29 Ramazan 1438 | 24 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Katar krizinde Siyonizm izi
Hiç şüphesiz yaşanan Katar krizi ilk olarak Siyonist İsrail başta olmak üzere Amerika ve Avrupa’nın yüzünü güldürüyor. Katar krizi nasıl ve neden başladı? İsrail bunun neresinde? Krizde Türkiye ve İran’ın rolü ne olacak? İsrail Akdeniz’deki doğalgaz rezervleri için hangi planları devreye soktu?
08.06.2017 / 10:24
İlk olarak Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır veBirleşik Arap Emirlikleri, petrol zengini Katar ile ilişkilerini kestiklerini duyurdu. Daha sonra Yemen, Libya ve Maldivler de bu 4 ülkeye katıldı. Katar’a uçuşlar durduruldu, bazı Mısır bankaları, Katar bankalarıyla para transfer işlemlerini askıya aldı. Peki, bu krizin arkasında neler oluyor? İsrail bunun neresinde?
 

KRİZİ ÇÖZECEK GÖZÜYLE BAKILAN ÜRDÜN DE KATAR’A SIRT DÖNDÜ

Krizin boy göstermesinin ardından Ürdün ve Kuveyt’in arabuluculuk görevini üstleneceği iddiaları gündeme geldi. Bu duruma Suudi Arabistan olumlu yaklaştı. Ancak Ürdün’ün yaptığı açıklama, son gelişmelerin üstünü adeta çizmiş oldu. Krize çözüm oluşturacak gözüyle bakılan Ürdün, Katar ile ilişkilerini kesen ülkeler arasına katıldı. Moritanya da Ürdün’ün ardından Katar’la ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Katar ile diplomatik ilişkilerinin düzeyini düşürdüğünü açıklayan Ürdün, ülkedeki Katarlı basın kuruluşu El Cezire ofisini de kapattı.
 

KATAR KRİZİNDE MURSİ DETAYI

2013’ün Temmuz ayında Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin askeri darbeyle devrilerek yerine Abdulfettah El Sisi’nin geçmesi Katar’la ilişkilerin gerilmesinde ilk adım olmuştu. Sisi yönetimi, siyasi İslam’ı ana ideolojisi kabul eden ve İhvan olarak da bilinen grubu yasa dışı addetmiş ve yöneticilerini birer birer mahkûm etmişti.
 

SUUD-KATAR ARASINDA KIRILMA NOKTASI

İhvan ile yıllardır dostane olmayan bir ilişki içerisinde olan Suudi Arabistan, Sisi iktidarının Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) karşı sert tavrını destekliyor. Dolayısıyla Mısır’da darbe sonrası dönemde Suudi Arabistan ile ilişkiler gelişirken, İhvan’a desteğini saklamayan Katar ile ilişkiler kademeli olarak kötüleşmişti.
 

SİYONİSTLER KRİZİ DESTEKLİYOR

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın “Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, Arap ülkeleriyle iş birliği yapmak için İsrail’e büyük fırsat sunuyor” şeklinde açıklaması Siyonistlerin krizi desteklediğini ve bu durumdan kaynaklanan mutluluklarını açıkça gösteriyor.
 

MURSİ’Yİ İSRAİL İÇİN TEHDİT HALİNE GETİREN DOĞALGAZ PROJESİ

Katar halihazırda Basra Körfezi’ndeki karasularında dünyanın bilinen en büyük doğalgaz rezervlerine sahip ve denizin karşısındaki İran da rezervlerin diğer sahibi konumunda. İsrail, 2013’ten beri Akdeniz’de doğalgaz çıkarmaya başladı.Süveyş projesi Mısır’ın darbeyle hapse atılan CumhurbaşkanıMuhammed Mursi’ye aitti. Mursi, milli bir proje olarak yeni Süveyş’le Mısır’ın geleceğini kurtarmayı düşünüyordu. Ancak projenin rahatsız ettiği bir ülke vardı: İsrail.
 

İSRAİL’İN AMACI SİNA YARIMADASI’NI KONTROL ALTINA ALMAK

Mursi’nin Süveyş projesiyle yapmaya çalıştığı şey, İsrail’in doğalgaz planlarına aykırıydı. Mursi’nin darbeyle devrilmesine kadar varan süreç, İsrail’i rahatlattı. İsrail, Mursi’nin “Yeni Süveyş” projesine paralel bir kanal açmaya başladı. Hayfa’dan Kızıldeniz’e kazılan kanalla Sina Yarımadası İsrail’in kontrolüne geçecek. İsrail bu hâkimiyeti için de bölgede güçlü doğalgaz rezervlerine sahip olan Katar’ı baskı altına alıp anlaşma yapmayı planlıyor.
 

KATAR’IN DEAŞ’A DESTEK VERDİĞİNE DAİR KANIT YOK

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Katar, bölgede istikrarı tehdit eden İhvan El-Müslimin (Müslüman Kardeşler), DEAŞ ve El Kaide’nin de dahil olduğu birçok mezhepçi grubu kucaklıyor. Bir bakıma kriz, Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinden sonra yavaş yavaş baş gösterdi. Katar’ın DEAŞ ve El Kaide’ye verdiği öne sürülen destek konusunda doğrudan bir kanıt bulunmuyor.
 

KATAR’IN HAMAS’A SAHİP ÇIKMASINI İSTEMİYORLAR

Suudi Arabistan ile Katar arasında gerilime neden olan konulardan biri deFilistin’de yaşanıyordu. İsrailABD ve Avrupa Birliği tarafından ‘terörist örgüt’ olarak görülen, Filistin halkının haklarını koruyan ve gözeten seçilmiş Hamas hareketi ile Katar’ın işbirliği tepki çekiyordu. Hamas’ın üst düzey temsilcilerinin Doha’da yaşıyor olmaları da bu krizin derecesini artırıyordu. Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkeler de Müslüman Kardeşler’le olan organik bağlantısından dolayı Hamas’a karşı son yıllarda seslerini yükseltirken, Katar’ın Hamas yöneticilerine hâlihazırda kucak açmış olması krizi perçinleyen nedenler arasında ön plana çıkıyor.
 

KRİZ FIRSATA ÇEVRİLEBİLİR Mİ?

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’la terörizme destek verdiği gerekçesiyle ilişkilerini sonlandırmasından sonra Türkiye, İran ve Irak’ın yaşanan krizi görüşmek için Bağdat’ta toplanacakları belirtiliyor. İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Mohsen Rezaei, toplantının tarihiyle ilgili bilgi vermezken İslam İşbirliği Teşkilatı’nın konunun çözümünde yardımcı olmak için toplantıya çağrılabileceğini söyledi.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Bilgi bize silah PKK’ya
Guterres'ten 'Rakka' çağrısı
Yüzbinler Mescid-i Aksa'da buluştu
Türk askeri Katar'da
Katar'dan önemli gaz kararı
İran'dan füzeli misilleme
Siyonistlerin engellemesine rağmen!
Kritik hamle! Katar ABD ile anlaştı
Londra'da 27 katlı bina cayır cayır yanıyor!
Suriye’de petrolün paylaştığı an! ABD, Suudi Arabistan ve PKK…
Katar'a en ilginç destek! 60 uçakla 4 bin inek taşınacak
Bir ülkeden daha Katar'a gıda desteği
Katar denetlenmek için ABD'li firmayla anlaştı
Mescid-i Aksa’da 300 bin kişilik cuma namazı
Karanlık Prens sahnede
Katar krizinde Siyonizm izi
İşte Türkiye'nin Katar'daki askeri üssü...
Skandal büyüyor… Katar’a yaptırıma bir ülke daha katıldı!
Katar'dan açıklama
Ürdün de Katar ile ilişkilerini kesti
 
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
Kuvvetli Müslüman
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizmin Suyunda Gitmek de İşe Yaramıyormuş
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Korku Türbülansı”ndaki ABD ve “Kontrolsüz Çok Kutupluluk” Planı
Zeki CEYHAN
Bir adım ötesi!
Mevlüt ÖZCAN
Her ibadetin hikmeti vardır
Mahmut TOPTAŞ
Bayram günü ne yapalım?
Prof.Dr.Ata ATUN
Avustralya’dan bir başarı öyküsü
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyasında “kaos’tan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Ne yapacaksan ölmeden önce yap
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Beton, hep beton!
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
İktidar ve devlet
İbrahim VELİ
En değerli hediye: D-8
Abdülkadir ÖZKAN
Suriye bölündü, kaynaklar paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz