29 Ramazan 1438 | 24 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Dünya böyle olmazdı
“Yeni bir dünyanın ilk adımıdır” diyen Necmettin Erbakan’ın eseri olan D-8’in eksikliği bugün daha da fazla hissediliyor…
16.06.2017 / 09:41
Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından 1997 yılında İstanbul’da temelleri atılan D-8’in kuruluşunun 20’nci yıldönümü, “kurulduğu yerde” yâd edildi. D-8’in kuruluş yıldönümünde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Eğer D-8 ülkelerinin sahip olduğu bu güç, tam anlamıyla harekete geçirilebilmiş olsaydı, inanın dünya bugünkü gibi olmazdı” diyerek D-8’in önemini vurguladı.
 

“AZİMLİ OLSAYDIK 60 MİLYON İNSAN MÜLTECİ DURUMUNA DÜŞMEZDİ”

D-8’in gücünü anlatan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Eğer Necmettin Erbakan’ın 20 yıl önce bu salonda D-8’leri kurarken sergilediği heyecanın, inancın, azmin yüzde biri ondan sonraki süreçte ortaya konulabilseydi, bugün İslam dünyası bu durumda olmazdı. Medeniyetin, huzurun, güvenin hâkim olması gereken topraklar tam tersine kargaşa ve terörün adresi haline gelmezdi. 60 milyon insan mülteci durumuna düşmezdi. Parklarda, salıncaklarda oynaması gereken çocuklar ülkelerinden kaçarken şişme botların üzerinde can vermezdi” diye konuştu.  
 
54. Hükümetin Başbakanı, Milli Görüş’ün merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın “Yeni bir dünyanın ilk adımıdır” diyerek tarif ettiği D-8’in kuruluş yıldönümü Çırağan Sarayı’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Necmettin Erbakan tarafından Çırağan Sarayı’nda 15 Haziran 1997’de kurulan, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü, 20. yılını geride bırakırken yine kurulduğu yerde bir kez daha bir araya geldi.  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğindeki D-8 iftar programı büyük ilgi gördü. 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi’nin de katıldığı iftara 54. Erbakan Hükümetinin Refah Partili bakanları ve D-8 ülkelerinin büyükelçileriyle diplomatları da iştirak etti. “Hedef, umut ve heyecan” mesajlarının verildiği iftarda D-8’in kurucu hükümeti 54. Erbakan Hükümeti’nin bakanları Prof. Dr. Sabri Tekir, Lütfü Esengün, Ahmet Cemil Tunç ve Musa Demirci de yer alırken dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller de tebrik telgrafı gönderdi. İran Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim TaherianFard, Pakistan Ankara Büyükelçisi Süheyl Mahmud, Pakistan İstanbul KonsolosuYusufJunaid, Malezya Matrade Direktör Yardımcısı EaizalkhanJaafar, Bangladeş İstanbul Konsolos Yardımcısı Muhababur Rahman, D-8 Direktörü Nasir Aminu’nun iştirak ettiği iftara  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Hasan Bitmez ve Abdullah Sevim ile Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın da hazır bulundu. Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, gazeteci-yazar Fehmi Koru, Hürriyet yazarı Akif Beki, Karar yazarları İbrahim Kahveci, Elif Çakır ile çok sayıda basın mensubunun da bulunduğu iftara Prof. Dr. Oya Akgönenç, AGD İstanbul İl Başkanı Ali Uğur Bulut, Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Selman Esmerer, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı da katıldı.
 

ERBAKAN’I RAHMET, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM

İslam Birliği’nin temel taşını oluşturan tarihin yıldönümünde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “D-8’ler bundan tam 20 yıl önce, bugün burada kurulmuştu. 15 Haziran 1997 tarihinde 8 İslam ülkesinin devlet ve hükümet başkanları İstanbul’da bir araya gelmiş ve bütün dünyaya, D-8’lerin kuruluşunu ilan etmişlerdi. Bugün bu önemli olayın, bu tarihi imzanın 20. yıldönümü için buradayız. Ben şahsım ve partim adına, teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Elbette D-8’leri konuştuğumuz bir yerde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anmadan geçemeyiz. D-8, merhum Erbakan’ın üstün inanç ve çabasının bir sonucudur. Hele hele D-8’lerin hangi şartlarda, hangi zorluklara rağmen hayata geçirildiği hatırlandığında bu çabanın önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bu kadar kısa sürede ve bu kadar zorlu şartlarda, böylesine bir dış politika hamlesini gerçekleştirebilmek, ancak müthiş bir inanç ve sarsılmaz bir irade ile açıklanabilir. Ben bir kez daha kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.
 

60 MİLYON İNSAN MÜLTECİ DURUMUNA DÜŞMEZDİ

Konuşmasının devamında D-8’in gücüne değinen Karamollaoğlu, “Eğer D-8 ülkelerinin sahip olduğu bu güç tam anlamıyla harekete geçirilebilmiş olsaydı, inanın dünya bugünkü gibi olmazdı. Eğer Necmettin Erbakan’ın, 20 yıl önce bu salonda D-8’leri kurarken sergilediği heyecanın, inancın, azmin yüzde biri ondan sonraki süreçte ortaya konulabilseydi, bugün İslam dünyası bu durumda olmazdı. Medeniyetin, huzurun, güvenin hâkim olması gereken topraklar tam tersine kargaşa ve terörün adresi haline gelmezdi. 60 milyon insan mülteci durumuna düşmezdi. Yüz binlerce masum yaşlı ve kadın evinden, yurdundan, vatanından uzakta, tanımadığı, bilmediği sokaklarda hayata tutunmaya çalışmazdı. Parklarda, salıncaklarda oynaması gereken çocuklar ülkelerinden kaçarken şişme botların üzerinde can vermezdi” ifadelerini kullandı.
 

“EĞER BİR HAYALİNİZ YOKSA GELECEĞİNİZ DE YOKTUR”

Karamollaoğlu, “Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi 54. Hükümet Başbakanı Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde onun büyük gayretleriyle kurulmuştur. Bu yüzden bu oluşuma en fazla sahip çıkması, en fazla ilgi göstermesi gereken ülke Türkiye’dir. Peki bu ilgi var mı? Mesela neden Türkiye, sıra kendisinde olmasına rağmen D-8’in dönem başkanlığını almaktan imtina ediyor? Neden hâlâ D-8 zirvesi bir türlü gerçekleştirilemiyor? Üye ülke aidatları neden ödenmiyor? ‘İslam Birliği’ni kurmak bir hayalden ibarettir’ sözüne karşılık, İslam ülkeleri elçileri iftarında da söyledim: ‘Eğer bir hayaliniz yoksa geleceğiniz de yoktur.’ Mazlumların birleşmesini hayal olarak görenler egemenlerin esaretinden kurtulamazlar. İşte D-8’ler bu inancın, bu hayalin sonucudur. İslam birliğine giden yolun ilk nüvesi, ilk adımıdır. Hep söylediğimiz gibi: inanıyorsanız üstünsünüzdür. Çünkü zafer ona inananlarındır” diye konuştu.
 

“MÜTHİŞ BİR GÜÇ, MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL”

“D-8’lerin önemini anlamak için sahip olduğu potansiyele bakmakta fayda var” diyen Karamollaoğlu, “Daha iyi anlaşılsın diye birkaç rakam vermek istiyorum. D-8 üyesi ülkeler dünyanın kanıtlanmış petrol rezervlerinin % 15.4’üne, kanıtlanmış doğalgaz rezervlerinin ise % 22.5’una sahiptir. Dünyadaki yıllık petrol üretiminin takriben % 12’sini, doğalgaz üretiminin ise % 11’ini yine D-8 ülkeleri yapmaktadır. Ayrıca bor, krom, gibi stratejik maden rezervlerinin büyük çoğunluğu bu ülkelerin bünyesinde barınmaktadır. Ama hepsinden önemlisi insan... D-8 ülkeleri 1 milyara yaklaşan nüfusu ve 7.5 milyon kilometrekareyi aşan coğrafyası ile müthiş bir güç, müthiş bir potansiyel” ifadelerini kullandı.
 

“BARIŞ, EŞİTLİK, DİYALOG, İNSAN HAKLARI, ADALET”

“D-8’in 20. yılı münasebetiyle düzenlediğiniz iftarda sizlerle olmaktan memnuniyet duyuyorum” diyen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, “D-8’in kurucusu, sahibi, mimarı 54. Hükümet Başbakanı Necmettin Erbakan Hocamızı bu vesile ile rahmetle, şükranla anıyorum. Mekânı cennet olsun. Bundan 20 yıl evvel 54. Hükümet’te beraber görev yaptığımız bakan arkadaşlarımız da buradalar. Erbakan Hocamızın böyle bir inisiyatif alması, İslam ülkeleri arasında bir kuruluşu gerçekleştirmesinin amacı şuradaki hedeflerin ulvi değerlerin İslam dünyası için, bütün insanlık için gerçekleştirmektir. Barış, eşitlik, diyalog, insan hakları, adalet… Bunlar aslında hepsi birbirinden değerli düşünceler. Bunlar Batı dünyasında birçok farklı şekillerde ifade ediliyor. Tüm bunlar gerçekleşsin diye, İslam ülkeleri arasında daha çok dayanışma, işbirliği olsun diye böyle bir kuruluş hedeflendiğinde bunun gerçekleşmesi çalışmalarında kabinenin üyesi olarak görev almıştım. 20 sene önce Endonezya’dan İran’a birçok ülkede toplantılar yaparak gerek etnik  gerek siyasi çalışmalar yaparak neticede Çırağan Sarayı’nda, bu sarayda sekiz ülkenin devlet başkanları, hükümet başkanlarının da iştiraki ile burada kuruluşu gerçekleştirmiş, ilk çalışmaları başlatmıştık. Biraz önce balkonda çekilen fotoğraf gibi 20 sene önce de o zamanın devlet, hükümet başkanları ile de fotoğraflar çekilmişti. Şimdi onlar hatıra alarak tarihteki yerini aldı” şeklinde konuştu.
 

“D-8 ÜLKELERİ ÇABALARINI ARTIRMALI”

“Bugün en az dört İslam ülkesinde iç savaşı var” Gül, “Bu ülkelerden bazılarının bel kemiği tamamen kırılmış ve bütün kaynaklar tüketilmiş durumda. Bu ülkeler, bölge içerisinde Müslümanların Müslümanlarla savaşı sebebiyle bu hale geldi. Problemler, çatışmayla değil diyalogla çözülmüş olsaydı bu maliyetlerin hiçbiri ödenmezdi ve bu noktaya gelinmezdi. Bu durum hem üzüntü hem de utanç kaynağı. Komşularla meselelerimizi konuşarak halletmeyip silahlı çatışmalara girmişiz. Bir zamanlar diyalog ortamı vardı. Körfez Savaşı ve Irak’ın 2003’teki işgalinden sonra Irak’a komşu ülkeler olarak toplantılar gerçekleştirmiştik. Bu toplantılarda İran’la Suudi Arabistan aynı masadaydı. Bugünkü durum ise çok üzücü. Şu an bu ülkeler kriz halinde” derken, sözlerini “Avrupa’nın 500 sene önce yaşadığı mezhep çatışmalarını bugün İslam dünyasının yaşıyor olması bizim için zül. Bu yüzden daha çok diyalogla çözüme ve barışa erişilmeli. Bu bağlamda da D-8 ülkeleri çabalarını artırmalı” şeklinder sürdürdü.
 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: CANLANDIRILMASINA İHTİYAÇ VAR

“Hayalimizi daima canlı tutmak zorundayız. Bugün yaşadığımız iç savaşlar yetmiyormuş gibi Körfez ülkelerinde büyük bir gerginlik var. Ramazan ayında birbirlerine ambargo uygulayacak kadar işin ciddileşmesinin sebebi ayrılıktandır. D-8’in canlandırılmasına ihtiyaç var. İnşallah İslam ülkeleri hükümetleri, bu anlayışla arzu ettiğimiz noktalara gelir”
 
Gül, “Ne yazık ki bu güzel, ulvi değerler, amaçlar için kurulan organizasyon pek arzu ettiğimiz seviyeye gelmedi ama biraz önce Temel Bey’in dediği gibi hayallerimizi, ideallerimizi diri tuttuk. Zaman zaman cumhurbaşkanı olarak ben birkaç zirve toplantısına katıldığımı ve başkanlık yaptığımı hatırlıyorum. D-8’i hareket geçirmek için çok uğraştık. Aktivite yapmak için, yol almak için belki çok uğraştık ama hayalimizi daima canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu değerleri problem etmediğimiz sürece problemler artacaktır. Bugün yaşadığımız iç savaşlar yetmiyormuş gibi Körfez ülkelerinde büyük bir gerginlik var. Ramazan ayında birbirlerine ambargo uygulayacak kadar işin ciddileşmesinin sebebi ayrılıktandır. D-8’in canlandırılmasına ihtiyaç var. İnşallah bizim hükümetimiz, hem diğer ülkelerin hükümetler bu anlayışla arzu ettiğimiz noktalara gelir” diye konuştu.
 

D-8 Genel Sekreteri Dr. Seyid Ali Muhammed Musavi: ERBAKAN’I DAHA DAÇOK ÖZLÜYORUZ

“Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, sadece Türkiye’nin büyük bir lideri değil, aynı zamanda uluslararası çapta saygınlık ve tanınırlık kazanmış bir devlet adamıdır.  İnançlı bir Türk, kararlı bir kamu görevlisi, büyük bir teorisyen ve gözlemci olan merhum Erbakan, büyük ve ilham verici bir liderdi. Bugün merhum Erbakan’ı daha da çok özlüyoruz”
 

“ERBAKAN, SADECE TÜRKİYE’NİN LİDERİ DEĞİLDİ”

D-8 Genel Sekreteri Dr. Seyid Ali Muhammed Musavi ise, “Bu kutlu Ramazan ayında D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 20. yıldönümünün anısına düzenlenen iftar yemeğine katılmak benim için büyük bir onur. Yirmi yıl önce, 15 Haziran 1997’de, Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Türkiye devlet başkanları bir araya geldiler ve D-8’i kurmak için İstanbul Deklarasyonu’nu imzaladılar.  Erbakan’ın, sadece Türkiye’nin büyük bir lideri değil, aynı zamanda İslam dünyasında ve ötesinde uluslararası çapta saygınlık ve tanınırlık kazanmış bir devlet adamıydı. “İnançlı bir Türk, kararlı bir devlet adamı, büyük bir teorisyen ve gözlemci olan merhum Erbakan Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi olarak mükemmelleşmesini sağlayan ve diğer gelişmekte olan ülkeler için bir işaret feneri haline getiren atılıma şahit olan büyük ve ilham verici bir liderdi.
 

“ERBAKAN’IN VİZYONU HER ZAMAN ÖNEM TEŞKİL ETTİ”

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Süheyl Mahmud yaptığı konuşmada işbirliği vurgusu yaparak, “Enerji, güvenlik, ulaşım gibi konularda işbirliğini arttırmalıyız. Özellikle diyaloga ihtiyaç duyduğumuz, itilafın hüküm sürdüğü bu dünyada refahı ve barışı desteklemek için daha fazla iş birliği içinde çalışmalıyız. İş birliği ve kalkınmayı desteklememiz, ancak bu şekilde Necmettin Erbakan’ın vizyonunu ve hayalini gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Böylelikle bu birlikteliği ne kadar erken yaparsak o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Necmettin Erbakan’ın vizyonu her zaman önem teşkil etti, etmeye devam edecektir. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. 
 

“ERBAKAN YOLUMUZU AYDINLATIYOR”

İran İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim TaherianFard, konuşmasında Erbakan Hoca’dan bahsederek, “Sayın Merhum Erbakan’ı yakından tanıyorum ve kendisiyle çalıştığım için gurur duyuyorum. Sayın Erbakan’ın gerçekten yüce fikirleri, düşünceleri vardı. Düşüncelerinin amacı her zaman İslam dünyasının sorunlarını çözmek içindi. Bu yüzden de İslam dünyasının sorunlarını yüce fikirleri ile çözmüş oldu. D-8’de İslam dünyası için çok önemliydi. Buradan bütün partilere, bütün kurumlardan, herkese sesleniyorum, Erbakan’ın oluşumuyla devam etmelerini ve çalışmalarını istiyorum. Erbakan yolumuzu aydınlatıyor.” diye konuştu.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Karamollaoğlu: Terörü kendileri üretiyor İslam’a mal ediyor
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
40 ilin valisi değişti
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Dünya böyle olmazdı
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
Biz gelirsek dünya değişir
Şamil Tayyar patladı! Artık yeter!
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Burası sizin eviniz
Makul alternatif endişesi!
CHP'nin Şırnak'taki kazanın gündeme alınması önerisi kabul edilmedi
Ankara’ya tarihi görev
Vesayet savaşlarından kurtulmalıyız
"Destek müttefiklikle bağdaşmıyor"
Temel Karamollaoğlu: Artık metal değişmeli!
AK Parti'de tüm teşkilatlar değişecek...
Erdoğan'dan Bahçeli'ye cevap: "Birileri Bahçeli'yi yanlış yönlendirdi"
CHP isyan etti! Fethullah Gülen'e bağış makbuzu sahte çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel görüştü
 
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
Kuvvetli Müslüman
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizmin Suyunda Gitmek de İşe Yaramıyormuş
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Korku Türbülansı”ndaki ABD ve “Kontrolsüz Çok Kutupluluk” Planı
Zeki CEYHAN
Bir adım ötesi!
Mevlüt ÖZCAN
Her ibadetin hikmeti vardır
Mahmut TOPTAŞ
Bayram günü ne yapalım?
Prof.Dr.Ata ATUN
Avustralya’dan bir başarı öyküsü
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyasında “kaos’tan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Ne yapacaksan ölmeden önce yap
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Beton, hep beton!
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
İktidar ve devlet
İbrahim VELİ
En değerli hediye: D-8
Abdülkadir ÖZKAN
Suriye bölündü, kaynaklar paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz