3 Ramazan 1438 | 29 Mayıs 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Sedat Simavi Ödülleri yeni sahiplerine verildi
Türk basınının 39 yıllık geleneği Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu. Gecede basın özgürlüğü ve gazetecilerin tutuklanmasına yönelik mesajlar ön plandaydı.
12.12.2015 / 12:19
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) kurucu başkanı Sedat Simavi adına 39 yıldan bu yana gazetecilik, radyo, televizyon, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, görsel sanatlar ve spor alanları olmak üzere 9 dalda sanatçı, gazeteci ve bilim insanlarına verilen "Sedat Simavi Ödülleri", törenle sahiplerine verildi.
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) kurucu başkanı Sedat Simavi adına 39 yıldan bu yana gazetecilik, radyo, televizyon, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, görsel sanatlar ve spor alanları olmak üzere 9 dalda sanatçı, gazeteci ve bilim insanlarına verilen "Sedat Simavi Ödülleri", törenle sahiplerine verildi.
 
The Marmara (Taksim) Oteli’nde gerçekleştirilen törene; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Yönetim Kurulu Üyeleri Celal Toprak, Göksel Göksu, Kamil Masaracı, İhsan Yılmaz, TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten, TGC Balıkesir Temsilcisi Önder Balıkçı, Bursa Temsilcisi Ali Kenan Sertalp, Siirt Temsilcisi Cumhur Kılıçcı, Bolu Temsilcisi H.Hüseyin Aykan, Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever, Onur Kurulu Sekreteri Mustafa Dolu, TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Sekreteri Engin Köklüçınar, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Doğan Hızlan, DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci, Türk Tabipleri Birliği Başkanı (TTB) önceki Başkanlarından Prof. Dr. Özdemir Aktan, Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gazeteciler Halit Kıvanç, Namık Koçak, Emre Kongar, Sedat Simavi ailesinden Belma Simavi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
 
ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER ANILDI
 
Tören; Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, merhum Sedat Simavi, yitirilen ustalar, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen tüm gazeteciler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.
 
Törenin açılışında konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Sedat Simavi basın topluluğumuz için çok özel bir isimdir. Gazeteci, dergici, karikatürist hep inançlı bir demokrat oldu. En zor dönemlerde hem saraya hem işgal güçlerine kafa tutmayı bilmiş geniş kültürüyle ve çalışmalarıyla halk kitlelerini, kadınları, çocukları öne çıkarmayı görev edinmiştir. Ölümünün 62. yılında onu bir kez daha özlemle, saygıyla ve sevgiyle anıyoruz. Kurucumuz, ustamız Sedat Simavi’nin bize miras bıraktığı, meslektaşlarımıza rehber olan şu sözlerini sizlere anımsatmadan geçemeyeceğim. ‘Kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et. Mecbur kalırsan kır, sakın satma’ Bu gerçekten bizim Cemiyet'in kuruluşundan beri düsturumuz oldu. Yüreği gazetecilik sevgisiyle dolu, umuyorum genç gazeteci arkadaşlarımız da bu rehber doğrultusunda çalışmalarını sürdürecekler." diye konuştu.
 
'GAZETECİLER KENDİLERİNE BİÇİLEN YENİ BİR KALIBA KONULMAK İSTENİYOR'
 
Olcayto, şöyle devam etti: "Türkiye belki de Cumhuriyet tarihinin en zor dönemlerinin birinden geçiyor. İç ve dış politikada ülke halkını tedirgin eden birbirini izleyen olaylar, gelecek için endişeye sürükleyen sorunlar her gün biraz daha büyüyor. Bu çerçevede özellikle halkın haber alma, bilgilenme, gerçekleri öğrenme hakkı için sahada, masa başında uğraş veren gazeteciler kendilerine biçilen yeni bir kalıba konulmak isteniyor. Çağdaş demokrasilerde iktidarı denetleme görevi üstlenen gazeteciler ne yazık ki ülkemizde yazdıkları, çizdikleri ve söyledikleri yüzünden cezaevlerini boyluyorlar.”
 
6 AYDA NELER YAŞANDI?
 
Başkan Olcayto konuşmasında 7 Haziran’dan bu yana gazetecilerin yaşadığı sıkıntıları ise şöyle sıraladı:
1- Aralarında Erdem Gül, Can Dündar’ında bulunduğu 30 dolayında gazeteci şu anda cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Haklarında soruşturma yürütülen pek çok gazetecinin dosyası da savcılıkların önünde. Kısaca diyebiliriz ki artık gazetecilerin ikinci adresi adliye koridorları…
2- Son 3 ayda ana akım medyadan yüzlerce meslektaşımız işten çıkarılmış çalışma hakları ortadan kaldırılmıştır.
3- İpek grubuna yapılan mali baskınlar sonucunda şirketin medya grubu kayyuma devredilmiş bir çırpıda 81 çalışanın işlerine son verilmiştir.
4- Birgün, Evrensel, Özgür Gündem gibi sosyalist basına tehditler yapılmış ( ki bu tehditlerin bazılarının iktidar yetkililerinden gelmesi düşündürücüdür.)
5- Hürriyet Gazetesi görünürde polis korumasında olduğu halde aralarında bir milletvekilinin de bulunduğu AKP’liler tarafından basılmış, kapıları kırılmış içeri girme teşebbüsünde bulunulmuştur.
6- Güneydoğu’da gazeteciler üzerindeki baskı alabildiğine arttırılmış çoğu güneydoğu ağırlıklı haber portallarına erişim yetkili organlar tarafından engellenmiştir.
7- Yine Güneydoğu’da gazetecinin başına silah dayayan polisler, gazeteciyi gözaltına alırken ellerine ters kelepçe vuran görevliler adeta toplumda gazeteci düşmanlığının belirginleşmesinde önemli örnek oluşturmuşlardır.
8- Basında gerek mahkeme kararlarıyla gerek tehditlerle haber karartma, kamuoyundan haber saklama, haber yasaklama, akreditasyon giderek gelenekselleşmeye başlamıştır.
9- Gazeteciler hızla bölünmeye itilmiş iktidar yanlısı gazeteciler bağımsız bağlantısız kalmaya çalışan meslektaşlarını alenen tehdit etmeye, kimi gruplara hedef göstermeye başlamışlardır.
10- Üyemiz Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’da yazılarında sırf düşünceyi ifade özgürlüğünü kullandığı için evinin önünde darp edilip kimi çevrelerce tehdit edilmiştir.
 
Bütün bunlara bakıldığında ülkede çok sesli değil tek sesli bir toplum istendiği izlenimini ediniyoruz. Dolayısıyla iktidarın da kendisine tek sesli bir medya yaratma çabası içinde olduğunu üzüntüyle gözlüyoruz.”
 
Konuşmaların ardından Sedat Simavi Ödülleri törenine geçildi. Ödül alanlar şöyle: 
 
1-GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:
 
Nilüfer DEMİR (DHA Muhabiri) "Dünyayı Sarsan Fotoğraf - Aylan Kurdi Bebek"
 
Seçici Kurul ayrıca, Arda Akın'ı Hürriyet gazetesinde yayınlanan "Bombadan 2 Gün Önce" başlıklı haberi nedeniyle övgüye değer gördü.
 
2- RADYO ÖDÜLÜ:
 
Ulaş CAN. Yön Radyo'da yayınlanan "Yüreğinde Anadolu'nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı: Ruhi Su" adlı radyo programıyla.
 
Seçici Kurul ayrıca, İsmail Kayhan'ı SBS (Avustralya) Radyosu Türkçe Programında ve TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda yayınlanan "Gelibolu: İki Yüzbaşının 100 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Öyküsü" adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü.
 
3-TELEVİZYON ÖDÜLÜ:
 
Gülçin Hacıevliyagil Ayçe – Mustafa Kemal Kiruk Habertürk Televizyonu'nda yayınlanan "Mültecilerin Umuda Kaçış Öyküsü" adlı televizyon haber programıyla.
 
Seçici Kurul ayrıca, Güven İslamoğlu'nu CNN Türk Televizyonu'nda yayınlanan "Yeşil Doğa: Yeşil Yol" adlı televizyon belgeseli nedeniyle övgüye değer gördü.
 
4-KARİKATÜR ÖDÜLÜ:
 
Latif Demirci: Hürriyet gazetesinde yayınlanan karikatürlerinden oluşan "Eyyy Siyaset" adlı karikatür albümü ile.
 
5-EDEBİYAT ÖDÜLÜ:
 
Nilüfer KUYAŞ: "Karasevda Kitabı" adlı deneme kitabıyla.
 
6-SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:
 
Doç. Dr. Murat SOMER: "Milada Dönüş: Ulus-Devletten Devlet- Ulusa Türk ve Kürt Meselesinin Üç İkilemi" adlı eseriyle.
 
7-FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
 
Doç. Dr. Zübeyir ÇINKIR: "Polarize Metrik Çizge Değişmezlerinin Ayrık Laplas Matrisi Kullanılarak Hesaplanması" adlı eseriyle.
 
Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Özgür Barış Akan'ı "Förster Rezonans Enerji Transferi (FRET) Temelli Nano Moleküler Haberleşme Kanalının Fiziksel Modeli ve Analizi" adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.
 
8-SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
 
Sağlık Bilimleri Ödülü Seçici Kurulu bu yıl ödül vermeme kararı aldı.
 
9-SPOR ÖDÜLÜ:
 
Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı: "2015 Denizbank Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi" ve "FIB Dünya Kulüpler Şampiyonu" olması nedeni ile.
 
Seçici Kurul ayrıca, Taha Akgül'ü "Dünya Erkekler Serbest Güreş (125 kg) Şampiyonu" ve "Avrupa Oyunları Şampiyonu" olması nedeniyle övgüye değer gördü

    

0 Yorum

Diğer Haberler
“Türkiye’nin yeni bir vizyona ihtiyacı var”
AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım oldu
Hanefi Avcı'ya beraat
BASINDA BUGÜN
Şarkıcı Sıla Gençoğlu ifade verdi
Tanju Gürsu son yolculuğuna uğurlandı
Tanju Gürsu hayatını kaybetti
yurtta hava durumu
Yanlış parkedince dolandırılmaktan kurtuldu
Eyüp Can görevden ayrıldı
TRT Türk ve TRT Avaz kanalları birleştiriliyor
Çekmeköy'de Kanal G binasında patlama : 4 yaralı
AK Parti'liler, Hakan Albayrak'a hakaret yağdırdı; Albayrak'tan cevap gecikmedi
Doğan Medya Merkezi'nin camları kırıldı
Sedat Simavi Ödülleri yeni sahiplerine verildi
Today's Zaman Genel Yayın Yönetmenliği'ne Sevgi Akarçeşme atandı
Skandal! RTÜK, TV5'in 7 kez haber programı yayınlamasını yasakladı!
Bülent Keneş serbest bırakıldı
Silivri'deki Umut Nöbetini bugün bakın kim tutacak?
'Vatan Satan Portakal' tweeti Fox TV anchormanini güldürdü
 
TSK açıkladı: 45 terörist etkisiz
Akif Emre'ye son vazife
AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım oldu
Gelecek Milli Görüş’ün
Bölgeye dışarıdan müdahale olduğu müddetçe kan durmaz
Oyun kurucularla bu oyun bozulmaz
Fetihler Milli Görüş’le olur
Hak üstün tutulmadan Bir ülkede huzur olmaz
Karamollaoğlu: Ülkemiz yeniden dizayn edilmek isteniyor
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
RAMAZAN-I ŞERİF AYINA HAZIR MIYIZ?
Atilla MEHDİGİL
İman açısından dört sınıf insan
Feyzullah AYDOĞAN
DEVLET AKLI
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Ekrem ŞAMA
Ne umduk, ne bulduk?
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Şeref KAÇMAZ
DEĞİŞTİRİ - YORUM
Mustafa KAYA
Arap-İslam-Amerikan Zirvesi (!)
İshak BEYAZAY
Özel askeri şirketler-1
Mustafa İŞCAN
SGK personeli uzmanlık istiyor
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Oruç ayımız kutlu olsun!
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizm Güdümlü İslâm NATO’su!
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Manchester Saldırısı” Ya da İngiltere’nin Ortadoğu’ya “Derin Dönüşü”...
Zeki CEYHAN
Sanırsınız!
Mevlüt ÖZCAN
Ramazan ayı geldi, elhamdülillah
Mahmut TOPTAŞ
Bizden dört dörtlük kâfir çıkmaz
Prof.Dr.Ata ATUN
Ortadoğu’da bilmediğimiz anlaşmalar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Yeni Bir Kadife Darbe Süreci - 6:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Şükür imandır, nankörlük ise inkâr
Mustafa YILDIRIM
Çocuklar anne babanın aynasıdır
Burak KILLIOĞLU
Ezberle olmaz
Şakir TARIM
Kur’an ayında İslamî şuura ulaşmak
İsmail KILLIOĞLU
Evin içi
İbrahim VELİ
Derin muhalefet
Abdülkadir ÖZKAN
NATO, DEAŞ karşıtı koalisyona katılacakmış!..
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz