27 Ramazan 1438 | 22 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ramazan hürmetine
23.45’te teravih namazını bitiren vatandaş, 24.00’daki son tramvay seferine yetişemeyince yetkililerden çözüm bekliyor...
03.06.2017 / 09:33
Ramazan ayında, İstanbul’da tramvay, metro ve otobüs seferleri üç özel uygulama hatları dışında rutin saatlerinde son buluyor. Ramazan dolayısıyla teravih için selatin camilerine giden vatandaşlar ise son sefere yetişmek için canhıraş gayret sarf ediyor. Çoğu kez seferi kaçırıyor. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Ramazan’a hürmet göstersinler, sahura kadar seferleri uzatsınlar” diyerek yetkililere serzenişte bulundu.
 
Mübarek Ramazan ayında Müslüman halkımız teravih namazını daha çok Tarihi Yarımada üzerinde bulunan selatin camilerde edâ etmek istiyor. Özellikle Sultanahmet, Süleymaniye, Beyazıt, Yeni Camii, Nuruosmaniye camileri insanların çokça teravih kılmak için gittiği ibadethanelerden. Yılbaşında sabahlara kadar çalışan, ek sefer konulan, tramvay, metro ve otobüs seferleri, Ramazan’daİETT’nin bazı özel uygulama hatları dışında rutin saatlerinde son buluyor. 
 

BAĞCILAR-KABATAŞ SEFERİ 24:00’DA SON BULUYOR

Konuyla ilgili konuştuğumuz vatandaşlar, yetkililerden Ramazan’a hürmet göstermesini ve tüm seferlerin hiç olmazsa sahura kadar uzatılması istiyor. Gazetemize açıklama yapan S.B., “Güngören’de oturuyorum. Eşimle Bağcılar-Kabataş hattını kullanarak Sultanahmet Camii’ne teravih kılmak için gittik. Teravih namazı yaklaşık saat 23:45’te civarı son buldu. Eşimle tekrar eve geri dönmek için tramvay durağına vardığımızda yaşanan kalabalık ve izdihamdan durağa giremedik. Güvenlik görevlisine neden böyle kalabalık  var dediğimde, ‘Seferlerin 24.00’da son bulduğunu, bu seferin son olduğunu’ belirtti” dedi.
 
İETT sadece “özel hat” atfedilen üç hatta sabaha kadar sefer düzenliyor. İETT’den yapılan açıklamada, devreye alınan özel hatlar R1 Uzunçayır-Maltepe Sahil Parkı, R2 Yenikapı-Cevizlibağ, R3  Eyüp-Beyazıt hatları sabaha kadar hizmet veriyor. Diğer hatlar ise rutin saatlerinde son buluyor.
 
Mübarek Ramazan ayında Müslüman halkımız teravih namazını daha çok Tarihi Yarımada üzerinde bulunan selatin camilerde edâ etmek istiyor. Özellikle Sultanahmet, Süleymaniye, Beyazıt, Yeni Camii, Nuruosmaniye camileri insanların çokça teravih kılmak için gittiği ibadethanelerden. Yılbaşında sabahlara kadar çalışan, ek sefer konulan, tramvay, metro ve otobüs seferleri, Ramazan’da İETT’nin bazı özel uygulama hatları dışında rutin saatlerinde son buluyor. Durumdan mustarip olan vatandaşlar yetkililerden durumun düzeltilmesini, seferlerin sahura kadar devam etmesini ve Ramazan’a da hürmet gösterilmesini istiyor. İETT Ramazan boyunca sadece hafta sonları için seferlerini 01:00’a kadar uzattı.
 

SADECE ÜÇ HAT ÇALIŞIYOR

İETT, sadece “özel hat” diye atfettiği üç hatta sabaha kadar sefer düzenliyor. İETT’den yapılan açıklamada, devreye alınan özel hatlar R1 Uzunçayır-Maltepe Sahil Parkı, R2 Yenikapı-Cevizlibağ, R3  Eyüp-Beyazıt hatları sabaha kadar hizmet veriyor. Diğer hatlar ise rutin saatlerinde son buluyor. Oysa İstanbul’da vatandaşlar Ramazan boyunca birçok selatin caminde teravih kılıyor, Tarihi Yarımada’da sahur yapıyor. Bu selatin camilerinden birisi de Sultanahmet Camii. Ayrıca Sultanahmet meydanında binlerce vatandaş oruç açıp sahura kadar kalıyor. Tam da Sultanahmet güzergâhında olan ve insanların yoğun bir şekilde kullandığı Bağcılar-Kabataş hattı ise saat 24:00’da son seferini yapıyor.
 
Konuyla ilgili konuştuğumuz vatandaşlar, yetkililerden Ramazan’a hürmet göstermesini ve tüm seferlerin hiç olmazsa sahura kadar uzatılması istiyor. Yaz günlerinde sahura kadar Sultanahmet meydanında kalmak isteyen vatandaşlar, Bağcılar-Kabataş tramvayının son seferini 24:00’da yaptığından tramvaya yetişmek için kalamadıklarını belirtiyor. Gazetemize açıklama yapan S.B., “Güngören’de oturuyorum. Eşimle Bağcılar-Kabataş hattını kullanarak Sultanahmet Camii’ne teravih kılmak için gittik. Teravih namazı yaklaşık saat 23:45’te son buldu. Eşimle tekrar eve geri dönmek için tramvay durağına vardığımızda yaşanan kalabalık ve izdihamdan durağa giremedik. Güvenlik görevlisine neden böyle kalabalık var dediğimde, ‘Seferlerin 24.00’da son bulduğunu, bu seferin son olduğunu’ belirtti” dedi.
 

YILBAŞINDA EK SEFER

İETT, yılbaşı gecesi ise tam bir seferberlikle seferlerini gece geç saatlere kadar yapılıyor, birçok noktaya ek seferler konuluyor. Bu yılda İETT’nin yılbaşına özel uygulamasında yine ek seferler konuldu ve raylı sistemler de gece 02:00’a kadar hizmet verdi. Bazı seferler ise sabaha kadar yapıldı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
AVM’de yangın: 3 dükkan yandı, söndürme çalışmaları sürüyor
Yine yürekler yandı
Hükümetten bedelli askerlik açıklaması
Testi geçemeyen trafiğe çıkamayacak… Binlerce sürücüye şok!
Meteoroloji'den 12 il için kritik uyarı
Kandil tam anlamıyla çöktü
Hükümet açıkladı: Bedelli askerlik geliyor mu?
Ramazan hürmetine
'Kışlada enfeksiyon' açıklaması
Mahalleye Saadet geliyor
Akif Emre'ye son vazife
Operasyonda yıldırım düştü: 1 asker şehit
Dünyanın en büyük “çocuk yaşam” merkezi
Bölgeye dışarıdan müdahale olduğu müddetçe kan durmaz
Nitratlı gübre artık reçete ile satılacak
Medikalciler iflasın eşiginde
Halep'ten Hatay'a getirilen yaralı sayısı 210'a ulaştı
“Hassas” uyarı
Çikolata mı kokolin mi?
Sağlık Bakanı açıkladı: 15 bin personel alınacak
 
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
Suudi Arabistan'da saldırı! Ölü ve yaralılar var
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
İmanı korumak
Ali Haydar HAKSAL
Güç ve Adalet
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Korku Türbülansı”ndaki ABD ve “Kontrolsüz Çok Kutupluluk” Planı
Zeki CEYHAN
Bir adım ötesi!
Mevlüt ÖZCAN
İnfaz memurunun akıbeti
Mahmut TOPTAŞ
Kaybettiklerimiz arayalım
Prof.Dr.Ata ATUN
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Diyanet İşleri Başkanlığı Üzerinden 2019 Cumhurbaşkanlığı Savaşları - 3
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Ne yapacaksan ölmeden önce yap
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Zihinler allak bullak…
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
İktidar ve devlet
İbrahim VELİ
En değerli hediye: D-8
Abdülkadir ÖZKAN
Suriye’de kimin eli kimin cebinde?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz