29 Ramazan 1438 | 24 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
Anadolu Gençlik Derneği Ankara’da düzenlediği “Ümmetin Birlik ve Diriliş Günü Kudüs” programıyla Kudüs sevdalılarını bir araya getirdi. Şiirler, ezgiler ve tiyatro gösteriminin yapıldığı programda katılımcılar duygulu anlar yaşadı. Yapılan konuşmalarla Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa davasının önemi vurgulanırken, esaretin son bulması için de dualar edildi…
19.06.2017 / 09:40
İslam Birliği’nin önemine dikkat çeken Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk İslam âlemi yeniden bir araya gelmediği sürece Suriye, Kudüs, Irak başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin önlenemeyeceğini kaydetti. Dünya Kudüs Günü kutlamalarının da önemine işaret eden Asiltürk, bu tür program ve toplantıların insanlardaki heyecanı canlı tuttuğunu söyledi.
 
Anadolu Gençlik Derneği, Başkent Ankara’da “Ümmetin Birlik ve Diriliş Günü Kudüs” programı düzenleyerek, tutsak Kudüs’e sahip çıktı. Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa siyasetten bürokrasiye, yabancı misyon şeflerinden akademisyenlere, STK temsilcilerinden kanaat önderlerine kadar toplumun her kesiminden yüzlerce Kudüs sevdalısı iştirak etti. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Ümmetin Birlik ve Diriliş Günü Kudüs Programı, tiyatro gösterimi, Osman Gündüz’ün ezgileri ve Yavuz Selim Yaylacı’nın şiir dinletisiyle devam etti. Saadet Partisi YİK Üyesi Yasin Hatipoğlu ise ümmettin ızdırabını dile getiren dörtlükleriyle Kudüs sevdalılarına duygulu anlar yaşattı. 
 

MEKKE’DEN SONRA YERYÜZÜNÜN EN ESKİ ŞEHRİ

Bugün Mekke’den sonra yeryüzünün en eski şehri Kudüs için bir arada olduklarını söyleyen AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “Mescid-i Haram’dan sonra yeryüzünün en eski mabedi Mescid-i Aksa için bugün buradayız. Bu konuştuklarımızın hepsi Kudüs’ün geleceği ile yakından ilgili mevzulardır. Endonezya’dan Fas’a, Bosna’dan Yemen’e İslam coğrafyasında meydana gelen her gelişme Kudüs’ü yakından ilgilendirmektedir. Ve Kudüs’ün geleceği de her Müslümanı kendi evinin, ailesinin, çocuklarının geleceği gibi yakından ilgilendirmektedir. Efendimiz (sas), ‘Mescid-i Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamaz iseniz kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin’ buyurmuşlardır. Elbette burada zeytinyağı bir semboldür. Bize düşen tarih boyunca vahyin, tebliğin ve mücahedenin merkezi olmuş bir beldeye sahip çıkmak, oranın bir İslam şehri olması için her türlü desteği o topraklara vermektir. İşte biz bugün Mescid-i Aksa’nın kandillerine zeytinyağı damlatmak, Kudüs’ün semalarına dua göndermek, Filistinli kardeşlerimizin yüreklerine su serpmek için buradayız” dedi.
 

BİRARAYA GELMEDİĞİMİZ TAKDİRDE ZULÜMLER ÖNLENEMEZ

İslam Birliği’nin önemine dikkat çeken Asiltürk, İslam âlemi yeniden bir araya gelmediği sürece Suriye, Kudüs, Irak başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin önlenemeyeceğini kaydetti. Dünya Kudüs Günü kutlamalarının da önemine işaret eden Asiltürk, bu tür program ve toplantıların insanlardaki heyecanı canlı tuttuğunu söyledi. İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin arkasında da Siyonizm’in bulunduğunu bildiren Asiltürk, insanlığı ifsadı için çalışan bu yapılanmaya karşı bütün Müslümanların şuurlanması gerektiğini anlattı. Mevcut durumda Müslümanların Siyonizm’e hizmet eder hale geldiğini bildiren Asiltürk, öncelikle bu oyunun bozulması gerektiğini söyledi.
 

MESCİD-İ AKSA GECE YÜRÜYÜŞÜNÜN SON DURAĞIDIR

“Mekke’nin Fethini, İstanbul’un Fethini, Diyarbakır’ın Fethini bu ülkede gündeme taşıyan Anadolu Gençlik Derneği’mizin elbette Kudüs’ten vazgeçmesi de mümkün değildir” diyen Turhan konuşmasına şöyle devam etti: “Mescid-i Aksa ve çevresi için, Kudüs ve civarı için, yani Filistin toprakları için, İsra süresinde, çevresinin mübarek kılındığı söylenmiştir. Maide süresinde topraklarının kutsallığı vurgulanmıştır. Enbiya ve Araf surelerinde bereketlendirilmiş belde olarak nitelendirilmiştir. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve Filistin topraklarının mübarekliği ve Müslümanlar için kutsallığı Ayet-i Kerimeler ile sabittir. Mescid-i Aksa gece yürüyüşünün son durağıdır. Efendimizin (sas) boykot yıllarının ve hüzün yılının ardından bir gecede Mescid-i Haram’danMescid-i Aksa’ya, yani Mekke’den Kudüs’e yaptığı o yürüyüş karanlıktan aydınlığa, hicretten devlete, baskı ve zulüm düzeninden adil bir düzene geçişin müjdecisi olmuştur. Kudüs’e yürümek Müslümanların yeryüzünün Firavunlarının, Nemrutlarının, Ebu Leheblerinin zulümlerinden kurtuluşunun en önemli sembolüdür.”
 

KUDÜS MÜSLÜMANLARIN EN ÇETİN İMTİHANIDIR

Kudüs’ün Müslümanların en çetin imtihanı olduğuna vurgu yapan Turhan şunları kaydetti: “Kudüs, bugünün Müslümanının yeryüzünde olup bitenler karşısında nerede durduğunun, kimlerle olduğunun ve neye hizmet ettiğinin en önemli göstergesidir. Bir organizasyon kimlerle saf tutuyor, kimlerle işbirliği halinde, nihai noktada kime hizmet ediyor, bunu en iyi gösteren Kudüs davasıdır. ABD, Avrupa Birliği ve İsrail ile saf tutanların Kudüs’e ve Kudüs’ün geleceğine zerrece faydası olamaz. Müslümanı Müslümana kırdıran oyunların, tuzakların bir parçası olanların Kudüs’e ve Kudüs’ün geleceğine zerrece faydası olamaz. Bugün ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa, peygamberler şehri Kudüs ve bereketli Filistin toprakları işgal atındadır. Trump’ın Kudüs ziyareti, Ağlama Duvarı önünde poz vermesi, İsrail’in Başkentini Kudüs’e taşımaktan bahsetmesi işgalcilerin kim olduğunun göstergesidir. 1916 Mayıs’ında imzalanan Syces-Picot Antlaşması, Kasım 1917’de yayınlanan Balfour Deklarasyonu, Şubat 1945’de gerçekleşen Yalta Konferansı işgalcilerin kim olduğunun göstergesidir. İşgalciler bu topraklara nasıl geldilerse öyle de gideceklerdir. Bu coğrafyaya çizilen yapay sınırlar tarih atlaslarında sömürgeciliğin sonu olarak yer alacaktır. Kudüs mutlaka özgürlüğe, Müslümanlar da mutlaka birliğe kavuşacaktır.”
 

İRAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: BİR YADİGÂRDIR

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Fard ise Dünya Kudüs Günü’nün İmam Humeyni’den kalan bir gün olduğunu hatırlatarak, “İşgal altındaki Filistin halkının maruz kaldığı zulüm ve cefayı gündemde tutmak için dünya Müslümanlarına bıraktığı bir etkinliktir. Dünyada merhum Erbakan gibi birçok şahsiyet, siyasal ve sosyal akımın ilgisine mazhar olan bu etkinlik 30 yılı aşkın bir süredir her yıl daha coşkulu ve kalabalık bir şekilde düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde bir araya gelen zulme karşı çıkan özgür düşünceli çeşitli topluluklar Filistin halkına verdikleri destekle işgalci rejimin insanlık dışı politikalarına besledikleri kin ve nefreti tüm dünyaya haykırmaktadırlar. Anadolu Gençlik Derneği’nin çabaları da bu hareketlerdendir” dedi.
 

ASİLTÜRK: İNANANLARIN DAVASIDIR

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ise, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, “Kudüs, bütün inananların vazgeçemeyeceği bir davadır. Bugünün amacı İsrail’in zulmüne karşı çıkmak ve Filistinli kardeşlerimize sahip çıkmaktır. Filistin’de bir vahşet yaşanıyor. Ve yaşananlar vahşet kelimesinin ötesinde durumlar. Filistin bir İslam beldesidir. Siyonistlerden önce orada insanlar bir arada huzur ve barış içinde yaşadılar. Müslümanların tekrar güçlü olması ve Kudüs’e sahip çıkması gerekir. Bunun tek yolu ise Allah’ın davasına sarılmakla olur ancak. Milli Görüş olarak nasıl ki yaşanabilir bir Türkiye istiyorsak, inancımızı özgürce yaşayacağımız bir düzen istiyorsak aynı şekilde yeni bir dünya da istiyoruz. Bu durumun olması için de yöneticilerin adaletten asla taviz vermemesi gerekir. Ancak böyle yeni Türkiye kurulur ve dünyaya adil düzen gelir. İşte o zaman Filistin kurtulur. Bunun olması için elimizden geleni yapmamız lazım. Mücadeleden geri durmamamız, zalimden korkmamamız gerekir” şeklinde konuştu.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
ODTÜ tuvaletlerinde kadın-erkek ayrımı kalktı
Küresel Sapkınlık
Bayramda iki köprü ve otoyollar ücretsiz olacak
Ölümcül birincilik
Topbaş'tan damadı Kavurmacı için ilk yorum: Yargıyı etkilememek lazım
ABD'den PYD/PKK mektubu
Uludere'de çatışma: 2 korucu ve 1 uzman çavuş yaralı
Tunceli'de çatışma: 1 şehit, 2 asker yaralı
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
Irak’tan daha âlâ ders mi var
Katar ve ABD'den ortak tatbikat
Siyonist asker 3 Filistinliyi şehit etti
Abdurrahman Arslan: Dindarlığın içi boşaltıldı
İsrail Yemenli çocukları kaçırıp denek olarak kullanıyor
MEB'den bayram tatili açıklaması
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: IKBY referandum kararından geri dönmeli
Katar ile iki yüzlü ABD'den ortak tatbikat!
Ehliyet alımında sınav yöntemi değişiyor
Katar’a ‘Askeri harekat’ açıklaması
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
 
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
Kuvvetli Müslüman
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizmin Suyunda Gitmek de İşe Yaramıyormuş
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Korku Türbülansı”ndaki ABD ve “Kontrolsüz Çok Kutupluluk” Planı
Zeki CEYHAN
Bir adım ötesi!
Mevlüt ÖZCAN
Her ibadetin hikmeti vardır
Mahmut TOPTAŞ
Bayram günü ne yapalım?
Prof.Dr.Ata ATUN
Avustralya’dan bir başarı öyküsü
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyasında “kaos’tan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Ne yapacaksan ölmeden önce yap
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Beton, hep beton!
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
İktidar ve devlet
İbrahim VELİ
En değerli hediye: D-8
Abdülkadir ÖZKAN
Suriye bölündü, kaynaklar paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz