27 Şaban 1438 | 23 Mayıs 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Büyük bir savaş olacak!
ESAM’da dış politika okulunda doğu batı eksenindeki dış politikayı anlatan Prof. Sencer İmer, büyük tehlikeye karşı uyardı.
08.05.2017 / 16:36
ESAM akademi dış pış politika okulunda Prof. Sencer İmer, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden seçme lisans, master ve doktora öğrencilerine doğu ve batı bloku ekseninde dış politika konusunu anlattı…
 
Daha önceki haftalarda Prof. Ramazan Gözen, Prof. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Prof. Oya Akgönenç’in ders verdiği ESAM Dış Politika Okulu’nda bu hafta Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Dr. Sencer İmer, “Doğu ve Batı Bloku Ekseninde Dış Politika” konusunu anlattı. Türkiye’nin değişik üniversitelerinden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı dış politika okulunda, kutuplaşan dünyada dış politikayı yöneten güçler ve bunlara karşı yapılacak çıkışı anlattı.
 

AVRUPA AFRİKALILAŞACAK!

ESAM Dış Politika Okulu’nda Prof. Dr. Sencer İmer, Afrika nüfusunun yakın zamanda 2 milyar olacağını, Avrupa’nın ise 600 milyon olacağını, Afrika’nın Avrupa’ya akacağını, Avrupa’nın Afrikalılaşacağını anlattı. Birleşmiş Milletler genel sekreterlerinin Hristiyan, hatta Budist bile olduğunu, ama asla Müslüman olmadığını belirten Prof. Sencer İmer, 1990’lardaki BM Genel Sekreteri Butros Gali’nin, 2000’li yıllarda devlet sayısının 2000 olacağını söylediğini hatırlattı. Bunun için de 4 milyon çatışma olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Sencer İmer, Büyük Ortadoğu Projesi’ni bu kapsamda düşünmek gerektiğine dikkat çekti. “Bizi çatışmalarla dolu bir gelecek beklemektedir. Kuvvet kimin elinde ona bakmak lazım. Hedef Suriye, Irak’ı üçe, dörde bölmek değil, belki daha fazla parçalara bölmektir. İslam dünyası bugün bu çatışmaları yaşıyor. Peki bir büyük dünya devleti olursa, bu bir barış getirir mi? Pax Romana-Roma Barışı olur mu?” diye soran Sencer İmer, yerel insanların düşüncelerine, yaşayışlarına önem vermediğinizde, bir dünya düzeni kurduğunuzda bunun yaşamayacağını aktardı.
 

DÜŞMANIN METOTLARIYLA ÇALIŞMAK LAZIM!

Vaktiyle bir Suriye haritası gördüğünü anlatan Sencer İmer, o haritada öbek öbek insan toplulukları, farklılıklarının gösterildiğini, bu insanların hangi bölgede bir patlama veya sıcak çatışma ile insanların bu daha çok çatışacağının araştırıldığını belirterek, “Bizim de aynı metotlarla çalışmamız lazım. Onların metot, silah ve araç gereçlerini, bizim de uygulamamız gerekiyor. Ama biz şu anki eğitimimizde bunu yapmıyoruz. Oldu ve buldu ile bu işi götürmeye çalışıyoruz.”
 

TÜRKİYE DİK DURURSA DÜNYAYA ETKİ EDECEK!

“Bir şeyi ölçemiyorsanız, bilmiyorsunuz demektir” diyen Prof. Dr. Sencer İmer, 16 Mayıs’taki Erdoğan-Trump görüşmesinin çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin dik durmasının dünya politikası açısından büyük gelişmeler doğurabileceğine dikkat çekti. Mevcut dünya düzenine daha önce Kaddafi ve Hugo Chavez’in, şimdi ise Erdoğan’ın itiraz ettiğini, ancak pek bir değişim olmadığını vurguladı.  “ABD’de paradan para kazanan çevre, imalat sanayiini Amerika’nın dışına kaydırdı. İmalat sanayiini Amerika’nın içine çekmek ve Çin’in büyümesini yavaşlatmak için Amerika’nda Trump gibi bir adama ihtiyaç oldu” diyen Prof. Sencer İmer, “Afganistan öyle bir ülke ki, kuzeye doğru Orta Asya’yı, güneye doğru Hindistan’ı, doğuya doğru Çin’i, batıya doğru İran’ı kontrol eder” diyen Prof. Sencer İmer, Amerika’nın Afganistan işgalinin stratejik bir hamle olduğunu kaydetti.
 

TÜRK BAHARI İHTİMAL DÂHİLİNDE!

Bir soru üzerine de Prof. Dr. Sencer İmer, bölgede adaletli bölüşümün sağlanamaması durumunda yakın zamanda Azerbaycan çıkışlı, Türkiye ve Orta Asya ekseninde bir Türk baharı tehlikesine dikkat çekti.
 

İSRAİL’İN KURTULUŞU YOK!

Prof. Sencer İmer, İsrail konusunda da önemli saptamalar yaptı: “Dünya nüfus artışı açısından İsrail’in kurtuluşu yok. Netanyahu yanlış hareket ediyor. Zaman Filistinlilerin lehine işliyor. Çünkü nüfus artışı Yahudilerin lehine değil. Tek yapacakları atom bombası ile her yeri temizlemek. O zaman kendileri de yok olur.”  İmer, dünya nüfusunun özellikle Afrika, Pakistan, İran, Hindistan ve Çin’in nüfusunda önemli oranda artacağını, Türkiye’de ise yüz milyona ulaşacağını belirtti. İmer, “İran şu an tehlikededir. İran tehlikede demek, Türkiye tehlikededir. Çünkü bu bölgedeki savaş Suriye savaşı ile sınırlı olmayacak. Uygun zamanda İran’ın da üzerine çullanacaklar. Ancak Rusya ve Çin buna razı olmayacaktır” diye konuştu. Sencer İmer şöyle konuştu: “Türkiye, İran’la kapışmamalı. Komşularla iyi ilişkiler kurmalı. Şam yönetimi dâhil. Rusya ile öyle. Adalarda kuzu çevirmekle olmaz, Yunanistan’ı biraz yola sokmak lazım. Bizim Çin ve Avrupa ile de dengeli bir politika sürdürmemiz lazım. Destabilizasyonu sağlayan, Suriye ve Irak’taki savaşı durdurmak gerekiyor.”
 

AMERİKA, ORTADOĞU’DA PYD’YE MECBUR!

“Amerika, PYD ile ittifak yapmak zorunda. Irak ve bölgenin enerjisini kontrol ederken buna mecbur. Çünkü Türklere güvenmiyor, Araplara da güvenmiyor” diyen Sencer İmer, 16 Mayıs’ta Amerika’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PYD konusunu masaya koyunca Türkiye’nin yüzüne gülüp geçiştireceklerini anlattı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Akın Öztürk'ten şaşırtan savunma
PKK'ya PÖH darbesi
Trump'ın özel temsilcisi YPG ile toplantı yaptı
Filistinli esirlerin durumu kötüleşti
Fetihler Milli Görüş’le olur
Devletçiğe uygun adım
Merkel İncirlik'in alternatifini açıkladı
Bomba döşemeye çalışırken havaya uçtu
Bir gün geri döneceğiz!
Kuzey Kore'ye kınama
Hindistan'dan Zakir Naik için kırmızı bülten talebi
Kutlama ektik vaat biçtik
Hak üstün tutulmadan Bir ülkede huzur olmaz
Ayasofya bizimdir, fetih yakındır
Milli Gençliğin gönlünden silinmedi
Trafik ve HGS cezalarında yeni dönem
Diyarbakır'da yola tuzaklanan patlayıcılar imha edildi
Yasin Börü davasının gerekçeli kararı açıklandı
Fethin esası adalettir
 
Bölgeye dışarıdan müdahale olduğu müddetçe kan durmaz
Oyun kurucularla bu oyun bozulmaz
Fetihler Milli Görüş’le olur
Hak üstün tutulmadan Bir ülkede huzur olmaz
Karamollaoğlu: Ülkemiz yeniden dizayn edilmek isteniyor
Kemal Kılıçdaroğlu yarın Saadet Partisi'ni ziyaret edecek
ABD ziyareti bir daha düşünülmeli
Irak'tan PKK açıklaması
Saldırı hazırlığındaki teröristlere hava harekatı
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Atilla MEHDİGİL
Diyanet’in 'Kutlu Doğum Haftası' muamması
Hayati OTYAKMAZ
Peygamber (s.a.v) Efendimizin Güzel Hayatından Örnekler
Feyzullah AYDOĞAN
DEVLET AKLI
Ekrem ŞAMA
Ne umduk, ne bulduk?
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Şeref KAÇMAZ
DEĞİŞTİRİ - YORUM
Mustafa KAYA
Arap-İslam-Amerikan Zirvesi (!)
İshak BEYAZAY
Onun bir bildiği var!
Mustafa İŞCAN
İsteğe bağlı prim ödemek aile yardımını kesmez
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Delilik Çılgınlık Türleri
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Ali Haydar HAKSAL
Küresel Emperyalizmin Tutsakları
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Trump’ın Suudi Arabistan Ziyareti’nin Hatırlattıkları...
Zeki CEYHAN
Türkiye olmadan olmazmış!
Mevlüt ÖZCAN
Şeytanlar Ramazan ayında bağlanır
Mahmut TOPTAŞ
Bizim eller armut mu toplar
Prof.Dr.Ata ATUN
Kürtler bağımsızlık ve tanınma istiyor, ya biz?
Prof. Dr. Burhanettin Can
Yeni Bir Kadife Darbe Süreci - 5:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Haram ve zulüm düzeni ve Ak parti
Mustafa YILDIRIM
Çocuklar anne babanın aynasıdır
Burak KILLIOĞLU
Ezberle olmaz
Şakir TARIM
Anadolu’nun milli kimliği ve Diyarbakır
İsmail KILLIOĞLU
“Ağaç kesen, baş keser”
İbrahim VELİ
Senden sorulur!
Abdülkadir ÖZKAN
Fiilî durum anayasaya uygun hale getirildi
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz