29 Ramazan 1438 | 24 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ankara’ya tarihi görev
Bugüne kadar batı’nın dümen suyunda gidildi. Hiç değilse şimdi irademizi ortaya koyalım. Katar krizinin aşılmasında rol beklemeyelim, kriz kaosa dönüşmeden sorumluluk alalım…
07.06.2017 / 09:41
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ankara’da görev yapan gazeteciler ve yazarlar ile bir araya geldi. İftar sonrası ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, bölgede yaşanan krizlere ilişkin de uyarılar yaptı. Karamollaoğlu, önceki gün patlak veren Katar krizi ile ilgili itidal çağrısında bulunarak, Türkiye’nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğine işaret etti. Suriye krizinin çözümü için ise Ankara ve Şam’ın bir araya gelmesi gerektiğini belirten Karamollaoğlu, ABD’nin Gülen’i iade etmeyeceğini de konuşmasında sözlerine ekledi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin hemen akabinde karışan Körfez hattı, karşılıklı açıklamalarla gerilmeye devam ediyor. “Büyük Ortadoğu’nun küçük devletçikleri” projesinde Irak, Suriye, Libya ve Mısır’ın ardından gözünü İslam coğrafyasının diğer ülkelerine diken Batı, fitne tohumlarını atıp perde arkasına çekilmekle üzerine düşeni layıkıyla yaptı. Şimdi söz ve icraat sırası Türkiye’de… Körfez ülkeleri arasında tırmanan gerilimde Türkiye üzerine düşen tarihi sorumlulukların gereğini ifa etmeli ve tansiyonun düşürülmesi adına elini taşın altına koymalıdır. Bu hem Türkiye’nin hem de İslam dünyasının güvenliği için kaçınılmaz bir zarurettir.
 

HEDEF TÜRKİYE VE İRAN’I BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK
 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bölgede güçlü kalan iki ülke Türkiye ve İran’ın ‘mezhepsel körüklemeler’ ile savaşa doğru sürüklenmeye çalışıldığı uyarısı yaparak, “Kanaatimize göre hedef belli. Irak’tan sonra Suriye ve sıra Türkiye ile İran’da. Ortadoğu’da dışardan gelecek müdahalelere direnç gösterecek şu anda iki ülke var. Biri Türkiye, ötekisi de İran. Bu iki ülke birbiri ile kapıştırılırsa ikisinin de gücü gider. Şimdi senaryo bunun üzerine oynanıyor” dedi.
 

GÖREV TÜRKİYE’YE DÜŞÜYOR
 

Katar kriziyle ilgili olarak bölge ülkelerine itidal çağrısı yapan Karamollaoğlu, Türkiye’nin de olaya müdahil olması gerektiğini ifade etti. Karamollaoğlu, “Dünden beri yapılan beyanatları duyunca ben şaştım. Sadece Suudi Arabistan değil ki, herkes dâhil. Bu çatışmadan ne Suudi Arabistan’a, ne BAE’ye, ne Bahreyn’e hiçbirisine fayda gelmez. Türkiye arabuluculuk görevini yapacak şu anda tek ülke. İran ile de elbette bir araya gelmeli. Amerika ve Rusya dışımızda karar versin, biz o karara tabi olalım demiyorlarsa, Türkiye ve İran hem Katar meselesinde hem de Suriye meselesinde bir araya gelmeli” şeklinde konuştu. 
 

PYD’YE DESTEĞİN ARKASINDA YENİ OLUŞUM VAATLERİ VAR
 

İftar programında farklı kurumlardaki basın mensuplarını bir arada görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Karamollaoğlu, konuşmasına, bölgedeki sorunlar ile devam etti. Kan ve gözyaşının bölgeyi adeta sardığına dikkatleri çeken Karamollaoğlu, “Kan ve gözyaşı İslam âleminin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu ise bizi elbette üzüyor. Suriye’de hadiseler dışımızda cereyan ediyor, gücümüzün yettiği kadarıyla etki etmeye çalışıyoruz. Ama en üzüntü verici olay ise Sayın Cumhurbaşkanımızın Trump ile yüz yüze görüşmesinde ‘PYD’ye destek vereceğiz hem de ağır silahlarla donatacağız’ sözleri oldu. Ortadoğu’da oynanan oyunun yaklaşık olarak yüz yirmi yıllık bir gelişimi var. Vaatler şimdi bir bir yerine getirilmeye çalışılıyor” diye konuştu. 
 

İNGİLİZ BİZİ HAKLI ÇIKARDI
 

Karamollaoğlu, olaylara tek bir açıdan değil genel açıdan bakılması gerektiğini de söyleyerek, Siyonizm’in planlarının ancak böyle görülebileceğini söyledi. Karamollaoğlu, “Siyonizm’in planlarını görmezden gelemeyiz. İngiltere Başbakanı May, Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yılını kutlamayı vaat etti. İngiltere’de muhalif bir gazete ise ‘Ortadoğu’yu kana bulayan bir girişimi siz şimdi bununla iftihar ediyorsunuz, kutlayacağız’ diyerek tepki gösterdi. Demek ki mesele sadece bizim meselemiz değilmiş. İngiltere Başbakanı May de bizi bu anlamda kurtardı. Sadece bizim gündeme getirdiğimiz bir konu değilmiş” dedi. 
 

HÜKÜMET BU NOKTADA SAĞDUYULU DAVRANIYOR
 

Açıklamalarında bölgede güçlü kalan iki ülke Türkiye ve İran’ın da ‘mezhepsel körüklemeler’ ile savaşa doğru sürüklenmeye çalışıldığı uyarısını da yapan Karamollaoğlu, “Kanaatimize göre hedef belli. Neticede birileri buradan kendi emellerini gerçekleştirmeyi umuyorlar. Bu kaos da sadece bu bölgedeki ülkelere zarar veriyor. Artık ne Irak’ın ne de Suriye’nin, ne Mısır’ın ve ne de Libya’nın bir gücü yok. Irak’tan sonra Suriye ve sıra Türkiye ile İran’da. Bütün Ortadoğu’daki gelişmelere bu yönde bakılmalı. Ortadoğu dışardan gelecek müdahalelere direnç gösterecek şu an da iki ülke var. Biri Türkiye, ötekisi de İran. Bu iki ülke birbiri ile kapıştırılırsa ikisinin de gücü gider. Şimdi senaryo bunun üzerine oynanıyor. Hükümetin bu nokta bugüne kadar da sağduyulu davrandığını görüyorum. Geçmişte Sayın Cumhurbaşkanı’nın böyle Şia-Sünni geriliminin doruğa çıktığı bir noktada çıkıp ‘Ben ne Sünniyim ne de Şiayım, ben Müslümanım’ demesi birdenbire tansiyonu düşürdü. İnşallah buna benzer bir gelişmeye daha şahit oluruz” diyerek, daha önceki açıklamalara destek çıktı.
 

ANKARA-ŞAM İLE DİYALOĞA GİRMELİ
 

Değerlendirmelerinin sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Karamollaoğlu, ‘Ankara ile Şam arasında bir diyalog çağrınız olur mu?’ şeklindeki soruya ilişkin şunları dile getirdi: “Biz bu çağrıyı beş yıl önce yaptık. Gittik, Esed ile konuştuk, kendisi her şeye hazırdı zaten. Geldiğimiz zaman orada karşılaştığımız manzarayı dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’na bizzat ben anlattım. Bu iş masada çözülebilirdi, halen çözülebilir. Ben hükümetin doğrudan doğruya bir masaya oturma noktasında bizatihi gelebileceğini tahmin etmiyorum ancak şuna razı olacaktır. Suriye probleminin çözümünde Rusya, Amerika’dan daha olumlu bir tavır sergiler. Eğer burada böyle bir diyaloğun içine girilebilirse problemin çözülebileceğini tahmin ediyorum. Ancak şu anda Suriye’nin en büyük problemi bu kadar kavgadan sonra çatışmanın içinde yer alan insanlar nasıl beraber yaşayacak? Bunun çözülmesi gerekiyor. Ancak masaya oturulursa her işin bir çözüm yolu bulunur. Çatışma mutlaka durmalı, durdurulmalı.”
 

TÜRKİYE ARABULUCU ROLÜNÜ ÜSTLENMELİ
 

Önceki gün patlak veren Katar krizi ile ilgili de konuşan Karamollaoğlu, bölge ülkelerine itidal çağrısı yaptı. Türkiye’nin de bu anlamda olaya müdahil olması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Dünden beri yapılan beyanatları duyunca ben şaştım. Sadece Suudi Arabistan değil ki, herkes dâhil. Yemen ve Libya tarafmış gibi gösteriliyor. Oralarda yönetim tam olarak yok ki. Bölgede bulunan ülkelerin aslında yumuşatılması görevini Türkiye üstlenebilir ve üstlenmelidir de. Bu çatışmadan ne Suudi Arabistan’a, ne BAE’ye, ne Bahreyn’e hiçbirisine fayda gelmez. Türkiye arabuluculuk görevini yapacak şu anda tek ülke. İran ile de elbette bir araya gelmeli. Amerika ve Rusya dışımızda karar versin, biz o karara tabi olalım demiyorlarsa Türkiye ve İran hem Katar meselesinde hem de Suriye meselesinde bir araya gelmeli. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn kolay kolay bu noktaya gelmez. Ben bunun yanlış enformasyondan kaynaklandığını düşünüyorum” diye uyardı. 
 

ERKEN SEÇİM OLABİLİR
 

Bir gazetecinin ‘Siyasilerin, Saadet Partisi’ne yaptığı ziyaretleri cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir aday üzerinde ittifak şeklinde yorumlayabilir miyiz?’ şeklindeki soruya ise Karamollaoğlu, “Bugüne kadar bunu samimi olarak söylüyorum. Öyle bir görüşme olmadı. Böyle bir konuyu hiç gündemimize almadık. Gündeme almayı da doğru bulmuyoruz. Seçime de daha belli bir zaman var. Hükümet, erken seçime gitmeyi tercih edebilir. Son gelişmeler tabanda müspet intiba bırakmayacak adımların atılmasına vesile olabilir. Bunu seçim öncesi yapmak hükümete zarar verir. Seçim baharda olabilir mi, ancak bir kaide var, genelde hükümetler baharda değil sonbaharda seçime gitmeyi tercih eder” dedi.
 

AMERİKA, MEZHEPSEL AYRILIKTAN FAYDALANIYOR
 

Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oya Akgönenç: “Trump’ın son ziyaretten sonra Suudi Arabistan’la yaptığı anlaşma, güvenlerini tazeledi. Bu sebepten ötürü Katar’ın İran’la ortak olarak işlettiği doğalgaz rezervinden rahatsız olan ve petrolün de birçok payını alan Katar, Suudi hükümetini ve ABD’yi oldukça rahatsız etti. Öte yandan, Amerika buna karşılık İran’la işbirliğinde olan ülkelere mezhepçilik savaşı çıkartarak, Arap ülkelerini birbirine düşürmenin yollarını aradı. Mezhepsel ayrılıktan faydalanan ABD, sonunda Katar’la diğer ülkelerin arasına nifak tohumu ektiğini açıkça gösterdi.”
 

KATAR’I İTİBARSIZLAŞTIRMA DARBESİ VURULUYOR
 

Prof. Dr. Hasan Köni: “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suudi Arabistan gezisinde silah anlaşması sonrası Körfez ülkelerinde bir gerilme meydana geldi. Yaşanan gerilim sonucu ABD’nin uzun yıllar müttefiki olan Katar’ı itibarsızlaştırma darbesi vuruyor. Öte yandan, ABD üssü bulunan Katar’dan vazgeçmek istemezken, itibarını ve kuvvetini sarsmak istediği açıkça belli oldu. Suriye’de yaşanan savaş sonucu Avrupa’ya tek petrol kaynağı aktaran Katarlı şirketlerdi. Bu durum karşısında diğer Arap ülkeleri birleşmek yerine, ABD’nin yanında olmayı tercih etti. İran’ın yanında olan diğer Arap ülkelerine ise kendi aralarında itibarsızlaştırma oyunu oynanıyor.”

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Karamollaoğlu: Terörü kendileri üretiyor İslam’a mal ediyor
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
40 ilin valisi değişti
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Dünya böyle olmazdı
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
Biz gelirsek dünya değişir
Şamil Tayyar patladı! Artık yeter!
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Burası sizin eviniz
Makul alternatif endişesi!
CHP'nin Şırnak'taki kazanın gündeme alınması önerisi kabul edilmedi
Ankara’ya tarihi görev
Vesayet savaşlarından kurtulmalıyız
"Destek müttefiklikle bağdaşmıyor"
Temel Karamollaoğlu: Artık metal değişmeli!
AK Parti'de tüm teşkilatlar değişecek...
Erdoğan'dan Bahçeli'ye cevap: "Birileri Bahçeli'yi yanlış yönlendirdi"
CHP isyan etti! Fethullah Gülen'e bağış makbuzu sahte çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel görüştü
 
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
Kuvvetli Müslüman
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizmin Suyunda Gitmek de İşe Yaramıyormuş
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Korku Türbülansı”ndaki ABD ve “Kontrolsüz Çok Kutupluluk” Planı
Zeki CEYHAN
Bir adım ötesi!
Mevlüt ÖZCAN
Her ibadetin hikmeti vardır
Mahmut TOPTAŞ
Bayram günü ne yapalım?
Prof.Dr.Ata ATUN
Avustralya’dan bir başarı öyküsü
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyasında “kaos’tan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Ne yapacaksan ölmeden önce yap
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Beton, hep beton!
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
İktidar ve devlet
İbrahim VELİ
En değerli hediye: D-8
Abdülkadir ÖZKAN
Suriye bölündü, kaynaklar paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz