9 Cemaziye'l-Ahir 1439 | 25 Şubat 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
"Çocuk kitabı deyip geçmeyin"
Kitap okuma alışkanlığının yaygın olmadığı ülkemizde, çocuk edebiyatı da yeni ürünler vermek için de zor bir alan oluyor. Günümüzde yetişkin kesim çocuklar için hazırlanmış çalışmalara gerekli özeni göstermiyor.
11.03.2009 / 11:34

Konu hakkında 25 yıldır bu sektörde emek veren Erdem yayıncılığın sahibi Ebubekir Erdem’le yaptığımız röportaj da çocuk edebiyatı için yaptıklarını ve yayımcıların durumunu konuştuk. Erdem’den “Çocuk kitabı nasıl olmalı”,”Kriterleri nedir” konularında bilgi aldık.

N.Esen Gök/Timeturk

Bu alanda eser vermenin asıl problemi nedir?

Kendi açımdan bunun tek açıklaması var diyorum “derdimi seviyorum”. Ben yayıncılığa çocuklarım için başlamıştım.25 yıldır da devam ediyorum. Peki, eser yayımlamak neden zor? Özellikle çocuk kitabı basmanın farkında değil çoğu yayınevi. Bir çocuk kitabı herhangi bir kitap gibi olamaz. Onları beğenisine uygun, iyi bir Türkçe ile basılmalı. Biçim, konu, metin bir bütünlük içinde olmalıdır. Çocuk kitabı okurken kendini bir oyunun içinde bulmalı ve zevk almalı. Aslında problemin altında yatan sebep çocuk edebiyatının önemsenmemesidir. Fikir üretilmiyor. Eleştirilerin kurumsal bir alt yapısı yok. Kişisel beğeniler önde geliyor. Sıkıntılar bununla da bitmiyor tabii. Bizler yayımlanacak eserler hakkında bu kadar emek sarf ederken çevremizde çocuk kitabı basan bazı merdivenaltı basım yerleri küçük bütçelerle içeriksiz yayınlarını kolaylıkla arz edebiliyor. Telif hakkı veya vergi onlar için bize olduğu kadar önemli değil. Kitap alıcıları da fiyat farkı dolayısı ile bizi değil daha ucuz olanı tercih ediyor ne yazık ki.

Piyasada çok çocuk kitabı bulunuyor.

Var tabii ki fakat ne kadar özenli? Birçoğu ticari kaygı içinde popülarist yayın yapıyor. Türkçe konusunda oldukça yetersiz. İyi Türkçe kullanılmış ve çocuğun bakış açısı gözetilmiş eser pek yok. Çocuk kitaplarını genelde yetişkinler alıp çocuklarına veriyor. Dolayısı ile içeriğine dikkat edilmiyor. Üstünde çocuk kitabı yazsın yeter diyorlar. Yayıncıda konuya bu şekilde bakıyor. Yayımcı olarak öncelikle büyükleri bu konuda bilgilendirerek, yönlendirmek gerektiğine inanıyorum. Bilinçli bir kitap okuyucu seçici olmalı. Okunacak kitabı öncelikle kendisi gözden geçirmeli. Çocuk kitabının renkli olması veya kâğıdının iyi olması onun kalitesinin göstergesi olamaz. Günümüzde çoklu zekânın varlığından bahsederken bu kadar sığ bir konu içinde boğulmamalı. Çocuğun ilgi alanına göre seçimler yapılmalı. Büyükler için uzun metinler ne kadar sıkıcıda olsa gereklilik arz eder fakat çocuk kitabı bunu kabul etmez. Çekici olan bir yanı olmalıdır. Dediğim gibi çocuk kitabı okurken sıkılmamalı, zevk almalı.

Sıkıntılar bu kadar değil.

Evet finansman ve satış gibi konularda büyük sıkıntı çekmemize rağmen, Talim Terbiye Kurulu'nun okullara tavsiye edebileceği kitaplar hazırlamak için gayret gösteriyoruz. Dünya çocuk edebiyatının önde gelen eserlerinden çeviriler yaparken, nesiller boyu okunan masalların yanı sıra, dünyanın dört bir yanından Türk okuyucusunun hiç bilmediği yepyeni masallar da kazandırmaya çalışıyoruz. Türk çocuk edebiyatının önde gelen kitapları arasında yer alan Dede Korkut, Keloğlan ve Nasreddin Hoca gibi karakterlerin, Türk çocuk edebiyatının sacayaklarıdır, dünya masalları kadar bu kitapları da mutlaka çocuklara tanıtmak gerek diye düşünüyoruz.

Sizin farkınız nedir?

Seçici tarafımız tabii ki sanat danışmanlarımız. Dikkat ederseniz Türkiye’de çocuk kitapları dendiğinde Ömer Seyfettin’den başka bir şey akla gelmezdi. Fakat biz yalnızca kendi kültürümüzden değil bu kültürün dışındaki diğer kültürlerden de besleniyoruz. Bunun en güzel örneği batı çocuk edebiyatından yaptığımız çevirilerdir. Bu çevirilerde en önemli özellik alınan hikâyeleri kendi kültürümüze uyarlamamızdır. Çevirilerde kullanılan bazı terim ve o kültürün ürünü/etkileşimi olan noktaları da kendimize uyarlamamız. Mesela Kilise yâda yılbaşı kavramlarını, cami ya da kendi kutlama günlerimize çevirmemiz. Bunun için uzun çalışma yapıyor ve telif hakları da ödüyoruz. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak en büyük arzumuz tabii ki. Edebi zevklerini geliştirme, Türk ve dünya klasiklerini tanıtmak amacı ile titiz çalışma yapılmalı.

Bu işin grafik ve görsel tasarım işi olduğuna, bu nedenle uluslararası piyasada tutunmanın güç olduğuna dikkat çeken Erdem; "Bizler psikologlarla birlikte çalışıyor, özellikle grafik tasarımda uluslararası standartlarda çıkarmaya gayret ediyoruz.”

Bünyenizdeki danışmalardan bahseder misiniz?

Sanat danışmanlarımız ve psikolojik danışmanlarımız bulunuyor. Psikolojik danışmanlarımız yayımlanacak eser hakkında görüşlerini veriyor. Onlardan bilgi almadan bir çalışma yapmıyoruz. Özellikle sanatçılarımız bize resim ve illüstrasyon alanlarında büyük destek veriyor. Kendi kültürümüzün dışında sanatçılarımızla beraber çok farklı çalışmalara imza atıyoruz. Bunun en son örneklerinden bir çalışmamız olan henüz bir kısmı da basımı için seçimleri yapılan “Gak Gukların maceraları”. İllüstrasyonun ressam Reza Hemmatirad’ın yaptığı serinin özelliği çocuklar için fakat birazda büyüklere dersler veren bir kitap dizisi olmasıdır. Teknik olarak parmak izinin kullanıldığı resimlemenin metin kısımlarını da Melike Günyüz hanımefendiye aittir.

Sizin bir de iddianız var.

Birçok kez yinelediğimiz bir iddiadır bu.” Kitaplarımız da Türkçe hata bulan okuyucumuza bir kitap hediye ediyoruz”. Bu aslında hem zor hem de mükellef olduğumuz bir durum.

Ailelere tavsiyeleriniz var mı?

Öncelikle ve kesinlikle televizyon en büyük sıkıntı. Çocuklar bilgisayar başında zaman geçiriyor. Bundan hem bedenen hem de ruhen tahrip oluyorlar. Hükmedebildikleri bir ekran karşısında saatlerini geçiren çocuk alternatif bir yayın aracına ihtiyaç duymuyor. Onları bu konuda hem teşvik etmeli hem de özendirmeliyiz. Biz okuyunca onlarda okuyacaktır diye düşünüyoruz. Yani; çocukları, televizyonun büyülü dünyasından çekip çıkarmalıyız.

Erdem yayıncılık:
Yayın hayatına 1984 yılında başlayan Erdem yayıncılık Çocuk edebiyatı sahasında Türk ve dünya klasiklerinin unutulmaz eserlerini kütüphanelerimize kattı. Yayınevinin çocuklar için ders kitapları, edebi ve klasiklerden oluşmuş 1000’i aşkın basılı eseri bulunuyor

    

2 Yorum

Diğer Haberler
Bu ne cüret!
Salih Turhan: Kudüs sevdalı bir nesil yetişiyor
Veda turuna çıkan Melih Gökçek'ten Erdoğan'a mesaj
İslam Birliği’ne inanmalıyız
Tüfekci: “İşgal Rejimi Kudüs’te Filistinlilere Karşı Etnik Temizlik Yapıyor”
Çeçen Cihadında son durum
Abdurrahman Arslan Tv5 Mikrofonlarına Konuştu!
Çeçen Katilleri Nerede ?
Ramazan Bayramı Günü Namaz ve Sadaka Günüdür
Biz inanan bir toplumuz
İmkander Başkanı Murat Özer Kafkasya'yı anlattı
Ağabeyi, Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlattı
'Aykırı' bir Obama portresi
Ergenekonun beyin takımı hâlâ dışarda
El Zeydi o ayakkabıyı neden fırlattı?
Stratejik ortaktan tarihi PKK itirafı!..
'Ergenekon’un en az beş kurucusu var'
Robert L. Pollock: Lübnanlı Ayetullahla Görüşme
Dağdakiler Ankara'dan haber bekliyor
Yazıcıoğlu'nun Peygamber aşkı
 
Türk bayrağına çirkin saldırı
Orduya tam yetki verildi! Hedefte İsrail var
Hakkari'de askeri üs bölgesine böyle ulaştılar!
Belçika büyüklüğünde arazi ekilmiyor
Genelkurmay'dan askerlik uzadı iddiasına açıklama
Şehit Miraç'ın o mesajı: Para için yapılacak meslek değilsin
Saadet Lideri Karamollaoğlu: Her alanda ‘Zeytin Dalı’na ihtiyaç var
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
Bakan ilaç iddialarına sert çıktı: "Canlarını yakacağız kapatmaya kadar gider"
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa İŞCAN
Acil hal 24 saatten sonra paralı mı oldu?
Mustafa KAYA
Adı Konulmamış Savaşın Maymuncukları
Atilla MEHDİGİL
Üzgünüm, hep haklı çıkıyoruz!
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Amerika kaç defa aldattı?
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Hayati OTYAKMAZ
İNSANLIĞIN ÖNCÜLERİ: ŞEHİTLER
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Yahudi Cumhuriyeti
Ali Haydar HAKSAL
Eminlik ya da Güvenirlilik
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Türkiye’yi kazanmak ya da kaybetmek!
Zeki CEYHAN
Yalan rüzgârı!
Mevlüt ÖZCAN
Bazı faziletleri değerlendirmek lazım
Mahmut TOPTAŞ
Kuklacı Kafirlere
Prof.Dr.Ata ATUN
Sağduyu sahibi akil adamlar
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-4: Ümmet kavramının analizi
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Evliliğe Direnen Gençler
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Liboş…
Şakir TARIM
Suriye siyasetimiz doğru mu?
İsmail KILLIOĞLU
Tarihin Dilemması
İbrahim VELİ
Tepkilerle değil kararlarla yol almak
Abdülkadir ÖZKAN
İlişkilerin bozulması için ABD ve AB daha ne yapmalı?
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz