29 Sevval 1438 | 23 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ramazan hürmetine
23.45’te teravih namazını bitiren vatandaş, 24.00’daki son tramvay seferine yetişemeyince yetkililerden çözüm bekliyor...
03.06.2017 / 09:33
Ramazan ayında, İstanbul’da tramvay, metro ve otobüs seferleri üç özel uygulama hatları dışında rutin saatlerinde son buluyor. Ramazan dolayısıyla teravih için selatin camilerine giden vatandaşlar ise son sefere yetişmek için canhıraş gayret sarf ediyor. Çoğu kez seferi kaçırıyor. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Ramazan’a hürmet göstersinler, sahura kadar seferleri uzatsınlar” diyerek yetkililere serzenişte bulundu.
 
Mübarek Ramazan ayında Müslüman halkımız teravih namazını daha çok Tarihi Yarımada üzerinde bulunan selatin camilerde edâ etmek istiyor. Özellikle Sultanahmet, Süleymaniye, Beyazıt, Yeni Camii, Nuruosmaniye camileri insanların çokça teravih kılmak için gittiği ibadethanelerden. Yılbaşında sabahlara kadar çalışan, ek sefer konulan, tramvay, metro ve otobüs seferleri, Ramazan’daİETT’nin bazı özel uygulama hatları dışında rutin saatlerinde son buluyor. 
 

BAĞCILAR-KABATAŞ SEFERİ 24:00’DA SON BULUYOR

Konuyla ilgili konuştuğumuz vatandaşlar, yetkililerden Ramazan’a hürmet göstermesini ve tüm seferlerin hiç olmazsa sahura kadar uzatılması istiyor. Gazetemize açıklama yapan S.B., “Güngören’de oturuyorum. Eşimle Bağcılar-Kabataş hattını kullanarak Sultanahmet Camii’ne teravih kılmak için gittik. Teravih namazı yaklaşık saat 23:45’te civarı son buldu. Eşimle tekrar eve geri dönmek için tramvay durağına vardığımızda yaşanan kalabalık ve izdihamdan durağa giremedik. Güvenlik görevlisine neden böyle kalabalık  var dediğimde, ‘Seferlerin 24.00’da son bulduğunu, bu seferin son olduğunu’ belirtti” dedi.
 
İETT sadece “özel hat” atfedilen üç hatta sabaha kadar sefer düzenliyor. İETT’den yapılan açıklamada, devreye alınan özel hatlar R1 Uzunçayır-Maltepe Sahil Parkı, R2 Yenikapı-Cevizlibağ, R3  Eyüp-Beyazıt hatları sabaha kadar hizmet veriyor. Diğer hatlar ise rutin saatlerinde son buluyor.
 
Mübarek Ramazan ayında Müslüman halkımız teravih namazını daha çok Tarihi Yarımada üzerinde bulunan selatin camilerde edâ etmek istiyor. Özellikle Sultanahmet, Süleymaniye, Beyazıt, Yeni Camii, Nuruosmaniye camileri insanların çokça teravih kılmak için gittiği ibadethanelerden. Yılbaşında sabahlara kadar çalışan, ek sefer konulan, tramvay, metro ve otobüs seferleri, Ramazan’da İETT’nin bazı özel uygulama hatları dışında rutin saatlerinde son buluyor. Durumdan mustarip olan vatandaşlar yetkililerden durumun düzeltilmesini, seferlerin sahura kadar devam etmesini ve Ramazan’a da hürmet gösterilmesini istiyor. İETT Ramazan boyunca sadece hafta sonları için seferlerini 01:00’a kadar uzattı.
 

SADECE ÜÇ HAT ÇALIŞIYOR

İETT, sadece “özel hat” diye atfettiği üç hatta sabaha kadar sefer düzenliyor. İETT’den yapılan açıklamada, devreye alınan özel hatlar R1 Uzunçayır-Maltepe Sahil Parkı, R2 Yenikapı-Cevizlibağ, R3  Eyüp-Beyazıt hatları sabaha kadar hizmet veriyor. Diğer hatlar ise rutin saatlerinde son buluyor. Oysa İstanbul’da vatandaşlar Ramazan boyunca birçok selatin caminde teravih kılıyor, Tarihi Yarımada’da sahur yapıyor. Bu selatin camilerinden birisi de Sultanahmet Camii. Ayrıca Sultanahmet meydanında binlerce vatandaş oruç açıp sahura kadar kalıyor. Tam da Sultanahmet güzergâhında olan ve insanların yoğun bir şekilde kullandığı Bağcılar-Kabataş hattı ise saat 24:00’da son seferini yapıyor.
 
Konuyla ilgili konuştuğumuz vatandaşlar, yetkililerden Ramazan’a hürmet göstermesini ve tüm seferlerin hiç olmazsa sahura kadar uzatılması istiyor. Yaz günlerinde sahura kadar Sultanahmet meydanında kalmak isteyen vatandaşlar, Bağcılar-Kabataş tramvayının son seferini 24:00’da yaptığından tramvaya yetişmek için kalamadıklarını belirtiyor. Gazetemize açıklama yapan S.B., “Güngören’de oturuyorum. Eşimle Bağcılar-Kabataş hattını kullanarak Sultanahmet Camii’ne teravih kılmak için gittik. Teravih namazı yaklaşık saat 23:45’te son buldu. Eşimle tekrar eve geri dönmek için tramvay durağına vardığımızda yaşanan kalabalık ve izdihamdan durağa giremedik. Güvenlik görevlisine neden böyle kalabalık var dediğimde, ‘Seferlerin 24.00’da son bulduğunu, bu seferin son olduğunu’ belirtti” dedi.
 

YILBAŞINDA EK SEFER

İETT, yılbaşı gecesi ise tam bir seferberlikle seferlerini gece geç saatlere kadar yapılıyor, birçok noktaya ek seferler konuluyor. Bu yılda İETT’nin yılbaşına özel uygulamasında yine ek seferler konuldu ve raylı sistemler de gece 02:00’a kadar hizmet verdi. Bazı seferler ise sabaha kadar yapıldı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
İsrail’e karşı bir olmalıyız
Kolera salgınında ağır bilanço
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Trafikteki araç sayısı arttı
Fransız-Alman buğdayı ile ekmek yaparız
Meteoroloji'den yüksek sıcaklık uyarısı
Musul'da katliam bilançosu: 7 bin sivil hayatını kaybetti
Kimyasal bela
Şantiyeye terör saldırısı: 1 ölü 1 yaralı
Afrika ile yarışıyoruz!
Asfaltta yumurta pişirip yedi
Yeni Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı
AVM’de yangın: 3 dükkan yandı, söndürme çalışmaları sürüyor
Yine yürekler yandı
Hükümetten bedelli askerlik açıklaması
Testi geçemeyen trafiğe çıkamayacak… Binlerce sürücüye şok!
Meteoroloji'den 12 il için kritik uyarı
Kandil tam anlamıyla çöktü
Hükümet açıkladı: Bedelli askerlik geliyor mu?
Ramazan hürmetine
 
20 Temmuz yeniden doğuştur
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
Avusturya'dan Zeybekci'ye giriş yasağı
Başbakan Yıldırım: 'Sağlık olsun Türkiye Kıbrıs için elinden geleni yaptı'
BBP'den Adalet Yürüyüşü mitingi kararı
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
SGK ve 15 Temmuz gazilerinin hakları
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Mustafa KAYA
Şimdi Daha da Dikkatli Olma Zamanı
Hayati OTYAKMAZ
"Erkekler gibi savaşamadın, bari oturup kadınlar gibi ağla"
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Ah köylüm vah köylüm
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
En Kârlı Ticaret
Ali Haydar HAKSAL
İnsanın Tükendiği Zamanlar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Batı Cephesi”ndeEvanjelik Çatlamalar!
Zeki CEYHAN
Kabinede yenilik!
Mevlüt ÖZCAN
Sihir ve büyü helak eder
Mahmut TOPTAŞ
Şeytana cennetin yolu sorulmaz
Prof.Dr.Ata ATUN
Anastasiadis’in politik iflası
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm Coğrafyası ve “Kaostan Kaynaklanan Düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Fitneler ve darbeler
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Pişkin…
Şakir TARIM
Kudüs ve Filistin için ümitler yeşerdi
İsmail KILLIOĞLU
İnsana bakmak
İbrahim VELİ
Saadet similasyonu
Abdülkadir ÖZKAN
Terör örgütlerinin arkasındakileri bilmeyen kalmadı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz