3 Ramazan 1438 | 29 Mayıs 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ramazan Bayramı Günü Namaz ve Sadaka Günüdür
Enver Baytan Hocaefendi TV5 Haber'e Ramazan Bayramı münasebetiyle önemli açıklamalarda bulundu. Bayramda bir müslümanın nasıl hareket etmesinden bayramın tatil olarak değerlendirilmesi alışkanlığına kadar değişik konulara değinen Baytan Hoca ile TV5 Haber'den Kadir Öztürk görüştü.
.. /

 

 

K.Ö: Hocam Ramazan Bayramı için mesajınızı alabilir miyiz, neler söylemek istersiniz?

E.B: Efendim, sene içinde üç ay mübarek sayılmış, Recep, Şaban ve Ramazan. Bu üç ay içinde diğer aylara nispetle  bütün Müslümanlar dikkatli olmaya gayret ederler. Recep ayında bir hazırlık başlar. O ay içinde yapılacak ne gibi şeyler var, onları yapmaya çalışırlar. O hazırlıklarla Şaban ayına girerler. Şaban ayında da onları tamamlayıcı güzel şeyler yapılır.  Ondan sonra da bu iki ayda yapılan hazırlıklarla birlikte Ramazan ayına girilir.  Ramazan ayında da bu güzellikler artırılmaya çalışılır. Mesela hatimler yapılır, mukabeleler okunur ve geçmişlere sevapları hediye edilir. Okuyanlar ve dinleyenler defterlerine sevap yazdırmış olur. Bu üç ay içinde yapılan güzel şeyler iyi düşünülmeli ve diğer aylara da bu güzellikler yayılmaya gayret etmeli. Senenin diğer aylarında özellikle Müslümanlar arasında iyilikler devam etmeli.

HIRİSTİYANLIK VE YAHUDİLİK DİYE AYRI BİR DİN YOK!

Müslümanlar örnek insanlardır, bunu iyi bilsinler. Gayrı Müslimler örnek olamazlar çünkü iyiliği bilmezler. Onları taklit etmek caiz değildir.   İyiliği bilmezler çünkü iyiliği öğreten peygambere inanmamışlardır. Son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav) bütün insanlığa hitab etmiş ancak insanlardan bazıları O’na inanmamıştır. Son peygambere inanmayanlar İslam’ı kaybetmişlerdir. Neden kaybetmişlerdir diyoruz çünkü İslâm, Adem (as) ile başlayan dindir. Adem (as) Müslüman mıdır? Müslümandır. O’na iman etmeyenler gayrı Müslim midir, evet gayrı müslimdir. Sonra müteselsilen peygamberler müslümandır tebliğ ettikleri de güzel şeylerdir. Onların öğrettikleri de Müslümanlıktan başka bir şey değildir. Şimdi bazıları zannediyorlarki ayrı bir Hıristiyanlık gelmiş ayrı bir Yahudilik gelmiş, öyle bir şey yok. Hepsi müslümandır aslında. İsa (as) mesela Müslüman mıdır? Evet müslümandır. Neyi öğretmiştir? Müslümanlığı öğretmiştir. Getirdiği kitap da Müslümanlığı öğreten bir kitaptır. Bu gün aynen o kitap var mıdır? Hayır yoktur, bunun da sebebleri bilinir. Dünya seferber olsa gerçek incili bulamazlar. Niçin? Vahiy katibi yok. Hafız olarak ezberleyen yok.

Öyleyse tüm dünyanın tek bir dini vardır o da İslam’dır. Adem (as)’dan başlayan tek din İslam dinidir. Müslümanlar İslam dinini iyi öğrensinler, ve örnek insanlar olarak diğer insanlara bu hak dini öğretmeye çalışsınlar. Yazık olur insanlara. Mesela Türkiye’ye gelen bir turist burada zaten öğrendiği  şaşkınlığından gelen o içkiyi görür ve içkiyi içmeye devam ederse o zaman bu turist bizden ne öğrendi? Buraya gelen turist bizden içki içmemeyi öğrenecek. Allah nasıl tanınır onu öğrenecek. Bu şekilde huzur dolu bir dünya sağlanmış olur.

 

K.Ö: Peki bir Müslüman ramazanı nasıl geçirmeli hocam?

E.B:  Ramazan Bayramı günü namaz kılma ve sadaka günüdür.  Yani bugün bütün ibadetlerin başı olan namaz kılınacak (Bayram Namazı) ve mali bir ibadet olan sadaka da en geç bayram namazına kadar verilecek.

MÜSLÜMAN BAYRAM GÜNÜ TEMİZ OLMALI...

Bayram dinde mübarek sayılan gün demektir. Bu günlerde müstehap ve mendup olan bazı şeyler vardır. Bayram günlerinde tertemiz olmak ve temiz giyinmek vazifedir. Müslüman öyle kirli paslı olmayacak. Öyle tiksindirici bir hal içinde olmayacak. Ayrıca Allah’ın ihsanlarına nimetlerine şükür için sevinç gösterecek.  Şükredecek ona. Ve bu şekilde örnek bir şahsiyet olduğunu etrafına belli edecek. Müslüman bayramda mümkün olduğu kadar sadaka verecek. Bayram günü verilen hediye adıyla zekat bile verilebilir. Peki zekat verecek gücü yoksa o ne verecek? O da gücü nispetinde vermeli. Bazıları gücü olmadığı için hediye veremediğini söylüyor. Hayır, hediye; hediyeyi götürene göre değerlendirilir, götürülene göre değildir. Dünyanın en zengin insanına ben bir defter kalem götürsem “bu hediyemizdir efendim” desem, bu az görünebilir. Neden, çünkü ben onun aldıklarını alamam, peki ben o defter kalemi fakir bir insana götürsem nasıl karşılanır? Normal karşılanır. Demek ki asıl olan ufak da olsa bir hediyenin götürülmesidir.

Müslümanlar birbirlerinin bayramlarını tebrik etmelidir. Birbirleriyle tokalaşacaklar musafaha edecekler. Musafahayı hele hele bayram günlerinde ihmal etmemek gerekir. Müslümanlar birbirlerine “Allah sizi de bizi de mağfiret etsin, bağışlasın” diye dua etmeli. “

BAYRAM GÜNÜ TATİL GÜNÜ DEĞİLDİR!

K.Ö: Hocam bayramı tatil olarak değerlendirenler oluyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

E.B: Bayram günü tatil günü değildir?  Bayram günü ziyaretleşme günüdür. Hele hele gençler yaşlıları ziyaret ederlerse bilhassa onlardan bazı şeyleri dinlemeye çalışacaklar, ve tecrübelerinden faydalanacaklar. Yaşlılar ve tecrübeliler de bugünlerde evlerini terk etmeyeceklerdir. Ziyaretlerde hususi veya memleket meselelerini mütalaa etmeli tecrübe ve fikir aktarımı yapılmalıdır. 

K.Ö: Hocam çok teşekkür ediyorum

    

2 Yorum

Diğer Haberler
Tüfekci: “İşgal Rejimi Kudüs’te Filistinlilere Karşı Etnik Temizlik Yapıyor”
Çeçen Cihadında son durum
Abdurrahman Arslan Tv5 Mikrofonlarına Konuştu!
Çeçen Katilleri Nerede ?
Ramazan Bayramı Günü Namaz ve Sadaka Günüdür
Biz inanan bir toplumuz
İmkander Başkanı Murat Özer Kafkasya'yı anlattı
Ağabeyi, Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlattı
'Aykırı' bir Obama portresi
Ergenekonun beyin takımı hâlâ dışarda
El Zeydi o ayakkabıyı neden fırlattı?
Stratejik ortaktan tarihi PKK itirafı!..
'Ergenekon’un en az beş kurucusu var'
Robert L. Pollock: Lübnanlı Ayetullahla Görüşme
Dağdakiler Ankara'dan haber bekliyor
Yazıcıoğlu'nun Peygamber aşkı
'PKK Nisan'da tasfiye olacak'
Eşref Bitlis'i Amerika mı öldürdü?
Eminağaoğlu ağzındaki baklayı çıkardı
Emekli Oramiral'den bomba itiraf !
 
TSK açıkladı: 45 terörist etkisiz
Akif Emre'ye son vazife
AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım oldu
Gelecek Milli Görüş’ün
Bölgeye dışarıdan müdahale olduğu müddetçe kan durmaz
Oyun kurucularla bu oyun bozulmaz
Fetihler Milli Görüş’le olur
Hak üstün tutulmadan Bir ülkede huzur olmaz
Karamollaoğlu: Ülkemiz yeniden dizayn edilmek isteniyor
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
RAMAZAN-I ŞERİF AYINA HAZIR MIYIZ?
Atilla MEHDİGİL
İman açısından dört sınıf insan
Feyzullah AYDOĞAN
DEVLET AKLI
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Ekrem ŞAMA
Ne umduk, ne bulduk?
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Şeref KAÇMAZ
DEĞİŞTİRİ - YORUM
Mustafa KAYA
Arap-İslam-Amerikan Zirvesi (!)
İshak BEYAZAY
Özel askeri şirketler-1
Mustafa İŞCAN
SGK personeli uzmanlık istiyor
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Oruç ayımız kutlu olsun!
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Ali Haydar HAKSAL
Emperyalizm Güdümlü İslâm NATO’su!
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Manchester Saldırısı” Ya da İngiltere’nin Ortadoğu’ya “Derin Dönüşü”...
Zeki CEYHAN
Sanırsınız!
Mevlüt ÖZCAN
Ramazan ayı geldi, elhamdülillah
Mahmut TOPTAŞ
Bizden dört dörtlük kâfir çıkmaz
Prof.Dr.Ata ATUN
Ortadoğu’da bilmediğimiz anlaşmalar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Yeni Bir Kadife Darbe Süreci - 6:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Şükür imandır, nankörlük ise inkâr
Mustafa YILDIRIM
Çocuklar anne babanın aynasıdır
Burak KILLIOĞLU
Ezberle olmaz
Şakir TARIM
Kur’an ayında İslamî şuura ulaşmak
İsmail KILLIOĞLU
Evin içi
İbrahim VELİ
Derin muhalefet
Abdülkadir ÖZKAN
NATO, DEAŞ karşıtı koalisyona katılacakmış!..
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz