5 Sevval 1438 | 29 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Oyun kurucularla bu oyun bozulmaz
Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika’da Başkan Trump ile görüşmesini değerlendirdi…
18.05.2017 / 09:26
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ziyaretin önemli olduğunu ancak Ortadoğu’da oyun kurucular ile ittifak edilerek bölgesel oyunun bozulamayacağını söyledi…
 
ABD’ye yapılan ziyarette bir neticeye varıldı mı tam olarak anlayamadık. Nokta mı kondu, virgül mü kondu? Bazıları ne nokta ne virgül, diyor sadece soru işareti veya ünlem var diyor.
Biz de gidiyoruz oyunu planlayanlarla birlikte onların desteğini alarak bu oyunu bozmak istiyoruz güya. Aklımıza gelen tek söz şu. Allah akıl fikir versin. Oyunun planlayıcıları ile o oyunu siz bozamazsınız. 
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika seyahatini değerlendirdi. Olağan haftalık basın toplantısının büyük bir bölümünü Erdoğan’ın, Trump ile görüşmesi ve gündeme gelmesi beklenen YPG meselesine ayıran Karamollaoğlu, önemli tespitlerde bulunarak, görüşmelerde somut herhangi bir adımın ortaya konmamasını eleştirdi. Ortadoğu için sahaya sürülen yeni haritaların Amerika merkezli olduğundan da söz eden Karamollaoğlu, oyun kurucular ile oyunun bozulamayacağını söyledi. 
 

BİZDE BAZI HADİSELER HAFİFE ALINIYOR

Karamollaoğlu, Washington’da gerçekleşen ikili görüşmeyi değerlendirerek, Trump’ın kendi ülkesinde içine düştüğü zor durumu aktardı. Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü. Takip ettiğim kadarı ile ABD, kendi içinde Trump’ın yeterliliği ve güvenirliliği konusunda ciddi karmaşa yaşıyor. Bizde bazı hadiseler hafife alınıyor ama orada alınmıyor. Trump’ın, FBI Başkanı’nda birtakım taleplerde bulunması ve yargıyı etkileyecek konularda kararlar alması ile Amerika kaynıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ziyareti de bu kargaşadan dolayı ABD basınında beklediği kadar yer almadı” dedi. 
 

NOKTA DERKEN, ÜNLEM VE SORU İŞARETLERİ GELDİ

Görüşmeyi değerlendirmesinde Erdoğan’ın Türkiye’den ayrılırken sarf ettiği ‘virgül değil nokta mesafesinde’ ifadesini de hatırlatan Karamollaoğlu, “Her halükarda Amerika’ya yapılan bu seyahat önemli. Amerika bugüne kadar Türk siyasetçilerin oldukça sık gittikleri bir ülke. Amerika’ya en çok ziyareti süre itibariyle de iktidarda oldukları için Sayın Recep Tayyip Erdoğan yaptı. İnönü’den tutun, Özal’a kadar oldukça sık ziyaret edilmiş ama rekor Sayın Cumhurbaşkanımızın. O Amerika’yı hiç ihmal etmemiş ama bu ziyaretler neticesinde ne olduğu, dün yapılan ziyarette bir neticeye varıldı mı tam olarak anlayamadık. Nokta mı kondu, virgül mü kondu. Bazıları ‘ne nokta ne virgül diyor sadece soru işareti veya ünlem var’ deniyor. Çünkü PYD ile ilgili konuyu Sayın Cumhurbaşkanı dile getirmiş olmasına rağmen Trump’ın ağzından bununla ilgili hiçbir şey çıkmadı. Kalkışmanın baş aktörü Gülen’in iadesi ile ilgili de hiçbir konu gündeme gelmedi” diye konuştu. 
 

HARİTALARI YENİDEN ÇİZİYORLAR

Karamollaoğlu, Amerika’nın terör şebekelerine desteğini eleştirerek, “Amerika bütün gücüyle Ortadoğu’da meydana gelen hadiseleri terörle ama DEAŞ ile özdeşleştiriyor ve bütün gücünü bu terör örgütünün güya ortadan kalkması için sarf ediyor. Türkiye’nin yaklaşımı da bundan o kadar farklı değil. Ortadoğu’nun şekillenmesinin son dönemlerinde bulunuyoruz. Biz şunu açık ve net görüyoruz. Ortadoğu’daki hadiseler ne Irak, ne Suriye, ne Kürt, ne PYD, ne IŞİD meselesidir. Ortadoğu yeniden şekillendiriliyor, burada baş aktörü Siyonizm ve İsrail’dir. Ortadoğu’daki ülkeler birbirlerini yiyor, ülkeler ortadan kaldırılıyor ama bunun asıl gerekçesi üzerinde durulmuyor.  Bu şekillenmeden en ciddi direnç ise Türkiye ve İran’dan gelecek deniyor. Irak ile Suriye hallettiler, her iki ülkeyi parçalamaya başladılar. Israrla Türkiye ve İran hedeflerindedir” diye eleştirdi.
 

TRUMP, KENDİ AYAĞI KAYMIŞ BİR BAŞKA

Türkiye ile Amerika arasında yaşanan sorunların çözümünden çok Trump’ın kendi sorunları ile ilgilendiğini de belirten Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Amerika’ya gitti. Güya bu problemlere çözüm bulabilmek için. Hiçbirisine çözüm bulabildiği kanaatinde değiliz. Trump ise zaten ayağı kaymış bir başkan. Kendisi ayakta zor dururken Türkiye’ye faydalı olacak birtakım adımları atmasını beklemek tam manasıyla hayal olur. Sayın Cumhurbaşkanımız memlekete döner dönmez, yeni adımların atılmasını sağlamalı. Yeni bir ümit var. AK Parti Kongresi yapılacak. Bunu ise yeni müjde olarak aktarıyorlar. Şimdi yeni bir hamleye başlıyor diyorlar. Bunun ilk adımı olarak kardeşçe tavsiyemiz var. Politikaların doğru olabilmesi için önce bugüne kadar yapılan hatalar kabul edin ve yenisine başlayın” dedi. 
 

BAZI GERÇEKLERİ GÖZ ÖNÜNDEN KAÇIRARAK PROBLEMİ GİZLEYEMEZSİNİZ

Bölgede YPG üzerinden yürütülen projenin emperyal amaçlar taşıdığını ve Amerika’nın da bunun arkasında olduğunu aktaran Karamollaoğlu, oyun kurucular ile Türkiye’nin bir araya gelerek bu oyunu bozamayacağını şu sözlerle eleştirdi: “Bugün Rakka’da meydana gelen hadiseler, Kandil’in tavrı, falan yerdeki bir bölgede Amerikalıların PYD’ye desteği. Bütün bunların içinde İsrail’in adı ise hiç geçmiyor. Biz de gidiyoruz oyunu planlarla birlikte onların desteğini alarak bu oyunu bozmak istiyoruz güya. Aklımıza gelen tek söz şu. Allah akıl fikir versin. Oyunun planlayıcıları ile o oyunu siz bozamazsınız. Bu çok uzun vadeli büyük bir plan. 1991 yılında Irak müdahalesi ile başladı. Sonra sınırlar çizildi, şunun altına inemezsin, şunun üstüne çıkamazsın. Arkasında 2003 yılında müdahale etti, bölünme fiziken gerçekleştikten sonra. O günün şaşkınlığı ile bugünkü iktidar Amerika’ya destek verdi. Meclis’ten bu işin reddedilmesi bu desteği kesmedi. Biz, yedi limanımızı ve altı havaalanımızı tahsis ettik. Uçaklarına hava sahamızı açtık. Bununla da tatmin olmadı, askerimizin başına çuval geçirdiler. Hesabını bugüne kadar soramadık. Şimdi biz bu planları bu noktaya getirenlerle bir araya gelip planın gerçekleşmesini önlemeye çalışıyoruz. Siz, bazı gerçekleri göz önünden kaçırarak problemi gizleyemezsiniz, orada bir gerçek yürür ve siz bu halinizle de sizi yok etmek isteyenlerle ittifak kurarak onlara maalesef destek olursunuz.”
 

ARABASININ MOTORUNU YAPAMAYANLAR, TANK, UÇAK YAPAMAZ

Karamollaoğlu, Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmeleri önlemenin yolları ve yöntemleri olduğunu da aktararak, bunun için Türkiye’nin her alanda güçlü olması gerektiğine işaret etti. Karamollaoğlu, “Savunma sanayiinde kendi kendimize yeterli hale gelmeliyiz. Türkiye bundan çok uzak. Halkımız aldatılıyor. Uçağımızı yapacağız diye, tankımızı yapıyoruz diye, kendi helikopterimizi inşa ediyoruz diye, kendi gemimizi kendimiz inşa ediyoruz diye aldatılıyor. Tankımızın motorunu Ukrayna’da bulmuşuz. Uçaklarımızın İngiltere ile yapılacağına ilişkin birtakım anlaşmalara imza atmışız. Siz Türkiye’de daha kendi arabanızın motorunu inşa edemezken, bu projeleri gündeme getirmek ve inanmak anlaşılması güç bir durum.  Şunların bir tanesi nerede üretiliyor diye bir şey ortaya koyun. Siyasi irade ortaya konsa, bugün Türkiye uçağını da yapardı, tankını da” diye konuştu. 
 

MEYDAN OKUMAK GÜÇ İFADESİ DEĞİLDİR

Meydan okumanın bir ülkeyi güçlü hale de getiremediğinin altını da çizen Karamollaoğlu, “Biz güçlü olmadan, kendimizi savunma imkânına kavuşamayız, dış politikada da etkili olamayız. Meydan okumak güç ifadesi değildir. Meydan okumak maalesef sadece dış politikayı iç politikaya alet etmek, milletin gönlüne bir su serpmektir. Oneminute bile dedik İsrail’e ama bugün geldik kapısına muhtaç olduk. Ortadoğu’da en ciddi problem sebebi olan İsrail stratejik müttefikimiz. Ortadoğu’da bu projelerin esas sahibi İsrail. Doğu Akdeniz’de çıkarılacak gazın İsrail ile ne alakası var. Uluslararası sularda bulunan bir gaz. Bu bölgedeki bütün ülkelerin de orada payı olur. Biz geleceğimizi onlara endekslemişiz. Onun için Türkiye güçlenmeli, lafla değil. Lafla ise peynir gemisi yürümez. Gerçek manada güçlenmeden, sanayi politikaları geliştirilmeden Türkiye kendi başına dış politika da etkili olamaz” diye uyarılarda bulundu.
 

İSLAM ÜLKELERİ BİR ARAYA GELMEDEN BÖLGEDE OYUN BOZULMAZ

Türkiye’nin güçlü bir devlet olması için diğer bir seçeneğin ise bölgedeki ülkeler ile yapacağı işbirlikleri olduğuna dikkatleri çeken Karamollaoğlu, “Bölgedeki ülkeler ile bir araya gelmeden, İran ile dostluğu pekiştirmeden, dayanışmamızı artırmadan bir araya gelip Ortadoğu’da oynanan bu oyunu nasıl bozacağımız konusunda projeler üretmeden bu bölgeye de huzur gelmez. Birtakım aklı evvellerin kalkıp, dostlukları pekiştirmek yerine mezhep farklılıklarını gündeme getirerek, bizi birbirimiz ile kapıştırmak isteyenlerden bu bölgeye daha büyük zarar gelmez. Bunlar Amerika’dan daha zararlıdır. Bizim hakkımızda da ne derlerse desinler. Biz Ortadoğu’da niye kavga edeceğiz. Biz birbirimizi yer, zayıflatırsak kim kazanacak? Bunu görmemek için kör olmak icap eder” diye de eleştirdi.
 

GÜÇLÜ ÜLKE, İÇ BARIŞI SAĞLAMAK İLE OLUNUR

Karamollaoğlu, değerlendirmelerinin son bölümünde ise güçlü bir ülke için iç barışın sağlanması gerektiğini kaydederek, “Güçlü bir ülke olmak istiyorsak iç barışı sağlamalıyız. Dışlamak, kutuplaşmak sadece partilere fayda verir, ülkeye değil. İç kavga, çekişme emin olun dış güçlerin bayram etmesine vesile olur. Bizi zayıflatır. Ne olur birbirimizin yanına gelsek. Ne olur kucaklaşsak. Birbirimizin yanına gelmek, aynı politikaları benimsiyoruz manasına da gelmez” ifadelerini kullandı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Karamollaoğlu: Terörü kendileri üretiyor İslam’a mal ediyor
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
40 ilin valisi değişti
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Dünya böyle olmazdı
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
Biz gelirsek dünya değişir
Şamil Tayyar patladı! Artık yeter!
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Burası sizin eviniz
Makul alternatif endişesi!
CHP'nin Şırnak'taki kazanın gündeme alınması önerisi kabul edilmedi
Ankara’ya tarihi görev
Vesayet savaşlarından kurtulmalıyız
"Destek müttefiklikle bağdaşmıyor"
Temel Karamollaoğlu: Artık metal değişmeli!
AK Parti'de tüm teşkilatlar değişecek...
Erdoğan'dan Bahçeli'ye cevap: "Birileri Bahçeli'yi yanlış yönlendirdi"
CHP isyan etti! Fethullah Gülen'e bağış makbuzu sahte çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel görüştü
 
WhatsApp'ın 'pişman oldum' özelliğine geri sayım
Karamollaoğlu: Terörü kendileri üretiyor İslam’a mal ediyor
Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
Gidiş nereye?
Ali Haydar HAKSAL
Kutlu Yolculuk
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“De Facto İttifak”tan ABD’ye Hodri Meydan!
Zeki CEYHAN
Asla görmezden gelmeyelim!
Mevlüt ÖZCAN
Her ibadetin hikmeti vardır
Mahmut TOPTAŞ
Bir Diyanet müfettişi
Prof.Dr.Ata ATUN
Avustralya’dan bir başarı öyküsü
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm coğrafyasında “kaos’tan kaynaklanan düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Münafıklar ve siyaseti
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Beton, hep beton!
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
Batı çöker mi?
İbrahim VELİ
İnsanın ufku insandır
Abdülkadir ÖZKAN
Başkanlık sistemi ve temsilde adalet
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz