28 Ramazan 1438 | 23 Haziran 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Büyük bir savaş olacak!
ESAM’da dış politika okulunda doğu batı eksenindeki dış politikayı anlatan Prof. Sencer İmer, büyük tehlikeye karşı uyardı.
08.05.2017 / 16:36
ESAM akademi dış pış politika okulunda Prof. Sencer İmer, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden seçme lisans, master ve doktora öğrencilerine doğu ve batı bloku ekseninde dış politika konusunu anlattı…
 
Daha önceki haftalarda Prof. Ramazan Gözen, Prof. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Prof. Oya Akgönenç’in ders verdiği ESAM Dış Politika Okulu’nda bu hafta Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Dr. Sencer İmer, “Doğu ve Batı Bloku Ekseninde Dış Politika” konusunu anlattı. Türkiye’nin değişik üniversitelerinden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı dış politika okulunda, kutuplaşan dünyada dış politikayı yöneten güçler ve bunlara karşı yapılacak çıkışı anlattı.
 

AVRUPA AFRİKALILAŞACAK!

ESAM Dış Politika Okulu’nda Prof. Dr. Sencer İmer, Afrika nüfusunun yakın zamanda 2 milyar olacağını, Avrupa’nın ise 600 milyon olacağını, Afrika’nın Avrupa’ya akacağını, Avrupa’nın Afrikalılaşacağını anlattı. Birleşmiş Milletler genel sekreterlerinin Hristiyan, hatta Budist bile olduğunu, ama asla Müslüman olmadığını belirten Prof. Sencer İmer, 1990’lardaki BM Genel Sekreteri Butros Gali’nin, 2000’li yıllarda devlet sayısının 2000 olacağını söylediğini hatırlattı. Bunun için de 4 milyon çatışma olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Sencer İmer, Büyük Ortadoğu Projesi’ni bu kapsamda düşünmek gerektiğine dikkat çekti. “Bizi çatışmalarla dolu bir gelecek beklemektedir. Kuvvet kimin elinde ona bakmak lazım. Hedef Suriye, Irak’ı üçe, dörde bölmek değil, belki daha fazla parçalara bölmektir. İslam dünyası bugün bu çatışmaları yaşıyor. Peki bir büyük dünya devleti olursa, bu bir barış getirir mi? Pax Romana-Roma Barışı olur mu?” diye soran Sencer İmer, yerel insanların düşüncelerine, yaşayışlarına önem vermediğinizde, bir dünya düzeni kurduğunuzda bunun yaşamayacağını aktardı.
 

DÜŞMANIN METOTLARIYLA ÇALIŞMAK LAZIM!

Vaktiyle bir Suriye haritası gördüğünü anlatan Sencer İmer, o haritada öbek öbek insan toplulukları, farklılıklarının gösterildiğini, bu insanların hangi bölgede bir patlama veya sıcak çatışma ile insanların bu daha çok çatışacağının araştırıldığını belirterek, “Bizim de aynı metotlarla çalışmamız lazım. Onların metot, silah ve araç gereçlerini, bizim de uygulamamız gerekiyor. Ama biz şu anki eğitimimizde bunu yapmıyoruz. Oldu ve buldu ile bu işi götürmeye çalışıyoruz.”
 

TÜRKİYE DİK DURURSA DÜNYAYA ETKİ EDECEK!

“Bir şeyi ölçemiyorsanız, bilmiyorsunuz demektir” diyen Prof. Dr. Sencer İmer, 16 Mayıs’taki Erdoğan-Trump görüşmesinin çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin dik durmasının dünya politikası açısından büyük gelişmeler doğurabileceğine dikkat çekti. Mevcut dünya düzenine daha önce Kaddafi ve Hugo Chavez’in, şimdi ise Erdoğan’ın itiraz ettiğini, ancak pek bir değişim olmadığını vurguladı.  “ABD’de paradan para kazanan çevre, imalat sanayiini Amerika’nın dışına kaydırdı. İmalat sanayiini Amerika’nın içine çekmek ve Çin’in büyümesini yavaşlatmak için Amerika’nda Trump gibi bir adama ihtiyaç oldu” diyen Prof. Sencer İmer, “Afganistan öyle bir ülke ki, kuzeye doğru Orta Asya’yı, güneye doğru Hindistan’ı, doğuya doğru Çin’i, batıya doğru İran’ı kontrol eder” diyen Prof. Sencer İmer, Amerika’nın Afganistan işgalinin stratejik bir hamle olduğunu kaydetti.
 

TÜRK BAHARI İHTİMAL DÂHİLİNDE!

Bir soru üzerine de Prof. Dr. Sencer İmer, bölgede adaletli bölüşümün sağlanamaması durumunda yakın zamanda Azerbaycan çıkışlı, Türkiye ve Orta Asya ekseninde bir Türk baharı tehlikesine dikkat çekti.
 

İSRAİL’İN KURTULUŞU YOK!

Prof. Sencer İmer, İsrail konusunda da önemli saptamalar yaptı: “Dünya nüfus artışı açısından İsrail’in kurtuluşu yok. Netanyahu yanlış hareket ediyor. Zaman Filistinlilerin lehine işliyor. Çünkü nüfus artışı Yahudilerin lehine değil. Tek yapacakları atom bombası ile her yeri temizlemek. O zaman kendileri de yok olur.”  İmer, dünya nüfusunun özellikle Afrika, Pakistan, İran, Hindistan ve Çin’in nüfusunda önemli oranda artacağını, Türkiye’de ise yüz milyona ulaşacağını belirtti. İmer, “İran şu an tehlikededir. İran tehlikede demek, Türkiye tehlikededir. Çünkü bu bölgedeki savaş Suriye savaşı ile sınırlı olmayacak. Uygun zamanda İran’ın da üzerine çullanacaklar. Ancak Rusya ve Çin buna razı olmayacaktır” diye konuştu. Sencer İmer şöyle konuştu: “Türkiye, İran’la kapışmamalı. Komşularla iyi ilişkiler kurmalı. Şam yönetimi dâhil. Rusya ile öyle. Adalarda kuzu çevirmekle olmaz, Yunanistan’ı biraz yola sokmak lazım. Bizim Çin ve Avrupa ile de dengeli bir politika sürdürmemiz lazım. Destabilizasyonu sağlayan, Suriye ve Irak’taki savaşı durdurmak gerekiyor.”
 

AMERİKA, ORTADOĞU’DA PYD’YE MECBUR!

“Amerika, PYD ile ittifak yapmak zorunda. Irak ve bölgenin enerjisini kontrol ederken buna mecbur. Çünkü Türklere güvenmiyor, Araplara da güvenmiyor” diyen Sencer İmer, 16 Mayıs’ta Amerika’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PYD konusunu masaya koyunca Türkiye’nin yüzüne gülüp geçiştireceklerini anlattı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
ODTÜ tuvaletlerinde kadın-erkek ayrımı kalktı
Küresel Sapkınlık
Bayramda iki köprü ve otoyollar ücretsiz olacak
Ölümcül birincilik
Topbaş'tan damadı Kavurmacı için ilk yorum: Yargıyı etkilememek lazım
ABD'den PYD/PKK mektubu
Uludere'de çatışma: 2 korucu ve 1 uzman çavuş yaralı
Tunceli'de çatışma: 1 şehit, 2 asker yaralı
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
Irak’tan daha âlâ ders mi var
Katar ve ABD'den ortak tatbikat
Siyonist asker 3 Filistinliyi şehit etti
Abdurrahman Arslan: Dindarlığın içi boşaltıldı
İsrail Yemenli çocukları kaçırıp denek olarak kullanıyor
MEB'den bayram tatili açıklaması
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: IKBY referandum kararından geri dönmeli
Katar ile iki yüzlü ABD'den ortak tatbikat!
Ehliyet alımında sınav yöntemi değişiyor
Katar’a ‘Askeri harekat’ açıklaması
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
 
KPSS cevap kağıtları erişime açıldı
ABD'den PYD/PKK mektubu
Biraraya gelmezsek zulümler önlenemez
KPSS sonuçları açıklandı
Bahçeli’den CHP'nin yürüyüşüne ilk tepki: "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker"
Sorunlarımızı G-8’de değil D-8’de çözelim!
Az önce açıklandı! İşte yerine gelen isim…
Siyasîler kavgayı bırakırsa vatandaş kucaklaşır
Suudi Arabistan'da saldırı! Ölü ve yaralılar var
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
ADALET- EMANET VE İŞLERİ EHLİNE VERMEK
Şeref KAÇMAZ
HESAPLI - YORUM
Mustafa KAYA
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Atilla MEHDİGİL
Ateizm ve ateistlerin hezeyanı
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Katar sana ne katar - Deepweb
Ekrem ŞAMA
Dışişleri şaka gibi
Mustafa İŞCAN
Yıllık izin birer gün olarak kullanılır mı?
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Mehmet Şevket EYGİ
İmanı korumak
Ali Haydar HAKSAL
Güç ve Adalet
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Korku Türbülansı”ndaki ABD ve “Kontrolsüz Çok Kutupluluk” Planı
Zeki CEYHAN
Bir adım ötesi!
Mevlüt ÖZCAN
İnfaz memurunun akıbeti
Mahmut TOPTAŞ
Kaybettiklerimiz arayalım
Prof.Dr.Ata ATUN
Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler Tuzağı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Diyanet İşleri Başkanlığı Üzerinden 2019 Cumhurbaşkanlığı Savaşları - 3
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Ne yapacaksan ölmeden önce yap
Mustafa YILDIRIM
Özlenen eski Ramazanlar mı yoksa insanlar mı?
Burak KILLIOĞLU
Zihinler allak bullak…
Şakir TARIM
Yaşananlar ekseninde D-8’in önemi
İsmail KILLIOĞLU
İktidar ve devlet
İbrahim VELİ
En değerli hediye: D-8
Abdülkadir ÖZKAN
Suriye’de kimin eli kimin cebinde?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz