2 Zi'l-ka'de 1438 | 26 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Çeçen Katilleri Nerede ?
Çeçenistan’ı işgali altında tutarak 1991’den bugüne türlü vahşet ve katliamlara imza atan Rusya, bu katliamdan kaçarak dünyanın farklı ülkelerine sığınmış olan Çeçenlere yönelik suikast politikasını acımasızca sürdürüyor.
07.09.2012 / 14:43

TV5HABER.COM - EMRE GÜRBÜZ / Çeçenistan’ı işgali altında tutarak 1991’den bugüne türlü vahşet ve katliamlara imza atan Rusya, bu katliamdan kaçarak dünyanın farklı ülkelerine sığınmış olan Çeçenlere yönelik suikast politikasını acımasızca sürdürüyor.

Bu suikastlardan yalnızca biri olan, 16 Eylül Cuma günü namaz çıkışı İstanbul, Zeytinburnu'nda Hamzat, Mansur, Ebû Dücane isimli 3 Çeçen gazi mücahidi siyah bir arabadan açılan ateş sonrasında katledildiler.

Genelde tüm İslam coğrafyasında zulme uğramış ve zor durumda kalmış bütün Müslümanlara özelde ise Kafkasya'da süre gelen savaştan dolayı mağdur duruma düşmüş bütün Kafkasyalı yetim, hasta, gazi ve mültecilere maddi, manevi ve hukuki konularda imkânlar ölçüsünde yardımcı olan İmkân-der, Genel Başkanı Murat Özer ile Zeytinburnu’nda suikast kurbanı 3 Çeçen mücahit ’in katli ve Suriye üzerine kısa bir röportaj gerçekleştirdik.
İmkân-Der (İnsanı Müdafa ve Kardeşlik Derneği) nedir? Ne tür faaliyetler düzenliyorsunuz?

İmkân-der, en temelde İslam coğrafyası üzerinde zulme uğramış savaş muhacirlerine yardım ediyor. Özelde ise Türkiye’de Kafkasya’dan Türkiye’ye iltica etmiş olan muhacirlere Çeçenler, Dağıstanlılar, Nogay tatarları, Karaçay Türkleri gibi çeşitli Kafkas halklarına yardım etmektedir. Şuanda İmkân-der’ in kendi imkânları ile kiralamış olduğu 98 evimizde 144 tane aile yaşıyor. Bunların çok önemli bir kısmını da şehit aileleri, yetimler ve gaziler oluşturuyor. İmkân-der dört farklı kriterde olan kişiler ile ilgileniyor. Şehit hanımları, esir aileleri, özellikle Rusya topraklarında Kafkasyalı 25 bin savaş esiri var dünya da ise mülteci durumunda 250 bin kişi var üçüncü grubumuz ise savaş sebebi ile bir uzvunu kaybetmiş ve çalışamayacak durumunda olan gaziler dördüncü grubumuzda ise mücahitlerin aileleri ile ilgileniliyor.


 

Türkiye’de uzun bir dönemdir Çeçenlere yönelik çeşitli suikastlar düzenleniyor. Bir çoğunun katili, katilleri hâla bulunabilmiş değil bu suikastlardan biride 2011 yılının 16 Eylül Cuma günü üç çeçen gazi mücahit ‘in Zeytinburnu’nda silahlı saldırı sonucu şehit edilmesiydi. Kamuoyundan takip ettiğimiz kadarı ile bu süreçte sizde suikast ’in aydınlatılması için şehit çeçen ailelerin yanında bulundunuz.

Yaşanan bu hazin olay hakkında ve süreçteki son durum hakkında neler söylemek istersiniz?

 Bilindiği üzere 1991’den bugüne Çeçenistan’ı işgali altında tutarak türlü vahşet ve katliamlara imza atan Rusya, bu katliamdan kaçarak dünyanın farklı ülkelerine sığınmış olan Çeçenlere yönelik suikast politikasını acımasızca sürdürüyor. Rus işgaline karşı direnirken yaralanmış ve aileleriyle Türkiye’ye sığınmış, Hamzat, Mansur, Ebû Dücane isimli üç Çeçen gazi Zeytinburnu’nda uğradıkları hunharca bir suikast sonucu şehit edildiler. Daha önce yine Rus istihbaratı tarafından gerçekleştirilen iki suikast eyleminde şehit edilen Çeçen komutanlar Ali Osaev ve İslam Canibekov cinayetleri karşısında suskun kalan ve katillerin yakalanıp adalet önüne çıkartılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermeyen Türkiye emniyet güçlerinin bugün yaşanan bu açık katliamdan sonra da sessiz kaldıkları katillerin olay yerinde ki net kamera görüntüleri olması halinde sonuca hala ulaşılabilmiş değil. Bilgi almak istediğimizde dosyanın gizli tutulduğu bilgisi veriliyor ve hala sonuç alınamaması bizleri üzüyor. Aileleri daha çok üzüntülü. İmkân-der olarak süreci en başından beri takip ediyoruz. Diğer şehitlerin ailelerine yaptığımızı yardımlar gibi çeçen 3 şehidimizin ailelerine de gerekli her türlü yardım yapmaya devam ediyoruz.

Türkiye Hükümeti kendi topraklarına sığınmış yasal oturma izni verdiği insanların bu şekilde katledilmeleri karşısında derhal harekete geçmeli ve Rus devletinin arkasında olduğu bu cinayetlerin hesabını ilgililerinden sormalıdır.

 

 

Peki, medya yaşanan bu cinayetler ve Çeçenistan cihadı ile ilgili doğru ve olması gereken hassasiyeti gösterdiğine inanıyor musunuz?

 Hayır, Ne enteresandır ki, vahşice katledilen Çeçen Müslümanlar hakkında medyada çok hızlı bir karalama kampanyası başlatılmış ve alçakça bir devlet terörüne uğrayan bu insanların maruz kaldığı büyük zulüm daha önceki suikastlarda olduğu gibi yine mafya hesaplaşması, sokak kavgası türünden iftiralarla örtülmeye çalışılıyor. Yalnız TV5,Milli Gazete yayın organları bu konuda her zaman gereken hassasiyeti göstermiş Çeçenistan cihadı konusunda duyarlı yayınlar yapmıştır.

Vatanlarından ayrılmak ve Türkiye’ye yerleşmek zorunda kalmış Çeçen kardeşlerimizin maruz kaldıkları bu vahşet karşısında yetkililerin ve kamuoyunun sessizliğini sürdürmesi kabul edilemez. Bu tutum düpedüz cinayete göz yummaktır, dahası yeni cinayetlerin önünü açmaktır.

  

Geçtiğimiz günlerde İmkân-der olarak büyük katliamların yaşandığı Suriye’ye insani yardımda bulunmak için yola çıktınız. Kısaca bahsetmek gerekirse Suriye’de halkın durumu nedir? Ne tür yardımlarda bulundunuz?

Siyasi bir açıdan olayı bir kenara bırakacak olursak çok ciddi insani bir felaket ile karşı karşıyayız. Suriye’den Türkiye’ye geçmiş olan kişiler burada mülteci kamplarında barındırılıyorlar fakat bir takım çevreler tarafından kamplarda ki durum çarpıtılmaya çalışılsa da ihtiyaçları bir şekilde karşılanmaya çalışılıyor. Gittiğimiz okula sığınan Suriyelilerin çoğunluğunu bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kadınlar oluşturuyor. Elektrik yok, yiyecek yok, iki gündür temiz su bulamamışlar. İçme suyu olmadığı gibi, temizlik için kullanılabilecek su dahi yok. Bu sebeple çok sayıda kişi hastalanmış durumda. Bu durumdan doğal olarak en çok çocuklar etkileniyor. Çok sayıda insan Türkiye'ye geçebilmeyi bekliyor. Fakat, sınırdan geçişler sadece pasaportu olanlar için mümkün. Burada kardeşlerimiz açlıkla imtihan ediliyor, fakat kararlılık ve inançlarından hiç bir şey kaybetmemişler.

Artık sınıra yakın çeşitli köyler büyük kasabalara dönüşmüş durumda ve sadece Esad’ın askerleri çekildiği için güvenliklerini sağlayabilmiş durumdalar yalnız havadan yapılacak her türlü saldırılarda her türlü tehlikeye açık durumdalar. Türkiye'den gelen yardım heyetini karşılayan çocuklar sık sık tekbir getirip "Lebbeyk Ya Allah, Allah Mücahitleri Korusun" şeklinde sloganlar attılar. Türkiye'den gelen yardım heyeti onlar için büyük moral kaynağı oldu.

Türkiye sınırından sürekli olarak ağır durumdaki yaralılar hastanelere sevk ediliyor. Fakat Suriye içinde elektrik ve su bulunmayan bölgelerde salgın hastalıklar baş göstermiş durumda. Acil olarak tıbbi malzeme, su ve yiyecek ulaştırılmazsa bölgede bu sebeple can kayıpları yaşanabilir. Yardım ulaştırılan bölge Baas güçleri tarafından tamamen yıkılmış durumda. Yol boyunca sağlam hiçbir bina kalmamış. Bombardımandan sadece insanlar değil, hayvanlar da zarar görmüşler. Hava saldırısı esnasında ölen hayvan cesetlerinden ağır kokular etrafa dağılıyor. Halk bunların bir kısmını gömmeyi başarmış, fakat bazı bölgeler saldırıya açık olduğu için hayvanları gömmemişler.

 


Son olarak neler söylemek istersiniz?

İmkân-der olarak Çeçenistan ve Suriye konusunda insani yardım faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Suriye’ye yine su, un, şeker, yağ, süt ve çocuk maması gibi acil temel gıda ihtiyaçları yardımları devam ettireceğiz. Mümkün olduğunca periyodik olarak bu yardımları götürmeyi planlıyoruz.


www.tv5haber.com


 

imkân-der   imkander   çeçen   çeçenistan   şehit   zeytinburnu   katil   rus   ajan      

6 Yorum

Canbolat 13-09-2012, 02:37:42
Düpedüz kandırmaca
Artık utanmıyorsunuz değilmi sayın imkander insanları kandırmaya? Çeçenistan'da savaş yok siz yalanlarla anlatın durun.yıllarca 15-20 yıl önceki videoları kullandınız insanları kandırdınız.ama Artık Çeçenistanda savaş olmadığını ve sizlerin bu durumdan faydalandığınızı bütün kamuoyu görmektedir.
Caucasus Emirate 08-09-2012, 19:17:41
ES SALAMU ALEYKUM KARDESHLER. BEN BAKUDEN , SIZE MINNETDARIZ, ALLAHA SUKUR ICINDEYIZ, COKDANDIR CECEN MUSLUMANLARA YARDIM ETMEYIN YOLLARINI ARIYORDUK, HAMD OLSUN ALLAHA SIZI VASITA KILDI, SHIMDI IMKANDER.ORG.TR SITESINDEN ONLINE BAGISH YAPARAK SEVAB KAZANIYORUZ, ALLAHA SUKUR SIZE TESEKUR EDERIZKI BIZIM ICIN CIHADA YARDIMI BOYLE KOLAYLASHDIRDINIZ!!!!ES SALAMU ALEYKUM VE REHMETULLAH!!!!
Çeçen Vatandaş 07-09-2012, 21:17:44
T.C DEVLETİ KATİLLERİ BULSUN
Ben Çeçenistan'dan Türkiye'ye,kardeşlerimizin yanına iltica etmiş çeçenelerden biriyim. Röportajı tesadüfen gördüm.Tebrik ederim.Allah razı olsun.

Cinayetler Rus KGB ajanları tarafından işleniyor.Biz eminiz ki devlet bunu biliyor ama hiçbir şekilde sonuç alınamıyor neden ? Türkiye-Rusya ilişkileri zedelenir diye mi ? Allah'tan korkun artık katil/katillerin bulunmasını istiyoruz. Medya Çeçenistan ve Çeçenleri hep yanlış gösteriyor.Sesimize se veren hakikatli medyayı tebrik ve sizi tebrik ediyorum.Çeçenistan cihadı mübarek olsun.Biz kazanacağız...

Yorumların tamamı için tıklayınız.

Diğer Haberler
İslam Birliği’ne inanmalıyız
Tüfekci: “İşgal Rejimi Kudüs’te Filistinlilere Karşı Etnik Temizlik Yapıyor”
Çeçen Cihadında son durum
Abdurrahman Arslan Tv5 Mikrofonlarına Konuştu!
Çeçen Katilleri Nerede ?
Ramazan Bayramı Günü Namaz ve Sadaka Günüdür
Biz inanan bir toplumuz
İmkander Başkanı Murat Özer Kafkasya'yı anlattı
Ağabeyi, Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlattı
'Aykırı' bir Obama portresi
Ergenekonun beyin takımı hâlâ dışarda
El Zeydi o ayakkabıyı neden fırlattı?
Stratejik ortaktan tarihi PKK itirafı!..
'Ergenekon’un en az beş kurucusu var'
Robert L. Pollock: Lübnanlı Ayetullahla Görüşme
Dağdakiler Ankara'dan haber bekliyor
Yazıcıoğlu'nun Peygamber aşkı
'PKK Nisan'da tasfiye olacak'
Eşref Bitlis'i Amerika mı öldürdü?
Eminağaoğlu ağzındaki baklayı çıkardı
 
İşgal polisi, Aksa kapısındaki cemaate saldırdı
20 Temmuz yeniden doğuştur
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
Avusturya'dan Zeybekci'ye giriş yasağı
Başbakan Yıldırım: 'Sağlık olsun Türkiye Kıbrıs için elinden geleni yaptı'
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
SGK ve 15 Temmuz gazilerinin hakları
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Mustafa KAYA
Durun Siz Eski Müttefiksiniz
Hayati OTYAKMAZ
"Erkekler gibi savaşamadın, bari oturup kadınlar gibi ağla"
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
Feyzullah AYDOĞAN
YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞA POLİTİKALARI
İshak BEYAZAY
Ah köylüm vah köylüm
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
İman kardeşliği
Ali Haydar HAKSAL
Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Batı Cephesi”ndeEvanjelik Çatlamalar!
Zeki CEYHAN
Kızmak yerine!
Mevlüt ÖZCAN
Sihir ve büyü helak eder
Mahmut TOPTAŞ
Filozoftan hadisçi olursa
Prof.Dr.Ata ATUN
Anastasiadis’in politik iflası
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm Coğrafyası ve “Kaostan Kaynaklanan Düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Kudüs için kıyam etmek
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Sessizlik ve atalet…
Şakir TARIM
Yeni 15 Temmuzlar yaşanmaması için
İsmail KILLIOĞLU
Kör göze sürme çekmek
İbrahim VELİ
Olağanüstü miting olağandışı katılım
Abdülkadir ÖZKAN
Başarısız darbe ABD’yi çıldırtmış olmalı!..
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz