB’nin güvenliğini de bir anlamda temin eden bir ülkedir. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan savaş ve karışıklıkların Avrupa’ya sirayet etmemesi eğer bugün mümkünse bunun en önemli sebebi, Türkiye’nin bu bölgede olayları kontrol ediyor olması ve mülteci akınını durduruyor olmasıdır. Ancak bunu, Avrupalı dostlarımızın çok iyi takdir ettiklerini söylemek, mümkün değil. Türkiye, bölgede istikrar adası olmaya devam edecek”
 

FAZLA NAZ, AŞIK USANDIRIR; AB’NİN DAHA HIZLI HAREKET ETMESİNDE FAYDA VAR

Başbakan Binali Yıldırım, “AB, özellikle İngiltere’nin çıkma kararından sonra tekrar düşünmeli. Birkaç gün sonra Sayın Hahn, gelecek. Bu konuda görüşmeler yapacağız. Biz samimiyiz; ama bu iş uzadıkça işin olabilirliği sorgulanmaya başlanıyor. Bizde bir laf vardır; ‘Fazla naz, aşık usandırır’. AB’nin biraz daha bu konuda hızlı hareket etmesinde fayda var” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kabulün ardından Türkiye-Macaristan 3’üncü Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi (YDSK) toplantısı yapıldı. İki lider toplantı sonrası, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Macar mevkidaşı Orban’la düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, ortak sınır olmasa da Macaristan’ı komşu ülke gibi gördüğünü söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artış hızının, beklentilerin altında olduğunu dile getiren Yıldırım, “İkili ve siyasi ilişkilerimiz son derece iyi düzeyde olmakla beraber ticari ilişkilerimizdeki artış hızı, beklentimizin altındadır. Bunu, nasıl artırırız; bunun yollarını birlikte konuştuk. Hedef, kısa vadede 5 milyar Dolar ticaret hacmine ulaşmak. Bu bağlamda, Macaristan’ın iş adamlarına mümkün olan seyahat kolaylığını sağlaması yönünde beklentimizi ifade ettik. Taşımacılığın biraz daha serbestleştirilme yönünde neler yapılabilir; bunların karşılıklı görüşülmesi konusunda mutabık kaldık. Turizmde maalesef son 2 yılda beklediğimiz gelişmeyi göremiyoruz. Bunun, geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. İnşallah kısa zamanda turizmde eski günleri tekrar yakalamayı ümit ediyoruz” diye konuştu. 
 

YILDIRIM: İŞ UZADIKÇA OLABİLİRLİĞİ SORGULANMAYA BAŞLANIYOR

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreciyle ilgili de açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye ve AB ilişkilerinin geçmişinin çok uzun olduğunu vurguladı. Türkiye’nin neredeyse yarım asırdır AB’ye ortak olmaya çalıştığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti: “Sonradan gelenler, geldi geçti. Biz, hala görüşmeye devam ediyoruz. Bizim buradaki bakışımız çok net. AB, özellikle İngiltere’nin çıkma kararından sonra tekrar düşünmeli. Gelecek vizyonunu net bir şekilde ortaya koyması lazım. Kafa karışıklığını bir kenara bırakması lazım. Biz, bunu öneriyoruz. Türkiye, samimiyetle birliğe üye olmak istiyor. Birliğe üye olma konusunda da Macaristan’ın başından beri tutumunda herhangi bir tereddüt yok, çok net. Her ortamda, her şart altında Türkiye’nin üyeliğini destekliyor. “Ama’lı, fakat’lı” bir tutum içerisinde girmiyor. Bunu takdirde karşılıyoruz. Ümit ederiz ki geçtiğimiz 25 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı’mızın Brüksel’de yaptığı temaslarda, bir karar alındı. Bu karar neydi? ‘Artık geçmişi bırakalım, önümüzdeki 1 yıl için bir çalışma programı hazırlayalım’ demişlerdi. Bu amaca yönelik olarak birkaç gün sonra Sayın Hahn, gelecek. Bu konuda görüşmeler yapacağız. Biz samimiyiz; ama artık bu iş uzadıkça işin olabilirliği sorgulanmaya başlanıyor. Bizde bir laf vardır; ‘Fazla naz, aşık usandırır’. AB’nin biraz daha bu konuda hızlı hareket etmesinde fayda var”
 

MACARİSTAN BAŞBAKANI ORBAN: ‘DONDURMA VE ASKIYA ALMA’YI KESİNLİKLE DESTEKLEMİYORUZ

Macaristan Başbakanı Orban ise Türkiye’yle müzakereleri desteklediklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Çok önemli konu, ciddi bir konu. Sadece müzakereler değil, bu konuya sağduyuyla bakarsak Türkiye, çok kısa sürede en büyük güç olacak ‘Avrupa’ diye adlandırdığımız bölgede. Sizler 80 milyonsunuz ve kısa sürede 100 milyon olacaksınız. Büyüyorsunuz, nüfus artıyor. Birçok Avrupa ülkesinde buna karşılık nüfus azalmakta ve şüpheler var gelecekle ilgili. Doğru okuduysam sizlerin amacı, 6 yıl sonra 2023’e dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden birisi olmak; olacaktır. Ordusu, dünyanın en güçlü ordularından biri. Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var. Bir müzakere başladıysa bunu saygılı bir şekilde sürdürmek lazım. Kısa vadeli, iç politikanın çıkardığı ‘askıya alma’, ‘dondurma’ gibi şeyleri kesinlikle desteklemiyoruz. Avrupa’nın Türkiye’yle büyük bir anlaşmaya ihtiyacı var. Böylesine büyük bir güce Avrupa’nın hak ettiği saygıyı göstermesi lazım. Türkiye ile bütün müzakereleri destekliyoruz”
 

Avrupa Birliği Bakanlığından AB ile ilişkilerde kararlılık vurgusu

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni fasılların müzakereye açılması konusunda kararlı olduklarını belirtti. AB Bakanlığı, resmi twitter hesabından AB ile müzakereler kapsamında yeni fasılların açılması konusunda kararlı olduklarını belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada bir yıl önce sıkıntılı olan AB-Türkiye ilişkilerinin gidişatının tersine döndürülmesinde Türkiye’nin kararlılığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Bir yıl önce yeni bir faslı müzakerelere açtık. Bu süre zarfında Türkiye-AB ilişkileri sıkıntılıydı, ancak bu gidişatı tersine döndürmeye kararlıyız.”
 

23 ve 24’üncü fasıllar

AB Bakanı Ömer Çelik, AB’li yetkililerle görüşmelerde bulunmak için Brüksel’de yaptığı açıklamalarda geçen dönemde 17. ve 33. fasılların açıldığını hatırlatarak, “Yeni dönemde müzakerelerin kalbini oluşturan basın özgürlüğü, temel haklar ve hürriyetler gibi konular içeren fasılların (23 ve 24. fasıllar) açılmasını bekliyoruz” diyerek yeni fasılların müzakereye açılması gerektiğine dikkat çekmişti. Türkiye’nin AB Katılım Müzakereleri, Müzakere Çerçeve Belgesi kapsamında, 35 fasıl üzerinden yürütülüyor ve toplumsal yaşamın hemen her alanını kapsıyor. “34. Kurumlar ve 35. Diğer Konular” fasılları müzakerelerin en son aşamasında ele alırken, halihazırda Türkiye’nin katılım müzakerelerinde 16 fasıl müzakereye açılmış, bir tanesi de geçici olarak kapatılmış durumda.

    

1 Yorum

secmen izleyici 01-07-2017, 15:52:59
düsük purofilli bir basbakan
ab iyi biliyo türkiyenin iktidarini 15 senelik iktidar dis politika sifir ic aynen öyle sade sovvlarla secmeni kandirmasini bilen iktidar suu ülkenin haline bak bir kac senedir sap saman derken simdide tahillari yurt disindan alir olduk ab bunlari nasil muatap alsin ab yide türkiyeye benzetirler düsük purofilli calismalar yaparlar

Yorumların tamamı için tıklayınız.

Diğer Haberler
Kabineye ilk kez giren isimler
20 Temmuz yeniden doğuştur
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Çiller'den '28 Şubat' ifadesi: Erbakan'ı tanımak lazım, askerle uzlaşma arıyordu, bunu her zaman yapardı
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Adalete güvenilmiyorsa çöküş başlar
Kemal Kılıçdaroğlu: 'Avrupa Birliği'nden de adalet istiyoruz
Bahçeli'den AP kararı yorumu
Bitsin artık tiyatro
İslam Âlemini parçalıyorlar Kıbrıs’ı birleştiriyorlar
HÜDAPAR yöneticilerine hapis cezası
Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na: Ömrün biter bu yollar bitmez
Milli Görüşçüler Görevini Yapıyor
Türkiye, Kıbrıs’a hava üssü kurmalı
İlişki durumu karışık
Bahçeli'den MYK sonrası açıklama
Karamollaoğlu: Terörü kendileri üretiyor İslam’a mal ediyor
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
40 ilin valisi değişti
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
 
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
Avusturya'dan Zeybekci'ye giriş yasağı
Başbakan Yıldırım: 'Sağlık olsun Türkiye Kıbrıs için elinden geleni yaptı'
BBP'den Adalet Yürüyüşü mitingi kararı
Kılıçdaroğlu 'provokasyon duyumunu' ilk kez açıkladı
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
SGK ve 15 Temmuz gazilerinin hakları
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Mustafa KAYA
Şimdi Daha da Dikkatli Olma Zamanı
Hayati OTYAKMAZ
"Erkekler gibi savaşamadın, bari oturup kadınlar gibi ağla"
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Ah köylüm vah köylüm
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Tasavvufu Kirlettirmeyelim
Ali Haydar HAKSAL
Güzel ve Kalıcı Anlar Bırakmak
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Batı Cephesi”ndeEvanjelik Çatlamalar!
Zeki CEYHAN
Aptal yerine konmak!
Mevlüt ÖZCAN
Kımız içilir mi?
Mahmut TOPTAŞ
İsrail, sana derim
Prof.Dr.Ata ATUN
15 Temmuz Kalkışmasında TSK ve Halk
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyası ve “kaostan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Fitneler ve darbeler
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Pişkin…
Şakir TARIM
Kudüs ve Filistin için ümitler yeşerdi
İsmail KILLIOĞLU
İnsana bakmak
İbrahim VELİ
Saadet similasyonu
Abdülkadir ÖZKAN
“İsrail laftan anlamaz, ancak güçten anlar”
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz